ustrezno

'Mami sem zaupala, kaj počne očim, ko sva sama, a ni ukrepala'
So teme, o katerih je lahko govoriti, in so teme, ki so težke, žalostne in vzbujajo mnogo neprijetnih občutkov, še posebej, ko se zavemo, da gre za ranljive otroke, ki si sami ne morejo pomagati. Govorimo o žrtvah spolnih zlorab, ki nikoli ne bodo mogle povsem pobegniti pred svojimi travmatičnimi spomini, a si lahko opomorejo, če jim bomo za začetek verjeli in jim ponudili pomoč.

Čudovita novica za vse, ki nameravate roditi v Ljubljani
Priprave na prihod novorojenčka so vsekakor eno najlepših obdobij v življenju. Večina že v prvem trimesečju kupi vsaj enega ali dva kompleta oblačil za dojenčka, v drugem sledi načrtovanje otroške sobice oziroma kotička za novorojenčka, v tretjem pa je čas za pripravo torbe za v porodnišnico. Ta mora vsebovati vse, kar je potrebno za čim boljše počutje mamice in novorojenčka. Ker pa se potrebe in želje bodočih mamic razlikujejo, je dobro vedeti, česa nikakor ne smete pozabiti in kaj lahko mirno 'pozabite' doma. Kar nekaj stvari vam namreč zagotovijo porodnišnice.

Na mopedu imel priklopnik domače izdelave in v njem otroka
V Okolici Ormoža so policisti ustavili 47-letnega voznika mopeda, ki je imel na moped priklopljen lahki priklopnik domače izdelave in v njem otroka.

Enostavna rešitev za večjo varnost otrok v osnovnih šolah
Ljubljanska osnovna šola skupaj z inovativnim startup podjetjem uvedla novo digitalno platformo, s katero želijo izboljšati podaljšano bivanje učencev.

Na travmatične dogodke so še posebej občutljivi otroci
Otroci niso imuni na stisko, ki se lahko pojavi zaradi travmatičnih dogodkov, zato je pomembno, da jih slišimo, vidimo in tudi začutimo, ko nas potrebujejo. Pri tem pa moramo vedeti, da bodo nase mogoče lahko opozorili drugače kot odrasli, a to ne pomeni, da niso bili ranjeni. O tem smo se pogovarjali tudi z družinskim terapevtom in sociologom.

Otečenost nog je ena najpogostejših nosečniških tegob
V nosečnosti se odvija veliko procesov, telo se prilagaja in pojavi se lahko kar nekaj težav, kot so slabo počutje, zaspanost, težave s krčnimi žilami, mehurjem ali krvavečimi dlesnimi. Kako lajšati simptome teh tegob, pa si preberite v spodnjih vrsticah.

Kako poskrbeti, da bo vrnitev v šolo čim manj stresna
Novo šolsko leto običajno prinese spremembe za vso družino. Nekateri ga brezskrbno pričakujejo, medtem ko so drugi otroci in njihovi starši ob misli na nove šolske začetke, preizkušnje in obveznosti nekoliko bolj tesnobni. Da bo vaš nadobudnež septembra sproščeno obrnil nov šolski list, preberite nekaj koristnih nasvetov za prijetnejši začetek šolskega leta, ki jih je pripravil spletni ponudnik Shoppster.

Kako lahko prepoznamo Aspergerjev sindrom pri otroku?
Kakšni so znaki Aspergerjevega sindroma? Kdaj lahko starši posumijo, da ga njihov otrok ima, in kam se lahko obrnejo po nasvet, pomoč, svetovanje? Pojasnjuje direktorica Zavoda Centra za pomoč otrokom in staršem Žalec, Sabina Korošec Zavšek, profesorica defektologije in Floortime terapevtka.

Rolerji za otroke – kako jih izbrati in na kaj biti pozoren?
Rolerji – eden izmed prvih pripomočkov do otroške zabave na kolesih. Kaj ni vedno razburljivo, ko vaš otrok izrazi željo po novem hobiju, še posebej, če gre za nekaj tako energičnega, kot je rolanje? Predstavljajte si njegov nasmejani obraz, ko s svojimi novimi rolerji navdušeno naredi svoje prve zavoje!

Če imate doma najstnika, vam svetujemo to
V današnjem digitalnem svetu so družbena omrežja postala osrednji del življenja mnogih ljudi, zlasti najstnikov. S prihodom vplivnežev pa se je dinamika uporabe družbenih omrežij še dodatno spremenila. Vpliv družbenih omrežij in vplivnežev na najstnike je lahko kompleksen, zato je pomembno, da starši razumemo te vplive in se znamo ustrezno odzvati.

Ideje za zabavne dogodivščine na morju
Počitnic se večinoma vsi veselimo, saj nam dajejo toliko priložnosti za lepe in nepozabne trenutke, ki se jih radi še dolgo spominjamo. In če smo se odločili za dopust na morju, zagotovo že razmišljamo, kako dobro se bomo imeli in kaj vse bomo počeli. Za vas smo pripravili nekaj idej, zaradi katerih se lahko tudi sami nalezemo poletnega navdiha.

Kaj vse lahko vpliva na zdravje sperme in kako ga izboljšati?
Kadar se par sooča s težavami z neplodnostjo, večina pritiska pogosto pade na žensko, ki naj bi morala izboljšati svoje zdravstveno stanje. Toda tudi moški imajo ključno vlogo pri zanositvi in lahko povečajo možnosti zanositve z ohranjanjem zdrave sperme. A kako? Preverite v spodnjih vrsticah.

Kaznujete otroka? Strokovnjakinja meni, da kazen nikoli ni učinkovita metoda
Pisala nam je bralka, ki se sprašuje, ali je kaznovanje s sedenjem na stolčku ustrezno. Za mnenje smo povprašali Dejano Dejanović, predavateljico o razvoju možganov.

Vse, kar morate vedeti o potovanju med nosečnostjo
Potovanje v obdobju nosečnosti se zagotovo nekoliko razlikuje od navadnih potovanj, saj mora nosečnica razmisliti o določenih dejavnikih, ki bi lahko vplivali na sam potek nosečnosti. Za najbolj varen del nosečnosti, kar se tiče potovanj, velja sicer drugo trimesečje, a če je nosečnica zdrava in se dobro počuti ter nima nobenih omejitev s strani osebnega ginekologa, lahko potuje kadarkoli v nosečnosti.

Visoke temperature lahko škodijo nosečnicam in dojenčkom
Visoke temperature lahko ovirajo sposobnost našega telesa, da sprošča toploto in uravnava lastno temperaturo. To še posebej velja za nosečnice in dojenčke, katerih telesna temperatura je v povprečju višja od običajne.

Kako zaščititi otroka pred soncem?
Toplejši dnevi, obsijani s soncem so tu in vsi se jih prav gotovo veselimo, še posebej naši malčki. Da bi bila igra na prostem varna in brezskrbna, pa je vsekakor treba poskrbeti za primerno zaščito pred sončnimi žarki. Otroška koža je namreč še posebej v prvem desetletju življenja izjemno občutljiva, in odrasli smo tisti, ki moramo poskrbeti za čim manj posledic vpliva sončnih žarkov na kožo otrok.

V vrtčevskih skupinah vse več priseljencev in tuje govorečih otrok
Poletne počitnice so odlične za tkanje novih prijateljstev, veliko igre in zabave ter časa, ki ga lahko otroci preživijo skupaj s starši. Če se odpravljate na družinske počitnice v tuje kraje, pa je to super priložnost za učenje novega jezika in spoznavanje drugih kultur. Niso pa le počitnice tiste, v katerih lahko malček pride v stik s tujim jezikom, z njim se lahko sreča že v vrtcu bodisi na jezikovnih uricah ali pa pri igranju z vrstniki, ki prihajajo iz tujih držav.

Otroški trampolini - preprečite možna tveganja in nevarnosti
Priljubljenost trampolinov je v zadnjih letih vse večja, saj je odlična in dostopna zabava domačem vrtu za vse starosti. Skakanje ima več prednosti, vendar so s tem povezana tudi številna tveganja. Kako zmanjšati ta tveganja in o katerih nevarnostih govorimo? Preberite.

Sistem izobraževanja otrok s posebnimi potrebami
Otroci s posebnimi potrebami se lahko, glede na starost, vključijo v različne programe vzgoje in izobraževanja. Več o tem pa v spodnjem prispevku.

Dula Špela: 'Vsako žensko bi morali vprašati, kaj si želi ob porodu'
Dula Špela Peternel me je na poti k njej poklicala, če se lahko dobiva na drugi lokaciji, kajti še isti dan je pozneje odhitela nudit podporo pri porodu. Po poznejšem vnovičnem stiku je vesela zaupala, da je bil porod znova nepozaben.

Katera eterična olja in kdaj so uporabna za otroke (in dojenčke)?
Aromaterapija je blagodejna pri številnih vsakodnevnih težavah, ki pestijo otročke, denimo pri prehladih, krčkih, bolečinah, nespečnosti in težavah s koncentracijo. Kako varno uporabljati eterična olja, katera so primerna za otroke ter pri katerih težavah vse lahko pomagajo, je pojasnila mednarodno certificirana aromaterapevtka Inka Plauštajner Gerkšič.

Kako prepoznati ADHD pri otroku?
Otroci si želijo, da bi jih starši imeli radi in bi bili nanje ponosni, a včasih ne zmorejo slediti vsem pravilom in zahtevam, ki jih narekuje sodobna družba. V zadnjem času se veliko govori o motnji pozornosti in hiperaktivnosti, a nekateri otroci ostajajo tudi spregledani. Ali ima vaš otrok ADHD? Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Kdaj je otrok lahko samostojen (in varen) v prometu?
Kdaj gre lahko otrok sam v in iz šole, na šolski avtobus in samostojno kolesari v prometu? Zakaj so zakonske omejitve in kako lahko starši pripravimo otroka na varno udeležbo v prometu? Pojasnjujejo na Javni agenciji za varnost prometa in policiji.

'Ko stisneš štručko, je vse pozabljeno' - daleč od resnice
Biti mama se sliši lepo, a ni vedno vse tako lepo, kot smo si mogoče predstavljali, sploh če govorimo o porodni travmi. Ne gre samo za izkušnjo poroda, ampak tudi za to, kako smo jo doživeli. O tem smo se pogovarjali z družinsko terapevtko Aleksandro Klopčič, ki je zaposlena v Javnem zavodu Mala ulica in vodi starševske skupine.

Tesnoba, strah, nemoč, misli o samomoru in poporodna depresija
Čeprav se o poporodni depresiji in ostalih motnjah čustvovanja v zadnjih letih precej več govori kot nekoč, se v povezavi s tem še vedno srečujemo z napačnimi prepričanji, ki pa zamegljujejo razumevanje tovrstnih duševnih motenj. Stigme in napačne predstave lahko privedejo do tega, da se matere izogibajo iskanju pomoči in predolgo čakajo, da bo boljše. Preverite nekaj najpogostejših mitov, na katere kljub višji ozaveščenosti, še vedno naletimo.

Vedenjski in čustveni odzivi otroka na ločitev staršev
Nihče se ne poroči z namenom, da bi se ločil, a žal se v življenju dogaja tudi to. Težko je videti, kako se družina spreminja, otrokom pa je še težje razumeti, kaj se dogaja. Ti lahko v tem obdobju izražajo različne vedenjske in čustvene odklone. Od žalosti, zaprtosti vase, povečanega iskanja stika, psihosomatskih težav do jeze in agresije. Vedeti je treba, da so to le načini, s katerimi otrok izraža stisko in bolečino, ki je še ne zna ubesediti. Pomembno je, da starša poslušata svojega otroka in mu stojita ob strani, v primeru večjih in dolgotrajnih stisk pa je koristno poiskati strokovno pomoč.

Nežna ščetka od vsega začetka
Po porodu smo mame običajno prve, s katerimi novorojenček pride v tesnejši telesni stik. Takrat otrokovo do rojstva sterilno ustno votlino naselimo s svojo ustno bakterijsko floro.

Logopedinja svetuje, kako otroka spodbujati h govoru
Tokrat se vprašanja naših bralcev navezujejo na zgodnji govorni razvoj. Kdaj ukrepati, če pride do zaostanka v govornem razvoju, kako pomagati otroku, da začne govoriti več besed in na nekaj drugih vprašanj odgovarja Anja Apih, magistrirana profesorica logopedije in surdopedagogike. Kot logopedinja se usmerja na delo z otroki z zaostankom v govornem razvoju in artikulacijskimi motnjami. Na Instagramu vodi profil Logopednica.si, na katerem deli informacije o govornem razvoju otrok in koristne nasvete za starše.

To se zgodi z nohti in lasmi v času nosečnosti
Nosečnost je obdobje sprememb, ki jih vsaka ženska doživlja nekoliko po svoje. Nekatere so obdane s prav posebnim sijajem, spet druge preizkušajo čisto nove recepte, kot so na primer kumarice s čokoladnim namazom, spet tretje poročajo o tem, da imajo drugačne lase in nohte. Torej kaj se zgodi z našimi nohti in lasmi v času nosečnosti?

Kakšna je razlika med fizioterapevtom in fiziatrom?
Star pregovor pravi, da nesreča nikoli ne počiva. In res se s takšnimi ali drugačnimi poškodbami prej ali slej sreča vsakdo med nami.