Bibaleze.si

učiteljev

Intervju
23. 03. 2022 09.59

Doc. Dr. Uroš Ocepek: 'Biti drugačen ni tako slabo, kot je bilo nekoč'

Učiteljski poklic prinaša s seboj različne zadolžitve in odgovornosti. Včasih je pestro, stresno in naporno, pa vendar se vsi učitelji strinjajo, da je, če ta poklic opravljaš s srcem, na koncu ves trud poplačan z uspehi in srečo učencev. Tokrat smo se pogovarjali s srčnim učiteljem, doc. dr. Urošem Ocepkom.

5KA
11. 03. 2022 09.03

Učitelj Jaka Lipar: "Več znaš, več veljaš!"

"Biti učitelj mi pomeni vse. To je moje poslanstvo in v tem uživam. Vsakodnevno predajanje znanja malim junakom mi pomeni največ," nam je zaupal učitelj fizike Jaka Lipar in se pošalil: "Ne bom pozabil letošnje valete, saj sem za darilo prejel kar veliko drevo, in sicer lipo. Še dobro, da se ne pišem Hrastar." Pogovor z njim si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

5KA
24. 01. 2022 08.03

Kdaj naj se otrok začne učiti tujega jezika?

Številne raziskave na temo učenja tujih jezikov so dokazale, da človeški možgani v obdobju prvih šestih let življenja dosegajo vrhunec razvoja. To pomeni, da so v tem obdobju možgani najbolj pripravljeni sprejemati nove jezike. Strah pred preobremenjenostjo otroka je torej popolnoma odveč.

Malček
24. 01. 2022 07.55

Nasveti staršev otrok z Downovim sindromom

Kljub vsem sodobnim diagnostičnim postopkom in natančnemu vodenju poteka nosečnosti se včasih še vedno zgodi, da se staršem rodi otrok z Downovim sindromom. Življenje se v hipu obrne na glavo, starši pa se nemalokrat znajdejo v neizmerni stiski.

5KA
10. 01. 2022 07.53

Učiteljica matematike: 'Biti učitelj je res lep poklic!'

»Biti učitelj je res lep poklic. Vsak dan v službi je drugačen. Lahko si narediš res natančno pripravo in ko prideš v učilnico, učenci s svojimi vprašanji, primeri in idejami pogosto usmerijo uro. Pomembno se mi zdi, da to učencem dovolim, saj jim tako približam predmet, da lažje razumejo snov,« nam ponosno pove učiteljica matematike, Karmen Ležić iz OŠ Gradec.

5KA
27. 12. 2021 07.51

'Učiteljica sem, ker uživam biti istočasno tudi učenka'

"Svojim učencem vedno rečem, da so 'carski' in so tako veseli in ponosni. Oni meni rečejo, da sem 'filmska'. Velikokrat se pohecamo in si popestrimo šolski vsakdan," nam je zaupala učiteljica angleščine Anja Frank. Z njo smo se pogovarjali o trenutni situaciji v šolstvu in o tem, zakaj se je odločila sodelovati pri projektu 5KA, resnozabavni spletni učilnici.

5KA
29. 11. 2021 06.00

Se še spomnite Pitagorovega izreka?

Pitágora je bil grški filozof, matematik in mistik, ki se je rodil približno leta 570 p. n. št. na otoku Samos v Grčiji. Njegovo najbolj znano delo, Pitagorov izrek, naj bi bilo znano že pred njegovim časom, vendar pa je bil ravno on prvi, ki je izrek uspešno dokazal. Se še spomnite izreka?

5KA
22. 11. 2021 08.49

So obšolske dejavnosti za otroka zabava ali obremenitev?

Ponudba obšolskih dejavnosti je danes izjemno pestra in raznolika, mnenja staršev pa so velikokrat deljena. Eni bi radi svoje otroke vključili v čim več dejavnosti, spet drugi pa trdijo, da bi morali imeti otroci več prostega časa za sprostitev in prosto igro. Pri osnovnošolskih učiteljih smo preverili, kakšna so njihova priporočila.

5KA
15. 11. 2021 04.45

Prednosti spletnih in televizijskih učnih vsebin za otroke

Otroci že tako rekoč z rojstvom vstopijo v svet tehnologije in moderno dobo, v kateri se vse nenehnospreminja in razvija. Marsikdo z odporom gleda na uporabo tehnologije pri manjših otrocih in mladostnikih, vendar pa tehnologija nima vedno slabega vpliva nanje. Če je njena uporaba pametna in zmerna ter jo nadzoruje skrbnik ali starš, je lahko tehnologija precej uporabna, praktična in dobrodošla za otrokov razvoj in napredek.

Razvoj otroka
12. 11. 2021 06.59

Nerojen otrok sliši zvoke že v maternici

Otroci že od malega čutijo glasbo. Že dojenčki se kot odgovor na glasbo zibajo in poskakujejo. Številni predšolski otroci si že izmišljujejo pesmice in si med igro nezavestno prepevajo. Osnovnošolski otroci začnejo peti v skupini, nekateri med njimi pa se tudi učiti igranja na glasbilo. Starejši otroci plešejo ob glasbi svojih najljubših skupin in s pomočjo glasbe sklepajo prijateljstva ter delijo občutke. Glasba vpliva na številna področja otrokovega razvoja – intelektualno, socialno, čustveno in kognitivno. Ima neposreden vpliv na razvoj motoričnih sposobnosti, pomaga pri učenju jezika in razvijanju stikov z drugimi. Poslušanje glasbe se svetuje tudi nosečnicam, saj nerojen otrok sliši zvoke že v maternici.

5KA
08. 11. 2021 09.50

Napake, zaradi katerih otroci popustijo v šoli

'Kar je naučeno v mladosti, je vklesano v kamen,' pravi indijanski pregovor. Zato je zelo pomembno, kako bo otrok ali mladostnik dojemal šolo in sam proces izobraževanja.

Intervju
02. 11. 2021 08.01

Vzgojitelj Damjan Baš: "Otroci si želijo premagovati ovire"

Gozdovi in prostrani travniki so idealni kraji za otroško razposajenost, radovednost in domišljijo. Ko otroku približamo naravo, hkrati poskrbimo za njegovo duševno počutje in fizično zdravje. Gozdovi in narava namreč čistijo našo dušo in krepijo imunski sistem. Kako otroku približati naravo, da jo bo vzljubil in rad zahajal vanjo? Za vas smo pripravili nekaj idej.

5KA
17. 10. 2021 16.42

Zato je pomembno odgovarjati na otrokova vprašanja

Vstop v šolo in začetek šolanja sta izjemno pomembna dogodka za slehernega otroka. Otroku vstop v svet izobraževanja pomeni še en korak k samostojnosti in še en korak, s katerim se ločuje od staršev. Zato je pomembno, da ste v tem obdobju potrpežljivi in razumevajoči ter da si zanj vzamete dovolj časa.

5KA
11. 10. 2021 07.54

Učiteljica Nina: 'Včasih se učitelji ne zavedamo, koliko je v naših rokah'

Tokrat smo se pogovarjali z Nino Oblak, ki je že kot majhna deklica vedela, da bo nekoč opravljala poklic učiteljice. Med največje in najlepše nagrade v svojem poklicu šteje nasmehe in objeme otrok. Več pa si preberite v spodnjem pogovoru.

5KA
05. 10. 2021 08.07

Pogovarjajte se z otrokom o šoli

Predstavljamo vam pet korakov, s katerimi boste svojemu šolarju nekoliko olajšali letošnje šolsko leto.

5KA
04. 10. 2021 08.02

Učiteljice opažajo težave z grafomotoriko pri osnovnošolcih

Tako kot v preteklih šolskih letih tudi letos učiteljice opažajo, da imajo nekateri otroci težave z grafomotoriko (pisanje črt, pravilna drža pisala). Za nekatere otroke so ure v šoli za izboljšanje grafomotorike premalo, zato učiteljice priporočajo, da z otroki vadite tudi doma. Kako, preverite v naslednjih vrsticah.

5KA
24. 09. 2021 07.44

Je epidemija vplivala na raven znanja otrok?

V preteklih dveh letih je epidemija močno vplivala tudi na osnovnošolce. Učitelji opažajo, da so se v njihovem znanju pojavile velike vrzeli. Potrebno bo veliko truda, da jih zapolnijo ter nadgradijo in utrdijo znanje. Zato so se slovenski učitelji združili in ponudili zabavnoresne vsebine, s katerimi bodo otroci hitreje in lažje dopolnili in utrdili svoje znanje.

5KA
23. 09. 2021 15.13

5KA: zabavnoresna spletna učilnica!

9 razredov osnovne šole – 12 predmetov – 16 učiteljev – več kot 1100 filmčkov.

Novice
27. 08. 2021 08.00

Vse več otrok v šolo vstopa pri sedmih letih

Otroci v Sloveniji v osnovno šolo načeloma vstopajo pri šestih letih. Po podatkih raziskave Statističnega urada Republike Slovenije pa je z vsakim letom vse več otrok, ki prag osnovne šole prestopijo pri sedmih letih. Kaj so še pokazali rezultati študije? Preverite v spodnjih vrsticah.

Novice
08. 04. 2021 08.05

"Romske otroke bi se moralo obravnavati kot otroke, brez predsodkov in etiketiranja"

Precej se je v zadnjih desetletjih spremenilo za romske otroke. Precej na bolje, a žal – roko na srce – še vedno premalo. Stvari se premikajo, vendar počasi, prepočasi ... V letu 2021 je večina romskih otrok na slabšem. Živijo v revščini, v slabih razmerah, pogosto doma nimajo elektrike in pitne vode. V šolo vstopajo s slabim znanjem slovenščine, imajo slabši učni uspeh, po zaključenem šolanju težko vstopijo na trg dela. Pogosto so zaznamovani, stigmatizirani, diskriminirani. A stvari se spreminjajo, da se bodo premaknile v zadostni meri, pa se moramo zelo potruditi vsi.

Novice
26. 03. 2021 09.35

Kako se spopasti z nasiljem med vrstniki?

Medvrstniško nasilje ima lahko velike posledice na posameznika. O tem smo se pogovarjali z Lorinom Möscho, dolgoletnim učiteljem telovadbe, pisateljem in predsednikom športno plezalnega društva.

Novice
18. 03. 2021 07.47

Učiteljica popestrila pouk na daljavo

Monotonost predavanj in pouka preko računalniških ekranov je zahtevala precej iznajdljivosti in kreativnih prijemov učiteljev in učiteljic, da so uspeli obdržati koncentracijo med svojimi učenci in učenkami. Poglejte si, kako je to storila učiteljica Emma.

Novice
03. 03. 2021 08.12

Učiteljica Nina Jelen gre po milijon ameriških dolarjev

Med petimi učitelji finalisti, ki so se potegovali na izboru za slovenskega predstavnika na svetovnem tekmovanju za najboljšega učitelja na svetu (Global Teacher Prize), je zmagala Zasavčanka Nina Jelen.

Prosti čas
02. 02. 2021 08.05

Jana Krivec: Šah je koristen za razvoj vseh otrok

Otroci se ogromno naučijo prek igre, a med njimi prav gotovo izstopa šah, ki jih opremi z izjemnimi veščinami, kot so reševanje problemov, osredotočenost, vztrajnost in še in še. Šah je vse bolj priljubljen, a najboljše rezultate dosegajo tisti, ki so se s to kraljevsko igro spoznali že v svojem najzgodnejšem obdobju.

5KA
07. 12. 2020 08.04

Nasveti, kako motivirati otroka v procesu učenja na daljavo

Šolanje na daljavo ima prav gotovo veliko pomanjkljivosti, zaradi katerih otrokom primanjkuje motivacije. Spodaj smo zato zapisali nekaj predlogov, s katerimi se lahko otroku pomagate vključiti v šolanje na daljavo.

5KA
27. 10. 2020 07.44

5 nasvetov, kako se organizirati doma z otroki

V teh časih nas spremljajo negotovost, strah in mnogo vprašanj, ali bomo zmogli narediti vse, kar je del naših obveznosti in predvsem, kako.

Novice
28. 08. 2020 07.55

Ministrica Kustec: 'Želim si, da se ta scenarij ne bo zgodil'

Če bi se epidemiološka slika v zadnjem tednu pred začetkom šolskega leta poslabšala, bi bilo lahko s 1. septembrom vpeljano šolanje po modelu C. Kakšne pa so trenutne napovedi?

Malček
07. 08. 2020 08.46

Mojca Stonič: Največja zmota staršev je, da so prepričani, da je njihova vzgoja pravilna.

"Nogomet sem igral, ker se je zdelo očetu super in zame bolj primerno. Jaz pa sem si vseskozi želel igrati le kitaro. Nikoli je nisem, ker bi bilo za očeta "metanje denarja stran", da bom potem samo en "muzkontar", ki bo sigurno pustil šolo, kadil ... Tako sem opustil sanje o kitari. A sedaj pri 40. letih znova razmišljam, da bi se jo pričel učiti". Navedeno prevečkrat sliši Mojca Stonič v pogovoru s starši, ki so bili nekoč otroci, danes pa imajo že svoje otroke. Takrat naglas pove, da je treba najprej "vzgojiti" in "pozdraviti" starše, ki lahko šele po predelanih lastnih travmah iz otroštva uspešno vzgajajo svoje otroke. In skuša pomagati.

Vzgoja in vrtec
03. 08. 2020 07.44

Kako vzgojiti čustveno inteligentnega otroka?

Zadnje čase se starši vse pogosteje srečujejo z izrazom čustveno inteligenten otrok, vendar ne vedo, kaj to sploh pomeni. Kako naj vzgojijo čustveno inteligentnega otroka? Kakšne so vrline takšnega otroka? Janja Urbančič, mentorica za osebno rast ter sočutno in avtentično vzgojo, nam je v intervjuju odgovorila na vsa vprašanja ter vsem položila na srce modre besede: ''Čustvene inteligence jih učimo predvsem z zgledom. Pot do čustveno inteligentnega otroka vodi pre čustveno inteligentnega starša in vseh ostalih odraslih okrog otroka (starih staršev, vzgojiteljev, učiteljev, trenerjev itd.).''

Malček
19. 05. 2020 08.30

Kaj je selektivni mutizem?

Selektivni mutizem je redka in kompleksna anksiozna motnja, kjer otroci zaradi hudih občutkov tesnobe ne zmorejo verbalne komunikacije v specifičnih socialnih okoliščinah.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1024