ustrezno

Plenični dermatitis pri dojenčku: vzroki, preprečevanje in učinkovito zdravljenje
Novopečeni starši kljub pogostem menjavanju plenic dojenčku, ostanejo nemočni, ko se pojavi plenični dermatitis. Pomirite se, tudi za takšno vnetje kože obstaja vzrok in prav tako zdravilo.

E-skiro ni igrača: Kaj mora vsak starš vedeti pred nakupom
Električni skiroji (e-skiroji) so v zadnjih letih postali nepogrešljiv del mestne mobilnosti. So hitri, tihi, cenovno dostopni in mladim ponujajo občutek svobode ter samostojnosti. A za priročnostjo se skrivajo tudi številna varnostna tveganja – zlasti kadar jih vozijo otroci in mladostniki brez ustreznega znanja, izkušenj ali zaščitne opreme.

Varnost otrok doma pri babici in dedku: kaj morajo vedeti stari starši
Preden vnuki pridejo na obisk ali ostanejo pri nas na počitnicah, se potrudimo storiti vse, kar je mogoče, da zagotovimo njihovo varnost – še posebej, če so še majhni.

Neodgovoren oče vozil otroke brez pasov – svarilo za vse starše
Vsak starš ali skrbnik si želi, da bi bilo potovanje z otroki varno in brez skrbi. Varnost otrok v avtomobilu pa ni nekaj, kar lahko prepuščamo naključju. Pravilna uporaba otroških varnostnih sedežev in spoštovanje prometnih pravil lahko reši življenja. Otroci so namreč najbolj ranljivi udeleženci v prometu, zato je ključno, da jih ustrezno zaščitimo med vožnjo.

Kam na poletni oddih, daleč od gneče? Blaguško jezero – družinski raj pod krošnjami
Želite družinski oddih v naravi? Blaguško jezero ponuja idealno kombinacijo aktivnosti in sprostitve. Otroci bodo navdušeni nad kopanjem, gozdno učno potjo in obiskom mlina, starši pa nad sprehodi, kolesarjenjem in mirnimi kotički za počitek. Preverite možnosti za nepozaben družinski izlet.

Ali je dojenčku v maternici poleti res prevroče?
Ali je dojenčku v maternici poleti res prevroče? Se nosečnice smejo sončiti? Je kopanje v morju varno? Poletje za nosečnice prinese vrsto vprašanj – in še več ljudskih modrosti, ki niso vedno točne. V nadaljevanju razkrivamo, kaj je resnica in kaj zgolj mit ter kako si poleti olajšati nosečnost.

Kdaj dojenčku začeti uvajati alergeno hrano?
Še nedolgo nazaj je veljalo, da se potencialno alergeno hrano otrokom uvaja kasneje, tudi šele po tretjem letu starosti, ko je imunski sistem že v polnem zagonu. Mamice, ki ste rodile pred časom ali dobite nasvete od mamic iz tistega obdobja, ste tako v dilemi, katerim priporočilom slediti: tistim ali najnovejšim, ki poudarjajo zgodnje in postopno uvajanje take hrane.

Rolanje in kotalkanje brez skrbi: Najpomembnejša varnostna pravila, ki jih morate poznati
Rolanje in kotalkanje sta priljubljeni športni dejavnosti, ki ponujata veliko gibanja na svežem zraku, izboljšujeta ravnotežje, koordinacijo in telesno pripravljenost – tako pri otrocih kot odraslih. A čeprav sta zabavni, prinašata tudi določena tveganja za poškodbe, zato mora biti varnost vedno na prvem mestu.

Simptomi dehidracije pri otrocih – kdaj poiskati pomoč?
Pred nami so novi vroči dnevi – pomembno je vedeti, kako preprečiti dehidracijo pri otrocih! Otroci, še posebej dojenčki in malčki, so na vroči poletni temperaturi še posebej ranljivi. Prehitro lahko pride do dehidracije, zato je ključnega pomena pravočasno prepoznati simptome in vedeti, kako ukrepati.

Vodič za varnost otrok v vodi: Kako preprečiti utopitve doma
Topli dnevi pogosto vabijo k osvežitvi v vodi – naj bo to domači bazen, napihljiv otroški bazenček, ribnik ali kopalna kad. A prav domače okolje, ki se zdi varno, je pogosto prizorišče tragičnih nesreč. Največ utopitev majhnih otrok se zgodi prav doma – tiho, hitro in pogosto brez opozorila. Te tragedije lahko preprečimo z znanjem in ustreznimi varnostnimi ukrepi.

Uvajanje dojenčka na gosto hrano z metodo BLW
Kratica BLW pomeni Baby-Led-Weaning oz. uvajanje goste hrane na otrokovo pobudo. Za razliko od hranjenja po žlički, kjer dojenčku ponujamo kašice oz. spasirano hrano, ki jo po možnosti v njegova usta kar vlijemo, da jo le še pogoltne, se pri BLW metodi dojenčku ponudi večje kose hrane, ki jih v roko prime sam in preko spoznavanja, opazovanja, sesanja, cuzanja, grizljanja tudi poje.

Spolno zlorabil 12-letno pastorko: Kako prepoznati zlorabo in kje jo prijaviti
Na koprskem okrožnem sodišču se je končalo sojenje moškemu, ki naj bi več let spolno zlorabljal svojo pastorko. Moškega so obsodili na 11 let zapora. Ta primer izpostavlja pomembnost tega, da o spolnih zlorabah otrok odkrito govorimo, jih znamo prepoznati, preprečiti in žrtvam zagotoviti ustrezno pomoč ter zaščito.

Snorkljanje za otroke: pomembni varnostni ukrepi, ki jih morate poznati
Snorkljanje je čudovita dejavnost, ki otrokom omogoča raziskovanje podvodnega sveta, opazovanje pisanih rib in spoznavanje morskega življenja – vse to na zabaven in poučen način! Vendar pa je za varno in prijetno izkušnjo pomembno upoštevati nekaj osnovnih varnostnih pravil.

Ganljiva zgodba mame, ki ni obupala: Moj sin je poseben – in ponosna sem nanj
Mlada zakonca je preplavila neizmerna sreča, ko sta izvedela, da pričakujeta otroka. Uživala sta v vsakem trenutku načrtovanja prihoda dojenčka na svet. A med enim od zdravniških pregledov jima je bilo sporočeno, da se plod ne razvija običajno in da bo otrok imel težave.

Alergija na sonce pri otrocih: kako jo prepoznati, preprečiti in zdraviti
Sončni dnevi so idealni za igro na prostem, vendar sonce ne prinaša le topline in veselja – pri nekaterih otrocih lahko povzroči tudi neprijetne kožne reakcije. Alergija na sonce, znana tudi kot fotosenzitivnost, je pogost pojav, ki ga mnogi starši sprva zamenjajo za klasične sončne opekline. A kako prepoznati razliko?

Učiteljica opozarja: Starši ne prevzemajo odgovornosti za vzgojo
Današnja generacija otrok, znana kot generacija alfa, se sooča z vse večjimi težavami v šolskem okolju. Teresa Kaye Newman, izkušena učiteljica, je na družbenem omrežju TikTok odkrito spregovorila o težavah, s katerimi se soočajo učitelji in starši.

Otrok uničuje igrače in predmete? Kaj to pomeni in kako ukrepati
Če vaš otrok pogosto uničuje igrače, pohištvo ali druge predmete, je to lahko zaskrbljujoče. Pomembno je razumeti, da takšno vedenje običajno ni namenjeno škodovanju, temveč je lahko posledica različnih dejavnikov, kot so razvojne faze, čustvene potrebe ali vpliv iz okolja.

Ob mednarodnem dnevu otrok – žrtev nasilja: Otroštvo naj bo varno zavetje, ne prostor strahu
4. junija obeležujemo mednarodni dan otrok – žrtev nasilja, ki nas opominja na številne otroke po svetu, pa tudi v Sloveniji, ki so žrtve telesnega, čustvenega, spolnega ali drugega nasilja.

Te 3 otroške travme lahko vplivajo na vaše odraslo življenje – kako jih prepoznati?
Otroštvo oblikuje našo osebnost in vpliva na naše življenje. Na žalost lahko izkušnje iz otroštva pustijo dolgotrajne posledice, ki se kažejo v odrasli dobi, kar pogosto pripelje do psiholoških težav. Psihologi izpostavljajo tri najpogostejše čustvene travme iz otroštva, ki se pogosto pojavljajo na terapijah.

TikTok pod drobnogledom EU: 'SkinnyTok' vsebine naj bi škodile otrokom
Evropska komisija je začela uradno preiskavo platforme TikTok zaradi vse bolj razširjenih vsebin, ki promovirajo nezdrave prehranske navade in izjemno suhost. Ti trendi, poznani pod oznako SkinnyTok, ciljajo predvsem na mladoletnike in spodbujajo motnje hranjenja ter nerealne telesne ideale – vse to s pomočjo algoritmov, ki takšne vsebine otrokom samodejno prikazujejo.

Zato ne smemo ignorirati otroškega joka
Je res priporočljivo, da otroški jok ignoriramo? Se otrok res zna pomiriti sam? Je otrok res priden, če nič več ne joče? Pojavlja se mnogo vprašanj, ki vse prevečkrat dobivajo povsem napačne odgovore.

Varnost e-skirojev za otroke: Na kaj morajo biti starši pozorni
Električni skiroji so postali priljubljena prevozna sredstva, vendar njihova uporaba, predvsem med mlajšimi uporabniki, prinaša tudi resne varnostne izzive. Agencija za varnost prometa (AVP) opozarja, da so otroci, ki e-skiroje uporabljajo brez predhodnega usposabljanja in zaščitne opreme, izpostavljeni tveganju za hujše poškodbe.

Kljub opozorilom o bakterijah Kennedy z vnuki užival v kopanju v onesnaženem potoku
Robert F. Kennedy Jr., 71-letni sekretar Ministrstva za zdravje in socialne storitve, se je nedavno kopal v potoku Rock Creek v Washingtonu, in to kljub opozorilom, da so v vodi visoke ravni bakterij. Z njim so šli v vodo tudi vnuki, in mnogi so bili nad tem zgroženi.

Vid otroka: Kdaj je čas za očala in kako poskrbeti za zdrave oči
Neodkrite težave z vidom lahko močno vplivajo na otrokovo učenje, samozavest in vsakodnevno delovanje. Mnogi starši ne opazijo prvih znakov, zato je ključnega pomena, da poznate simptome in pravočasno ukrepate.

Prehrana v nosečnosti: pomen beljakovin za mamo in otroka
Prehrana med nosečnostjo ima ključno vlogo pri zdravju matere in razvoju otroka. Vnos zadostnih količin beljakovin ni pomemben le za rast ploda, temveč tudi za dobro počutje nosečnice. Pravilna prehrana v tem občutljivem obdobju pomeni dolgoročno naložbo – ne le v zdravje matere, temveč tudi v otrokov imunski sistem, telesni in možganski razvoj ter celo zdravje v odrasli dobi.

Kdaj lahko otrok ponovno obišče vrtec ali šolo po preboleli bolezni?
Ko otrok preboli nalezljivo bolezen ali okužbo, se starši pogosto znajdejo pred pomembnim vprašanjem: kako in kdaj je najboljši čas, da se otrok vrne v vrtec ali šolo? Pravočasna vrnitev je ključna za otrokovo dobro počutje in zdravje celotne skupnosti, vendar mora biti previdna in upoštevati priporočila strokovnjakov.

5 top idej za druženja z otroki, ko posije sonce
Ko nas končno razveseli sončno vreme, se narava razživi in nas vabi ven. Dnevi postanejo toplejši, mi pa bolj sproščeni in pripravljeni, da skupaj z otroki preživimo dragocen čas na prostem. Idealna priložnost za aktivna, zabavna in nepozabna družinska druženja! V nadaljevanju vam predstavljamo 5 odličnih idej, kako z otroki izkoristiti sončne dneve – brez velikih priprav ali stroškov!

Varno otroško igrišče: Nasveti za brezskrbno igro vaših malčkov
Ko sonce pokuka izza oblakov, nas lepo vreme vabi, da z otroki preživimo čas na prostem – in ni boljše destinacije kot dobro urejeno otroško igrišče. A preden se otroci podajo v svet raziskovanja, guganja in plezanja, je pomembno, da preverimo varnost okolja in jih spomnimo na osnovna pravila varnega vedenja.

Kaos na letalu: otrok zabodel potnico z vilico, mama mirno spala
Potovanje z otroki na letalu je lahko izziv za starše, otroke in druge potnike. Dolgi leti in omejen prostor pogosto povzročijo nemir, ki vpliva na vse. Starši so odgovorni za to, da njihovi otroci ne motijo drugih potnikov, a to ni vedno lahka naloga.

Sindrom "zlobnih deklic": Čustveno nasilje med deklicami in njegove posledice
Sindrom "zlobnih deklic" se vse pogosteje pojavlja v šolskem okolju, kjer je čustveno nasilje med odraščajočimi deklicami pogosto spregledano. Kljub temu, da je nasilje med otroki prisotno že dolgo, se danes vse bolj poudarja pomen prepoznavanja in obravnavanja različnih oblik nasilja, vključno s psihološkim. Manipulacija, posmehovanje, obrekovanje in izključevanje so le nekatere izmed oblik, ki jih lahko deklice doživijo med odraščanjem. V tem članku bomo raziskali vzroke za tovrstno vedenje ter poudarili, zakaj je vključitev staršev in šole ključnega pomena pri zaščiti žrtev.