učni

Današnji otroci ne znajo uporabljati starih računalnikov in programov
Današnji otroci znajo uporabljati prenosne, tablične računalnike, skoraj vsi imajo že pametne telefone. Toda, kaj se zgodi, če jih posedejo pred staro tehnologijo?

Koliko tehta šolska torba?
Člani društva IndiJanez bodo danes pred mariborskimi osnovnimi šolami tehtali šolarje in njihove torbe, da bi tako preverili obremenjenost otrok in ugotovili, če je treba ukrepati. Po uradnih priporočilih namreč teža torbe ne bi smela presegati deset odstotkov otrokove teže.

Vedenjske težave v šoli zahtevajo ukrepanje
Žal se še vedno dogaja, da na otrokove vedenjske težave starše opozorijo učitelji. Znaki le-teh so: nejevoljnost, nemirnost, nesodelovanje pri pouku, izzivanje in nagajanje sošolcem ter razredniku. Kaj storiti, da ne bo prepozno?

Vsi imamo posluh, nekateri bolj, drugi manj razvitega
Vsi ljudje imajo posluh, nekateri bolj, drugi manj razvitega. Morda je vaše malčke melodija že začarala in že prav spretno ponavlja zvoke, melodije. Je vpis v glasbeno šolo dobra izbira?

Zdrav zajtrk za otroke
Nimate ideje, kaj pripraviti za zajtrk otrokom, ne da bi se pri tem dolgo vrteli po kuhinji? Postrezite jim ovsene kosmiče z mandlji in brusnicami!

Raba računalnikov v šolah – boljši učni rezultati
Slovenski 15-letniki pri pouku uporabljajo splet v povprečju 28 minut na dan, kaže poročilo OECD o uporabi računalniške tehnologije med mladimi v procesu izobraževanja. Kot navaja, pa večja raba računalnikov pri pouku ne vodi nujno k boljšim učnim izidom. Pravi prispevek IKT k učenju je treba še v celoti izkoristiti in uresničiti.

'Naloga učiteljev ni, da učijo, ampak da navdušujejo za učenje.'
Strokovnjaki s področja nevroznanosti so prepričani, da so spoznanja o možganih in njihovo upoštevanje pri vzgoji in izobraževanju ključni za razvoj mladih. Zato je ta spoznanja treba vnesti v šole, so izpostavili na 3. posvetu Etika in vrednote v vzgoji in izobraževanju - Razvoj in skrb za možgane, ki je potekal na Brdu pri Kranju.

Izvirne posodice za svinčnike
Šola se je začela in čas je, da si šolar uredi učni kotiček. Začne lahko s tem, da si sam ustvari zelo domiselno posodico za svinčnike, barvice in flomastre. Pokažite mu fotogalerijo in naj izbere takšno, ki ga je najbolj navdušila.

Nasveti za starše prvošolcev
En dva tri je vaš otrok dopolnil šest let in od slej ne bo več obiskoval vrtca, temveč bo septembra zakorakal v šolo. Da sprememba ne bo preveč stresna niti zanj niti za vas, vam ponujamo nekaj nasvetov.

Obetajo se spremembe pri pouku slovenščine?!
Slovenske avtorice so v šolskem literarnem sistemu zelo slabo zastopane. Kot je po besedah članice Nacionalnega sveta za kulturo (NSK) Milene Mileve Blažič pokazala analiza, je njihova prisotnost v učnih načrtih po celotni vertikali le 15-odstotna. V učnih načrtih za slovenščino pogreša tudi več svetovne književnosti.

Kakovostne slovenske otroške sobe od 0 do 15 let
Z največjim navdušenjem pričakujete tisti dan, ko boste spoznali novega družinskega člana. Svoji zvezdici želite najbolje, zato ji boste uredili otroško sobo, v kateri vam bo podarila prvi nasmeh, iz katere vas bo ponoči prvič poklicala: ''Mama!'', v kateri bo naredila prve korake, se bo ure in ure igrala, raziskovala, spoznavala nove stvari, se učila … V njej bo ves njen svet, v njej bo odraščala, zato je to zelo pomembna odločitev za vas, kakšno izbrati.

Kako naj sramežljivi otrok premaga strah?
Starši ne morejo pomagati otrokom, da premagajo strah v razredu, lahko pa jim omogočijo, da se čim več družijo z vrstniki na igrišču, pri interesnih dejavnostih, z organiziranjem domačih zabav. Psihologinja tudi ne priporoča, da takšnim otrokom berete knjige, napisane recepte, kako ne biti plašen, medtem ko so jim pogumni pravljični junaki lahko vzorniki.

Osvojite fantastično nagrado!
Otroška soba je za otroka kraljestvo, v katerem se počuti svobodno in varno. Je njegov svet v malem, ki mu nudi vzpodbudno okolje za igro, učenje, vsakodnevne naloge in udobno zatočišče za počitek in spanje. Dobro je, da prostor, kjer otrok odrašča in se razvija, uresničuje otroške želje po barvitosti in pestrosti, hkrati pa zadosti tudi zahtevam po kakovosti, trajnosti in uporabnosti. Je mogoče združiti vse te kriterije in ustvariti prekrasen kotiček za najmlajšega družinskega člana?

Idealen učni kotiček
Poskrbite, da bo imel vaš prvošolec idealen učni kotiček. Če nimate dodatne sobe, mu ga lahko uredite tudi v dnevni sobi, le upoštevati morate nekaj pomembnih pravil, da se bo v njem z veseljem in sproščeno učil.

Vaše risbice potujejo k otrokom v Zambijo!
Nihada Prnjavorac, dekle, ki je bila v sklopu oddaje Vid in Pero šov izbrana, da ji uresničimo dolgoletno željo, da obišče otroke v Afriki skupaj s predstavniki Unicefa, odšteva še zadnje ure, preden bo sedla na letalo in odletela proti Zambiji. Tam bo skupaj z UNICEF-ovo ekipo med drugim obiskala otroke v šoli in se na lastne oči prepričala, v kakšnih razmerah živijo ter jim skušala pomagati po svojih najboljših močeh.Verjamemo, da jih bo za začetek razveselila že z vašimi risbicami, ki ste jih zadnji mesec pridno ustvarjali in nam jih pošiljali.

Pripravite otroka na življenje
S pisanjem domačih nalog se otrok uči odgovornosti, obenem pa je ponosen sam nase, ko mu jo uspe narediti. Prav tako že v osnovni šoli razvije učne navade, ki mu v srednji šoli in na fakulteti pridejo zelo prav. Tudi tako se nenehno pripravlja na življenje, ki je še pred njim …

Harry, kot ga še niste videli!
Princ Harry se je pred dnevi mudil v Lesotu, južnoafriškem mestu, kjer je obiskal gluhe in slabovidne otroke. Princa, ki sicer velja za najbolj problematičnega na britanskem dvoru, so otroci naravnost navdušili.

Ko otrok noče brati in pisati domače naloge …
Že v drugem razredu otrok ugotovi, da vse popoldneve ne bo preživel v igri, temveč bo moral vaditi branje ter tu in tam napisati domačo nalogo. Kako naj ga starši brez solz spravijo k pisalni mizi?

Vedenjske težave v šoli zahtevajo ukrepanje
Žal se še vedno dogaja, da na otrokove vedenjske težave starše opozorijo učitelji. Znaki le-teh so: nejevoljnost, nemirnost, nesodelovanje pri pouku, izzivanje in nagajanje sošolcem ter razredniku. Kaj storiti, da ne bo prepozno?

Delež pretežkih otrok narašča
Po zadnjih podatkih Fakultete za šport je v Sloveniji od leta 1988 do 2011 delež prekomerno težkih otrok zelo narasel. Številke so zaskrbljujoče, zato je razmislek o tem, kaj starši postrežemo otroku in kako skrbimo za rednost obrokov še kako na mestu.

Hiša, ki združuje vse generacije
V Murski Soboti so uspeli kot nadgradnjo projekta medgeneracijskega sodelovanja med mladimi in starejšimi Sadeži družbe vzpostaviti prvo medgeneracijsko Hišo Sadeži družbe v Sloveniji. Vsi smo lahko sadeži družbe ali kot je zapisal dr. Janez Drnovšek ob začetku projekta: ''Če si starejši in mlajši med seboj pomagamo, zmoremo več in ustvarjamo boljšo družbo.'' Kaj se pravzaprav skriva za njenimi vrati, nam je razkrila Tjaša Arko, ki že dalj časa spremlja projekt.

Super ideje za ureditev učnega kotička
V poplavi ponudbe se mnogi starši sprašujejo, kakšno mizo naj izberejo svojemu šolarju. In če v prvem razredu ni bilo potrebe po njej, bo mogoče pozneje lažje domače naloge opravljal v svojem kotičku za učenje. Ne pozabite tudi na police, predalnike, velike zaboje za vse zvezke in knjige!

Nasilje med slovenskimi najstniki
Raziskava Z zdravjem povezano vedenje v šolskem obdobju 2010 je pokazala, da se je več kot 13 odstotkov mladostnikov, starih 11, 13 in 15 let, v letu pred anketiranjem pretepalo vsaj trikrat, skoraj osem odstotkov je dvakrat mesečno ali pogosteje v šoli sodelovalo pri trpinčenju drugega. Več kot 20 odstotkov jih je bilo žrtev trpinčenja.

Kako najti skupen jezik z najstnikom?
Mnogi starši imajo napačno predstavo o tem, kaj so najstniška leta. Mladostnikom je treba priznati, da so takrat polni energije, veliko razmišljajo in imajo občutek za to, kaj je prav in ne. Razvijajo se v osebnosti, ki želijo biti neodvisne od staršev, in to lahko povzroči mnoge spore v družini. Kako najti pot do najstnika in kako komunicirati z njim? Z opozarjanjem na napake ali enakopravnim dialogom?

Otroci se lahko učijo angleščine skozi glasbo in ples. Naj se zabava prične!
Želite, da bi se vaš otrok že v zgodnjih letih naučil angleščine? Vas skrbi, koliko bo od tečaja sploh odnesel? Si dragega tečaja v tej krizi niti ne morete privoščiti? Kako bi brez večjih naporov in z otrokovim nasmeškom na ustih otroka naučili angleščine? V Plesni šoli Urška so našli rešitev. Pripravili so učinkovit program učenja angleščine skozi ples.

So stripi kakovostno čtivo?
Še danes jih radi berejo tako otroci kot odrasli, zaradi spremljajočih ilustracij pa jih imajo radi zlasti prvi. Čeprav so včasih veljali za manjvredno literaturo, danes v kulturnem prostoru dobivajo mesto, ki jim pripada.

Kakšne kosmiče imajo najrajši otroci?
Kosmiči, ki jih otroci jedo za zajtrk, so lahko brez dodanega sladkorja. Mnogi uživajo tudi takšne, zmešane s sadjem ali sadnim sokom.

Je res že dovolj zrel za šolo?
Še nedolgo sem ga pestovala v naročju, dojila ... zdaj pa že kupujemo knjige in zvezke. Uf, kako hitro beži čas! Pa je moj sin res že dovolj zrel za šolo?

Lady Gaga razkrila grozljivo resnico
Ameriška zvezdnica Lady Gaga je razkrila žalostne podrobnosti iz svojega otroštva. O slednjem je spregovorila že pred leti, vendar je izpustila grozljive podrobnosti ...

Pomembnost razvijanja družbenih spretnosti
Slepi otroci bodo uspešnejši, če bodo pri njihovem učenju osredotočeni ne le na doseganje akademskih standardov, temveč tudi na razvijanje njihovih družbenih spretnosti.