učitelje

Poskusi so otrokom zanimivi
Te dni poteka 24. slovenski festival znanosti, in ker se obetajo tudi eksperimenti, raziskovanje, nas je zanimalo, ali so otroci nad tem navdušeni. Povprašali smo učence 9. razreda ljubljanske osnovne šole.

Se spomnite najmočnejše deklice na svetu?
Se spomnite najmočnejše deklice na svetu, Varye Akulove? Pri 12 letih je bila tako močna, da je lahko dvignila vse svoje družinske člane naenkrat. Z leti se je njeno življenje močno spremenilo ...

V Sloveniji 44-odstotkov učencev žrtev vrstniškega nasilja
Število otrok, ki jim nagajajo, jih tepejo, izsiljujejo, pljuvajo, zmerjajo drugi sovrstniki, je preveč. Podatki pričajo, da je v Sloveniji takšnih kar 44-odstotkov učencev, starih od 13 do 15 let.

Pozor, če vidite ta znak!
Otroci nimajo zavor, vozila jih imajo. Prepričani so, da jih vidite, če oni vidijo vas. Mislijo, da se avto lahko tako hitro ustavi kot oni. Zato je na vas, da poskrbite za njihovo varnost.

Jeseni se bo delovni čas učiteljev spremenil
V šolskem letu 2018/2019 bo za vse osnovne in srednje šole začela veljati nova ureditev delovnega časa učiteljev, ki so jo letos poskusno že izvajale nekatere šole. Izkušnje teh naj bi bile dokaj pozitivne, čeprav nova ureditev predvsem med zaposlenimi sproža kar nekaj pomislekov. Večino teh bo verjetno odpravila torkova okrožnica ministrstva.

Prepoved mobilnih telefonov v šolah
Poslanci spodnjega doma francoskega parlamenta so podprli predlog zakona, ki predvideva prepoved mobilnih telefonov v javnih šolah. O zakonu, ki bo, če bo sprejet, začel veljati z novim šolskim letom, bo zdaj razpravljal še francoski senat. Narodna skupščina je začela tudi razpravo o dveh predlogih zakona o boju proti širjenju lažnih novic.

V več kot 90 odstotkih javnih vrtcev in šol danes stavka
V več kot 90 odstotkih javnih vrtcev in šol bo danes potekala stavka, ki se je bo po napovedih Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) udeležilo več kot 40.000 zaposlenih. Ob 12. uri bodo v enajstih mestih pripravili tudi protestne shode. V Ljubljani bo ta potekal pred vlado. Zaradi stavke pouka na večini šol ne bo.

Pripnete otroka na poti iz vrtca ali šole do doma?!
Začela se je nacionalna preventivna akcija Varnostni pas, s katero želijo organizatorji povečati delež pripetih voznikov in potnikov med vožnjo. Podatki namreč kažejo, da lani kar tretjina smrtnih žrtev v osebnih vozilih ni uporabljala varnostnega pasu ter da na zadnjih sedežih varnostni pas uporablja le 68 odstotkov potnikov.

Uspešno preprečevanje vedenjskih težav pri otrocih
Program Neverjetna leta, ki ga za starše z otroki v starosti od tri do osem let med drugim izvaja javni zavod Mala ulica v Ljubljani, pomeni eno od najbolj preverjenih in učinkovitih pomoči staršem pri vzgoji otrok. Je ena najlepših popotnic, ki jih starš lahko da otroku, so poudarili na današnji predstavitvi programa.

Poučevanje evropske zgodovine v srednjih šolah s filmom
V določenih srednjih šolah petih evropskih držav, tudi Slovenije, bo v letošnjem šolskem letu potekal nov evropski izobraževalni program, v središču katerega bo poučevanje evropske zgodovine s filmom. Z njim želijo okrepiti priljubljenost evropskega filma med srednješolci in oplemenititi kakovost pouka evropske zgodovine.

V starih časih česen in petrolej, danes posebni šamponi - uši v vsaki družini z malimi otroki
Živo srebro v svinjski masti, pa petrolej, tako so se naše babice borile proti ušem. Danes teh metod k sreči več ne uporabljamo, so pa lekarne in specializirane trgovine bogato založene s šamponi, eteričnimi olji, celo električnimi glavniki, ki naj bi pomagali pri ušivosti. A kljub vsemu se uši vračajo, če jih ob vseh kemičnih sredstvih ne odstranjujemo tudi ročno.

VOL17VE: Je slovenska šola dobra? Kako rešiti polemiko z učbeniki? Financirati zasebno javno šolo ali ne?
Problematika dragih učbenikov, financiranje (zasebnega) šolstva, odhajanje mladih diplomantov v tujino, pa tudi preobremenjenost učencev, dijakov ter učiteljev, je zgolj nekaj pomembnih tematik, do katerih bi moral zavzeti stališče (novi) predsednik republike. Nekaj vprašanj na temo šolskega sistema v Sloveniji smo zastavili devetim kandidatom za predsedniški stolček.

Če učitelj želi, da učenci prihajajo k pouku točno, k uri tudi sam ne sme zamujati
Šola ima poleg izobraževalne tudi vzgojno nalogo. Vzgojne cilje tako zasledujejo pri različnih osnovnošolskih predmetih, pa tudi med odmori in pri drugih dejavnostih izven pouka. Tako predstavniki učiteljev kot predstavniki staršev so prepričani, da učitelj vzgaja predvsem z zgledom.

Za šolsko sadje, zelenjavo in mleko več kot milijon evrov
V EU je začela veljati nova evropska shema šolskega sadja, zelenjave in mleka, po kateri bo Sloveniji za šolsko sadje in zelenjavo namenjenih 727.411 evrov, za mleko pa 363.811 evrov evropskih sredstev. Šole se lahko v novo shemo za šolsko leto 2017/18 prijavijo do 5. septembra.

FOTO: 'Ne samo učilnice, dobili smo tudi stranišča. Hvala, Slovenija!'
Leta 2012 je vihar uničil šolo v kraju Nyangungu v Burundiju. Skoraj 900 otrok je ostalo brez šole in možnosti za izobraževanje, lokalna skupnost pa je za pomoč prosila slovensko misijonarko. V akcijo gradnje nove šole sta se vključila Slovenska karitas in zunanje ministrstvo ter razveselila tamkajšnje otroke z novo šolo.

Sledil je sinu in v objektiv ujel takšne fotografije
Ljubeč oče in odličen fotograf Thimothy Archibald je v objektiv ujel avtističnega sina. Prikazal je, kaj vse počne, in čeprav je nameraval narediti preproste fotografije, se v njih skriva mnogo več. Naučil se je zelo veliko o sinu, stopil je v njegov posebni svet, fotografiranje pa ju je celo še dodatno povezalo.

Ta fotografija razkriva več, kot si sploh lahko predstavljate
Leah Paske je na Facebooku objavila fotografijo svojega avtističnega sina, kako kosi v šolski jedilnici. Fotografija pa je posebna zato, ker mu je družbo delal le znani ameriški športnik Travis Rudolf.

Bistvene novosti v novem šolskem letu
Pred začetkom novega šolskega leta danes na Brdu poteka konferenca ravnateljev vzgojno-izobraževalnih zavodov. Kot so prepričani v Zavodu RS za šolstvo, je šolski prostor pripravljen na začetek pouka. Novost je uvedba tujega jezika v drugi razred, težave pa se pojavljajo glede podaljšanega bivanja. Na ministrstvu že snujejo naslednje novosti.

Uspeh v šoli je pomemben, a hkrati tudi ni vse
Z razdelitvijo spričeval se bo v petek za večino osnovnošolcev in dijakov zaključilo šolsko leto. Nekateri bodo z doseženim zadovoljni, drugi seveda ne. Sociolog Sergej Flere in socialna pedagoginja Helena Jeriček Klanšček se strinjata, da uspeh v šoli igra pomembno vlogo v otrokovem življenju, a opozarjata, da hkrati tudi ni vse.

Osveščanje o varni rabi interneta
Tudi letošnji februar bo v številnih državah z vsega sveta postregel z vrsto aktivnosti za osveščanje o varni rabi interneta. Osrednji dogodek bo dan varne rabe interneta, ki vsako leto zaznamuje drugi torek v februarju, letos torej 9. februarja.

Vse, česar niste vedeli o avtizmu
Avtizem kot razvojna nevrološka motnja se kaže že v zgodnjem otroštvu, pravega vzroka zanj še ne poznamo. Kakšne obravnave in terapije so deležni slovenski otroci z avtizmom, smo se pogovarjali z dr. Alenko Vojska Kušar.

Prvi koraki k strokovnemu izpopolnjevanju spremljevalcev avtističnih oseb
S sobotnim plenarnim delom se je prvič v Sloveniji pričelo strokovno izpopolnjevanje za spremljevalce otrok s spektroavtistično motnjo ter osebne asistente odraslih oseb s spektroavtistično motnjo, ki se bo novembra nadaljevalo z delavnicami. Nevladniki ob tem opozarjajo na neurejenost pravic oseb s to motnjo.

'Naloga učiteljev ni, da učijo, ampak da navdušujejo za učenje.'
Strokovnjaki s področja nevroznanosti so prepričani, da so spoznanja o možganih in njihovo upoštevanje pri vzgoji in izobraževanju ključni za razvoj mladih. Zato je ta spoznanja treba vnesti v šole, so izpostavili na 3. posvetu Etika in vrednote v vzgoji in izobraževanju - Razvoj in skrb za možgane, ki je potekal na Brdu pri Kranju.

Do varnejše rabe interneta ...
Na ministrstvu za izobraževanje poteka zaključna konferenca o varnosti otrok in mladih na spletu. Na ministrstvu pozdravljajo aktivnosti, ki so usmerjene v osveščanje mladih o varni rabi spletnega okolja in prav je, da se s takim posvetom opozori na možne pasti interneta in mobilnih naprav, je poudarila ministrica Stanka Setnikar Cankar.

Uvajalnice za učence priseljence in njihove starše ali skrbnike
V okviru projekta Razvijamo medkulturnost kot novo obliko sobivanja bodo v temtednu potekale uvajalnice za učence priseljence in njihove starše ali skrbnike. Cilj uvajalnic je uspešno vključiti otroke v novo okolje in s tem poskrbeti za boljšo kakovost njihovega življenja. Udeležiti se jih bo mogoče na skoraj 65 osnovnih in srednjih šolah.

Slovenija: Starši opozarjajo že vrsto let!
V Vseslovenski iniciativi za enake možnosti oseb z avtizmom ob današnjem svetovnem dnevu avtizma opozarjajo na sistemsko neurejen položaj teh oseb. Med drugim si prizadevajo za ustanovitev javne ustanove, ki bi celostno obravnavala vse osebe z avtizmom, spremembe pa so po njihovem mnenju potrebne tudi v zdravstvu in izobraževanju pedagogov.

Spanje je hrana za možgane
Mladostniki potrebujejo devet in pol ur vsako noč, toda zadnje tuje raziskave kažejo, da ne spijo več kot sedem ur. Vedeti morajo, da je spanje hrana za možgane in da bodo le spočiti kos vsem nalogam čez dan.

Koliko ur naj bi spali najstniki?
Verjeli ali ne, najstniki potrebujejo več spanja kot devet- ali desetletniki, in sicer devet in pol ur vsako noč. Toda na podlagi zadnjih tujih raziskav so ugotovili, da spijo le malo več kot sedem ur. Kot starši jih morate vedno znova opozarjati, da je nočno spanje hrana za možgane, kajti v nasprotnem primeru si ga bodo ''vzeli'' kar sami takrat, ko tega ne bodo pričakovali (med vožnjo, kar je seveda izjemno nevarno, med poukom ali šolskim odmorom, pozno popoldne).

Varno na sani
Na slovenskih smučiščih se je lani kljub vsem preventivnim akcijam zgodilo skoraj 1300 nesreč, udeleženci pa so bili tako smučarji kot drugi uporabniki smučišč, med katerimi velja izpostaviti sankače. Policija svetuje, da tudi pri sankanju uporabljate čelado, predvsem pa se ne sankajte na gumah, vrečah, lopatkah in podobnih stvareh.

Kaj pravzaprav je avtizem?
Avtizem kot razvojna nevrološka motnja se kaže že v zgodnjem otroštvu, pravega vzroka zanj še ne poznamo. Kakšne obravnave in terapije so deležni slovenski otroci z avtizmom, smo se pogovarjali z dr. Alenko Vojska Kušar. V teku pa je dobrodelna akcija ''MALI KORAKI ZA VELIK CILJ'', s katero zbiramo sredstva za Društvo za avtizem DAN.