suho

Najboljši otroški prigrizki: Zdravi mafini iz bučk, ki jih otroci obožujejo
Če imate doma malčka, ki ne mara zelenjave, ali pa iščete idejo za hitro, zdravo in okusno malico – ti bučkini mafini so prava rešitev. Ne le da bodo otroci prosili za še, tudi vi boste z veseljem posegli po njih.

Zgovorna fotografija, ki opominja starše: Ne puščajte smeti in plenic na plaži
Na družbenih omrežjih je pred kratkim zaokrožila fotografija z zelo zgovornim sporočilom. Na plaži je nekdo 'pozabil' uporabljeno plenico, kar lahko hitro kaže na pomanjkanje odgovornosti in spoštovanja do okolja. Skrb za čisto okolje ni le naloga posameznika, ampak tudi pomemben del dobre vzgoje, ki jo starši prenesejo na otroke.

Zdrav zajtrk za otroke – 5 hitrih in enostavnih receptov za vsak dan
Kaj postreči otrokom za zdrav zajtrk? Z raznolikimi in hranljivimi recepti bo zajtrk otrokom veliko bolj privlačen, poleg tega pa jih bo napolnil z energijo za ves dan. Tukaj je 5 receptov za okusne in zdrave jutranje obroke, ki zagotavljajo energijo za obveznosti in igro.

Nesreča na šentjurškem kopališču: Petletnik skočil v bazen, oče ga je hitro rešil
Poletje je čas zabave in uživanja ob vodi, a prav v teh trenutkih se lahko zaradi trenutka nepozornosti hitro zgodi nesreča. Zato je ključnega pomena, da smo posebej pozorni na otroke in njihove gibe, saj lahko ena sama minuta pomeni veliko razliko med varnostjo in nevarnostjo.

Ali je dojenčku v maternici poleti res prevroče?
Ali je dojenčku v maternici poleti res prevroče? Se nosečnice smejo sončiti? Je kopanje v morju varno? Poletje za nosečnice prinese vrsto vprašanj – in še več ljudskih modrosti, ki niso vedno točne. V nadaljevanju razkrivamo, kaj je resnica in kaj zgolj mit ter kako si poleti olajšati nosečnost.

Porod in prehrana - katera živila si pripraviti v torbo za v porodnišnico?
O prehranjevanju med porodom redko govorimo. Prakse porodnišnic so okoli nasvetov glede te teme zelo različne. Med samim porodom navadno niti ne mislimo na hrano in lakote morda niti ne čutimo ali pa nam je morda celo slabo.

Pet minut nepazljivosti z usodnimi posledicami: 3-letni deček se je utopil
Samo ena minuta nepazljivosti ob bazenu lahko prinese usodne posledice. Otroci so ob vodi posebej ranljivi, zato jih je treba vedno imeti na očeh. Tudi najkrajša odsotnost nadzora lahko vodi do nesreč, ki bi jih z enostavnim ukrepanjem lahko preprečili.

Dolga vožnja z otrokom? Tako se pripravite, da bo potovanje brez stresa
Poletni dopusti so pred vrati in mnoge družine že načrtujejo svoje zaslužene počitnice. A čeprav je prihod na cilj poln pričakovanj in veselja, je pot do tja lahko velik izziv – še posebej, če otrok težko prenaša dolgo vožnjo. V nadaljevanju preverite koristne nasvete, kako kar najbolje pripraviti najmlajše na daljšo pot z avtomobilom.

Je zaradi dojenja ugasnila želja po spolnosti? Ne obupajte, ti nasveti vam bodo pomagali
Ste postali novopečena mama in si želite čim dlje dojiti svojega otroka? Obstaja pa le ena težavica, in to je pomanjkanje libida ali spolnega poželenja? Za vas imamo nasvete, kako po porodu in kljub dojenju znova obuditi željo po posteljnih aktivnostih.

Kako odpraviti suho kožo pri dojenčku?
Novorojenčki, še posebej tisti, rojeni po 40. tednu, imajo pogosto suho kožo. Preberite si, kakšni so vzroki za to in kako lahko takšno kožo negujete.

Okusni spomladanski obroki, ki jih bodo otroci oboževali
Po zimskem obdobju se narava prebudi in nam ponudi sveže, hranilno bogate in okusne izbire, po katerih kar se da pogosto posegajmo, da telo hitro prebudimo in podkrepimo po zimskem obdobju. Spomladansko sadje in zelenjava sta sveža, bogata z vitamini in minerali, prav tako pa ima marsikatera izmed spomladanskih izbir (npr. regrat, šparglji, koprive) veliko antioksidantov.

Tako blato vse lahko pričakujete pri dojenčku
Novopečeni starši se praviloma trudijo lepo skrbeti za svojega novorojenčka. Med drugim od prvega dne preverjajo, ali lepo pridobiva na teži, se lepo razvija, dovoljkrat odvaja ... Neštetokrat preoblečejo pleničke, čistijo ritke in so zelo pozorni na blato. Še posebej jih zaskrbi, če je "čudno". A pri novorojenčku so na prvi pogled morda res "čudni" pojavi v resnici nekaj popolnoma običajnega.

Otrok kašlja in težko diha? Prepoznajte bronhiolitis in kako mu pomagati
Bronhiolitis je vnetje najmanjših dihalnih poti. Najpogostejši povzročitelji bronhiolitisa so respiratorni sincicijski virus ali RSV, kot ga krajše poimenujemo, redkeje virusi parainfluence. Ta bolezen je zelo nevarna za nedonošenčke in otroke s srčnimi napakami.

Alergije na hrano pri dojenčkih in otrocih: Praktični nasveti za starše
Vsaka mamica je v skrbeh pri reakcijah otrok, ki se kažejo na prebavi ali kožnih spremembah in so lahko tudi posledica alergij na hrano. Reakcijo na določeno živilo lahko dobi že dojenček ali pa kasneje večji otrok. Še posebej pozorni morate biti v času uvajanja hrane, ko dojenček pride v stik s številnimi novimi živili, nekatera med njimi so znana kot alergeni.

Tako lahko pomagate dojenčku ob zaprtju
Izključno dojeni dojenčki naj bi odvajali blato pogosteje kot dojenčki na mlečni formuli. Lahko kakajo vsak dan, lahko celo po vsakem obroku. Nato pa lahko pride obdobje, ko dojenček ne odvaja več dni, in takrat starše lahko zaskrbi.

Malica za na pot za aktivne malčke
Dnevi so vse daljši in toplejši in marsikdo jih izkoristi za aktivno preživljanje časa v naravi. Če se za mini izlet odločimo z družino, sploh, dokler so otroci še mlajši, pa je pametno poskrbeti tudi za prigrizke in dovolj tekočine. Saj veste. Malček bo želel malico ravno takrat, ko boste to najmanj pričakovali in če je ne bo dobil, zna to precej otežiti in podaljšati pot na cilj.

Otrokov imunski sistem lahko okrepite tudi z zajtrkom
Z uživanjem zajtrka čim prej, ko se zbudimo, v telo vnesemo glukozo, ki zavira izločanje kortizola (stresnega hormona) iz nadledvične žleze. Tako znižamo krvni tlak in predvsem omogočimo našemu imunskemu sistemu normalno delovanje.

Kdaj je pravi čas, da gre otrok prvič na letalo?
Potovalne navade so se v zadnjih letih močno spremenile. Zaradi vse širše in bolj razvejane mreže letalskih povezav ter ugodnih nizkocenovnih letov se vse več ljudi odloča za potovanje z letalom. Med njimi je vse več družin z otroki, celo dojenčki, saj so letalske vozovnice zanje ugodnejše. Nobenega razloga torej ni, da bi se zaradi otrok odpovedali sanjam o sanjskem dopustu. Dobro pa je, da upoštevate nekaj praktičnih nasvetov, s pomočjo katerih bo pot prijetna tako za malčke kot ostale potnike na letalu.

Nasveti za nosečnice v zimskem času
Pozimi je še kako pomembno, da okrepimo svoj imunski sistem, saj se s tem lahko izognemo marsikateri nevšečnosti, zato moramo v prvi vrsti najprej dobro poskrbeti zase. Včasih so dovolj že manjše spremembe, s katerimi lahko v resnici naredimo ogromno razliko med prej in potem. Za vas smo pripravili nekaj preprostih nasvetov, ki vam lahko služijo kot odlična popotnica za boljšo formo, tudi v hladnejšem delu leta.

Zdrava zimska jed na žlico, ki jo otroci obožujejo
Zimsko obdobje kar kliče po tradicionalnih, kuhanih jedeh na žlico, ki z aromami in toplino napolnijo naše domove, pa tudi lačne želodčke. Tokrat vam predstavljamo recept za eno najboljših jedi za žlico, nad katero bodo navdušeni tudi otroci. Še posebej, če poleg dodate kupček pire krompirja.

10 otroških imen, ki so povezana s prazniki
Zbrali smo čudovita imena, ki poosebljajo praznike in praznične čase. Če še nimate izbranih imen, vas bo morda očaralo kakšno, ki nosi duh božiča in meseca decembra.

Zato je kokosovo olje tako koristno za otroško kožo in lase
Ste vedeli, da je kokosovo olje glede na učinkovine, ki jih ima, dejansko podobno materinemu mleku? V tokratnem prispevku navajamo glavne značilnosti in razloge, zakaj je ta super sestavina še posebej uporabna za nego dojenčkove kože in las.

Najboljši vrtčevski recept za makaronovo meso
Pripravite priljubljeno jed iz otroštva, makaronovo meso. Če imate radi enostavne recepte, je ta kot nalašč za vas.

Kakšen zajtrk ponuditi otroku?
Res je pomembno, da otrok zajtrkuje, najprej poudari klinična dietetičarka Andreja Širca Čampa. Z zajtrkom pokrijemo eno četrtino do tretjino dnevnih potreb po energiji in hranilih." Telo ga potrebuje, da lahko naredi kar najboljši korak v nov dan. A kaj ponuditi zjutraj otroku?

7 korakov do zdrave najstniške kože
Zaradi divjega tempa sodobnega življenja in stresa, ki ga prinaša s sabo, najstniki pogosto zanemarijo pomemben vidik svojega zdravja –nego kože. Kako hitro in učinkovito priti do zdrave in čiste kože?

Ti prigrizki so idealni za majhne otroke
Potovanja z otroki so lahko polna nepozabnih trenutkov. A če ste že kdaj potovali z njimi, veste, da je hrana nepogrešljiv del te izkušnje. Otroci so v fazi intenzivne rasti in razvoja, kar pomeni, da njihove potrebe po kalorijah močno presegajo njihovo velikost. Poleg tega imajo otroci manjše želodce, kar pomeni, da je praktično nemogoče vse dnevne potrebe po hrani zadovoljiti s tremi glavnimi obroki. V članku bomo predstavili nekaj praktičnih nasvetov za planiranje in idej za prigrizke, ki bodo poskrbeli, da bodo vaši najmlajši med potovanjem siti, zadovoljni in polni energije.

Časovna kapsula, ki vas popelje v otroštvo
Se še spomnite nekoč zelo priljubljenih spominskih knjig? Morda ste jo imeli in jo imate še vedno shranjeno, ali pa ste eden tistih, ki se mu takšno izkazovanje prijateljstva ni zdelo primerno. Glede na to, da se je v spominske knjige risalo in pisalo, kar se zdajšnji mladini zdi 'izguba časa', je morda sedaj primeren čas, da se ta običaj znova obudi?

Ženske smo res neverjetne: vse to se dogaja s telesom po porodu
Ne samo da smo ženske sposobne dojenčka devet mesecev nositi in ga tudi roditi, po porodu lahko še proizvajamo mleko in preživimo vse občutne spremembe, ki se dogajajo v našem telesu. Zakaj je po porodu lahko trebuh še nekaj časa kot nosečniški, zakaj so krči maternice hujši po drugem ali tretjem porodu, zakaj lahko zastaja ali uhaja urin in zakaj nekatere nezavedno zadržujejo blato? In še o prekomernem znojenju, večjem stopalu, izpadanju las, strijah in krčnih žilah. Pojasnjuje ginekologinja in porodničarka Marijana Vidmar Šimic.

V tem primeru je mazanje otroka s sončno kremo odsvetovano
Poletje je čas za preživljanje časa na prostem, družinske izlete in sproščanje ob vodi ali v naravi, prinaša pa tudi kopico nevarnosti in tveganj. V največji meri so jim izpostavljeni najmlajši, pa ne samo zaradi večje verjetnosti padcev in nesreč. Še veliko večjo nevarnost predstavljajo situacije, v katerih se bodo zagotovo znašli, a ne bodo niti vedeli, da lahko predstavljajo izjemno veliko tveganje. Za katere situacije gre?

'Otrok v pregretem avtu? Najprej se spoti, omedli in nato umre!'
Otroško telo se segreje tri do petkrat hitreje kot telo odraslega. Povišanje telesne temperature in nezmožnost ohlajanja lahko povzroči vročinski udar, poškodbe organov in smrt. Vsako leto znova in znova ponavljajo – ne puščajte otrok v avtu v vročini! Ne, niti za 5 minut!