teme

Posledice nespoštljive komunikacije v družini
Spoštljiva komunikacija v družini je povezana z zdravimi odnosi, uspešnejšim reševanjem konfliktov, občutki sprejetosti, varnosti in cenjenosti. Na drugi strani pa lahko nespoštljiva, agresivna ali žaljiva komunikacija močno prispeva k družinskim trenjem, občutkom nevrednosti, izključenosti, nepomembnosti – zlasti s perspektive otroka. Ustrezna komunikacija je velikega pomena za otrokov razvoj, ne smemo pa pozabiti, da smo v tem primeru najpomembnejši vzor ravno starši.

Kako moški prebolevajo izgubo otroka?
Izguba nerojenega otroka spada med ene težjih življenjskih (pre)izkušenj za oba starša. Čeprav tovrstne težke teme pogosteje postavljajo v ospredje žensko, morajo izgubo otroka izžalovati tudi moški – le da to običajno počnejo na drugačen način. Globoka žalost je pri njih pogosto skrita za navidezno neomajnostjo in trdnostjo in mnoge ženske začnejo z očitki v stilu: Te je izguba sploh prizadela? Nisi videti žalosten! Kako si lahko tako miren po vsem tem?! A to, kar moški čuti, je pogosto daleč od tega, kako to kaže navzven.

V vrtce v zadnjih letih prihaja vse več otrok iz tujine
V slovenskih vrtcih in šolah se zaradi različnih dejavnikov izobražuje vedno več otrok iz tujine. To pa pomeni priložnost za naše otroke, da okrepijo pomembne vrednote, kot so sprejemanje, empatija, sodelovanje in spoštovanje. Na kakšen način se pogovarjati z otroki o drugačnosti ter jih naučiti sprejemanja, pa si lahko preberete v pogovoru z Nino Mav Hrovat, otroško in mladinsko pisateljico ter ravnateljico.

Otrok in pogovori o nevarnostih alkohola
V današnjem času pridejo nekateri otroci v stik z alkoholnimi pijačami veliko prej kot v preteklosti, zato je prav, da se začnemo o nevarnostih pitja alkohola pogovarjati že zgodaj. V tokratnem prispevku so predstavljene teme o odgovornem pitju, prilagojene otrokovi starosti in načinu komunikacije, s katero se otroku lažje približamo.

Kako vzgajati sinove z vidika čustev?
Fantki ne smejo pokazati solz. Težave moraš prenašati pogumno in s stisnjenimi zobmi. Biti moraš neustrašen in močan. Nisi deklica, zato ne smeš biti občutljiv. Vse to so najbolj stereotipna prepričanja, ki jih starši včasih povsem nehote in nevede sporočajo otroku. A tisti mali fantek, ki mora skrivati svoja čustva, lahko odraste v čustveno nefunkcionalnega moškega, ki se vsak dan bori s samim seboj. Zelo pomembno je, da ne minimaliziramo ali zanikamo čustvenega doživljanja otrok, ampak spodbujamo izražanje vseh čustev.

Otrok ima namišljenega prijatelja. Je to normalno?
Ste že kdaj zalotili svojega otroka, kako se pogovarja z nevidnim oziroma namišljenim prijateljem? Marsikateri starš se ob tem sprašuje, ali je to normalen del razvoja, ali gre morebiti za stanje, ki ga je treba vzeti resno. A brez skrbi, namišljeni prijatelji so v otroštvu precej pogost pojav, nekatere študije pa celo kažejo, da imajo ta ’odraslim očem nevidna bitja’ številne koristi. Preverite, kdo so namišljeni prijatelji, kakšno vlogo imajo in kdaj je kljub vsemu potrebna pozornost.

Mary J. Blige iskreno o tem, zakaj si ne želi postati mati
Kraljica hiphop soula Mary J. Blige, ki je osvojila devet grammyjev in po svetu prodala več kot 50 milijonov albumov, pravi, da ljubi svojo svobodo in da si za zdaj še ne želi postati mati. O razlogih je spregovorila v enem svojih zadnjih intervjujev.

Čudoviti predlogi za spomladanska imena
Spomladansko enakonočje, ki pomeni tudi začetek pomladi, se je zgodilo 20. marca 2022. Ob tem vam predstavljamo nekaj krasnih imen, ki se navezujejo na ta letni čas.

Doc. Dr. Uroš Ocepek: 'Biti drugačen ni tako slabo, kot je bilo nekoč'
Učiteljski poklic prinaša s seboj različne zadolžitve in odgovornosti. Včasih je pestro, stresno in naporno, pa vendar se vsi učitelji strinjajo, da je, če ta poklic opravljaš s srcem, na koncu ves trud poplačan z uspehi in srečo učencev. Tokrat smo se pogovarjali s srčnim učiteljem, doc. dr. Urošem Ocepkom.

Učitelj Jaka Lipar: "Več znaš, več veljaš!"
"Biti učitelj mi pomeni vse. To je moje poslanstvo in v tem uživam. Vsakodnevno predajanje znanja malim junakom mi pomeni največ," nam je zaupal učitelj fizike Jaka Lipar in se pošalil: "Ne bom pozabil letošnje valete, saj sem za darilo prejel kar veliko drevo, in sicer lipo. Še dobro, da se ne pišem Hrastar." Pogovor z njim si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Sadfishing – ko najstnik išče pozornost z deljenjem svojih stisk na spletu
V poplavi številnih trendov, ki smo jim priča v današnjem času, v oči bode tudi ’sadfishing’, ki je neke vrste iskanje pozornosti in podpore na spletu z izpostavljanjem svojih težav in stisk. Težava nastane, ker poleg podpore, sočutja in pozornosti, najstnik lahko v odgovor dobi ravno nasprotno – norčevanje in druge vrste verbalnega nasilja, kar situacijo še dodatno poslabša. Ker družbeni mediji postajajo vse večji del otrokovega življenja, je pomembno, da starši poznajo ta trend in kaj vse prinaša.

Najstniki in spolnost: Kaj morate vedeti?
Prav gotovo se še dobro spomnite svoje prve izkušnje v spolnosti. In še bolj gotovo je to, da o tem niste spregovorili s svojimi starši. Menite, da vam bodo vaši otroci zaupali o tem? Verjetno upate, da bodo. Najverjetneje pa se to ne bo zgodilo. Pa vendar morate biti kot starši dobro osveščeni in pripravljeni tudi na pogovor o tej temi.

Nočne more v času nosečnosti
Zelo običajno je, da je spanje v času nosečnosti moteno. Številne nosečnice imajo zaradi stalnega pritiska na mehur nočne "pohode" v kopalnico, svoje doda tudi bolj ali manj intenzivno gibanje ploda, ki prebuja bodočo mamico, pojavljajo se lahko tudi številne skrbi, zaradi katerih noč ostane prebedena. Posebna tema, ki ji velja nameniti več pozornosti, pa so nosečniške nočne more, ki so v tem obdobju precej pogoste.

Zato je pisanje dnevnika med otroki priporočljivo
Čeprav se zdi, da je pisanje dnevnika bolj priljubljeno v času pubertete in odraslosti, je lahko zelo koristna metoda tudi v otrokovih zgodnejših letih. Če iščete način, s pomočjo katerega bo otrok treniral veščine pisanja, bralnega razumevanja, izražal občutke, razvijal domišljijo in ustvarjalnost, mu predstavite dnevnik. Uporablja se ga lahko za beleženje hvaležnosti, čustev, sanj, idej, doživetij, načrtov za prihodnost, področij študija ali šolskega dela.

Ustvarjanje družinskega drevesa z otrokom
Ustvarjanje družinskega drevesa predstavlja enega najpogostejših načinov vizualnega dokumentiranja preteklosti neke družine. Gre za aktivnost, ki krepi otrokovo ustvarjalnost, obenem pa mu pomaga spoznati svoje prednike, razvijati identiteto in okrepiti zanimanje za preteklo življenje. To je lahko lep spomin na pretekle generacije in obenem igra, ki otroku pomaga pri razumevanju njegovih korenin.

Kako podpreti ali nadomestiti besedno komunikacijo otroka?
V istem trenutku, ko se rodimo na svet, začnemo s svetom tudi komunicirati. Z mimikami, kretnjami in kasneje tudi z glasom. Komunikacija je ena najpomembnejših človekovih veščin. S pomočjo komunikacije človek pove, o čem razmišlja, kako se počuti, česa si želi. Če ne govorimo, pa to še ne pomeni, da ne razumemo, ne slišimo, ne vidimo, ne opazujemo, ne sledimo dogajanju, ampak le da komuniciramo na drug način. Več o tem pa si preberite v spodnjem prispevku.

To je zelo pomembno, ko želite pomiriti otroka
Pravljice so nekaj najlepšega, kar lahko podarimo svojemu otroku, saj se z njihovo pomočjo otroci marsikaj naučijo o življenju. Prednosti so številne, še posebej v obdobju razvojnih strahov, ko lahko otroci doživljajo tudi hude stiske. Preko pravljic se lahko naučijo spoprijemati s svojimi strahovi, neprijetnimi čustvi in osvojijo pomembne veščine, zaradi katerih bodo lahko kos vsem izzivom, ki jih čakajo na njihovi poti.

Kako naj beremo z zelo majhnimi otroki?
"Mami, kaj piše tukaj!?" me večkrat neumorno sprašuje moja dve leti in pol stara hčerka. Berem ji praktično že od rojstva, vedno pravljico za lahko noč in včasih tudi knjigico popoldne na kavču, če želi in če imam čas. Zdaj je pa sploh odlično, ker ji včasih bere tudi njen starejši bratec drugošolec.

Zato je pomembno odgovarjati na otrokova vprašanja
Vstop v šolo in začetek šolanja sta izjemno pomembna dogodka za slehernega otroka. Otroku vstop v svet izobraževanja pomeni še en korak k samostojnosti in še en korak, s katerim se ločuje od staršev. Zato je pomembno, da ste v tem obdobju potrpežljivi in razumevajoči ter da si zanj vzamete dovolj časa.

'Vi otroci ste še premajhni, vi otroci se ne smete o tem pogovarjati'
V življenju se nam dogajajo lepe in manj lepe stvari. Med vsemi čudovitimi spomini in izkušnjami naletimo tudi na žalost, nemoč in izgubo. A ne zmore vsakdo v težki osebni izkušnji najti tudi kaj pozitivnega, kot je to zmogla mlada Trboveljčanka, Metka Dolanc.

Je čas za iskanje novega ginekologa?
Verjetno ni ženske, ki bi v ginekoloških pregledih uživala – nenazadnje gre za telesno in tudi čustveno zelo občutljivo področje. A medtem ko imajo nekatere pred obdobnimi pregledi samo malce neprijeten občutek, pestijo druge močan strah in tesnobna občutja že ob besedi "ginekolog". Kaj vse se lahko skriva zadaj in kdaj je čas za menjavo ginekologa?

9 zabavnih GIF-ov, ki prikazujejo občutek rojevanja
Vsi, ki se pogosto zadržujete na družbenih omrežjih, prav gotovo poznate animirane sličice pod nazivom GIF. Z njimi včasih komuniciramo, ko želimo dodati zabaven komentar, se hitro odzvati ali prikazati svoje emocije glede določene teme.

Kako odgnati strah pred temo?
Je tudi vašega otroka strah temne pošasti, ki se v sobo prikrade ponoči? V določenem obdobju je strah pred temo zelo pogost, razlogi pa se velikokrat skrivajo v otroški domišljiji, risankah ali neprimernih vzgojnih ukrepih.

'Jaz si želim otroka, on pa ne ...'
Teme o večjih življenjskih prelomnicah so v partnerstvu pomembne. Odločitev za poroko in ustvarjanje družine sta zagotovo dva večja življenjska prehoda, ki zahtevata pogovor in strinjanje obeh. A če se pri odločitvi za zakonsko življenje kompromisi še nekako sklepajo, je tema o naraščaju veliko težja. Včasih jo spremljajo konflikti, nestrinjanje in neskončna vprašanja: "Kdaj boš pripravljen/a na otroka?"

Moderna babi: 'Biti babica, je zame največji blagoslov življenja'
Mojca Cimerman je po poklicu profesorica razrednega pouka in že vrsto let zaposlena kot učiteljica na osnovni šoli, hkrati pa je priljubljena slovenska vplivnica in sodobna ženska, ki rada potuje, kuha, uživa v življenju in povezuje starejše in mlajše ženske generacije. Pravi, da so starši za vzgajanje, stari starši pa za razvajanje. Več pa si preberite v spodnjem pogovoru z Moderno babi.

Top slovenske mame influencerke
Instagram postaja vedno bolj priljubljena platforma, ki se iz leta v leto vse bolj razvija kot multimedijsko središče, v katerem lahko najdete mnogo kreativnih in talentiranih ljudi z različnimi objavami, čudovitimi fotografijami, izpostavljanjem različnih problematik, zanimivih tem in področij življenja. Med popularnejšimi profili so tudi profili Instagram mamic, ki z nami delijo svoje vsakdanje življenje, starševske izkušnje in praktične nasvete. Ker marsikateri mamici s tem olajšajo vsakdan, smo za vas izbrali 10 top profilov slovenskih mamic influencerk.

'Otroku nikoli ne smemo kritizirati drugega starša, niti o njem neprimerno govoriti'
Vzgoja otroka je lahko preizkušnja za vse starše, še posebej, če se razlikujejo v svojih željah. Ali lahko postaneta starša "dober team" kljub razlikam, ki ju ločujejo, in kako? O tem smo se pogovarjali z dr. Saro Jerebic, ki je specialistka zakonske in družinske terapije.

Iris Mulej: 'Ponosna sem na svojo mamo'
Z Iris Mulej, slovensko lepotno kraljico, priljubljeno vplivnico in mamo dveh otrok smo se ob materinskem dnevu dotaknili teme materinstva in spregovorili o tem, kakšen odnos sta imeli z mamo v obdobju odraščanja. Ob tej priložnosti je Iris svoji mami namenila tudi nekaj lepih besed.

Alen Kaučič: 'Starševstvo je najlepša ter najzahtevnejša naloga na svetu'
Redki so moški, ki radi iz srca in iskreno spregovorijo o starševstvu, svojih izkušnjah in vsakdanjih opravilih, a vendar obstajajo. Eden izmed njih je Alen Kaučič, ki se je odločil, da bo ustanovil svojo stran na družabnih omrežjih, kjer bo delil svoje izkušnje, občutja in naloge starševstva. Na ta način želi spodbuditi tudi ostale očete, da se bodo več pogovarjali o tej temi, da si bodo izmenjavali mnenja, vprašali, če česa ne bodo vedeli in skupaj podebatirali o različnih temah.

Oče z manipulacijo materi odvzel skrbništvo nad 11-letno hčerjo
Ločitev staršev je vedno boleč postopek, ne glede na razmere, stanje ali leta, pri katerih se to zgodi. Čeprav se nekateri starši trudijo, da okoliščine ne bi vplivale na njihove otroke, se drugim zdi popolnoma samoumevno, da so otroci 'med dvema ognjema' in sredstvo za nadaljnje prepiranje dveh odraslih oseb.