Bibaleze.si

učenje

Najstniki
16. 09. 2015 08.02

Raba računalnikov v šolah – boljši učni rezultati

Slovenski 15-letniki pri pouku uporabljajo splet v povprečju 28 minut na dan, kaže poročilo OECD o uporabi računalniške tehnologije med mladimi v procesu izobraževanja. Kot navaja, pa večja raba računalnikov pri pouku ne vodi nujno k boljšim učnim izidom. Pravi prispevek IKT k učenju je treba še v celoti izkoristiti in uresničiti.

Rastemo skupaj
14. 09. 2015 07.43

Je zgodnje učenje tujih jezikov prednost?

Nekateri starši otroke zelo zgodaj vpišejo na tečaj tujega jezika. Jim s tem samo koristijo ali pa je to nepotrebno obremenjevanje?

Dojenček
11. 09. 2015 08.05

Dojenčki se učijo med spanjem

Verjeli ali ne, dojenčki med spanjem sploh niso pasivni. Čeprav je videti, kot da sladko sanjajo, oni pravzaprav zbirajo informacije iz zunanjega sveta.

Novice
09. 09. 2015 08.03

'Naloga učiteljev ni, da učijo, ampak da navdušujejo za učenje.'

Strokovnjaki s področja nevroznanosti so prepričani, da so spoznanja o možganih in njihovo upoštevanje pri vzgoji in izobraževanju ključni za razvoj mladih. Zato je ta spoznanja treba vnesti v šole, so izpostavili na 3. posvetu Etika in vrednote v vzgoji in izobraževanju - Razvoj in skrb za možgane, ki je potekal na Brdu pri Kranju.

Novice
08. 09. 2015 07.33

Prihodnost se začne z abecedo!

Unesco si že več desetletij prizadeva za višjo pismenost, ki bi vsem zagotovila pravico do znanja kot pogoj za boljše življenje. Današnji dan je od leta 1966 razglašen za mednarodni dan pismenosti. Z njim promovira pomembnost branja in pisanja ter opozarja, da izobraževanje ni nekaj samoumevnega. Letošnje geslo je Pismenost in trajnostne družbe.

Novice
07. 09. 2015 06.14

Pred zimo malo časa za zaščito otrok beguncev

Sklad ZN za otroke (Unicef) je danes opozoril, da ima Evropa pred začetkom zime le še malo časa za zagotovitev ustrezne zaščite in podpore več deset tisoč otrokom beguncem. Približno četrtino iskalcev varnega zavetja v Evropi predstavljajo otroci. V prvi polovici leta je za azil zaprosilo več kot 106.000 otrok, kar je 75 odstotkov več kot lani.

Nazaj v šolo
10. 08. 2017 14.10

Kako nad stres ob začetku šolskega leta?

Nekateri otroci gredo prvič v šolo, drugi bodo znanje črpali v višjem razredu, prav pri vseh pa začetek pouka povzroči stres. Ta je lahko pozitiven ali negativen. Kako lahko starši vplivamo na čim lepši začetek šolskega leta?

Nazaj v šolo
10. 08. 2017 13.52

Kam postaviti pisalno mizo v otroški sobi?

Mame in babice so nas učile, da mora biti otroška delovna miza postavljena ob oknu, toda feng šui nas opozarja, da otroka pogled ven ovira pri učenju. Ameriški strokovnjaki pa so obenem dokazali, da so najbolj uspešni tisti učenci, ki se vsakič znova učijo v novem prostoru.

Malček
27. 08. 2015 08.13

V prometu bodite zgled otrokom

Ko gre za varnost otrok v prometu, starši prepogosto razmišljajo, da se njim prometna nesreča ne more zgoditi, da se to dogaja drugim. Zato ne naredijo dovolj za pravilno pripenjanje v avtu, ne spoštujejo drugih udeležencev v prometu in ne upoštevajo omejitev hitrosti, opozarja predsednik zavoda Varna pot Robert Štaba.

Malček
25. 08. 2015 08.05

Koliko obveznega pouka je v drugih evropskih državah?

Obvezno šolanje, ki ga pri nas predstavlja devetletka, je le v redkih evropskih državah krajše, v nekaterih pa traja 12 let. Tudi obseg obveznega pouka v tem času se med državami zelo razlikuje in sega od povprečno okoli 550 do 1000 ur v šolskem letu. Slovenski otroci imajo v osnovni šoli okoli 6300 ur obveznega pouka, povprečno okoli 700 na leto.

Malček
24. 08. 2015 08.14

Nasveti za starše prvošolcev

En dva tri je vaš otrok dopolnil šest let in od slej ne bo več obiskoval vrtca, temveč bo septembra zakorakal v šolo. Da sprememba ne bo preveč stresna niti zanj niti za vas, vam ponujamo nekaj nasvetov.

Malček
18. 08. 2015 08.40

Kaj morajo otroci znati pred vstopom v šolo?

Ko gre otrok v prvi razred in se poslovi od vrtca, je to zanj velika prelomnica v življenju. Da bo to čim manj stresno in da se bo z lahkoto soočil z novim izzivom, mu lahko nekaj stvari olajšate. Pri šestih letih mora samostojno skrbeti zase in svoje stvari, pravilno držati svinčnik, loviti žogo, preskakovati ovire, znati komunicirati s sovrstniki …

Novice
14. 07. 2015 08.00

Obvezen drugi tuji jezik v osnovni šoli?!

Iniciativa za ohranitev obveznega drugega tujega jezika v osnovni šoli, sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture ter združenje ravnateljev osnovnega in glasbenega šolstva pozivajo ministrstvo za izobraževanje k celostni ureditvi položaja drugega tujega jezika v osnovni šoli. Predlagajo, da rešitve pripravi delovna skupina.

Novice
02. 07. 2015 13.45

Obetajo se spremembe pri pouku slovenščine?!

Slovenske avtorice so v šolskem literarnem sistemu zelo slabo zastopane. Kot je po besedah članice Nacionalnega sveta za kulturo (NSK) Milene Mileve Blažič pokazala analiza, je njihova prisotnost v učnih načrtih po celotni vertikali le 15-odstotna. V učnih načrtih za slovenščino pogreša tudi več svetovne književnosti.

Novice
18. 06. 2015 07.21

Kako ravnati v primeru nesreče?

V okviru akcije Otroci se učijo pomagati se je v minulih letih že več kot 1300 slovenskih otrok naučilo, kako ravnati v primeru nesreče. Letos se začenja druga faza projekta, v kateri bodo gorski in drugi reševalci ter študenti fakultete za zdravstvo obiskali še 2000 otrok. Kot poudarjajo, otrok, ki je priča nesreči, lahko in zmore pomagati.

Novice
18. 05. 2015 06.30

Za nasmejano otroštvo in zdrav razvoj

Pomembno je oboje – da so otroci nasmejani, kar pomeni, da so siti, spočiti, ljubljeni in zadovoljni, ter da se njihov razvoj odvija v pravo, zdravo smer. Se strinjate, kajne?

Novice
24. 04. 2015 06.23

Obamovi: to ni več skrivnost!

Malio predsednikovi varnostniki učijo varne vožnje avtomobila, pri čemer pa ne sme sodelovati njena mama in prva dama Michelle. Marsikoga sedaj zanima, ali ji bo očka dovolil, da vozi njegovo 'zver'.

Malček
15. 04. 2015 08.13

Kdaj lahko otrok sam prečka cesto?

''Kdaj je pravi čas, da se otrok sam odpravi v šolo in prečka cesto?'' je vprašanje, ki si ga zastavljajo mnogi starši. Pravega odgovora ni, velja pa, da mora otrok poznati prometne predpise in biti dovolj odgovoren za takšen podvig. Prisluhnite tudi njegovi želji po samostojnosti in enakosti s prijatelji, ki že brez spremstva hodijo v šolo in domov.

Novice
10. 04. 2015 05.34

Hitrost - počasneje je varneje

Javna agencija za varnost prometa je pripravila akcijo Hitrost - počasneje je varneje, ki bo trajala do 19. aprila. Z akcijo želijo ozaveščati voznike, da lahko za varnost sebe in drugih največ storijo z odgovornim ravnanjem v prometu. Poleg preventivnih aktivnosti bo policija izvajala poostren nadzor hitrosti še posebej v naseljih.

Novice
08. 04. 2015 11.21

Nova informacija za vse njegove oboževalce!

Meadow Walker je bila dolgo časa popolnoma strta zaradi očetove smrti. Tyrese Gibson, prijatelj Paula Walkerja, je spregovoril o tem, kako je dekle danes. Kaj počne? Je pozabila očeta?

Nazaj v šolo
10. 08. 2017 14.06

Kdaj naj se otrok začne učiti tuji jezik?

Kdaj je najbolj idealen čas, da otroku poleg maternega predstavimo še besede iz tujega jezika? Je za učenje potrebno, da je otrok nadarjen za jezike oz. ima za njih posluh?

Najstniki
11. 02. 2015 07.05

Kdo se najpogosteje izobražuje na internetu?

Internet za raziskovalno delo in izobraževanje tedensko ali pogosteje uporablja dobra petina slovenskih spletnih uporabnikov, kažejo najnovejši podatkih raziskave MOSS. Splet najpogosteje uporabljajo šolajoči se obiskovalci, med pogostimi uporabniki pa je več žensk kot moških.

Družina in odnosi
06. 02. 2015 07.38

Pešci, poskrbite za svojo varnost!

Pešci so najbolj ogroženi cesti, saj nimajo posebnega ščita. Lahko pa izboljšate svojo vidnost, tako da vas avtomobili opazijo že na razdalji 136 m. Nositi morate svetla oblačila in odsevnike, če pa hodite ob cesti ponoči, vam je v pomoč lahko svetilka. O prometnih predpisih, pravilnem prečkanju ceste, hoji ob cesti je zelo pomembno, da spregovorite tudi z najmlajšimi udeleženci v prometu, otroki.

Malček
12. 01. 2015 08.10

Zakaj je koristno, da otroci zbirajo slikice?

Včasih so otroci zbirali prtičke, stare kovance, značke ali znamke, danes so aktualne slikice. Verjeli ali ne, tudi to ima svoje prednosti.

Ideje za prosti čas
07. 01. 2015 07.43

Prihaja risanka Maša in medved!

Vsi starši vedo, da je pretirano gledanje televizije škodljivo, toda roko na srce – vsi otroci gledajo risanke. Pomembno je, da ne preživijo več ur pred televizijskim ali računalniškim zaslonom in da če že, gledajo program, primeren njihovi starosti. Po mnenju strokovnjakov so risanke celo dobrodošle, saj se v njih skriva sporočilo, nek nauk.

Novice
18. 12. 2014 07.22

Primanjkuje poučnih knjig za otroke

V sklopu strokovnih sred so v Mestni knjižnici Ljubljana danes pripravili okroglo mizo o poučnih knjigah za otroke in mladino Perspektive poučnih knjig. Govorci so opozorili na pomanjkanje strokovnih oziroma poljudnoznanstvenih knjig za otroke. Med predlogi se je pojavila tudi ideja, da bi v branje za bralno značko vključili več tovrstnih knjig.

Najstniki
21. 11. 2014 07.52

Kako dobro obvladajo naši učenci računalnik?

V mednarodni raziskavi računalniške in informacijske pismenosti ICCS 2013 so se slovenski učenci uvrstili nekoliko nad povprečje. Tudi v Sloveniji so deklice dosegle boljši povprečen rezultat kot dečki, praviloma nižje rezultate pa imajo učenci z imigrantskim ozadjem. Razlike se pojavljajo tudi glede na to, ali imajo učenci doma računalnik ali ne.

Mali koraki
27. 11. 2014 09.36

Osvojite fantastično nagrado!

Otroška soba je za otroka kraljestvo, v katerem se počuti svobodno in varno. Je njegov svet v malem, ki mu nudi vzpodbudno okolje za igro, učenje, vsakodnevne naloge in udobno zatočišče za počitek in spanje. Dobro je, da prostor, kjer otrok odrašča in se razvija, uresničuje otroške želje po barvitosti in pestrosti, hkrati pa zadosti tudi zahtevam po kakovosti, trajnosti in uporabnosti. Je mogoče združiti vse te kriterije in ustvariti prekrasen kotiček za najmlajšega družinskega člana?

Novice
27. 10. 2014 10.24

Slovenija: Pod prag revščine zdrsnilo 7000 otrok

V Sloveniji se je stopnja tveganja revščine otrok od 2008 do 2012 povečala za 15 odstotkov, kar pomeni, da je v tem obdobju pod prag revščine zdrsnilo dodatnih 7000 otrok, kaže Unicefovo poročilo z naslovom Otroci recesije: Vpliv gospodarske krize na blaginjo otrok v razvitih državah. V Sloveniji se je poglobila tudi revščina otrok.

Novice
26. 09. 2014 11.00

Slovenija: Velike spremembe na področju šolstva

Na ljubljanski pedagoški fakulteti poteka mednarodna konferenca o specifičnih učnih težavah. Kot je v uvodnem nagovoru poudarila predsednica društva za pomoč otrokom in mladostnikom s specifičnimi učnimi težavami Bravo Marija Kevkler, potrebujemo tako šolo, kjer bodo tudi otroci in mladostniki s težavami razvijali svoje potenciale.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1052