v vsakem

To je razlog da si Miley Cyrus ne želi otrok
Miley Cyrus, Ashley Judd, Seth Rogen in drugi zvezdniki so javno spregovorili o tem, zakaj si ne želijo postati starši.

Kako dojenčku previti plenico brez previjalne mize?
Sončni dnevi so tukaj in z njimi priložnosti za nepozabne izlete, kampiranje in potovanja. Pri vsakem načrtovanju avanture z dojenčkom pa se verjetno sprašujete, kako boste uspešno zamenjali pleničko brez udobne domače previjalnice ali dostopa do ustrezne previjalne postaje. Čeprav se zdi menjavanje plenic na poti lahko zastrašujoče, je zagotovo izvedljivo. Če boste sledili našim preprostim nasvetom, ste lahko na naslednji avanturi povsem brez skrbi.

Beseda, ki lahko uniči še tako trden zakon
Zakonska in družinska terapevtka je razkrila, katera beseda je v partnerskem odnosu prepovedana, četudi se prepirate. Uniči lahko namreč še tako trdno zvezo.

Kolikokrat na dan je treba dojenčku zamenjati plenico?
Novorojenčkova koža je izjemno občutljiva. To jasno nakazuje dejstvo, da je malo bitjece že v maternici zaščiteno z mastno, siru podobno plastjo maščobe, imenovano vernix. Ta začne nastajati proti koncu drugega trimesečja nosečnosti in med drugim služi kot naravni vlažilec ter ščiti pred bakterijskimi okužbami. Po rojstvu skrb za nego njegove občutljive kože prevzameta novopečena starša. Posebno pozornost je treba nameniti zlasti izbiri plenic, ki bodo dojenčku najbolj odgovarjale in ne bodo dopuščale pojava pleničnega izpuščaja. Naloga je vse prej kot enostavna, sploh če sta v tej vlogi prvič, zato smo zbrali nekaj priročnih nasvetov, ki vama bodo zagotovo prišli še kako prav.

To razkrivajo pregledi v času nosečnosti
Vse se začne s plusom ali dvema črticama na testu, ko nas lahko preplavijo najrazličnejša čustva, med njimi tudi strah in vprašanje, kaj pa zdaj? Nosečnost je namreč posebno obdobje, ki vključuje številne spremembe in prilagoditve, saj se naše telo začne pripravljati na porod, medtem pa malo bitjece počasi raste in se krepi. V tem času so zelo pomembni nekateri pregledi, ki jih moramo opraviti v času nosečnosti in o katerih smo se pogovarjali tudi z asist. dr. Majo Rosič, dr. med., specialistko ginekologije in porodništva.

Zdrave meje: česa ne smemo dovoliti staršem
Zelo pomembno je, da se naučimo postavljati meje v vsakem našem odnosu, tudi v tistem, ki ga imamo kot odrasli s svojimi starši. Navajamo tri najpomembnejše omejitve, ki se jih je dobro držati.

Vakuumski porod: vzroki, način, prednosti in slabosti
Vakuumski porod je eden od načinov dokončanja vaginalnega poroda. Običajno se za takšno metodo zdravniki odločijo, ko se otrok po naravni poti ne rodi v času, kot bi se moral, saj je za drugo porodno dobo, kot razlaga primarij dr. Neda Bizjak, dr. med. spec. ginek. in porodničarstva, predviden časovni okvir ali zaradi zapletov z mamo ali otrokom. Kako vakuumski porod izvedejo, kateri pogoji morajo biti izpolnjeni in ali je poseg tvegan, si preberite v članku.

Zakaj imajo otroci ''raje'' babice kot mame?
Poznate tisti rek: ''Babica ob prihodu vnukov prekrši vsa pravila, ki jih je postavila pred tridesetimi leti''? V večini primerov to zelo drži in je tudi eden od mnogih razlogov, zakaj otroci tako zelo radi preživljajo čas pri svojih babicah.

Resnica o partnerskem odnosu, ko enkrat postaneta starša
Veliko je žensk, ki preden postanejo matere trdijo, da 'one pa ne bodo nikoli' ... Nikoli ne bodo zapostavljale partnerja, nikdar ne bodo pozabile nanj, še naprej se bodo urejale in ne bodo se 'zapustile', še vedno si bodo znale vzeti čas zase, za zmenek z možem. No, potem pa res postanejo mame in ugotovijo, da to ne gre tako zlahka, kot se sprva zdi.

Hrvaški pevec pričakuje že drugega otroka
Potem ko sta pred letom in devetimi meseci postala starša male Albe, Hana Huljić Grašo in Petar Grašo pričakujeta drugega otroka

Super ideje za družinske izlete po slovenski obali
Starši vedno znova iščemo dobre ideje za najrazličnejše izlete, na katerih bi kakovostno preživeli čas s svojimi otroki, hkrati pa si želimo skupaj z njimi ustvarjati čudovite spomine, ki bi se jih z nasmehom spominjali tudi takrat, ko smo zasuti s številnimi obveznostmi. Včasih nam ni treba iti prav daleč, da bi pozabili na vsakodnevne skrbi, se malo odpočili ter skupaj z najmlajšimi uživali v tisoč in eni lumpariji.

Kar dve tretjini slovenskih učencev ne doživlja šole kot varnega prostora
Po nedavnih streljanjih in podobnih incidentih na javnih mestih, kot so napadi na šolah v Srbiji in na Finskem ter napad na univerzi na Češkem, opažamo, da se tudi v našem okolju pojavljajo podobne grožnje in dogodki. Izpostavljenost nasilju, ki smo mu kot družba priča v sodobnem času – vojne grozote, vsesplošno nasilje –, je prisotna na vsakem koraku. Otroci pogosto prehitro vstopajo v nasilne virtualne vsebine preko iger, kar jih naredi vedno bolj "odporne" na nasilje.

Drugačni otroci niso problematični otroci
Vsak otrok potrebuje spodbudno okolje, da bi lahko uresničil svoje potenciale, pri tem pa imajo pomembno vlogo poleg staršev tudi drugi ljudje, ki so v njegovem življenju, pa naj si bodo to učitelji, vrstniki, otroci, ki se skupaj igrajo na igrišču, sorodniki ali prijatelji prijateljev in tako naprej. Od vsakega posameznika je namreč odvisno, ali se bo otrok počutil sprejetega in dovolj dobrega ali pa bo imel občutek, da je odrinjen na rob družbe.

Horoskopski znak kaže, kakšna mama ste
Vsak otrok je svet zase in isto bi lahko rekli za mamice. Ampak včasih smo prav presenečeni nad tem, kako dobro nas opiše horoskop. Preverite, kaj zvezde povejo o vašem starševskem slogu.

Top ideja za prvomajske počitnice, ki vas bo navdušila
Med počitnicami smo se odpravili na cestno potovanje po južni Dalmaciji, mimo črnogorskega Hercegnovega do Mostarja in nazaj. Luštno je bilo in zdaj resno razmišljamo, da bi podobno dogodivščino ponovili med prvomajskimi prazniki, mogoče s kakšnim dodatnim ovinkom in z drugimi mimoidočimi postojankami, za katere nam je prvič zmanjkalo časa.

Največja napaka, ki jo delajo starši, zaradi katere otroci zbolijo
Ko smo že mislili, da v našo deželo vstopa poletje, se je vreme čez noč poslabšalo do te mere, da ponovno bolj diši po zimi. Temperature so padle tudi za več kot 20 stopinj Celzija in zelo verjetno je, da bodo v prihodnjih tednih ponovno na pohodu virusi. Najbolj jim bodo zaradi nepopolno razvitega imunskega sistema in manjše pozornosti do higiene izpostavljeni otroci. Res je, da naših malčkov v celoti ne moremo zaščititi pred virusnimi okužbami, z nekaterimi preventivnimi ukrepi pa lahko pomembno zmanjšamo verjetnost bolezni.

To je drugi najpogostejši vzrok smrti pri otrocih
Za rakom letno zboli okrog 15.000 Slovenk in Slovencev. Med njimi je skoraj 8.000 moških, več kot 7.000 žensk ter od 70 do 80 otrok. Slednji so zaradi bolezni običajno prikrajšani za pomemben del otroštva in mladosti, zato je pomembno, da smo jim v oporo in jim pomagamo, kolikor je v danih okoliščinah pač mogoče. Izjemno pomembno vlogo pri tem imajo Junaki 3. nadstropja, društvo staršev otrok, obolelih za rakom, ki se trudi izboljšati življenja otrok z rakom in njihovih družin. Na srečo pri tem niso sami ...

Pravijo, da je to ena najlepših slovenskih vasi
Obiščite slovensko dolino Lepena in spoznajte več o njeni zgodovino, kulturi in naravi ter osupljivih razgledih. Uživajte v raziskovanju gozda, slapov in krajev za ribolov v tej čudoviti mali slovenski vasici.

Nasveti, kako biti dober starš
Materinstvo nas postavlja pred mnoge izzive in preizkušnje. Z materinstvom smo vstopili v prej neznane odnose, občutja in skrbi. In prav gotovo vsi stremimo k temu, da bi to poslanstvo opravljali kar se da dobro.

Napačna prepričanja, ki ste jih imeli, preden ste dobili otroka
Včasih si določene stvari in situacije predstavljamo z rožnatimi očali. Ko pa jih izkusimo na lastni koži, dojamemo, da so bila naša prepričanja popolnoma zgrešena.

Modni kosi, ki jih bomo nosile letošnjo pomlad
Žensko telo je med nosečnostjo izpostavljeno številnim fizičnim spremembam, čemur je treba prilagoditi tudi izbiro garderobe. Modni trendi zadnjih nekaj let sicer že v osnovi narekujejo bolj ohlapne kroje oblačil, kar nosečnicam precej olajša izbiro oblačil. Vsekakor pa je dobro vedeti, kako aktualne trende pravilno kombinirati z nosečniškimi modnimi kosi, zato smo pripravili primere 3 popolnih nosečniških 'outfitov' te pomladi, v katerih boste naravnost zažarele!

5 razlogov, zakaj morate ohraniti dragocene fotografije svojih malčkov?
V hitrem in digitaliziranem svetu se zdi, da vsak dan mineva hitreje in hitreje. V tej vrtavki vsakodnevnih dogodkov, tehnoloških sprememb in digitalnih vsebin pa so nekateri starši še vedno zvesti tradiciji ohranjanja fizičnih fotografij svojih malčkov. Zakaj je tako? Poglejmo si pet ključnih razlogov, zakaj bi se morali odločiti za razvijanje teh dragocenih spominov.

To je pravi razlog, da vas otrok pred spanjem prosi za malo vode
Prav gotovo se je tudi vam zgodilo, da si je malček zaželel piti vodo, ko je bil enkrat že v pižamici in v postelji, pripravljen za spanje. Ob tem se sprašujete, zakaj se to vseskozi ponavlja in zakaj ne pije, preden se odpravi spat. Razlog vas bo prav gotovo presenetil.

Tako je Ana Praznik izbrala ime za hčerko, ki je izjemno redko
Priljubljena voditeljica Ana Praznik nam je v ekskluzivnem intervjuju razkrila, kako je hčerki izbrala izjemno redko slovensko ime, kaj z njo najraje počne, spregovorila pa je tudi o tem, kako je materinstvo spremenilo njeno življenje.

Nasveti za uspešno sodelovanje ločenih staršev
Le redko se zgodi, da je starševstvo po razvezi enostavno in brez zapletov, sploh če imata bivša zakonca med seboj nerazčiščene zamere ali težje spore. Žal v veliko primerih povlečejo kratko prav otroci, ki se nehote znajdejo med dvema ognjema. A v njihovo dobrobit bi starši morali sodelovati – brez čustvenih manipulacij in naperjanja otrok drug proti drugemu. Zavedati se je treba, da otrok nikakor ni kriv za nastale okoliščine in da bi morali starši narediti vse, da lahko kljub razvezi še vedno ohranjajo kakovosten odnos z otrokom.

Kako navezati stik z drugimi mamicami?
Če imamo v bližini prijatelje in druge mamice, je starševstvo lažje. Če pa tega ni, se počutimo osamljeno. Naučite se premagati strah in se povežite z drugimi mamicami.

Razpokane in boleče bradavice – kako skrbeti zanje med dojenjem?
Najpogostejši vzrok za boleče bradavice pri dojenju je nepravilen prijem dojenčka med sesanjem.

Porod, ko je dojenček "z ritko naprej"
Večina dojenčkov je že nekaj tednov pred predvidenim datumom poroda v maternici obrnjena z glavico navzdol. Glavična vstava je tudi najbolj pravilna in porod je lažji; vsi drugačni položaji otežujejo dojenčkov prehod skozi porodni kanal. Namreč, idealno bi se moral dojenček roditi z glavico naprej in z obrazkom, obrnjenim proti mamini hrbtenici. Vendar ni vedno tako.

Učiteljica oštela mamo zaradi neprimerne malice, ki jo je imel njen otrok
V boj proti nezdravi hrani ali v boj za zdravo hrano? Morda gre za isto stvar, morda niti ne. Ne moremo zanikati pomena zdrave in uravnotežene prehrane, toda kaj, če je govora o 'neprimerni hrani', ker učiteljici ni všeč vonj le-te?

Napitek za krepitev imunskega sistema vse družine
V hladnejši polovici leta je dobro svoje telo pripraviti na nižje zunanje temperature in virusna obolenja, ki prežijo na vsakem koraku. Da bi vsi člani družine preventivno okrepili svoj imunski sistem, smo za vas poiskali enostaven recept za domači sirup.