tveganja

Tako slavni igralec vzgaja svoje otroke
"Toksična moškost" ni nekaj pozitivnega, kar lahko sklepamo že iz imena, še posebej slabo pa vpliva na vzgojo otrok – najbolj pri tistih z otroki različnih spolov.

Sheehanov sindrom se lahko pojavi po porodu
Sheehanov sindrom je redko, a resno stanje, ki prizadene predvsem ženske po porodu. Povzroča jo velika izguba krvi ali izjemno nizek krvni tlak med porodom ali po njem, kar povzroči uničenje ali disfunkcijo hipofize. Stanje, znano tudi kot poporodna nekroza hipofize, je poimenovano po britanskem patologu Haroldu Leemingu Sheehanu, ki ga je prvi opisal leta 1937.

Nosečnica mora takoj (in ne postopoma) prenehati kaditi
Kajenje v nosečnosti, skupaj z uživanjem alkohola in drog, predstavlja enega najpomembnejših dejavnikov tveganja za zdravje mamice in še nerojenega otroka. Nekatere zmotno verjamejo, da je dovolj zgolj zmanjšati število pokajenih cigaret ali postopoma opustiti kajenje, kar pa ne drži. Zakaj je ključnega pomena prenehati kaditi takoj, ko nosečnica izve, da pričakuje otroka, je pojasnil dr. Tomaž Čakš, dr. med.

Vejpi in e-cigarete med nosečnostjo: kakšna so tveganja?
V zadnjih letih so e-cigarete in vejpanje postali vse bolj priljubljena alternativa klasičnemu kajenju. Čeprav se pogosto oglašujejo kot manj škodljiva izbira, njihovi dolgoročni učinki še niso temeljito raziskani, saj so na tržišču relativno kratek čas. Strokovnjaki pa že opozarjajo, da – podobno kot klasični tobačni izdelki – škodujejo zdravju in povzročajo zasvojenost. Še posebej zaskrbljujoča je njihova uporaba med nosečnostjo, dojenjem in v obdobju pred zanositvijo, kar odpira številna vprašanja o vplivih na zdravje matere in (še nerojenega) otroka. Ključna tveganja v teh občutljivih življenjskih obdobjih je osvetlila Helena Koprivnikar, dr. med.

Je barvanje las med nosečnostjo lahko nevarno?
Za obdobje nosečnosti veljajo povsem druga pravila kot sicer. Tudi kar se tiče lepotičenja, v kar spada mazanje telesa z različnimi kremami in kozmetičnimi preparati, lakiranje nohtov in tudi barvanje las. Kako nevarno je lase med nosečnostjo izpostavljati barvam, nam je pojasnila frizerka in stilistka Melisa Agović.

Zato imajo babice svoje vnuke 'raje' kot svoje otroke
Vezi, ki jih babice tkejo z vnuki, so prav posebne in edinstvene. Babice na vnuke prenašajo modrost, znanje in predvsem občutek topline. Ljubezen med babico in vnuki pa je nekaj najlepšega.

Pediater: 'Dojenčki nimajo kaj početi na plaži'
Iz Črne gore prihaja vest o izjavi pediatra, ki trdi, da dojenčki nimajo kaj hoditi na plaže. Zdravnik je s kasnejšo objavo še utemeljil svoje prepričanje, nad njim pa se je zgrnil plaz kritik s strani staršev, ki imajo doma dojenčke in majhne otroke. Več v spodnjih vrsticah.

Niste sami – starševska izgorelost pesti na tisoče staršev
Starševstvo je eno najlepših ter hkrati najbolj zahtevnih in napornih obdobij v življenju. Poleg sreče in ljubezni prinaša izzive, razdajanje in napore, ki lahko vodijo v izčrpanost in v skrajnem primeru v izgorelost. Kakšni so znaki, kje so vzroki in kako pomagati, je obrazložila predavateljica, magistrica zdravstvenih ved in diplomirana medicinska sestra Helena Grmek.

Odvisnost od energijskih pijač pri najstnikih
V današnjem času postajajo energijske pijače del pop kulture, kar je še posebej privlačno za mlajšo populacijo. A uživanje tovrstnih pijač prinaša s seboj tudi številna tveganja in škodljive vplive na zdravje, med katerimi je še posebej skrb vzbujajoč razvoj odvisnosti. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije energijske napitke uživa 68 odstotkov najstnikov.

Zato je kopanje v bazenu za dojenčka lahko nevarno
Večina otrok obožuje vodo, zato upravičeno komaj čakajo poletje in zabavne dogodivščine v bazenih ter morju. Pri tistih, ki trpijo za atopijskim dermatitisom, je veselja precej manj: zaradi izrazito suhe in občutljive kože, nagnjene k srbenju in izpuščajem so namreč pogosto prikrajšani za tovrstne poletne radosti. Toda, ali res drži, da se otrok, ki ima atopijski dermatitis, ne sme kopati v bazenu?

Je med nosečnostjo varno voziti kolo?
Tako kot mnoge odločitve, ki jih sprejmete med nosečnostjo, je tudi odločitev o vožnji s kolesom med nosečnostjo izjemno osebna.

To stanje je lahko nevarno tako za žensko, kot še nerojenega otroka
Pregoreksija je pogovorni izraz, ki je v zadnjih letih postal priljubljen za opis obsesije in strahu pred povečanjem telesne teže med nosečnostjo. Gre za želje in poskuse nosečnice, da nadzoruje povečanje telesne teže ali obliko telesa z dietami, intenzivno vadbo in drugimi ukrepi. Včasih sovpada z že obstoječimi motnjami hranjenja, lahko pa se pojavi tudi pri nosečnici, ki v preteklosti ni imela tovrstnih težav. Če se to stanje ne obravnava, je lahko nevarno tako za žensko kot za še nerojenega otroka.

Najpogostejši strahovi mamic in kako se jih znebiti
Ko postanete mati, se ves svet, ki ste ga prej poznali, v trenutku razblini, pojavijo pa se novi občutki, nova spoznanja in dojemanja, zaradi katerih tudi nekoliko bolje razumete lastne starše in njihove strahove.

Kdaj naj bi otroka naučili plavanja?
Vodne dejavnosti so prijetna in bogata izkušnja za malčke, vendar prinašajo tudi precejšnja tveganja. Zagotavljanje varnosti ob vodi je za malčke ključnega pomena za preprečevanje nesreč in njihovo brezskrbno uživanje na bazenu, morju ali drugih vodah. Kdaj lahko otroka začnemo učiti plavanja, pri katerih letih ga je najbolje vključiti v plavalni tečaj, kako poskrbeti, da ga ne bo strah vode? Na ta in številna druga vprašanja nam je odgovoril Jure Jazbec, mag. prof. športne vzgoje, učitelj športa na OŠ Ivana Cankarja Trbovlje, vodja športnih programov ŠD Šport Vital in predsednik društva ŠD Šport Vital.

To razkrivajo pregledi v času nosečnosti
Vse se začne s plusom ali dvema črticama na testu, ko nas lahko preplavijo najrazličnejša čustva, med njimi tudi strah in vprašanje, kaj pa zdaj? Nosečnost je namreč posebno obdobje, ki vključuje številne spremembe in prilagoditve, saj se naše telo začne pripravljati na porod, medtem pa malo bitjece počasi raste in se krepi. V tem času so zelo pomembni nekateri pregledi, ki jih moramo opraviti v času nosečnosti in o katerih smo se pogovarjali tudi z asist. dr. Majo Rosič, dr. med., specialistko ginekologije in porodništva.

Nosečnost v starejših letih: kaj lahko pričakujete?
Najbolj idealno je, če ženska zanosi in rodi okoli 25. leta starosti, ko je praviloma najbolj plodna, ima redne menstrualne cikluse in ovulacije, starost jajčec in jajčnikov je optimalna. Tedaj je tudi manj tveganj za zaplete v nosečnosti in za nepravilen razvoj ploda. Kaj pa lahko pričakujemo v starejših letih, po 37. letu, ko že govorimo o napredovani starosti nosečnice? Odgovarja primarij Darija Strah, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva.

Predpuberteta: vstop v čas največjih sprememb odraščanja
V predpubertetnem obdobju, ki okvirno traja približno od 9. do 11. leta starosti, se pri odraščajočih otrocih začnejo dogajati telesne, čustvene, kognitivne in socialne spremembe. Vse to vključuje tudi razvijanje neodvisnosti in premikanje mej, ki številnim staršem predstavlja velik izziv. Poleg sprememb, ki se dogajajo v tem obdobju, izpostavljamo tudi koristne nasvete, kako ravnati.

Polovici mladih grozi naglušnost
Nova študija kaže, da je kar 1,35 milijarde mladih po svetu v nevarnosti, da bodo (vsaj delno) izgubili sluh zaradi 'nevarnega poslušanja' avdio zvoka.

Najpogostejša hormonska motnja pri ženskah v reproduktivni dobi
Sindrom policističnih jajčnikov je najpogostejša hormonska motnja pri ženskah v reproduktivni dobi. Ker povzroča motnje ovulacije, je eden najpogostejših vzrokov neplodnosti. Vseeno je z medicinsko pomočjo danes to mogoče premagati. Pa povzroča nato sindrom policističnih jajčnikov tudi težave v nosečnosti? O tem smo se pogovarjali z Mirjam Druškovič, dr. med., specialistko ginekologije in porodništva.

Kaj storiti, ko kakanje spremljata tesnoba in strah?
Strah, tesnoba in izogibanje odvajanju blata se lahko pojavi v različnih razvojnih obdobjih, a je zlasti pri starejših otrocih in najstnikih tema, ki prebuja nelagodje in sram. Čeprav morda spominja na koprofobijo, ki je strah pred blatom samim, pa gre v tem primeru za izrazito nelagodje pri odvajanja blata in vsem, kar se lahko zgodi med uporabo stranišča. Ker ima zadrževanje blata negativne posledice za psihofizično zdravje, je pomembno ta pojav pri otroku prepoznati in ga ustrezno obravnavati.

Kako pomagati otroku s perfekcionističnimi težnjami?
V današnjem času je zlahka zaslediti starše, ki s ponosom pripovedujejo, kakšen perfekcionist je njihov otrok. Celo noč je bil pokonci, toliko mu pomeni dobra ocena, naša pa mora imeti same petice, sicer je neutolažljiva. Perfekcionizem nekaterim staršem predstavlja statusni simbol, a pomembno je, da ga jemljemo resno in predvsem poznamo njegovo ozadje. Le na ta način lahko otroku pomagamo iz spirale pretiranih zahtev do sebe in dolgoročno tudi težav v duševnem zdravju.

Zato ni dobro, če deklice preveč skačejo po trampolinu
Otroci obožujejo trampoline, saj jim nudijo zabavo, vznemirjenje in igrivo kratkočasje. A nujno je treba poskrbeti za varnost in tudi omejiti uporabo. Prepogosto skakanje lahko namreč privede do slabših mišic medeničnega dna in urinske inkontinence, opozarja doc. dr. Darija Šćepanović.

Kaj je starševski stil 'snežni plug'?
To asociacijo je pop psihologija uporabila za starševski stil, za katerega je značilno, da starš umika, odstranjuje vse ovire na poti svojega otroka, še preden ta oviro sploh doseže. Čeprav starš meni, da s tem pomaga otroku pri soočanju s frustracijami, nelagodjem in bolečino, s tem v resnici otroku odvzame priložnost za pridobivanje neprecenljivih veščin obvladovanja in reševanja izzivov.

Šah je igra, ki je lahko izjemno koristna za otroke
Šah – kraljevska igra, ki osvaja že otroke, je postala tudi globalna uspešnica. Na spletu je ni še nikoli igralo toliko ljudi kot danes. Preverite, kakšne so koristi in prednosti igranja šaha za otroke in mladostnike.

Take so lahko težave z izločanjem po porodu
Po porodu se lahko pojavijo težave z odvajanjem urina in blata. Kakšni so lahko zapleti, kako pogosti so in kdaj je treba nujno poiskati zdravniško pomoč, je pojasnil Matic Gornik, dr. med., spec. gin. in por. iz Bolnišnice za ženske bolezni in porodništvo Postojna.

Sladkorna bolezen pri otrocih: bodite pozorni na te simptome
Sladkorna bolezen ali diabetes že dolgo velja za svetovno epidemijo, saj število obolelih v svetu v zadnjih desetletjih nenehno narašča. Prvi simptomi bolezni so pogosto uriniranje, pretirana žeja, hujšanje in utrujenost.

Kaj morate vedeti, če dojite v nosečnosti ali tandemu?
Dojenje zahteva veliko pozornosti in energije s strani mame. Še posebej pa, če še vedno dojimo prvega otroka, medtem ko smo noseči, ali pa če dojimo v tandemu, torej dva otroka istočasno. Več o teh dveh načinih dojenja pa bomo povedali v tokratnem članku.

Bolezen rok, nog in ust - simptomi, znaki in zdravljenje
Bolezen rok, nog in ust (ali šesta otroška bolezen) je izjemno nalezljivo virusno obolenje in se prenaša direktno iz osebe na osebo ali indirektno preko predmeta. Za okužbo so najbolj dovzetni dojenčki in vrtčevski otroci, v redkih primerih zbolijo tudi odrasli. Običajno traja od 3 do 5 dni, največ pa do 10 dni, lahko se pojavi skozi vse leto, vendar je pogostejša jeseni in proti koncu leta. Preverite, kako jo prepoznati, kako dolgo traja in kako jo zdraviti.

Porod, ko je dojenček "z ritko naprej"
Večina dojenčkov je že nekaj tednov pred predvidenim datumom poroda v maternici obrnjena z glavico navzdol. Glavična vstava je tudi najbolj pravilna in porod je lažji; vsi drugačni položaji otežujejo dojenčkov prehod skozi porodni kanal. Namreč, idealno bi se moral dojenček roditi z glavico naprej in z obrazkom, obrnjenim proti mamini hrbtenici. Vendar ni vedno tako.

Ples med nosečnostjo zmanjšuje tveganje za poporodno depresijo
Če med nosečnostjo poslušate glasbo in ob tem plešete, ima to lahko veliko koristi tako za vas kot vašega nerojenega otroka. Med drugim naj bi se zmanjšala tudi raven tveganja za razvoj poporodne depresije. Več pa v spodnjih vrsticah.