Bibaleze.si

treba

Malček
18. 11. 2019 08.24

Zaščitimo otroke pred spolnim izkoriščanjem

Danes obeležujemo evropski dan za zaščito otrok pred spolnim izkoriščanjem in spolno zlorabo. Geslo letošnjega dne je Opolnomočenje otrok za zaustavitev spolnega nasilja. Otroci so prepogosto postavljeni ob stran pri odločanju o stvareh, ki se jih neposredno tičejo, so ob tem opozorili v Društvu SOS telefon.

Razvoj in odnosi
18. 11. 2019 07.56

Tena je že pri 11 letih brez staršev odšla v Bologno

Živimo v svetu, v katerem postaja medkulturni dialog vsakdanja tema. Vendar, ali res znamo sprejemati drugačnost; polt, veroizpoved, navade in običaje, vrednote drugega, drugačnega od nas? Če želimo živeti v boljšem svetu, moramo z medkulturno vzgojo začeti že zelo zgodaj; otrokom prebirajmo zgodbice iz drugih kulturnih okolij, pokažimo jim slikanice, v katerih so upodobljeni ljudje, ki se razlikujejo od nas, učimo jih strpnosti in spoštovanja in ko je pravi čas, jih pošljimo v svet in jim s tem omogočimo rast in razvoj v smeri lepšega in boljšega sveta. O izkušnjah z izmenjavami v tujini smo se pogovarjali s Teno Komel, ki letošnje poletje skupaj z delegacijo šestih otrok, starih od 12 do 13 let, odhaja na Dansko.

Prehrana
15. 11. 2019 07.56

Zajtrk, ki je zaznamoval mladost

Pri nas doma nikoli nisi odšel v vrtec, šolo, službo, ne da bi zajtrkoval. Starši so vztrajali pri tem, da z bratom tudi v najstniških letih, ko sva vstajala zadnjo minuto pred šolo, pojeva vsaj nekaj, kar nama bo dalo moč in energijo. In sva ubogala ... tudi v študentskih letih. Danes imava oba družino in sva ohranila tradicijo zajtrkovanja, ne glede, kako zgodaj zjutraj je.

Problematični najstnik
14. 11. 2019 07.49

Kaj je največja napaka, ki jo dela veliko študentov?

Učinkovite študijske navade, uravnotežen življenjski slog, pripravljenost na nova spoznanja in izkušnje so ključ do uspešnega in izpolnjujočega študentskega življenja. To seveda ne zajema le študija na izbrani fakulteti, pač pa tudi vse, kar pride zraven – socialno življenje, soočanje z izzivi, stik s seboj in velika mera odprtosti. Kaj je v času študentskega življenja ključnega pomena, pa izpostavljamo v šestih pomembnih področjih.

Nega in zdravje
15. 11. 2019 07.52

Erin kot najmanjša nedonošenka v Sloveniji dokaz, da ni nepremostljivih ovir

Starši nedonošenčkov se bodo vedno spominjali vseh na EINT, ki so skrbeli za njihove otročke in jim pomagali v najbolj težkih trenutkih. "So del naše zgodbe, našega življenja. Hvala vam za vse obrisane solze, za vse podarjene objeme ... Hvala, ker ste bili luč sredi teme, in hvala predvsem, ker ste bili kot mamice naši Erin," jim sporočata mamica in očka najmanjše nedonošenke pri nas. Vse starše, ki se danes soočajo s predčasnim porodom in bojem za preživetje otročka, pa bodrita: "Borite se skupaj z njimi. Če se borijo oni, zakaj se ne bi vi? Imajo moč, ki jo dobijo samo z vašo ljubeznijo in pozitivno energijo."

Razvoj otroka
13. 11. 2019 07.31

Kdaj lahko otrok začne hoditi po stopnicah?

Predvsem mame so tiste, ki otroka, ki še ne hodi, odvračajo od stopnic. Kdaj je prav, da ga pustimo blizu? Že kot dojenčka, ko sploh še ne zna hoditi? Kako naj mu pomagamo osvojiti stopanje navzgor in navdol po stopnicah? Strokovni pogled na to obdobje razvoja, gibanja in učenja nam je ponudila Špela Gorenc Jazbec, fizioterapevtka in terapevtka razvojno-nevrološke obravnave.

Dojenček
13. 11. 2019 07.29

Kdo je upravičen do enkratne denarne pomoči v občini Kočevje?

Občina Kočevje je po površini (563,7 km2) največja občina v Sloveniji, v njej živi 15.686 prebivalcev. Letos so prejeli do vključno septembra 98 vlog za enkratno denarno pomoč ob rojstvu novorojenca.

Vzgoja in vrtec
12. 11. 2019 07.04

Zakaj se otroci vedno težje zaigrajo?

Živimo v svetu, ki ga preplavlja morje pametnih naprav, ki naj bi lajšale naša življenja. In vsekakor do neke mere tudi jih. Vendar, ali se resnično zavedamo vseh pasti, v katere nas lahko te naprave lahko pahnejo. O tem, kdaj otroku ponuditi medijsko vsebino na tablici ali telefonu, o motnjah razvoja otrok zaradi prehitrega uvajanja v elektronski svet in še marsičem, smo se pogovarjali z gospo Loreno Pahović, svetovalko v Centru pomoči pri prekomerni rabi interneta – Logout.

Zdrav otrok
12. 11. 2019 06.56

V našem vrtcu so se pojavile podančice

Na oglasni deski me je pričakalo obvestilo, da so se v vrtcu pojavile podančice in naj ob pojavu pri otroku ustrezno ukrepamo v skladu z navodili Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Še isti dan so me mame opozorile, da so tudi v njihovih vrtcih obesili takšno sporočilo. Vsem se je porajalo isto vprašanje, kaj so pravzaprav podančice, kako lahko preprečimo okužbo, če pride do nje, kaj lahko storimo, da se ne okužijo še drugi družinski člani.

Problematični najstnik
12. 11. 2019 06.52

Ali lahko učitelj naglas pove učencu oceno testa?

Ali lahko učitelj naglas pokliče učenca in pove njegovo oceno ali mora samo izročiti test učencu, torej, da dejansko samo on vidi oceno? Odgovarja namestnica informacijske pooblaščenke Alenka Jerše.

Najstniki
11. 11. 2019 08.53

Pretirana uporaba sodobnih tehnologij ima lahko posledice

Danes zaznamujemo svetovni dan boja proti odvisnosti. O zasvojenosti pri posamezniku govorimo, ko se določen vedenjski vzorec začne ponavljati iz dneva v dan in postane središče razmišljanja in dogajanja v njegovem življenju, pojasnjujejo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).

Vzgoja in vrtec
07. 11. 2019 07.58

Kaj storiti, ko otroka udari drug otrok?

Med sovrstniki seveda pride do sporov, ampak kako naj se starši ali vzgojitelji odzovejo, ko en otrok udari drugega. Kaj naj malčku sporočimo, kako naj se odzove, ko je žrtev, kako naj ustavi nasilneža? Je pravi odgovor, da se na nasilje odgovori z nasiljem? Po nasvet smo se obrnili na zakonsko in družinsko terapevtko Alenko Lanz.

Zdrav otrok
06. 11. 2019 07.53

Zakaj ni dobro, da otrok te dni nosi kapo?

Vsaka mama si želi, da bi z otrokom čim manj jesenskih in zimskih dni preživela zavita v postelji ali na kavču, s tono robčkov in termometrom vedno na dosegu roke. Da se ubranimo nepotrebnim prehladom, mamica pravi, da je treba poslušati sebe, Breda Mozetič Wedam, dr. med. spec. pediatrije, pa dodaja, da je ključna skrb za precepljenost in sledenje nasvetom pediatra.

Šola in splet
05. 11. 2019 08.53

'Moj otrok je ves čas na internetu.'

November, mesec preprečevanja zasvojenosti, je priložnost za ozaveščanje o posledicah zasvojenosti, spodbujanje k dialogu in reševanju problemov ter poudarjanju pomena preventivnih dejavnosti na področju preprečevanja in zmanjševanja zasvojenosti, tudi s sodobnimi tehnologijami predvsem pri mladostnikih.

Problematični najstnik
04. 11. 2019 07.44

Kdaj bodo spet počitnice?

Za približno 188.000 šolarjev in 74.000 dijakov so se končale prve počitnice v tem šolskem letu. Naslednje počitnice bodo imeli že čez manj kot dva meseca. Med božičnimi in novoletnimi prazniki bodo prosti kar od 25. decembra do 5. januarja, pri čemer jim petka, 3. januarja, ne bo treba nadomeščati.

Zdrav otrok
29. 10. 2019 08.03

Obolenje, ki se lahko pojavi kadar koli v življenju

"Skušala sem ga prepričati, naj obleče dolge rokave in hlače, saj sem ga želela obvarovati. Nisem vedela, kakšen bo odziv ljudi. Vendar se je uprl, rekoč, da bo nosil majico s kratkimi rokavi, kratke hlače in sandale," se mamica spominja dneva, ko je sina prvič pospremila v vrtec. S čim se soočajo starši, otroci in vsi bolniki z luskavico, je razložila Nina Jugovar, dr. med., specialistka dermatovenerologije.

Izleti in počitnice
24. 10. 2019 13.02

Če se odpravljate v hribe, je to pomembna informacija za vas!

Z oktobrom so številne planinske koče v visokogorju zaprle svoja vrata, nižje ležeče pa prešle na jesensko-zimski delovni čas. Načrtovanju jesenskega ali zimskega obiska gor je treba nameniti več pozornosti, pri prilagoditvi ture pa je treba upoštevati tudi delovanje koč, so danes sporočili iz Planinske zveze Slovenije.

Malček
23. 10. 2019 07.56

Moj otrok jeclja. Kako mu lahko pomagam?

Ugotovili ste, da vaš otrok jeclja. Pomirite se, to še ne pomeni, da bo jecljal vse življenje. Če je še v predšolskem obdobju in usvaja nove besede, so njegove misli hitrejše od zmožnosti proizvajanja glasov. Če je jecljanje prisotno več kot pol leta, pa to omenite izbranemu pediatru, ki vam lahko napiše delovni nalog za logopeda.

Prehrana
19. 10. 2019 07.29

'Popkovnica z generacijo pred nami se je prerezala in to ni dobro'

Mojca Trnovec je ženska, ki je ne moremo opisati v zgolj nekaj besedah. Pred dnevi smo z njo klepetali na portalu Zadovoljna.si, a hkrati nam je Mojca zaupala tudi nekaj utrinkov iz svoje preteklosti. Njena razširjena družina, ki že 162 let piše uspešno zgodbo Gostilne Mihovec, deluje složno in si pomaga v dobrem in slabem, za marsikaj, kar se ji je v življenju zgodilo, pa verjame, da ji je bilo položeno že v zibelko. Kakšno zapuščino pa želi pustiti svojim otrokom?

Porodne zgodbe
21. 10. 2019 07.58

Rodila 14 dni prej v celjski porodnišnici

Bil je 5. december, čas miklavža in vsega, kar sodi zraven … Zvečer je tašča, tako kot vsako leto, pekla parklje iz testa, in kot bi bilo zadnjič, sem jih pojedla pet ...

Malček
17. 10. 2019 13.19

Spomin na Viljema Julijana še živi. Starši se borijo naprej

Gregor in Nina Bezenšek, ki sta se morala prezgodaj poslovita od svojega sina Viljema Julijana, ki je za vedno zaprl oči, se še naprej borita. Tokrat za vse otroke z neozdravljivimi redkimi boleznimi. Želita, da bi bil 17. oktober posvečen prav njim in da bo zaznamovan kot svetovni dan otrok z neozdravljivimi redkimi boleznimi.

Zdrav otrok
17. 10. 2019 08.02

Preprečite najpogostejšo težavo v ustih

Skrbite za popolno ustno higieno? Ste dober vzgled otrokom in si očistite vse kotičke v ustni votlini pravilno? Od 15. oktobra do 15. novembra poteka 16. vseslovenska akcija Zdrave dlesni, s katero želijo ozaveščati o pomembnosti preventive in preprečitvi najpogostejše težave v ustih – krvavitvi dlesni.

Družina in odnosi
17. 10. 2019 07.54

Da, dogaja se v Sloveniji. In to doživljajo starši in otroci

Na kupu je deset otrok. Igrajo se na šolskem igrišču. Na videz brezskrbno. Ampak vsaj eden od njih zjutraj ni dobil zajtrka. Mamica ni imela denarja, da bi kupila hrano. Doma nimajo hrane. Čeprav mamica skriva stisko pred njim, jo vidi. Jo pozna, čuti, občuti. In sanja. O polnem hladilniku. Verjetno še bolj srčno o brezskrbni, nasmejani mamici. Navzven ni videti nič narobe. Žalosti, stiske in solz ne pokaže. Skriva jih. Da, dogaja se v Sloveniji. Vsak dan.

Partnerski odnosi
16. 10. 2019 08.02

''V zadnjem času nisva nič skupaj ...''

S partnerjem sta že dolga leta skupaj. Od kar imata otroke, sta svoj odnos postavila na stranski tir. Sčasoma sta se odtujila drug od drugega. Kako po hollywoodsko obuditi metuljčke v trebuhu? Kako zaznati, da ni iskric v odnosu? In ko nam uspe priklicati romantična čustva nazaj, kako negovati zvezo, da bo še naprej cvetela?

Blog
16. 10. 2019 07.58

Angina! Potem pa še obvestilo iz vrtca: gripa

Mešalo se mi je. Na škatlice sem zapisala njihova imena in ure za odmerek antibiotika, pa sem se vseeno spraševala, ali sem dala pravo zdravilo pravemu otroku ob pravem času.

Izleti in počitnice
11. 10. 2019 08.12

Romantični oddih za dva

Včasih 'paše' pobegniti od doma in si vzeti čas za partnerja in tudi zase ... To narediva točno enkrat letno in ne greva daleč stan. A to, da pustiva otroke v varstvu pri babici in dedku in imava potem vikend za poležavanje v postelji, sprehajanje, na da bi se moral vsakih dest korakov ustaviti in pogledati poseben kamen, nenavadno rožico, kosilo in večerjo, ne da bi se pri tem kaj prevrnilo, polilo ali razbilo, je luksuz, ki se ga veselilva vsako leto.

Družinsko življenje
10. 10. 2019 08.06

Francka skupaj z vnukinjo ustvarja nekaj posebnega

Francka Murn je stara 68 let, njeno življenje razveseljujejo hčerka, sin in trije vnuki. Ko je bila mlada, je morala skrbeti za družino, danes lahko počne nekaj za svojo dušo in srce. Že nekaj let tako iz krep papirja izdeluje rože, in nad ustvarjanjem je navdušila tudi petletno vnukinjo.

Porodne zgodbe
07. 10. 2019 08.02

Dobila je prvega otroka v porodnišnici Kranj

Prva nosečnost, prvi otrok, prvi porod. Poletje, oblačno vreme, ura 6.00: vstanem in kar naenkrat luža pod menoj. Seveda šok in sto in eno vprašanje, ali je to to? Je treba v porodnišnico? Pa ne more toliko prej se roditi? ''Saj še imena nimava,'' je bila izjava partnerja.

Spanje in dojenje
07. 10. 2019 08.01

'Vračam se v službo, a še vedno dojim. Kako naprej?'

V uredništvo Bibaleze.si smo dobili pismo, v katerem nam je mamica postavila vprašanje: ''Ta teden se vračam v službo. Otrok je star 11 mesecev. Kako naj se organiziram z dojenjem? Zdaj sva se dojila brez reda, urnika. Tudi gosto hrano je. Ali mislite, da bo dovolj zjutraj in zvečer? Ali naj ga dojim popoldne in ponoči? Bo to prevečkrat? Naj si med službo izčrpam mleko? Imam ga dovolj. Hvala za nasvet!'' Posredovali smo ga svetovalki za dojenje Aleksandri Brlan.

Problematični najstnik
04. 10. 2019 08.57

Če spite dovolj, boste imeli boljše ocene

Študenti in učenci, ki jim v šoli ne gre najbolje, lahko poskusijo izboljšati svoje spalne navade. Profesorji na eni od ameriških fakultet so namreč dokazali, da dosegajo tisti, ki redno in dovolj spijo, v povprečju boljše ocene. In ne, pravočasen odhod v posteljo le na večer pred velikim izpitom ne zadošča – dovolj je treba spati več noči zapored.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1052