učenje

Prednosti spletnih in televizijskih učnih vsebin za otroke
Otroci že tako rekoč z rojstvom vstopijo v svet tehnologije in moderno dobo, v kateri se vse nenehnospreminja in razvija. Marsikdo z odporom gleda na uporabo tehnologije pri manjših otrocih in mladostnikih, vendar pa tehnologija nima vedno slabega vpliva nanje. Če je njena uporaba pametna in zmerna ter jo nadzoruje skrbnik ali starš, je lahko tehnologija precej uporabna, praktična in dobrodošla za otrokov razvoj in napredek.

Nerojen otrok sliši zvoke že v maternici
Otroci že od malega čutijo glasbo. Že dojenčki se kot odgovor na glasbo zibajo in poskakujejo. Številni predšolski otroci si že izmišljujejo pesmice in si med igro nezavestno prepevajo. Osnovnošolski otroci začnejo peti v skupini, nekateri med njimi pa se tudi učiti igranja na glasbilo. Starejši otroci plešejo ob glasbi svojih najljubših skupin in s pomočjo glasbe sklepajo prijateljstva ter delijo občutke. Glasba vpliva na številna področja otrokovega razvoja – intelektualno, socialno, čustveno in kognitivno. Ima neposreden vpliv na razvoj motoričnih sposobnosti, pomaga pri učenju jezika in razvijanju stikov z drugimi. Poslušanje glasbe se svetuje tudi nosečnicam, saj nerojen otrok sliši zvoke že v maternici.

Napake, zaradi katerih otroci popustijo v šoli
'Kar je naučeno v mladosti, je vklesano v kamen,' pravi indijanski pregovor. Zato je zelo pomembno, kako bo otrok ali mladostnik dojemal šolo in sam proces izobraževanja.

Vzgojitelj Damjan Baš: "Otroci si želijo premagovati ovire"
Gozdovi in prostrani travniki so idealni kraji za otroško razposajenost, radovednost in domišljijo. Ko otroku približamo naravo, hkrati poskrbimo za njegovo duševno počutje in fizično zdravje. Gozdovi in narava namreč čistijo našo dušo in krepijo imunski sistem. Kako otroku približati naravo, da jo bo vzljubil in rad zahajal vanjo? Za vas smo pripravili nekaj idej.

Disgrafija in disortografija: kako pomagati ob težavah pri pisanju?
Disgrafija in disortografija sta specifični motnji pisanja, ki se izražata kot težave s črkovanjem, čitljivostjo in pravilnim zapisovanjem. Pisanje je videti zmedeno, med besedami in črkami so neenakomerni presledki, besede so preveč skupaj ali preveč narazen, učenec ne zmore slediti črtam v zvezku, zapisuje različno velike črke in pisalo težko drži v roki, ob vsem pa se lahko sooča še z drugimi učnimi težavami.

Zato je pomembno odgovarjati na otrokova vprašanja
Vstop v šolo in začetek šolanja sta izjemno pomembna dogodka za slehernega otroka. Otroku vstop v svet izobraževanja pomeni še en korak k samostojnosti in še en korak, s katerim se ločuje od staršev. Zato je pomembno, da ste v tem obdobju potrpežljivi in razumevajoči ter da si zanj vzamete dovolj časa.

Poskrbite za dovolj gibanja še preden shodijo
Vsako leto je prvi teden v oktobru namenjen otrokom, letos je potekal pod geslom »Razigran uživaj dan!« in poudarjal pomen igrivosti, sproščenosti in druženja otrok. Čeprav vaš otrok še morda ne hodi, je zanj gibanje enako pomembno kot za tiste malčke, ki že veselo tekajo naokrog. Gre namreč za prvo in osnovno obliko spoznavanja s svetom, bodisi le s premikanjem rok in nog, bodisi s plazenjem, kobacanjem in tekanjem. Čas, ko bodo malčki zrasli in odrasli, bo še prehitro tu, zato ga vsak dan izkoristite za nove dogodivščine in doživetja.

Marsikateri starš na tej točki naredi napako
Če boš ribo sodil po njeni sposobnosti letenja, jo boš vedno imel za nesposobno, pravi pregovor, ki poudarja, da smo vsi različni in da moramo negovati svoja zanimanja in želje. Prav pa je, da starši otroke opazujemo, spremljamo in spodbujamo, predvsem pa jim pustimo, da sami odkrijejo, kakšna je njihova prava pot. In kako to dosežemo?

Učiteljica Nina: 'Včasih se učitelji ne zavedamo, koliko je v naših rokah'
Tokrat smo se pogovarjali z Nino Oblak, ki je že kot majhna deklica vedela, da bo nekoč opravljala poklic učiteljice. Med največje in najlepše nagrade v svojem poklicu šteje nasmehe in objeme otrok. Več pa si preberite v spodnjem pogovoru.

5KA: zabavnoresna spletna učilnica!
9 razredov osnovne šole – 12 predmetov – 16 učiteljev – več kot 1100 filmčkov.

Zato pri matematiki spodbujajo uporabo prstov, abaka, kamenčkov in kock
Spominjam se, kako v osnovni šoli pri učenju matematike ni bilo dovoljeno uporabljati prstov, saj so učiteljice zahtevale "računanje na pamet", pa tudi starši niso bili naklonjeni "štetju na roke". Danes je popolnoma drugače, saj celo zelo priporočajo in spodbujajo uporabo različnih pripomočkov, pa naj bodo to abak, kamenčki, kocke ali seveda tudi prstki.

'Ne grem v vrtec!' – kako pomagati otroku?
Tako kot smo si odrasli različni, tako raznoliki so tudi naši otroci. Nekateri z nasmeškom na obrazu odvihrajo novim dogodivščinam naproti, spet drugim pa določene prelomnice predstavljajo stresne situacije in stisko. Kako pomagati slednjim?

Zakaj je praznovanje rojstnih dni za otroka pomembno?
Pihanje svečk na torti, presenečenja, darila, družba prijateljev in veselje v zraku so najpogostejše asociacije, ko beseda nanese na praznovanja rojstnih dni. Gre za enega od družinskih ritualov, ki se močno vtisne v otrokov spomin, s tem povezane navade pa pogosto ponese tudi v odraslost.

Šola, v kateri se učenec nauči plesti nogavice, igrati klavir in računati na pamet
Tudi v Sloveniji je šola, v kateri učitelj pred vstopom v razred pozdravi vsakega učenca s stikom roke in si z njim izmenja pogled. Uro pričnejo s pozdravom in recitacijo reka ali pesmi. Sledijo novice – učitelj in učenci si zaupajo, kaj so novega doživeli. Otroci si sami ustvarijo učbenike oziroma so učbeniki njihovi zvezki, številčnih ocen do sedmega razreda ni. Vseeno pa po besedah učitelja Jake Štoka "učenci pridobijo vse potrebno znanje in veščine, ki jih potrebujejo. Dodal bi, da usvojijo še mnogo več, saj je pri nas v ospredju celotna osebnost, vse človekove potrebe, humanizem v širšem smislu. Trudimo se oblikovati samozavestne, optimistične osebe, ki jih ni strah stopiti v svet. Osebe, ki znajo sodelovati in ki zmorejo razmišljati zunaj okvirov. Naš predmetnik je zelo pester, omogoča, da otroci razvijajo kreativnost in jih ni strah morebitnega neuspeha."

Priseljenke za novomeške novorojenčke
Društvo za razvijanje prostovoljnega dela Novo mesto je v torek, 31. avgusta 2021, Splošni bolnišnici Novo mesto oziroma novomeški porodnišnici predalo donacijo – paket prešitih odejic in oblačil za novorojenčke, ki so jih ustvarile ženske, vključene v njihov program socialne aktivacije.

Tako sta slovenski učiteljici razveselili bodoče prvošolčke
To sta med drugim zapisali: "Torbico gotovo že imaš pripravljeno, sobico lepo pospravljeno, samo še copatke si sezuješ in lepe čeveljce obuješ, primeš očka, mamico pod roko in stopiš na novo pot široko."

Kako otroško sobo prilagodimo dvema šolarjema?
Vsak otrok doma potrebuje tudi kotiček za umik v zasebnost, kotiček za igro in sproščanje ter tudi kotiček za učenje. Vse to mu načelno zagotovimo z otroško sobico. A kaj se zgodi, ko si jo morata naenkrat deliti dva nadobudneža, ki sta pravkar zakorakala v šolske klopi?

Princesa Beatrice si želi biti takšna mama
Čeprav svojega prvega otroka pričakuje šele jeseni, se je princesa Beatrice že začela aktivno pripravljati na materinstvo. Za vzor pa si ni izbrala Meghan Markle, temveč si želi biti takšna mama, kot je Kate Middleton.

Kaj vpliva na razvoj otrokovega govora?
Prepevanje pesmic, ki jih spremljajo ploskanje, tleskanje in poplesavanje, oponašanje živalskih glasov, pripovedovanje zgodb z glasovnim igranjem dialogov in ponavljanje vedno istih vzorcev vplivajo na razvoj otrokovega govora.

Marko Juhant: 'Za denar velja enaka vaja kot za metlo. Dajte ga otroku v roke!'
Po besedah Marka Juhanta za ravnanje z denarjem velja enaka vaja kot za metlo: "Če hočemo, da bo otrok metlo obvladal tudi praktično, ne pa le 'vedel', kako se pometa, jo moramo otrokom dati v roke." Podal je tudi konkreten primer, kako otroka naučiti pametno ravnati z denarjem, da dobiobčutek za denar. Preverite!

Povpraševanje po počitniškem varstvu vse večje
Starši nimamo dovolj dopusta, da bi lahko bili prosti vse poletje in da bi čuvali svoje otroke med poletnimi počitnicami, obenem nimamo vsi možnosti varstva pri babicah in dedkih ter drugih sorodnikih, prijateljih, znancih. Ena od cenejših ali celo brezplačnih možnosti je počitniško varstvo, ki ga organizirajo nekatere občine in kjer se otroci družijo, se udeležujejo raznovrstnih dejavnosti in izletov ter spoznajo nove prijatelje. Preverite, kakšno počitniško varstvo, dejavnosti in delavnice ponujajo v različnih mestnih občinah!

Slovenska učiteljica o šolanju na daljavo: 'Iskreno upam, da smo s takim šolanjem zaključili'
Ko smo jo pred dvema letoma spremljali v šovu Znan obraz ima svoj glas, se Petra Zore ni predstavila zgolj kot odlična vokalistka in pevka skupine Bomb Shell, temveč tudi kot učiteljica razredne stopnje na eni izmed ljubljanskih osnovnih šol. Prav zato smo jo za naš portal že večkrat pocukali za rokav in z njo spregovorili tudi o šolskih temah, tako pa smo naredili tudi zdaj, tik pred koncem zares nenavadnega šolskega leta.

Znakovni jezik in jezik gluhoslepih vpisana v ustavo Republike Slovenije
Letno pri od 400 do 500 slovenskih otrocih odkrijejo okvare sluha. Nekateri otroci pozneje za podporo pri učenju govora ali kot samostojno komunikacijo uporabljajo slovenski znakovni jezik (SZJ), ki vsebuje prvine govorjenega jezika in katerega izvajanje poteka s kretnjami, mimiko, gibanjem telesa in govorom. V petek bosta znakovni jezik in jezik gluhoslepih vpisana v ustavo Republike Slovenije. Majhna zmaga in korak bližje k enakopravnosti za vse gluhe in naglušne osebe.

Prednosti kraniosakralne terapije za dojenčke
Ste že slišali za številne pozitivne učinke kraniosakralne terapije na dojenčke in otroke? Kakšne so prednosti terapije, v katerih primerih je priporočljiva in kakšni so odzivi staršev, si lahko preberete v spodnjem intervjuju s kraniosakralno terapevtko, Sabino Miklavčič.

Ob epidemiji tudi porast motenj hranjenja. Kako prepoznati znake in kje poiskati pomoč?
Anoreksija se lahko pojavi že pri osmih letih in velja za najtežjo obliko od vseh motenj hranjenja, saj prinese največ posledic, pojasnjuje Andreja Modrin Švab, psihologinja in geštalt psihoterapevtka, vodja Svetovalnice za motnje hranjenja MUZA v Ljubljani. Je pa anoreksija zgolj ena od motenj hranjenja, ki lahko prizadenejo tudi otroke, je dodala in razložila tudi, kako prepoznati znake in kje poiskati pomoč.

"Romske otroke bi se moralo obravnavati kot otroke, brez predsodkov in etiketiranja"
Precej se je v zadnjih desetletjih spremenilo za romske otroke. Precej na bolje, a žal – roko na srce – še vedno premalo. Stvari se premikajo, vendar počasi, prepočasi ... V letu 2021 je večina romskih otrok na slabšem. Živijo v revščini, v slabih razmerah, pogosto doma nimajo elektrike in pitne vode. V šolo vstopajo s slabim znanjem slovenščine, imajo slabši učni uspeh, po zaključenem šolanju težko vstopijo na trg dela. Pogosto so zaznamovani, stigmatizirani, diskriminirani. A stvari se spreminjajo, da se bodo premaknile v zadostni meri, pa se moramo zelo potruditi vsi.

Glasbena šola za dojenčke po finski metodi
V najzgodnejšem življenjskem obdobju pridobimo prvo, najpomembnejše znanje in izkušnje o življenju. Vzpostavitev glasbe v zgodnjem otroštvu poleg razvoja glasbenih veščin in pridobivanja znanja vpliva tudi na oblikovanje celostne osebnosti posameznika. Glasbena vzgoja je vseživljenjski proces, nanjo pa vplivajo otrokove prve izkušnje. Glasbeno izobraževanje za dojenčke in malčke na Finskem je sestavni del ponudbe večine glasbenoizobraževalnih programov že več kot 50 let.

"A-V-I-O-N ... Avjon! Avjon! Avjon!" ali Matic se uči brati
Matevž zmagoslavno prikoraka iz sobe, obelodani, da je že prebral celo knjigo, se postavi dva milimetra stran od Matičeve leve rame ter mu diha za ovratnik. "Matevž! Preblizu si! Ne morem tako brati! Nehaj, preveč naglas dihaš!"

Učiteljica Nina Jelen gre po milijon ameriških dolarjev
Med petimi učitelji finalisti, ki so se potegovali na izboru za slovenskega predstavnika na svetovnem tekmovanju za najboljšega učitelja na svetu (Global Teacher Prize), je zmagala Zasavčanka Nina Jelen.

Beži na milijone otrok. Iščejo boljše življenje, priložnost. Tudi v Sloveniji
Tudi otroci stopajo po migrantski in begunski poti. Ranljivi, nič krivi in nikomur nič dolžni so bili zaradi nasilja, spopadov, vojn in revščine prisiljeni zapustiti svoje domove. Mnogi med njimi so prepuščeni samim sebi; ostali so brez staršev, brez tolažbe, varnega objema, topline, ljubezni. V Sloveniji jih nastanijo v azilnem domu.