ta dojenček

Kako lažje dojiti: Preprost trik, ki vam bo olajšal življenje
Dojenje – naraven, a pogosto zelo zahteven del materinstva – je za mnoge mamice vir tako veselja kot frustracij.

Spoznajte Rozi, staro prikolico, ki ji je ustvarjalna Slovenka vdihnila novo življenje
Kampiranje ima med Slovenci bogato tradicijo. Mnogim predstavlja enega najbolj pristnih načinov oddiha, kjer se prepletajo stik z naravo, druženje in sproščeno vzdušje. Ne gre le za dopust, temveč za življenjski slog, ki nudi popoln oddih od hitrega vsakdana.

Kako se nam tekom življenja spreminja okus
Naš okus se tekom življenja spreminja, kar smo najverjetneje opazili že pri sebi, če ne pri sebi, pa pri otrocih ali starejših. Starejši npr. navadno (pre)več solijo svojo hrano, saj jim ta več nima okusa, otroci pa praviloma želijo zelo sladke okuse. Te spremembe imajo tako fiziološke kot tudi evolucijske razloge, prav tako pa so skupek izkušenj. Okusa se namreč lahko priučimo, vpliv pa imata tudi okolje oz. družba.

Ali je dojenčku v maternici poleti res prevroče?
Ali je dojenčku v maternici poleti res prevroče? Se nosečnice smejo sončiti? Je kopanje v morju varno? Poletje za nosečnice prinese vrsto vprašanj – in še več ljudskih modrosti, ki niso vedno točne. V nadaljevanju razkrivamo, kaj je resnica in kaj zgolj mit ter kako si poleti olajšati nosečnost.

Uvajanje dojenčka na gosto hrano z metodo BLW
Kratica BLW pomeni Baby-Led-Weaning oz. uvajanje goste hrane na otrokovo pobudo. Za razliko od hranjenja po žlički, kjer dojenčku ponujamo kašice oz. spasirano hrano, ki jo po možnosti v njegova usta kar vlijemo, da jo le še pogoltne, se pri BLW metodi dojenčku ponudi večje kose hrane, ki jih v roko prime sam in preko spoznavanja, opazovanja, sesanja, cuzanja, grizljanja tudi poje.

'Ku-ku' ni samo igra, ampak tudi pomembno orodje za razvoj vašega dojenčka
Igra 'ku-ku' ali 'ku-kuc' je ena najbolj priljubljenih iger za dojenčke. Gre za preprosto, a izjemno pomembno igro, v kateri odrasla oseba skrije obraz z rokami ali drugim predmetom, nato pa se hitro odkrije in reče 'ku-ku'. Ta igra ni le zabavna, temveč ima tudi ključno vlogo pri razvoju dojenčkov.

Kako vemo, da je temperatura morja primerna za otroke?
Pri kakšni temperaturi vode lahko plavajo otroci in odrasli? Preverite.

Mama iz Novega mesta še vedno išče resnico o umrlih novorojenčkih
V 70. letih prejšnjega stoletja je Marija Šiško prestopila prag porodnišnice v Novem mestu polna upanja. Bila je mlada mama, ki je – kot večina – sanjala o družini, toplini doma in prihodnosti s svojimi otroki. A njena zgodba se je kmalu prevesila v srhljivo skrivnost, ki je nikoli ni zapustila.

Mama Novaka Đokovića: Izčrpal me je – njegov prihod na svet je bil buren
Medtem ko Novak Đoković še vedno dosega nove mejnike v svetu profesionalnega tenisa, se njegova mama Dijana včasih spomni dneva, ko se je vse začelo – dneva, ko je rodila sina, ki je kasneje postal eden najbolj prepoznavnih športnikov na svetu.

Pranje otroškega perila z detergentom in mehčalcem – da ali ne?
Ko se pripravljamo na pridobitev novega člana v družini, se hkrati soočamo z mnogimi napotki, nasveti in informacijami, na katere prej morda nismo niti pomislili. Ena pogostejših je ta, da se je pri pranju otroških oblačil dobro izogibati navadnim detergentom in mehčalcem. Pa to res drži?

Kako nastanejo naši prvi spomini in zakaj jim (ne) moremo zaupati?
Čeprav se resnični spomini običajno oblikujejo šele okoli tretjega leta starosti, so naši najzgodnejši spomini pogosto bolj čustvene kot dejanske rekonstrukcije dogodkov. A prav ti spomini, resnični ali ne, pomembno vplivajo na naš občutek identitete in razumevanje sveta okoli nas.

Zakaj se pri dojenčku pojavijo trebušni krči in kako jih ublažiti?
Trebušni krči ali kolike so ena najpogostejših tegob, ki se pojavijo pri novorojenčkih in zaradi katerih se tudi starša lahko počutita popolnoma nemočna, saj dojenček lahko več ur skupaj neutolažljivo joka, kljub trudu, da bi ga pomirili. Kakšni ukrepi znajo pri tem pomagati?

Trije preizkušeni triki, s katerimi bo dojenček zaspal v nekaj trenutkih
Uspavanje otroka je lahko izziv za vsakega novopečenega starša. In po tem, ko dojenček končno zaspi, ga zbudi že vsak najmanjši šum. Zdi se, da starš v tej bitki praktično nikoli ne more zmagati, vendar pa obstajajo triki, ki bodo dojenčka ali malčka pomirili do te mere, da bo zaspal v najkrajšem možnem času.

Kako pripraviti otroka na prihod dojenčka?
Prihod dojenčka v družino prinaša številne spremembe. A ni treba, da vas je strah, kako bodo otroci sprejeli novega člana družine. Za vas smo pripravili 7 bistvenih in uporabnih nasvetov, s katerimi boste lahko pripravili svojega otroka na prihod novorojenčka.

Kako dojenčka odložiti v posteljo, ne da bi se zbudil?
Precej časa ste vložili v to, da je novorojenček zaspal, zdaj pa ga ne upate spustiti v posteljico zaradi strahu, da bi se prebudil. Vam je to kaj znano?

Kako odpraviti suho kožo pri dojenčku?
Novorojenčki, še posebej tisti, rojeni po 40. tednu, imajo pogosto suho kožo. Preberite si, kakšni so vzroki za to in kako lahko takšno kožo negujete.

Kako omiliti bolečine pri izraščanju prvih zob pri dojenčkih?
Izraščanje prvih zob pri dojenčkih je vznemirljiv, a hkrati tudi izziv. Ta proces pogosto spremljajo bolečine in nelagodje, kar lahko dojenčkom povzroči veliko preglavic. Nekateri dojenčki se soočajo z različnimi simptomi, kot so plenični izpuščaj, razdražljivost, težave s spanjem in nenehno grizenje stvari. Prvi zobje običajno izbruhnejo okoli petega meseca starosti, vendar pa se lahko pri nekaterih otrocih pojavijo šele okoli devetega meseca.

Tragična zgodba 10-mesečnega dojenčka, ki je moral odraščati s šimpanzom
V tridesetih letih prejšnjega stoletja je potekal nenavaden in kontroverzen psihološki poskus, ki je za vedno spremenil življenja tako dojenčka kot tudi šimpanza. Zgodba 10-mesečnega Donalda in 7,5-mesečne šimpanzinje po imenu Gua je polna tragičnih trenutkov, izgube in svarila o posledicah človeškega posega v naravni razvoj

Zakaj imajo otroci najljubšo odejico ali igračo?
Včasih ljudje igračke ali odejice otrok povezujejo z 'nezrelim', 'nepotrebnim' ali 'otročjim'. Ampak za najljubšo odejico ali igračo stojijo pomembni razlogi in imajo številne pomene. Vsekakor pa so dobre za otrokov razvoj!

Viralni TikTok trik z maslom: Zakaj je nevaren za dojenčke
Specialist za novorojenčke iz dublinske porodnišnice je opozoril na priljubljen TikTok trik, ki se na prvi pogled zdi nedolžen, vendar je lahko zelo nevaren za majhne otroke. V svoji objavi je izpostavil resnične nevarnosti, povezane s tem viralnim nasvetom, ki staršem svetuje hranjenje otrok z maslom, da bi bolje spali.

Naravni načini za pomoč dojenčku pri izraščanju zob
Izraščanje zob je lahko naporen čas – boleče dlesni, pomanjkanje spanca, neutolažljiva sitnost. Če vaš dojenček preživlja težke čase z izraščanjem zob, vam predstavljamo nekaj naravnih zdravil, ki so olajšala življenje mnogim družinam in bodo morda pomagala tudi vam.

Napake staršev, zaradi katerih dojenčki slabo spijo: Kako se jim izogniti
Starši, ki z veseljem in ljubeznijo sprejmejo svojega dojenčka, pogosto naletijo na izzive pri vzpostavljanju zdravih spalnih navad. Brez navodil za uporabo in s prilagajanjem na nov ritem vsakdana, pogosto naletijo na napake, ki vplivajo na otrokov spanec. Pomembno je, da starši upoštevajo določena pravila in rutine, ki so ključnega pomena za dober spanec dojenčka.

Delovna akcija uspela: Nevarne stopnice so postale preteklost
Ali vas skrbi varnost vaših otrok v domu? V zadnji epizodi oddaje Delovna akcija so prikazali, kako lahko preprosti ukrepi, kot so namestitev varnostnih vratc na stopnicah, močno izboljšajo varnost vaših najmlajših.

Ganljiva zgodba slovenske mamice
Kje naj začnem? Na začetku ... 22. maja, ko sem iz lekarne prinesla test nosečnosti in ga doma na skrivaj preizkusila. Izkazalo se je, da pod mojim srcem bijeta še dva srčka, a usoda je hotela drugače ...

Lastnosti, ki jih dojenčki podedujejo po mami
Ste se kdaj spraševali, katere lastnosti otrok podeduje po mami in katere po očetu? Tukaj je sedem lastnosti, za katere genetika pravi, da jih dojenčki najpogosteje podedujejo po materini strani.

Zdravniki so jo postavili pred težko izbiro: bodisi ti bodisi otrok
Nosečnica iz Anglije je sprva mislila, da so njeni simptomi le običajne težave, povezane z nosečnostjo. Vendar pa ji je diagnoza možganskega tumorja, ki ji je spremenila življenje, strla srce.

Načini, kako izboljšati vsebnost maščob v materinem mleku
Dojenje je čudovita izkušnja, a pogosto polna vprašanj. Kako lahko s preprostimi ukrepi izboljšate kakovost materinega mleka in zagotovite optimalno prehrano za vašega dojenčka? Preberite, kako.

Deklica, rojena po presaditvi maternice, prinaša upanje
Zgodba Grace Davidson, ki je rodila zdravo deklico Amy Isabel po presaditvi maternice, prinaša novo upanje ženskam, ki se spopadajo z neplodnostjo zaradi pomanjkanja maternice.

Prvi sprehod z novorojenčkom: Kdaj in kako na sveži zrak?
Nekateri se na prvi sprehod z novorojenčkom odpravijo takoj po prihodu domov, spet drugi pa čakajo kar dva meseca, preden se odločijo za ta korak. Kaj je prav? Kdaj je primerno otroka prvič peljati na sveži zrak?

Otrok kašlja in težko diha? Prepoznajte bronhiolitis in kako mu pomagati
Bronhiolitis je vnetje najmanjših dihalnih poti. Najpogostejši povzročitelji bronhiolitisa so respiratorni sincicijski virus ali RSV, kot ga krajše poimenujemo, redkeje virusi parainfluence. Ta bolezen je zelo nevarna za nedonošenčke in otroke s srčnimi napakami.