tam

Tako velika sta že otroka Anžeta Kopitarja
Slovenski hokejski as, Anže Kopitar, ki je doma na Hrušici, živi in trenira pa v Los Angelesu, je zagotovo eden najboljših in najbolj prepoznavnih slovenskih športnikov v tujini. Njegovo uspešno kariero pa iz ozadja podpira prisrčna družinica.

Anja Susič: "Sem močna in takšna bo tudi moja hči"
Ena izmed priljubljenih slovenskih vplivnic, ki ustvarja iskrene in hudomušne objave na družabnih omrežjih, je prav gotovo radijska voditeljica Anja Susič, ki je nedolgo nazaj povila svojo prvorojenko Sofio. Z njo smo se pogovarjali o porodu in materinstvu, med drugim pa je z nami delila tudi nekaj nasvetov za vse bodoče mamice. Vabljeni k branju.

Jaka je imel pri dveh mesecih napad hitrega srčnega utripa
Bil je popolnoma običajen, lep, sončen, oktobrski ponedeljek. Po triurnem sprehodu s kolegico (med katerim je Jaka neprekinjeno spal) sva prišla domov, Jaka sem podojila, malo sva se igrala in potem je spet zaspal. Pri dveh mesecih je menda to njihovo delo.

'V tistem trenutku sem spoznala, kaj pomeni orgazmični porod'
Prva nosečnost se je na žalost končala s spontanim splavom. Dober mesec po tem pa naju je z možem presenetil nov plusek.

'Otroku nikoli ne smemo kritizirati drugega starša, niti o njem neprimerno govoriti'
Vzgoja otroka je lahko preizkušnja za vse starše, še posebej, če se razlikujejo v svojih željah. Ali lahko postaneta starša "dober team" kljub razlikam, ki ju ločujejo, in kako? O tem smo se pogovarjali z dr. Saro Jerebic, ki je specialistka zakonske in družinske terapije.

Laura M. Rak: 'Ne moreš biti vse naenkrat v istem obdobju'
Vas zanima, kaj se zgodi, ko se v eni osebi združita trmoglava in zaletava punca, zagnana arhitektka, ki obožuje svoje delo in mama, predana svoji družini? Preverite v spodnjih vrsticah.

Za vse mame, ki pričakujejo drugega otroka
Vsaka nosečnost zase je lahko popolnoma drugačna od pretekle izkušnje. Zato nikar ne pričakujte, da bo v drugo popolnoma enako kot prvič. Izognite se presenečenjem in ugotovite, kaj vas čaka v prihodnjih mesecih.

Vse, česar niste vedeli o darovanju spolnih celic
Po Zakonu o zdravljenju neplodnosti so v Sloveniji postopki OBMP z darovanimi spolnimi celicami dovoljeni le iz zdravstveno utemeljenih razlogov. To pomeni, da se za te postopke lahko odločimo le pri parih, pri katerih moški ali ženska nimata lastnih spolnih celic oziroma so te okvarjene do te stopnje, da zanositve in rojstva zdravega otroka ni mogoče pričakovati.

"Romske otroke bi se moralo obravnavati kot otroke, brez predsodkov in etiketiranja"
Precej se je v zadnjih desetletjih spremenilo za romske otroke. Precej na bolje, a žal – roko na srce – še vedno premalo. Stvari se premikajo, vendar počasi, prepočasi ... V letu 2021 je večina romskih otrok na slabšem. Živijo v revščini, v slabih razmerah, pogosto doma nimajo elektrike in pitne vode. V šolo vstopajo s slabim znanjem slovenščine, imajo slabši učni uspeh, po zaključenem šolanju težko vstopijo na trg dela. Pogosto so zaznamovani, stigmatizirani, diskriminirani. A stvari se spreminjajo, da se bodo premaknile v zadostni meri, pa se moramo zelo potruditi vsi.

Svojega edinca Slovenka za štiri leta pustila v sirotišnici
Življenje piše različne in žal pogosto tudi zares žalostne zgodbe. Na eno izmed takšnih je ponovno naletela Ana Praznik, voditeljica oddaje Delovna akcija, ki s svojimi mojstri neumorno prenavlja stanovanja tistih, ki so najbolj potrebni pomoči, s tem pa jim vrača upanje v boljši jutri. To močno potrebuje tudi družina Zajfrid, ki jo bo Ana z obiskom presenetila v jutrišnji epizodi.

'Odhod na Fuerteventuro je bila najboljša odločitev'
Lina Doler, pozitivna, nasmejana, topla oseba s prav tako pozitivno, s soncem obdano energijo – hči, žena, uspešna poslovna ženska in krasna mati – je z nami delila izkušnjo družinskega potovanja na Kanarske otoke. Sredi vse te zmešnjave, ukrepov in zimskih temperatur so se namreč odločili za pobeg 'na lepše'.

Ni vsaka kritika slaba in ni vsak komentar dobronameren
Starševstvo je zahtevno, saj nas neprestano sooča z novimi izzivi, preizkušnjami in prelomnicami. A če k temu dodamo še pritiske, kritike in nestrpnosti zunanjih opazovalcev, ki pogosto modrujejo, kako bi morali vzgajati svojega otroka, je vloga še toliko težja. Dejstvo je, da skoraj vedno hote ali nehote pridemo v stik z ljudmi, ki nimajo enakega pogleda na vzgojo kot mi, od naše suverenosti pa je odvisno, kako do živega nam pridejo njihove besede, mnenja, opazke. Tako kot pri vseh odnosih je tudi v tem primeru treba znati postaviti meje.

Maja in Alen s sinčkom uživata na Kanarskih otokih
Maja Prašnikar in Alen Kobilica sta se v teh dneh odločila za pobeg 'na lepše', in sicer s sinčkom Valom dopustujeta na čudovitih Kanarskih otokih, ki so med Slovenci postali ena najbolj priljubljenih počitniških destinacij.

Oče z manipulacijo materi odvzel skrbništvo nad 11-letno hčerjo
Ločitev staršev je vedno boleč postopek, ne glede na razmere, stanje ali leta, pri katerih se to zgodi. Čeprav se nekateri starši trudijo, da okoliščine ne bi vplivale na njihove otroke, se drugim zdi popolnoma samoumevno, da so otroci 'med dvema ognjema' in sredstvo za nadaljnje prepiranje dveh odraslih oseb.

Igralka Mojca Fatur o boleči izkušnji
Igralka in mama treh otrok Mojca Fatur je na družbenem omrežju Facebook objavila izpoved o boleči izkušnji, ki jo je doživela med obiskom ginekologa leta 2008.

Učiteljica Nina Jelen gre po milijon ameriških dolarjev
Med petimi učitelji finalisti, ki so se potegovali na izboru za slovenskega predstavnika na svetovnem tekmovanju za najboljšega učitelja na svetu (Global Teacher Prize), je zmagala Zasavčanka Nina Jelen.

Nasveti, kako pomagati najstniku pri odraščanju
Mnogi starši si zaskrbljeno zastavljajo vprašanje: »Je vedenje mojega najstnika še normalno?« Težko je namreč razumeti, kako sta ljubka deklica ali mali fantič čez noč postala skorajda odrasli osebi, kar je s seboj prineslo tudi številne čustvene in vedenjske spremembe. Pomembno je, da jim v tem, na trenutke težkem in zmedenem obdobju, starši znamo stati ob strani in pomagamo uspešno prebroditi tudi tista malce bolj problematična obdobja.

Beži na milijone otrok. Iščejo boljše življenje, priložnost. Tudi v Sloveniji
Tudi otroci stopajo po migrantski in begunski poti. Ranljivi, nič krivi in nikomur nič dolžni so bili zaradi nasilja, spopadov, vojn in revščine prisiljeni zapustiti svoje domove. Mnogi med njimi so prepuščeni samim sebi; ostali so brez staršev, brez tolažbe, varnega objema, topline, ljubezni. V Sloveniji jih nastanijo v azilnem domu.

Žalostna izpoved očeta hčerke z levkemijo
Pred dnevi je svetovno znana in priljubljena pop glasbenica Taylor Swift navdušila oboževalce po vsem svetu, ko je po sodnem sporu, zaradi katerega je ostala brez avtorskih pravic za pesmi, ki jih je napisala sama, začela izdajati nove verzije svojih največjih hitov. Prva pesem, ki jo je izdala, je bil njen velik hit Love Story, ki jo je leta 2008 izstrelil med zvezde, tokrat pa jo je posvetila svojim oboževalcem. Med njimi prav posebni deklici, ki je žal ni več med nami.

Pomembnost vnosa vlaknin med nosečnostjo
Uživanje vlaknin v obdobju nosečnosti je izrednega pomena. Katera hrana in kakšna količina zadostujeta dnevni potrebi po vlakninah? Preverite v spodnjih vrsticah.

V primeru neodzivnih staršev otrok razvije nevarno obliko navezanosti
Že od rojstva naprej se med staršem in otrokom vzpostavi čustvena navezanost, ki vpliva na kakovost vseh kasnejših odnosov, ki jih oblikuje v življenju. A ne le to, vpliv ima tudi na naše soočanje s stresnimi situacijami in na občutek varnosti pri spopadanju z izzivi življenja.

Porodna zgodba: 'Poslušala sem navodila sester in zdravnice ter upala, da preživim'
Niti sanjalo se mi ni, da bom tistega večera končala v porodni sobi. Zjutraj sem se namreč zbudila, opravila pregled v bolnišnici in se s prijateljem dogovorila, da greva na kratek pohod, do okoliškega hriba. Ker sva se zaklepetala, sva pot nadaljevala po dolini mesta. Vmes sem na balkonu ene izmed stavb zagledala teto, ki mi je pomahala in zavpila, če se že kaj dogaja, jaz pa sem nonšalantno odmahnila z roko, češ: "Nič še, menda še dolgo ne bo nič!"

Hčeri, ki je ne bom nikoli imela
Včasih so želje eno, realnost drugo. Prav gotovo se vsak izmed nas kdaj vpraša, kako bi bilo, če bi ... imeli boljšo službo, hišo namesto stanovanja, varnost, finančno stabilnost, več otrok, kot jih imamo. Vsem so dovoljene sanje in včasih se uresničijo, včasih pač ne. In tudi to je v redu. O tem govori spodnji zapis mame dveh otrok.

V resnici je to največ, kar lahko podarite otroku
Mamice niso več samo mamice, ampak morajo za svoje otroke tudi finančno poskrbeti, kar pomeni, da morajo delati – včasih veliko, saj potrebujejo denar za otrokova oblačila, izobrazbo, dejavnosti, medtem ko se borijo z očitki in slabo vestjo, da nimajo dovolj časa. Kaj je danes prav?

"Sesanje, sesanje ... To je pa napor!" - "Ja, res. Še predobro vem!"
Vpliv koronačasa, ko smo vsi več ali manj doma, se pozna tudi pri (ne)urejenosti našega stanovanja. Opažam, da ni nikoli popolnoma pospravljeno in da je večina dneva razmetano. Včasih se mi zdi, da kamor koli pogledam, vidim igrače, barvice, kozarce z vodo, pa tudi umazane nogavice (nikoli obe, ampak vselej ena sama in bog si ga vedi, kje se skriva zatlačena druga) in še bi lahko naštevala. Stvari po vsem stanovanju povsod drugod, samo tam ne, kjer bi morale biti.

Najpogostejši vzroki za prepir med novopečenima staršema
Rojstvo otroka poleg vse radosti in ljubezni v partnerski odnos prinese mnoge spremembe, zaradi katerih se lahko ta okrepi ali pa skrha. Ob vseh razlogih za srečo in veselje pa se najdejo tudi razlogi za prepir. Navajamo najpogostejše.

Kdaj bo brada kralja Matjaža dovolj dolga, da se bo prebudil iz globokega sna?
Kralj Matjaž globoko spi v votlini gore Pece. Dolga brada se mu ovija okoli mize in legenda pravi, da se bo nekoč prebudil in rešil slovenski narod. A že zdaj se ob vztrajnih glasnih prošnjah in klicih tudi kdaj pa kdaj zbudi in zakoraka med svoje pridne, zveste podanike in obiskovalce dežele pod Peco. Najraje se seveda odzove na prošnje otrok.

Neurejen dom pomeni, da se v vas skriva kreativni genij
Posoda, perilo, kupi igračk ... Zdi se, da pospravljanju kar ni in ni konca. Čeprav se trudimo vzdrževati red v domu in pospravljati, se večkrat znajdemo sredi nereda. Morda pa vas izsledki naslednje raziskave nekoliko potolažijo.

Gasilci rešili fantka, ki se je z glavo zataknil v mačji praskalnik
Otroci so povsem nepredvidljivi in že trenutek, ko se obrnemo stran, je dovolj, da naredijo kakšno 'neumnost', ki se jim sprva zdi zabavna, vendar žal ni. Ravno to se je zgodilo štiriletniku, ki se je z glavo zataknil v luknjo mačjega praskalnika.

V tej državi je to prepovedano
Nekaterih nosečnic ne moti, da se jih znanci in prijatelji dotikajo v predelu trebuha, spet druge pa to doživljajo kot grob in nevljuden vdor v osebni prostor. Navsezadnje žensk, ki niso noseče, nihče ne otipava po trebuhu, kajne?