strokovna

Sistem izobraževanja otrok s posebnimi potrebami
Otroci s posebnimi potrebami se lahko, glede na starost, vključijo v različne programe vzgoje in izobraževanja. Več o tem pa v spodnjem prispevku.

Čustveno okrevanje po umetni prekinitvi nosečnosti
Splav je lahko za vsakogar čustveno zahtevna izkušnja. Normalno je, da po postopku občutimo vrsto zapletenih čustev, vključno z žalostjo, krivdo in tesnobo. Nekatere ženske lahko občutijo olajšanje, druge pa se težko sprijaznijo s svojo odločitvijo. Ne glede na to, kako se počutite, si morate vzeti čas in se osredotočiti na čustveno okrevanje po splavu.

To je ključnega pomena za zdrav razvoj otroka
Nosečnost je eno najlepših obdobij življenja, posvečeno pripravam na prihod dojenčka. V tem času bodoče mamice zavzeto gnezdijo in se založijo s tisoč dodatki, ki jih bo otrok morda potreboval, precej manj pozornosti pa namenjajo pravilni prehrani. Večina sicer upošteva smernice priporočenih ter odsvetovanih živil v nosečnosti, ne pa tudi njihove kakovosti. A prav ta bi morala biti glavno vodilo nosečniške prehrane, saj ima dolgoročni vpliv tako na mamico kot na otroka. A kje jo iskati? In kako vedeti, da gre res za kakovostna živila?

'Tako me je sram, da bi se najraje pokrila z odejo in postala nevidna!'
Sram se pri otroku pojavi v drugem letu starosti in otroku določa meje varnega doživljanja sebe ter zagotavlja samovrednotenje in občutek pripadnosti. Kadar pa strupeni sram deluje v korist staršev in ne otroka, povzroči občutek razvrednotenja.

Biti priden = biti neviden?
Otroci še vedno oblikujejo zavedanje samega sebe in razvijajo svoje videnje ter razumevanje sveta, ki jih obdaja. Zato je bistvenega pomena, da uporabljamo jezik, ki je konstruktiven, podpira in daje moč. Jezik, ki ne omejuje, vendar krepi otrokov osebnostni razvoj.

Ne le odrasli, tudi otroci se soočajo s temi težavami
Življenje v moderni družbi, ki je pogosto prepleteno z negativnimi občutki in stresom, ima velik vpliv na človekovo zdravje.

Vse več staršev zahteva odlog šolanja. Pa je res dobro za otroke?
Z leti narašča število otrok, ki v prvi razred osnovne šole vstopijo leto pozneje kot njihovi vrstniki. Preverite, katere razloge ob prošnjah za odložen vpis navajajo starši in kakšen je nasvet Marka Juhanta.

Izbirčen otrok ali starš, ki prehitro obupa?
Vsak starš se je že kdaj soočal s tem, da otrok ni želel jesti določene hrane in jo je vztrajno zavračal. Morda je še prejšnji teden užival v brokoliju, sedaj pa ga spet noče poskusiti.

Naloga starša ni, da izpolni vse otrokove želje
Težko se je ubraniti vsem akcijskim plakatom, ki nas tako vztrajno na vsakem koraku opominjajo, da se v času akcij nakup res splača. In če se je že nam odraslim pogosto težko upreti privlačnosti razprodaj in posebnih ponudb, kako mora biti šele otrokom? Sploh kadar je to stvar, ki jo imajo vsi njegovi prijatelji. Kako naj starši v takšnih situacijah pristopijo k svojemu otroku in mu pojasnijo, da mu tega ne bodo kupili?

Čas je, da letos temu naredite konec
Vsakdo izmed nas jih ima. Novoletne zaobljube, namreč. Nekateri o njih radi govorijo na glas, medtem ko večina skrivnostno molči – večinoma zato, ker dvomijo, da jih bodo lahko izpolnili. Realne možnosti zadanih obljub se običajno pokažejo precej hitro, zato je ob koncu prvega meseca v novem letu pravi trenutek, da še enkrat razmislite o tem, česa si resnično želite, pri tem pa naj vas vodi le en cilj: optimalno osebno zadovoljstvo!

Nermin Bajramović: Dobrega učitelja žene strast do predmeta, ki ga uči
Hudomušen, zagnan, pravičen in predan: To so besede, s katerimi bi lahko opisali osnovnošolskega učitelja Nermina Bajramovića, ki poučuje matematiko. Za svoje delo, trud in predanost učencem je prejel nagrado za izjemne dosežke na področju osnovnega šolstva. Kaj je tisto, kar ga pri delu motivira, kaj mu nagrada pomeni in katere karakteristike po njegovem odlikujejo dobrega učitelja, nam je zaupal v spodnjem pogovoru. Vabljeni k branju.

Tačke pomagačke – pasji junaki, ki pomagajo otrokom odkriti najboljšega sebe
"Mlajši učenec je imel izjemno močan strah pred javnim nastopanjem. Pred sošolci ni bil pripravljen ničesar glasno prebrati, niti ni želel odgovarjati na učiteljičina vprašanja. Učiteljica se je odločila, da mu omogoči udeležbo na uri Beremo s tačkami. Po uvodnem pogovoru in spoznavanju je bilo otroku predlagano, da bi psički na glas prebral pesmico. Po prvih dokaj tiho izgovorjenih besedah je branje postajalo vse glasnejše. Ob odzivih psičke se je otrok smejal, zabaval, bil je navdušen, da ga kuža dejansko posluša. Skratka, glasno branje je postalo zabavno. Naslednji dan je otrok isto pesmico s psičkino fotografijo pred sabo glasno prebral učiteljici, taisti otrok pa je ob koncu šolskega leta že nastopil na šolski proslavi," lepo izkušnjo opiše Slavica Mrkun, predsednica Društva Tačke pomagačke.

"Porodniškemu dopustu bi morda morali reči porodniško delo"
Po porodu lahko doživljate občutke nepopisne sreče in veselja, lahko pa mamica ne občuti, kar je pričakovala in si je želela, ko ni blaženosti in nepopisne sreče, ko se ne čuti povezana z dojenčkom, ko si ji majhno bitjece zdi kot popoln tujec, ki ji jemlje svobodo. Tedaj ne more niti malo uživati z otročkom in materinstvo ji postane le obveznost, rutina, trdo delo, ki mu ni videti konca. Na kakšne načine si lahko tedajpomagate in kdaj je potrebna pomoč strokovnjakov, je pojasnila psihiatrinja Petra Jelenko Roth.

Težave, s katerimi se soočajo učenci z disleksijo
Od 6 do 10 odstotkov učencev ima disleksijo. Težje se učijo črke, s težavo tekoče berejo, imajo težave s pomnjenjem, počasneje rešujejo naloge ... Učbenikov zanje na državni ravni ni, za olajšanje šolanja se trudijo učitelji in starši. Kako jim lahko olajšamo izzive ob učenju branja, je pojasnila dr. Tanja Černe, prof. defektologije, zaposlena v Svetovalnem centru za otroke, mladostnike in starše Ljubljana.

Med 40 in 60 odstotkov petletnikov napotenih k logopedu, a čakajo tudi do dve leti
Ob sistematskih pregledih petletnikov na nadaljnjo obravnavo k logopedom napotijo med 40 in 60 odstotkov otrok – prvotno večinoma zaradi nepravilne izgovorjave, a pozneje se lahko pokažejo dodatne težave, kot so denimo šibko besedišče, oblikovanje preveč enostavnih stavkov in napačno naglaševanje. V Sloveniji je področje že vrsto let pereč problem, ker so zaradi pomanjkanja logopedov v javnih zavodih dolge čakalne dobe, ki se lahko vlečejo tudi do dve leti. V Društvu logopedov Slovenije sicer ne priporočajo, da bi starši sami popravljali napake, so pa podali nasvete, kako lahko pomagate otroku pri učenju jezika in govora. Obenem so pojasnili, kdaj je utemeljen sum, da otrok potrebuje logopedsko obravnavo.

Jantarjeva ogrlica: zdravilna ali nevarna?
Veliko staršev, v želji da bi omilili otroku bolečine pri izraščanju zob, posega po jantarjevih ogrlicah, ki jih malim dojenčkom nadenejo okrog vratu. O njih se pogosto razpravlja na forumih in Facebookovih straneh. Številni starši pa se odzovejo po načelu "če ne pomaga, tudi škoduje ne", kar seveda ne drži.

Terapevtka: 'Ljudje se čutijo upravičene soliti pamet staršem'
Popolni otroci ne obstajajo, medtem ko obstaja veliko otrok, ki ne doseže vseh pričakovanj družbe in so zaradi tega ožigosani kot problematični. Starši v teh primerih bijejo bitke ne samo pri vzgoji, ampak tudi s tistimi, ki jih obsojajo na vsakem koraku. "Okolica, ki starše in njihove otroke obsoja, ničesar ne rešuje in samo veča stisko vseh vpletenih," pravi terapevtka Aleksandra Klopčič, ki je zaposlena v Javnem zavodu Mala ulica in vodi starševske skupine: "Vidim, da veliko doprinese tudi to, da vidimo, da se tudi drugi starši spoprijemajo s podobnimi težavami."

Delovanje vzgojnih zavodov v Sloveniji
Kako delujejo vzgojni zavodi, kdo mladostnike napoti tja, in kakšno je njihovo življenje, ko izstopijo iz zavoda, so vprašanja, ki smo jih zastavili pristojnim službam. Odgovore si preberite v spodnjih vrsticah.

12-letni deklici iščejo rejniško družino
Praznični dnevi, lučke na drevesih in veselje v srcu ljudi ob prihajajočih decembrskih praznikih marsikomu predstavljajo stisko, ker sam nima toplega doma, hrane na mizi in ljubeče družine. Srce parajoče pa so zgodbe slovenskih otrok, ki se v teh dneh sprašujejo, zakaj jim usoda tega ni namenila in čemu so prepuščeni sami sebi. Po spletu je zaokrožilo pismo 12-letnice, ki je pretreslo marsikoga.

Toliko Slovenkam umetno sprožijo porod
Preverili smo, ali je umetno sproženi porod daljši in bolj boleč. Preberite tudi izkušnjo Slovenke, ki so ji dali zdravila za mehčanje materničnega vratu, in preverite, ali delujejo "naravne" metode sprožanja poroda, kot so spolni odnosi, sprehod po stopnicah, pitje čaja malininih listov!

Priseljenke za novomeške novorojenčke
Društvo za razvijanje prostovoljnega dela Novo mesto je v torek, 31. avgusta 2021, Splošni bolnišnici Novo mesto oziroma novomeški porodnišnici predalo donacijo – paket prešitih odejic in oblačil za novorojenčke, ki so jih ustvarile ženske, vključene v njihov program socialne aktivacije.

Ob epidemiji tudi porast motenj hranjenja. Kako prepoznati znake in kje poiskati pomoč?
Anoreksija se lahko pojavi že pri osmih letih in velja za najtežjo obliko od vseh motenj hranjenja, saj prinese največ posledic, pojasnjuje Andreja Modrin Švab, psihologinja in geštalt psihoterapevtka, vodja Svetovalnice za motnje hranjenja MUZA v Ljubljani. Je pa anoreksija zgolj ena od motenj hranjenja, ki lahko prizadenejo tudi otroke, je dodala in razložila tudi, kako prepoznati znake in kje poiskati pomoč.

Saša Matko - na svet je privekala kot nedonošenka, danes je babica
"Poklic babice ni samo rojstvo otroka, je spremljanje od rojstva do smrti, so čudovite zgodbe, a hkrati tudi žalostne, včasih tudi zelo težke situacije," opisuje predsednica Sekcije medicinskih sester in babic, Saša Matko. "Vsakokrat se me dotakne lepa porodna izkušnja, zadovoljna starša, pa tudi zahvala tistih, ki so imeli težko porodno izkušnjo, pa jim je moja strokovna pomoč pomagala prebroditi vsaj malo težke trenutke. Tukaj sem še posebej ranljiva, kar mi ni težko pokazati, kljub vsemu sem samo človek in tudi sama mama," dodaja.

Breme, ki ga v epidemiji nosijo otroci, je večje, kot si mislimo
Slovenski psihologi menijo, da lahko že delno obiskovanje vrtca, šole ali univerze izjemno prispeva k blaženju dolgoročnih posledic, ki jih bodo otroci in mladostniki čutili še leta, zato pristojne institucije pozivajo, da pri sprejemanju odločitev o načinih obvladovanja epidemije upoštevajo tudi znanstvena in strokovna spoznanja o psihosocialnih posledicah epidemije na otroke in mladostnike.

To povzroča večplastno škodo za zdrav razvoj otroka
Med nami so otroci, ki so bili prikrajšani za brezskrbno otroštvo, tople objeme in predvsem za občutek varnosti. To so otroci, od katerih se ne smemo obračati stran, ampak jim moramo v prvi vrsti pokazati, kaj je sploh ljubezen ... In to ni nasilje – v nobeni obliki.

Kaj je selektivni mutizem?
Selektivni mutizem je redka in kompleksna anksiozna motnja, kjer otroci zaradi hudih občutkov tesnobe ne zmorejo verbalne komunikacije v specifičnih socialnih okoliščinah.

Refleksoterapija je primerna tudi za dojenčke
Refleksoterapevtka Simi Koželj nam je pojasnila, kaj pravzaprav je refleksoterapija in kakšne so njene prednosti. Seveda je primerna tudi za dojenčke, če je izvajana pravilno in če z njo ne pretiravamo.

To bi morale nosečnice vedeti o koronavirusu
V Angliji je bil novorojenček pozitiven na koronavirus. Zdaj preverjajo, kdaj in kako se je okužil, sicer pa ni dokaza o prenosu virusa na plod. Nosečnice naj tudi ne bi bile nič bolj dovzetne za okužbo z novim koronavirusom, prav tako bolezen pri njih povečini poteka v blagi obliki. Vseeno je posebna pozornost potrebna pri nosečnicah s pridruženimi boleznimi.

Preiskava, med katero se zaljubite v še nerojenega otročka
Neverjetna tehnologija – še pred rojstvom lahko opazujete otročka, kako zeha, se kremži, mežika in celo sesa prstek. In tudi preverite, komu je bolj podoben – mamici ali očku.

7 nasvetov, kako omiliti trebušne krče
Trebušni krči, ki mučijo marsikaterega dojenčka, se lahko pojavijo že po porodu in naj bi izzveneli do tretjega meseca starosti. Dojenčki se v intenzivnem joku, ki se običajno pojavi v večernih urah, zvijajo, napenjajo in imajo vetrove. Kako jim pomagati?