Bibaleze.si

v obdobju

Blog
13. 11. 2024 04.00

Sem mama in sem 'boomerka'

Še niste slišali za ta izraz? Mlajše generacije s tem izrazom poimenujejo osebe, ki imajo zastarelo, konzervativno ali neprilagodljivo razmišljanje in do mlajših premorejo zgolj pokroviteljski odnos. Ko sem slišala to oznako, sem sprva zapihala od jeze, ker se imam za osebo odprtega uma in srca, a sem nato kaj hitro spoznala, da je med nami tako velika generacijska vrzel, da sem s svojimi izjavami in razmišljanjem kdaj tudi 'boomerka'.

Nosečnost
13. 11. 2024 01.00

Kaj lahko pričakujete med prvo nosečnostjo?

Prva nosečnost je vznemirljiva izkušnja, polna čustev in fizičnih, pa tudi duševnih sprememb. Normalno pa je, da imate ob tem številna vprašanja in da vas zanima, kaj lahko pričakujete v tem čarobnem, a tudi napornem obdobju. Za vas smo pripravili nekaj odgovorov, ki vam bodo lahko v pomoč.

Po porodu
10. 11. 2024 01.00

Zakaj nihče ne govori o 4. tromesečju?

Čas nosečnosti se deli na tri glavna obdobja, v katerih se dogajajo različne hormonske, telesne in čustvene spremembe - to so prvo, drugo in tretje tromesečje. Vsako od naštetih predstavlja transformacijo, napredek in nov mejnik v devetih mesecih. A opazimo lahko, da se precej manj govori o tako imenovanem 4. tromesečju, ki predstavlja prve tri mesece po porodu. Obdobje velja za enega od napornejših, saj vključuje partnerske prilagoditve, navajanje na novega člana družine in številne druge spremembe, ki lahko mladim mamicam vzbujajo občutke nemoči. Prav je, da se o teh spremembah govori, saj smo le tako na novo obdobje bolje pripravljeni.

Novice
09. 11. 2024 04.00

Slavna zvezdnica: 'Vpričo staršev sem kadila in pila že pri 13 letih'

Svetovno znana manekenka in supermodel Kate Moss je živela precej burno in škandalozno življenje. V preteklosti se je soočala s prekomernim pitjem alkohola, drogo in kronično nespečnostjo. Tokrat priznava, da so divji časi že za njo in da je začela živeti urejeno, umirjeno življenje, ki vključuje tudi osemurni spanec.

Nosečnost
08. 11. 2024 03.00

6 stvari, zaradi katerih je nosečnost lepa

Nosečnost je izjemno stanje, v katerem ženska doživlja velike spremembe. Kljub občasnim jutranjim slabostim, povečanju telesne teže in morebitnim bolečinam v hrbtu so nosečnice v obdobju pričakovanja priča čudovitim stvarem, ki jih naredijo še lepše kot sicer. Predstavljamo vam 6 sprememb, ki jih lahko opazite, če ste noseče, in ki se jih lahko veselite, če ta korak šele načrtujete.

Očkov kotiček
07. 11. 2024 04.00

Vsak četrti otrok ne živi skupaj z očetom

Po zadnjih statistikah vsak četrti otrok zahodnega sveta ne živi z očetom.

Prehrana v nosečnosti
04. 11. 2024 03.30

Najboljša hrana za nosečnice, ki dviga energijo

Potrebe po energiji in hranilnih se med nosečnostjo spremenijo. Plod za razvoj potrebuje energijo in gradnike, ki jih v času nosečnosti dobi od mame. Potrebe se torej povišajo, a nosečnica naj količinsko ne uživa hrane za dva, sploh pa je težko povišati vnose hrane ob morebitni nosečniški slabosti. Nosečnica mora tako poskrbeti, da je hrana, ki jo uživa, hranilno bogata in energijsko uravnotežena. Tako bo svojemu plodu omogočila vse potrebno za dober razvoj, obenem pa ne bo izčrpavala svojega organizma. Poleg ustrezne prehrane potrebuje tudi dovolj tekočine in počitka.

Po porodu
03. 11. 2024 05.00

Kdaj po porodu začeti s telovadbo?

Pomembno je, da po porodu telovadite toliko, kolikor zmorete, da si z vajami ne povzročate bolečin, da vadbo stopnjujete počasi in nežno ter od svojega telesa ne zahtevate preveč.

Nosečnost
01. 11. 2024 02.15

Ali med nosečnostjo res rastejo stopala?

Izsledki raziskav so dokazali, da se v obdobju nosečnosti stopala res povečajo. Preverite, zakaj.

Nosečnost
31. 10. 2024 04.00

Nosečnost po tednih – kaj pričakovati?

Preverite, kako se med nosečnostjo iz tedna v teden spreminja vaše telo. Za vas smo pripravili vodnik in napotke, s pomočjo katerih boste lahko izvedeli, kaj lahko v določenem obdobju nosečnosti pričakujete in kako ravnati ob morebitnih tegobah.

Družina in odnosi
30. 10. 2024 05.00

Ali otroka vzeti s seboj na pogreb?

Po smrti bližnjega se starši vprašamo, ali je primerno vzeti otroke s seboj na pogreb. A moramo se zavedati, da odločitev pogosto ni naša, temveč otrokova. "Tudi na terapijah terapevti slišimo, kako je bilo ljudem v preteklosti hudo, ko jim starši niso pustili na pogreb, ki je bil zanje pomemben," opozarja psihoterapevtka Katja Knez Steinbuch.

Razvoj in odnosi
27. 10. 2024 05.00

Je vaš najstnik zaljubljen? To je vaša vloga

V obdobju pubertete se najstniki prvič srečajo z ljubezenskimi preizkušnjami. Preverite, kako jim kot starši lahko pri tem pomagate.

Partnerski odnosi
27. 10. 2024 02.00

Prihod otroka lahko zamaje še tako trdne temelje partnerske zveze

Prihod novega člana družine lahko močno zamaje temelje še tako zdravega partnerskega odnosa in pri tem se pogosto izkaže, da še kako velja rek: Na otroka te ne more nobena stvar zares pripraviti. Četudi sta partnerja poprej odlično funkcionirala, pa lahko stres, ki spremlja nove starševske vloge, močno spodkoplje samozavest mlade mamice. Ljubosumje na partnerja, posesivnost, nezadovoljstvo s seboj in negativne misli, da 'sem samo še utrujena mama in ne več privlačna ženska', v veliki meri vpliva na razumevanje med partnerjema.

Nosečnost
25. 10. 2024 01.00

Najpogostejše spremembe kože v nosečnosti

Povsem normalno je, da v času nosečnosti prihaja do najrazličnejših sprememb, med drugim tudi na naši koži. In prav v obdobju nosečnosti je še kako pomembno, da se naučimo skrbeti zase, to pa lahko storimo s počitkom, uravnoteženo prehrano, lahkotnim gibanjem in tudi s primerno nego kože.

Družina in odnosi
24. 10. 2024 01.15

Zakaj novopečene mamice po porodu jočejo?

Rojstvo otroka je ena od največjih in čustvenih prelomnic v življenju vsake ženske, ki v prvih dneh prinese pravi vrtiljak čutenj. Ni vedno samo radost in smeh, pač pa tudi solze, nemoč, zmedenost, utrujenost, nova vloga in odgovornosti. Tokrat govorimo o poporodni otožnosti, s katero se po porodu sooča precejšnje število žensk. Preverite, kako si v tem času pomagati in kaj pričakovati od drugih.

Novice
23. 10. 2024 01.00

Drug drugega sta čakala kar 20 let, nato pa je pri 48 rodila

Slavni igralec Daniel Craig, ki ga poznamo iz glavne vloge v filmu James Bond, in njegova žena, igralka Rachel Weisz, sta drug na drugega čakala kar 20 let. V zrelejših letih sta ugotovila, da morata biti skupaj, nato pa je pri Rachel pri 48-ih rodila.

Trači
21. 10. 2024 08.10

Znano Slovenko bo v jok spravila lastna hčerka

"Gotovo me boste razumeli," bo povedala po tem, ko se bo pomirila.

Problematični najstnik
20. 10. 2024 03.00

Opozorilni znaki, ki kažejo na nasilnega otroka

Ko govorimo o nasilju v družini, imamo običajno v mislih čustveno, fizično ali spolno nasilje enega od partnerjev. A nasilje v družini v resnici zajema vsako zlorabo, ki se pojavi v družinskih sistemih. Ena od pogosto spregledanih in stigmatiziranih je nasilje starejših otrok nad starši. Pogosto skušajo starši takšno vedenje ignorirati, pomiriti ali celo opravičevati, namesto da bi poiskali ustrezno obliko podpore.

Nosečnost
18. 10. 2024 05.00

Spremembe, ki jih ženska doživlja med nosečnostjo

Nosečnost je poseben čas, ki ni primerljiv z nobenim drugim telesnim ali čustvenim stanjem. Mati narava je namreč poskrbela, da preide ženska v obdobje, ko se v njej zvrstijo zares neverjetne spremembe, ki vključujejo prilagoditev in pripravo telesa na porod. Prilagoditve pa ne vključujejo samo telesa, pač pa se v nosečnici zgodi pravi vrtiljak čustev, ki je včasih popolnoma neobvladljiv. Nekatere bi objele svet od veselja, druge besnijo za prazen nič, tretje ne občutijo ničesar drastičnega. A devet mesecev ni tako kratko obdobje, zato mora biti ženska pripravljena na številne čustvene spremembe.

Razvoj otroka
17. 10. 2024 01.00

Ali veste, kaj je hiperleksija – 'motnja pametnega otroka'?

Hiperleksija je motnja, ki označuje sposobnost branja in neverjetno sposobnost pomnjenja že pri zelo majhnih otrocih. Poznana je tudi pod imenom "motnja pametnega otroka".

Partnerski odnosi
13. 10. 2024 04.00

Tako lahko mladi starši ohranijo ljubezensko iskrico in lep odnos

Novopečena mamica in očka po prihodu otročka pogosto kar hitro ugotovita, da si starševstva z ljubljeno osebo morda nista predstavljala tako. Običajno je najbolj "napeto" v prvih mesecih po porodu, ko ob skrbi in negi za malo bitjece zmanjka časa in energije za ljubezen, nežnost, spolnost in za partnerja nasploh. A odnos je seveda treba negovati, sicer lahko zbledi in sčasoma nastanejo težave. Kako naj mladi starši ohranijo romantično iskrico, svetujemagistrica zakonskih in družinskih študij, zakonska in družinska terapevtka stažistka Tjaša Šuštar.

Zanositev
13. 10. 2024 01.00

Kako zmanjšati učinek stresa na plodnost?

Sprosti se, pomiri se, potem se bo zagotovo zgodilo, je običajno prvi nasvet za žensko, ki se trudi zanositi. Tovrstni nasveti pa marsikatero spodbudijo tudi k razmišljanju, ali stres res tako zelo vpliva na zanositev. Obsežne raziskave kažejo, da so depresija, tesnoba, stres in težave s spočetjem povezani. Ko pari skušajo zanositi in doživljajo ponavljajoče se neuspehe, se poveča tudi njihov fizični in čustveni stres.

Dojenje
12. 10. 2024 02.00

Je dojenje res učinkovita kontracepcija?

V Sloveniji kar dva odstotka žensk zanosita v šestih mesecih po predhodnem rojstvu. Mnogi pari pa se ob tem še vedno sprašujejo, ali je dojenje učinkovita kontracepcija in kako deluje na ovulacijo.

Dojenček
11. 10. 2024 05.00

Kaj se dogaja z dojenčkom takoj po porodu?

Zanimivo, kako nejasno in zabrisano je bilo dogajanje po mojem prvem porodu. Spominjam se, kako sem vsa utrujena ponavljala, ali je s sinčkom vse v redu, nisem pa natančno vedela, kaj se je z njim dogajalo v prvih minutah po njegovem rojstvu. A kmalu so mi ga dali v naročje, rekoč: "Bravo, mamica! Dobili ste zdravega sinčka! Čestitamo!"

Prehrana za dojenčke
11. 10. 2024 03.30

Kakšni so znaki motnje prežvekovanja pri dojenčkih in otrocih?

Motnja prežvekovanja, imenovana tudi ruminacija, je atipična oblika motnje hranjenja, za katero je značilna vrnitev neprebavljene ali delno prebavljene hrane iz želodca nazaj v usta; pri tem se hrana povrne brez truda in brez bruhanja. Otrok vrnjeno hrano izpljune ali ponovno pogoltne. Motnja se najpogosteje pojavlja pri dojenčkih, majhnih otrocih in osebah z motnjami v duševnem razvoju. V preteklosti je sindrom prežvekovanja veljal za redko motnjo, danes pa se kaže, da je ta motnja pogostejša, kot se je sprva mislilo.

Razvoj in odnosi
10. 10. 2024 04.15

Kako najstnika spodbujati k sprejemanju odgovornosti

Si želite najstnika, ki je nesamostojen in vedno druge krivi za vse, kar se mu slabega dogaja ali takšnega, ki je samozavesten in jasno stoji za svojimi dejanji ter odločitvami? Če želimo najstnika naučili odgovornosti, mu moramo najprej dati priložnosti, da postane odgovoren, kar vključuje tudi sprejemanje posledic, ko ni. V nadaljevanju preverite zakaj je pomembno, da najstnika spodbujamo h krepitvi odgovornosti in poiščite ideje v konkretnih smernicah.

Po porodu
08. 10. 2024 02.15

Shujševalne diete takoj po porodu?

Podatki kažejo, da vsaka peta ženska obdrži nekje pet kg telesne mase, ki jo pridobi v času nosečnosti. Prehrana ženske v obdobju po porodu je tako še kako pomemba, a ne le za mamico, temveč tudi za dojenčka, če je ta dojen. Čeprav želimo izgubiti med nosečnostjo pridobljene kilograme, pa se v tem obdobju nikakor ne osredotočajmo na znižanje vnosov hrane z namenom hujšanja. Telo potrebuje hranila, da lahko okreva in se obnovi oz. si opomore tako po nosečnosti, kot tudi po samem porodu in obenem tudi omogoči kakovostno tvorbo mleka.

Razvoj
07. 10. 2024 05.00

Se vaš otrok spopada s tem sindromom? To so opozorilni znaki

Kaj je sindrom hitečega otroka, zakaj do njega pride in kako se mu izogniti, da bi otrokom omogočili srečno in zdravo otroštvo?

Zdrava nosečnica
07. 10. 2024 04.00

Vnetje sinusov v nosečnosti – kakšni so simptomi, kako poteka zdravljenje?

Najpogosteje je vnetje sinusov posledica virusnih in bakterijskih okužb. A kako se lotiti zdravljenja, če se to zgodi v nosečnosti? Preverite.

Prehrana v nosečnosti
04. 10. 2024 02.15

So gobe primerne za otroke in nosečnice?

Marsikatera mama se sprašuje, kdaj lahko otrok začne uživati gobe. Ali jih sploh lahko jemo med nosečnostjo?

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1063