treba

Rok Valenčič: 'To bi svetoval staršem otrok s Tourettovim sindromom'
Tourettov sindrom, imenovan tudi sindrom Gillesa de la Touretta, je motnja, ki se najpogosteje pojavi med četrtim in šestim letom starosti ter je najbolj izrazita med 10 in 12 letom. Po definiciji se tiki prvič pojavijo pred 18 letom starosti. Tourettov sindrom je veliko bolj pogost pri dečkih kot pri deklicah. O premagovanju sindroma in strahov, o predsodkih in diskriminaciji, predvsem pa sprejemanju sebe in izobraževanju okolice, smo se pogovarjali z Rokom Valenčičem, pobudnikom, soustanoviteljem in predsednikom nekdanjega Društva za obolele s Tourettovim sindromom in obsesivno kompulzivno motnjo.

V Sloveniji letno posvojijo med 30 in 50 otrok
Veliko je lepih zgodb o posvojitvah, ki ganejo do solz in ki ne pustijo ravnodušnega nikogar, niti najbolj trdosrčnega. Tudi ta si bo po ogledu spodnjih posnetkov brisal solze, čeprav morda na skrivaj in rekoč: "Ti jokaš, jaz ne. Meni je nekaj padlo v oko." Ganljive zgodbe so tudi v Sloveniji, kjer letno posvojijo med 30 in 50 otrok.

Z otroki v London – kaj si ogledati?
London vsako leto obišče več kot 30 milijonov ljudi z vsega sveta, in glede na številne atrakcije in znamenitosti niti malo ne preseneča, da velja za eno najbolj priljubljenih popotniških točk – tako med odraslimi kot med otroki. Pripravili smo seznam znamenitosti, ki si jih izplača ogledati in bodo zagotovo navdušile tudi najmlajše, za lažjo orientacijo pa smo dodali podrobne opise.

To so prednosti nosečnosti v jesenskem obdobju
Vsaka nosečnost je prijetna izkušnja, če poteka brez zapletov in zdravstvenih težav, ne glede na obdobje, v katerem pričakujete. Vendar pa obstaja nekaj prednosti, če ste visoko noseči ravno v jesenskih mesecih. Vas zanima, katere prednosti so to? Preverite v spodnjih vrsticah.

Ideje za top rojstnodnevna darila za otroke
Je tudi vaš otrok večkrat povabljen na rojstni dan svojega prijatelja, pa nikoli nimate ideje, kaj bi otroku kupili in s čim bi ga lahko razveselili? Za vas smo pripravili nekaj idej.

Kaj storiti, če otrok ne mara mleka?
Mleko in mlečni izdelki so pomemben vir kalcija, ki pomaga, da otroci razvijejo močne kosti in zdrave zobe. Poleg tega je pomemben tudi za razvoj živčevja in delovanje mišic. A kaj storiti, če otrok zavrača mleko ali pa ga ne sme uživati zaradi alergije na mleko ali intolerance na laktozo? Preverite.

Ko so otroci žrtve preambicioznih staršev
Če se malce dotaknemo ekstremov, smo v tujih (zlasti ameriških) šovih lahko priča staršem, ki so zmožni svoje otroke gnati do onemoglosti. K uspehu, slavi in najvišjim dosežkom, pod zaslepljujoče luči reflektorjev in občudovanja. A otrok ni v tem primeru nič drugega kot sredstvo za uresničenje njihovih lastnih neizpolnjenih sanj. Gre za čustveni primanjkljaj staršev, ki ga mora izpolniti otrok. A kako krivično je to?

Otroški skiro – vse, kar morate vedeti!
Skiroji postajajo vse bolj priljubljeno prevozno sredstvo in tudi otroci jih naravnost obožujejo tako za igro kot tudi za prevoz od ene do druge točke. Pri iskanju pravega otroškega skiroja je treba upoštevati kar nekaj dejavnikov, ki jih nikakor ne smete spregledati.

Kako uskladiti materinstvo in kariero?
Vloga ženske v moderni dobi dobiva nove razsežnosti. Ženska namreč ni več le žena, gospodinja in mati, temveč je ob vseh teh vlogah tudi predana delavka in intelektualka. Ob vsem tem je usklajevanje poklicne kariere in zahtev družine postalo pravi izziv sodobne ženske. Na kakšen način doseči ravnovesje in biti uspešen na obeh področjih?

Andrej Perko: Otroci postajajo mali narciski
Ni skrivnost, da so današnji starši izjemno obremenjeni, saj ne skrbijo samo za otroke in njihove potrebe, ampak imajo še ogromno drugega dela, pa najsi bo to v službi ali doma. Vsekakor so v stresu, ko iščejo ravnovesje med številnimi opravki in prostim časom, ki ga imajo na voljo s svojimi otroki. Mogoče zato niti ni presenetljivo, da niso vedno kos vsem težavam in izzivom, s katerimi se danes lahko srečujejo pri vzgoji. Andrej Perko, psiholog: "Zaradi svoje negotovosti in izgubljenosti iščejo starši rešitve pri strokovnjakih in v raznih vzgojnih priročnikih, ki pa v realnem svetu prav nič ne pomagajo."

Ideje za kreativno ustvarjanje z otrokom
Danes imamo premalo časa za vse, kar bi si želeli, pogosto smo utrujeni, obremenjeni in v stalnem stresu, ki nam greni še tiste preostale proste in redke trenutke, ki jih imamo. Ne zanemarite jih, saj so v resnici izjemno dragoceni, ampak se raje ustavite in namenite čas svojemu otroku, ob katerem se boste prerodili tudi sami. Za vas smo pripravili nekaj idej, s katerimi bosta lahko skupaj ustvarila nepozabne in čudovite spomine, ki vaju bodo za vedno povezovali.

Izpostavljenost modri svetlobi lahko privede do prezgodnje pubertete
Na 60. srečanju Evropskega združenja za pediatrično endokrinologijo v Ankari so razkrili izsledke študije, ki kaže, da lahko prekomerna izpostavljenost modri svetlobi na pametnih napravah vpliva na pojav prezgodnje pubertete pri otrocih.

Rad grem na letovanja, taborjenje in šole naravi
Letovanja, taborjenja, šole v naravi so za otroke lahko nekaj najlepšega in poučnega, zagotovo se vsak, ki se je tega udeležil v otroštvu, spomni dogodivščine, pustolovščine ali norčije, ki se je zgodila. Za nekatere otroke pa lahko to predstavlja tudi obdobje obdobje čistega stresa. Običajno temu botrujejo strah, stiska pred ločitvijo od staršev in domotožje.

Ko misel na šolo povzroča strah in tesnobo
V večini primerov je vrnitev v šolske klopi povezana s pozitivnimi pričakovanji, ustaljeno rutino, ponovnimi srečanji s prijatelji in sošolci, včasih pa tudi s prekomernim stresom, tesnobo in strahom. Pri tem pomembnem prehodu v jesen ne smemo pozabiti na tiste otroke, ki se začetka septembra prav nič ne veselijo. Zakaj je temu tako, preverite v spodnjih vrsticah.

5 enostavnih navad, ki lajšajo šolska jutra
Se tudi vam zdi, sa vsako jutro skupaj z otroki težko vstajate, hitite po stanovanju, iščete oblačila, torbe in torbice ter na koncu komaj lovite zadnje minute, preden se pravočasno odpravite od doma? Takšna jutra so lahko precej stresna in vplivajo na potek celotnega dne. Za vas smo posledično pripravili nekaj nasvetov, s katerimi bodo vaša jutra bolj sproščena, pozitivno naravnana in bodo predstavljala tako za vas kot za otroka, pozitiven začetek dne. Pa poglejmo.

Kako spodbuditi otroka k sodelovanju?
Otroci so igrivi in njihova domišljija ne pozna meja. Da bi jih prepričali in vključili v sodelovanje, morate torej poseči po igrivih in kreativnih prijemih.

#samopoškodovanje na družbenih omrežjih
Družbena omrežja preplavlja nov trend samopoškodovanja, kaže pa se predvsem v deljenju fotografij z ranami, ki si jih najstniki zadajo sami. Gre za nazorne fotografije ožganin, ureznin in opeklin pri čemer uporabljajo tudi ključnike, kot so denimo "samopoškodovanje", "sovražim se" in "rezanje". Podatki so skrb vzbujajoči, saj je bilo v letu 2018 na družbenem omrežju Instagram identificiranih več kot 1,2 milijona najstniških objav na to temo.

"Otroku s tišino sporočamo 'tebe zame ni'"
Nagnjenost k samomoru lahko spodbudimože zgodaj v otroštvu, opozarja psihiater Željko Čurić. Poudarja, da je najhujša ignoranca. "Tiha maša", h kateri se v Sloveniji žal mnogi (pre)večkrat zatekajo.

Hipnoterapija za otroke
Hipnoterapija je metoda, za katero se odloča veliko odraslih, ki si želijo znebiti kakšne neprijetne razvade, fobije, tesnobe in tudi drugih blažjih psihičnih ali psihofizičnih težav. Manj pa je znano, da se hipnoterapija izkazuje za zelo učinkovito prav pri naših najmlajših, saj je njihov nezavestni um široko odprt in posledično lažje sprejema predloge, podane med seanso hipnoze. Otroci imajo tudi zelo bujno domišljijo, kar dodatno pripomore pri doseganju želenih sprememb. Ker so zelo dovzetni za hipnozo, je to zanje pogosto zelo pozitivna izkušnja.

Pižama: Zaradi pravljic se otroci naučijo soočati z neprijetnimi platmi življenja
Boštjana Gorenca Pižamo ni treba posebej predstavljati, saj slovi kot odličen komik, knjižni avtor, prevajalec in tudi sinhronizator, ki se tega dela loti še kako resno. Zaveda se namreč pomembnosti maternega jezika in da so prav risanke medij, ki otrokom podzavestno le-tega približajo, s tem pa mu prav tako bogatijo besedni zaklad. Tokrat je beseda s Pižamo tekla prav o tem: maternem jeziku in pomembnosti, da ga negujemo ter zanj skrbimo.

Vstopite v novo šolsko leto z novo otroško sobo
Konec počitnic se bliža z bliskovito hitrostjo, ob začetku novega šolskega leta pa bo treba poskrbeti tudi za otroško sobo. Otroške sobe so pravzaprav otrokov svet in hkrati kotiček za učenje, zato je potrebno poskrbeti, da bosta v njih priprava na pouk in delanje domače naloge čim bolj prijetna.

Tako si ustvarite učinkovite zapiske, ki vam bodo olajšali učenje
Začenja se novo šolsko leto, učenci so se ponovno vrnili v šolske klopi. Kako se pripraviti na novo šolsko leto? Kako si organizirati zapiske na način, da bomo od njih odnesli čim več? Jasno je, da le branje ali prepisovanje snovi na slepo še zdaleč ni dovolj. Potrebujemo zapiske, s pomočjo katerih bomo uspešno izluščili bistvo in utrdili snov.

Biti teta je pravi blagoslov
Vloga tete je ena najlepših vlog na svetu. Gre za brezpogojno ljubezen, ki ne zahteva pravil, meja in strogosti, temveč zgolj smeh, ljubezen in razumevanje. Teta zaseda prav posebno mesto v srcih svojih nečakov in med njimi bo vedno neka nevidna, ljubeča vez ter izjemno spoštovanje. Ko se ozremo v svoje otroštvo, so tete vedno del lepih spominov in so kot naše druge mame.

To so pozitivni učinki joge na otroke
Tako kot joga koristi odraslim, pušča blagodejne učinke tudi na otrocih. V svetu, nasičenim s številnimi motilci, med njimi telefoni, računalniki, tablicami, televizorji, radijskimi sprejemniki in drugo moderno tehnologijo, jim lahko pomaga pri lažjem soočanju s stresom, obenem pa krepi njihovo dušo in telo. Jogo za otroke v Sloveniji z vsem srcem izvaja Sonja Trplan.

4 najpogostejše vaginalne okužbe v času nosečnosti
Okužbe v času nosečnosti predstavljajo tveganje za mater in otroka, zato je njihovo zgodnje odkrivanje zelo pomembno, saj je le tako mogoče omiliti potek razvoja bolezni in na ta način preprečiti smrtnost in zmanjšati možnost prezgodnjega poroda.

Hiperemeza ali prekomerno bruhanje v nosečnosti
Eden izmed najpogostejših nosečniških simptomov je slabost, ki jo spremlja bruhanje. So nosečnice, ki teh simptomov nimajo ali pa pri katerih se slabost pojavi zgolj na začetku nosečnosti, so pa tudi takšne, ki se vso nosečnost počutijo slabo in so zaradi prekomernega bruhanja tudi hospitalizirane.

Ko si želiš otroka, a izveš, da ga ne moreš imeti
Kako se soočiti z neplodnostjo? Nedavna ameriška raziskava je pokazala, da je bilo za polovico žensk spopadanje z neplodnostjo najbolj stresen dogodek v njihovem življenju, pove psihoterapevtka dr. Andreja Pšeničny, univ. dipl. psih. "Anksioznost in depresivnost neplodnih žensk, ki si želijo otroka, lahko primerjamo s tisto, ki se pojavlja ob rakavih obolenjih."

Kako uspešno usklajevati delo in družino
Vsaka mama ve, kako naporno je vijugati med službenimi obveznostmi in skrbjo za družino, sploh če so otroci še majhni. Usklajevanje različnih življenjskih vlog – od mame, žene do zaposlene ženske – zahteva veliko energije, čustvene zrelosti, iznajdljivosti in logističnih spretnosti. Čarobne formule, s katero bi si lahko olajšale vse obveznosti, ni, so pa določena vodila, ki jih je vredno upoštevati.

Gaja Kos: 'Bralca, ki še ne ve, da to je, je treba v svet knjig pretkano zapeljati'
Da so knjige prava pravcata zakladnica, s pomočjo katere odkrivamo različne zgodbe, vedrimo svoj vsakdan, nabiramo znanje, razvijamo in krepimo svoj besedni zaklad ter odstiramo meje domišljije, je jasno. Ampak kako jih predstaviti malčkom, kako jih približati otrokom, ki ne želijo brati in po katerih knjigah posegati? O vsem tem smo se pogovarjali z Gajo Kos, izjemno poznavalko otroških slikanic ter knjig za otroke in mladostnike, ki že vrsto let deluje kot samozaposlena v kulturi. Doktorirala je na Oddelku za primerjalno književnost in literarno teorijo. Pri knjižni založbi ureja izvirno slovensko leposlovje za otroke in mladino, literarne kritike pa objavlja tudi v različnih strokovnih revijah. Pri LUD Literatura soureja zbirko prevodne kratke proze Stopinje, občasno pa tudi kaj svojega napiše in kaj tujega prevede. Pogovor z njo si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Kaj je Bradleyjeva metoda rojstva?
Verjetno ni nosečnice, ki v obdobju devetih mesecev ne bi razmišljala o porodu. A za porodni proces, kot ga poznamo danes, se imamo zahvaliti dr. Bradleyju, ki je prvi začel uvajati porodnici in njenemu partnerju prijazno metodo rojstva. Bradleyjeva metoda poudarja, da je porod naraven proces in spodbuja zaupanje v svoje telo. Zagovarja tudi zdrav življenjski slog v času nosečnosti in podporo partnerja med porodom. Primarni cilj njegove metode sta zdrava mati in novorojenček.