Bibaleze.si

uporabljajte

Vzgoja in vrtec
04. 04. 2024 04.30

Nasveti, kako biti dober starš

Materinstvo nas postavlja pred mnoge izzive in preizkušnje. Z materinstvom smo vstopili v prej neznane odnose, občutja in skrbi. In prav gotovo vsi stremimo k temu, da bi to poslanstvo opravljali kar se da dobro.

Zdrav otrok
04. 03. 2024 05.00

Kdaj kašelj nakazuje, da ima otrok astmo? Bodite pozorni na te simptome

Kako ločiti navaden kašelj od astme, kakšni so simptomi in kdaj je potreben pregled pri pediatru? Preverite v spodnjih vrsticah.

Prehrana za dojenčke
03. 03. 2024 01.30

10 pravil dodajanja goste hrane

Prva hrana, ki jo dojenčku ponudimo, naj bo enostavna, okus pa naj bo nevtralen, da se ga bo otrok lažje navadil. Kakšna so še priporočila pri uvajanju goste hrane? Preverite v spodnjih vrsticah.

Prosti čas
01. 03. 2024 05.00

Vrtnarjenje z otroki: igriva pot k naravi, rasti in zdravi prehrani

V hitrem življenjskem ritmu pogosto pozabljamo na pomembnost stika z naravo in odgovornega ravnanja do ene in edine matere Zemlje. Vrtnarjenje z otroki ponuja izjemno priložnost, da jih skušamo naučiti spoštovanja do okolja, odgovornosti, potrpežljivosti, odnosa do hrane in samozadostnosti ter da hkrati skupaj preživljamo kakovosten družinski čas. Kako se lotiti vrtnarjenja z otroki in zakaj je res super, če so naši najmlajši že od malih nogic na vrtu, je obrazložil priljubljen samooskrbni vrtnar Robert Špiler.

Družina in odnosi
20. 02. 2024 05.00

Nasveti za uspešno sodelovanje ločenih staršev

Le redko se zgodi, da je starševstvo po razvezi enostavno in brez zapletov, sploh če imata bivša zakonca med seboj nerazčiščene zamere ali težje spore. Žal v veliko primerih povlečejo kratko prav otroci, ki se nehote znajdejo med dvema ognjema. A v njihovo dobrobit bi starši morali sodelovati – brez čustvenih manipulacij in naperjanja otrok drug proti drugemu. Zavedati se je treba, da otrok nikakor ni kriv za nastale okoliščine in da bi morali starši narediti vse, da lahko kljub razvezi še vedno ohranjajo kakovosten odnos z otrokom.

Dojenje
07. 02. 2024 01.15

Razpokane in boleče bradavice – kako skrbeti zanje med dojenjem?

Najpogostejši vzrok za boleče bradavice pri dojenju je nepravilen prijem dojenčka med sesanjem.

Recepti za malčke
28. 01. 2024 02.30

Otroku za mizo postavite meje, a tudi spoštujte, koliko in kaj bo jedel

Otrok potrebuje meje na vseh področjih življenja, tudi pri prehrani. Meje dajejo otroku občutek varnosti, tudi kadar mu niso povsem všeč. Naloga otroka je, da se bori za svoje želje, naloga staršev pa je, da otrokove želje sprejmejo z razumevanjem in pogovorom, vendar to ne pomeni, da jih vse tudi izpolnijo, še posebej, če niso v skladu z družinskimi pravili oz. niso dobre za otrokovo varnost in zdrav razvoj.

Lepota in moda
06. 10. 2023 05.00

Za mame, ki nimajo veliko časa: v nekaj minutah do svežega videza

Ko ženske postanemo mame, se tako kot vse drugo spremeni tudi lepotna rutina, ki smo si jo privoščile pred otroki. Pomanjkanje časa, neprespanost in utrujenost pogosto zahtevajo nove prilagoditve. In zato smo za vas pripravili nekaj lepotnih trikov in nasvetov, kako do svežega videza v le nekaj minutah.

Nosečnost
24. 08. 2023 09.08

Otečenost nog je ena najpogostejših nosečniških tegob

V nosečnosti se odvija veliko procesov, telo se prilagaja in pojavi se lahko kar nekaj težav, kot so slabo počutje, zaspanost, težave s krčnimi žilami, mehurjem ali krvavečimi dlesnimi. Kako lajšati simptome teh tegob, pa si preberite v spodnjih vrsticah.

Očkov kotiček
27. 07. 2023 05.00

Kaj vse lahko vpliva na zdravje sperme in kako ga izboljšati?

Kadar se par sooča s težavami z neplodnostjo, večina pritiska pogosto pade na žensko, ki naj bi morala izboljšati svoje zdravstveno stanje. Toda tudi moški imajo ključno vlogo pri zanositvi in lahko povečajo možnosti zanositve z ohranjanjem zdrave sperme. A kako? Preverite v spodnjih vrsticah.

Zdrav otrok
25. 07. 2023 05.00

Največja napaka, ki jo dela marsikateri starš

Vsak starš se v določenem obdobju sreča z vprašanjem, kdaj je najbolj primeren trenutek za odvajanje od pleničk in kako se tega procesa sploh lotiti, da bo za vse čim manj stresen. A univerzalnega odgovora in posploševanja v tem primeru ni – vsak otrok je poseben in drugačen, vsak se razvija na svoj način. Zagotovo pa je v tem obdobju pomembno eno, in to je, da smo maksimalno potrpežljivi in da ne prehitevamo.

Najstniki
13. 07. 2023 05.00

Odprti pogovori brez obsojanja so za najstnike nujni

Odprti pogovori brez obsojanja na temo spolnosti, pubertete, teles in medsebojnih odnosov bodo vašim najstnikom pomagali, da bodo imeli kar se da dobre vire informacij, s katerimi bodo vstopali v zdrave in varne odnose. Ni vam treba biti strokovnjak, le pripravljeni morate biti na pogovor, predvsem pa na to, da otroku prisluhnete.

Malček
20. 03. 2023 08.00

Nasveti za nakup otroške posteljnine!

Nakup otroške posteljnine je lahko prav prijeten opravek. Kako ne bi bil, ko pa je na voljo toliko ljubkih odejic, blazin in prešitih odej – da o pisanih otroških vzorcih in potiskih sploh ne govorimo.

Zdrav otrok
28. 02. 2023 05.00

5 preprostih načinov za zdravljenje škrlatinke pri otroku

Škrlatinka je pogosta kožna bolezen pri otrocih med 5. in 15. letom starosti. Preberite si pet preprostih načinov, kako lahko pri otroku pomagate ozdraviti škrlatinko.

Razvoj in odnosi
17. 11. 2022 05.00

Kako najstniku povedati za ločitev?

Obdobje najstništva je naporno tako za razvijajočega se pubertetnika kot starše. Čeprav v tem obdobju otrok hrepeni po neodvisnosti in išče svoje mesto v svetu, je še vedno odvisen od svojih staršev in si želi stabilnosti ter varnosti, ki jo nudi družina. A ko stabilnost v domu zamaje bližajoča se ločitev, se lahko najstniku svet hitro obrne na glavo in prebudi občutke zmede, nevrednosti, nevarnosti in včasih celo krivde, da je sam odgovoren za ločitev staršev. Zelo pomembno je, da se v tem ranljivem obdobju pogovorimo o ločitvi, saj s tem vplivamo na to, kako bo najstnik sprejel in čustveno predelal to obdobje.

Po porodu
14. 07. 2022 04.15

10 sprememb maminega telesa po porodu

Od trenutka, ko ženska zanosi, se v njenem telesu začnejo odvijati spremembe. Ko telo okreva po nosečnosti in porodu ter začenja proizvajati mleko za dojenčka, pa lahko pričakujete še več fizičnih sprememb, zato imejte v mislih, da bo vaše nosečniško telo po koncu nosečnosti potrebovalo še nekaj mesecev, da bo prešlo nazaj v običajno stanje.

Lepota in moda
12. 07. 2022 04.15

Najboljši lepotni nasveti naših mam

Mame so nam že od nekdaj vedno dajale najboljše nasvete. Tako življenjske kot lepotne. Preverite, kateri so najbolj pogosti lepotni nasveti naših mam.

Zdrav otrok
29. 06. 2022 08.23

Kako zaščititi otroško kožo pred nevarnimi sončnimi žarki?

"Kar tri četrtine vsega žarčenja prejmemo že pred obdobjem polnoletnosti," opozarja dermatologinja mag. Metka Adamič, dr. med. "Torej prav v obdobju otroštva in mladostništva sončni žarki koži povzročijo večino škode." Otroci brezskrbno tekajo in se ne zavedajo nevarnosti, zato morajo biti pri ščitenju pred soncem toliko bolj odgovorni starši. Mladostniki še ne razmišljajo o posledicah, ki se lahko pojavijo kasneje v življenju, a jih je na to treba opozarjati.

Novice
23. 05. 2022 12.30

Policija opozarja: Voda skriva številne pasti

Obdobje visokih zunanjih temperatur je čas, ko nam osvežitev v vodi še kako prija, a ob tem ne pozabimo na osnovne varnostne ukrepe, svetuje Policija. Še posebej pozorni naj bodo starši mlajših otrok, ki naj imajo svoje malčke vedno na očeh kljub plitvi vodi.

Zdrav otrok
10. 05. 2022 05.00

Med 40 in 60 odstotkov petletnikov napotenih k logopedu, a čakajo tudi do dve leti

Ob sistematskih pregledih petletnikov na nadaljnjo obravnavo k logopedom napotijo med 40 in 60 odstotkov otrok – prvotno večinoma zaradi nepravilne izgovorjave, a pozneje se lahko pokažejo dodatne težave, kot so denimo šibko besedišče, oblikovanje preveč enostavnih stavkov in napačno naglaševanje. V Sloveniji je področje že vrsto let pereč problem, ker so zaradi pomanjkanja logopedov v javnih zavodih dolge čakalne dobe, ki se lahko vlečejo tudi do dve leti. V Društvu logopedov Slovenije sicer ne priporočajo, da bi starši sami popravljali napake, so pa podali nasvete, kako lahko pomagate otroku pri učenju jezika in govora. Obenem so pojasnili, kdaj je utemeljen sum, da otrok potrebuje logopedsko obravnavo.

Vzgoja in vrtec
20. 04. 2022 05.00

Pogosti otroški strahovi in rešitve zanje

Strah je temeljno čustvo, ki ga doživljamo vse od rojstva dalje. Strah ni le slab. Lahko je tudi dober, saj nas opozarja na možnost nevarnosti in nam lahko tudi reši življenje. Kadar pa je strah tako velik, da nas popolnoma ohromi, pa postane škodljiv in v tem primeru ga je potrebno čim prej razrešiti. Na kakšen način? Preverite.

Malček
06. 04. 2022 04.15

Kako pravilno negovati spolovilo fantka?

Veliko mladih mamic se po rojstvu sina spozna z diagnozo fimoze. Kaj to pomeni in kako jo lahko preventivno preprečimo, pa v tokratnem prispevku.

Vzgoja in vrtec
30. 12. 2021 11.05

Takrat naj otrok dobi telefon

V zadnjem času, ko smo zasuti z moderno tehnologijo, se mnogi starši sprašujejo, kdaj je najbolj primeren čas, da otrok dobi svoj telefon. Najbolj enostaven odgovor je čim pozneje.

Blog
18. 11. 2021 10.46

'Imate 50 odstotkov možnosti, da se kateri od zarodkov obdrži ...'

BLOG: Čeprav sem zavestno sprejela odločitev, da preneham jemati kontracepcijske tabletke, sem vseeno upala, da bo moje telo po desetletju zastrupljanja potrebovalo vsaj nekaj mesecev, da se povrne v prvotno ravnovesje in bo pripravljeno sprejeti zarodek. A dve črtici sta se pokazali že po dobrih dveh mesecih. Bila sem šokirana, toda to je bil šele začetek: v naslednjih dneh so si presenečenja sledila kot po tekočem traku ...

Zdrava nosečnica
17. 09. 2021 15.18

To so živila, ki jih je dobro uživati v nosečnosti

Izvedeli ste, da ste noseči – katere spremembe bo treba vpeljati v vsakdan? Če do tega trenutka niste posvečali večje pozornosti zdravi in raznoliki prehrani, je to pravi čas, da začnete upoštevati zdrave smernice prehrane. Katera živila so priporočljiva za to obdobje? Preverite v spodnjih vrsticah.

Prehrana
14. 08. 2021 05.00

Zato morajo dojenčki in otroci jesti meso

Tudi v Sloveniji vse več staršev za otroke pripravlja vegetarijansko in vegansko hrano, čeprav pediatri priporočajo raznoliko prehrano, torej tudi živila živalskega izvora. Zakaj prehrana dojenčka in otrok brez mesa ni primerna in na kaj je treba biti še posebej pozoren, če otrok ne uživa mesa, pojasnjuje doc. dr. Evgen Benedik, klinični dietetik.

Razvoj in odnosi
24. 06. 2021 14.03

Kako ohranjati povezanost z najstnikom?

Kljub temu, da je obdobje najstništva povezano z razvijanjem neodvisnosti in iskanjem svoje identitete, otrok še vedno potrebuje varno bazo, ki mu jo nudijo starši. S povezovanjem gradimo bližino in zaupanje, ki je v tem času še toliko bolj pomembna. Izpostavljamo 6 temeljev, ki so ključni za ohranjanje dobrega odnosa z odraščajočim otrokom.

Lepota in moda
24. 06. 2021 14.03

Lepotne bližnjice, ki jih mora poznati vsaka mama

S pomočjo teh praktičnih nasvetov in lepotnih trikov boste v nekaj minutah osvežile svoj videz.

Družina in odnosi
11. 06. 2021 13.23

5 nasvetov za lažje življenje s taščo

Enega moškega ljubita vsaka na svoj način – tašča in snaha, namreč. Zavoljo tega pogosto v odnosu med njima nastanejo napetosti, nesoglasja in zamere. Obe pa si želita, da bi bil moški v njunem življenju srečen in zadovoljen. Kako za voljo vseh graditi dober odnos s taščo?

Lepota in moda
04. 06. 2021 14.41

Kako primerno negovati kožo po porodu?

Večina žensk se po devetih mesecih nosečnosti in po porodu sooča s številnimi kožnimi težavami, kot so strije, ohlapna koža, pajkaste žilice, suha koža ali pojavom melazme, mozoljev in aken na koži. Nega le te pa je prav tako pomembna, kot med samo nosečnostjo. Zato si le vzemite čas tudi zase in v dnevno rutino vnesite tudi skrb za kožo.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1071