Bibaleze.si

strah pri otrocih

Zdrav otrok
03. 04. 2023 05.00

Kako prepoznamo anksioznega otroka?

Med otroci in mladostniki je vse več takšnih, ki doživljajo panične napade, se bojijo socialnih stikov, se samopoškodujejo in nočejo v šolo. Razlogi za razvoj anksioznosti pri otroku so kombinacija različnih dejavnikov. Več o tem v tokratnem prispevku.

Vzgoja in vrtec
05. 03. 2023 05.00

Se vaš otrok ne znajde najbolje v družbi sovrstnikov?

Skorajda ni generacije, v kateri se ne bi pojavil vsaj kakšen posameznik, ki se ne znajde najbolje v družbi sovrstnikov. Sošolci in sovrstniki ga zavračajo, vzrok pa se največkrat skriva v pomanjkanju socialnih veščin, agresivnih izpadih ali introvertiranosti. V vrtcu ali šoli take otroke prepoznamo, da nimajo v svoji bližini nikogar, s komer bi se igrali, pogovarjali. Kako jim pomagati?

Vzgoja in vrtec
01. 03. 2023 05.00

To naj bo del večerne rutine z otroki

Glasno večerno branje knjig in slikanic otrokom je čudovita popotnica za vse življenje. Knjige so namreč prava besedna zakladnica, s pomočjo katere odkrivamo različne zgodbe, osrečimo svoj vsakdan, nabiramo znanje, razvijamo in krepimo svoj besedni zaklad ter odstiramo meje domišljije.

Vzgoja in vrtec
14. 02. 2023 05.00

Zaskrbljena mama: 'Včasih se mi zdi, da mi hči marsikaj skriva'

Vsak starš si želi s svojim otrokom ustvariti pristno bližino, ki med drugim vključuje tudi prostor za izražanje vseh tegob, skrbi in težav. A vsi vemo, da to ni vedno lahko; včasih je pravi izziv ugotoviti, kaj se z otrokom dogaja, s čim se sooča. Nekateri otroci so namreč precej zadržani in svoje misli ter občutke ohranjajo zase, včasih pa pridejo samo obdobja, v katerih se zdi, da se zaprejo in ne dovolijo nikomur v svoj svet. Kako torej oblikovati varno bližino za zaupanje, ranljivost in povezanost?

Dojenček
23. 11. 2022 10.10

Morojev refleks pri dojenčku

Že novorojenček ima prirojen strah pred padanjem. To se kaže z objemajočim gibom, imenovanim Morojev refleks. Gre torej za normalen refleks pri otrocih, ki se pojavi še pred rojstvom otroka, izzveni pa okoli šestega, pri nekaterih otrocih pa do osmega meseca. Opazite ga lahko, ko se otrok ustraši ali se zdrzne in z njim zato ni prav nič narobe. Celo tako primeren je, da z njim lahko ocenjujemo otrokove gibe oz. njihovo simetričnost.

Šola in splet
24. 11. 2022 05.00

Otroci se sredi noči prebujajo in preverjajo stanje na mobilniku

Živimo v dobi tehnologije in hitrega napredka, v kar pa so vpeti tudi najmlajši. Vse pogosteje lahko vidimo da imajo že predšolski otroci lastne mobilnike, prek katerih nalagajo aplikacije in igrice. s katerimi se kratkočasijo tekom dne. Zadnje študije razkrivajo, kako velik učinek ima to nanje. Več v spodnjih vrsticah.

Družina in odnosi
07. 11. 2022 09.11

Sabina Majerič: Izguba partnerja je ena največjih izgub, s katerimi se srečujemo

Soočenje z dejstvom, da nam ljube osebe ni več, ko zares dojamemo, kaj se je zgodilo, da smo izgubili partnerja, naši otroci pa svojo mamo ali očeta ... Takrat se začne žalovanje. O tem smo se pogovarjali tudi s psihologinjo Sabino Majerič.

Najstniki
06. 10. 2022 05.00

Otrok potrebuje varen prostor, kjer se ima dobro

Otroci lahko poiščejo družbo in varen prostor ob različnih dejavnostih. To so lahko knjige, ples, slikanje, gledališče, šport ali (zgolj) neformalno druženje. Na nas starših in drugih odraslih je, da jih podpiramo in usmerjamo ter da jim hkrati dopustimo in jih učimo, naj se sprejmejo takšne, kot so. Samo tako bodo zmogli zgraditi pozitivno samopodobo, znali uživati sami s seboj. Samo tako se bodo imeli radi, bodo kakovostno in lepo živeli. Samo tako se bomo "vsi skupaj imeli dobro" in bo "življenje imelo pozitiven ritem".

Izleti in počitnice
21. 09. 2022 04.15

Rad grem na letovanja, taborjenje in šole naravi

Letovanja, taborjenja, šole v naravi so za otroke lahko nekaj najlepšega in poučnega, zagotovo se vsak, ki se je tega udeležil v otroštvu, spomni dogodivščine, pustolovščine ali norčije, ki se je zgodila. Za nekatere otroke pa lahko to predstavlja tudi obdobje obdobje čistega stresa. Običajno temu botrujejo strah, stiska pred ločitvijo od staršev in domotožje.

Zdrav otrok
08. 09. 2022 05.00

Hipnoterapija za otroke

Hipnoterapija je metoda, za katero se odloča veliko odraslih, ki si želijo znebiti kakšne neprijetne razvade, fobije, tesnobe in tudi drugih blažjih psihičnih ali psihofizičnih težav. Manj pa je znano, da se hipnoterapija izkazuje za zelo učinkovito prav pri naših najmlajših, saj je njihov nezavestni um široko odprt in posledično lažje sprejema predloge, podane med seanso hipnoze. Otroci imajo tudi zelo bujno domišljijo, kar dodatno pripomore pri doseganju želenih sprememb. Ker so zelo dovzetni za hipnozo, je to zanje pogosto zelo pozitivna izkušnja.

Resnične zgodbe
17. 08. 2022 05.00

Sneguljčica – resnična zgodba z žalostnim koncem?

Anketa o slovenskih učencih iz leta 1957, ki jo je pred nedavnim odkril statistični urad, je pokazala, da so dekleta največkrat prosila mamico, naj jim za lahko noč prebere njihovo najljubšo knjigo – Sneguljčico. Pravljica je izjemno priljubljena še danes in otroci se lahko iz nje marsikaj naučijo. A teorije so, da je pravljica zasnovana po resnični zgodbi in da je lepa deklica nekoč celo živela.

Novice
13. 08. 2022 05.00

Slavne zvezdnice o tem, zakaj nimajo otrok

S kom delimo življenje, je stvar posameznika in življenjskega sloga, ki ga želi živeti. S tem se strinjajo tudi zvezdnice, ki so se odločile, da materinstvo ni zanje.

Zdrav otrok
27. 07. 2022 04.15

Z nežnimi dotiki v boj proti močenju postelje, kolikam in neprespanim nočem

Z nežnimi in komaj občutnimi dotiki lahko dojenčkom olajšajo bolečine pri kolikah in pri izraščanju zobkov, dotiki pa tudi izboljšajo spanje, tako da je manj neprespanih noči. Otrokom lahko pomagajo, če močijo posteljo, imajo alergije, atopijski dermatitis, astmo, pogoste laringitise, bronhitise ali vnetja ušes. Pomirjajo hiperaktivne otroke in otroke s težavami s pozornostjo. Zelo pozitivno delujejo tudi na otroke s potrebnimi potrebami.

Vzgoja in vrtec
16. 07. 2022 04.15

Najpogostejše fobije pri otrocih

Čeprav se o fobijah pogosteje govori pri odrasli populaciji, se pojavljajo tudi pri otrocih in mladostnikih. A kaj sploh je fobija? Fobija je izrazit, vztrajen, pretiran in nerazumen strah, ki ga sproži prisotnost ali pričakovanje določenega objekta ali situacije. Najpogostejše fobije pri otrocih vključujejo živali, kri, zaprte prostore, letenje. Da sploh govorimo o fobiji in ne le prehodnem strahu, mora ta trajati vsaj 6 mesecev in močno poseči v vsakodnevno življenje otroka.

Blog
05. 07. 2022 04.15

Bom lahko imela drugega otroka tako rada kot prvega?

Prva nosečnost, prve izkušnje, prvi otrok, prva ljubezen na prvi pogled. Kako pa gre v drugo?

Zdrav otrok
17. 05. 2022 08.07

Steklenični karies ali gniloba mlečnih zob

Karies zgodnjega otroštva (KZO ali steklenični karies) je zelo pogosta okužba pri otrocih, mlajših od šestih let, ki nastane zaradi prenosa bakterij Streptococcus mutans in laktobacilov, običajno od matere.

Vzgoja in vrtec
07. 05. 2022 05.00

Kakšne so posledice klofut in šeškanja?

Kaznovanje otrok je tema, ki vedno sproža precej polemik. Nekateri zagovarjajo kaznovanje, drugi ne. Kaj telesno kaznovanje sploh pomeni za otroka in zakaj lahko pusti posledice tudi v odraslosti?

Vzgoja in vrtec
11. 04. 2022 04.15

Kako pomagati otroku, ki ga je strah kahlice?

Prehod s pleničk na kahlico ali na stranišče je ogromna prelomnica v otrokovem življenju. Ob tem se lahko pojavijo strahovi, stres, tesnoba, zaprtje, jok. S kakšnimi zadržki se najpogosteje soočajo otroci pri odvajanju od pleničk in kako jim pomagati, je razložila Mojca Vrbnjak, mamica dveh otrok, vzgojiteljica in avtorica programa Zgodnje izločanje izven plenic.

Vzgoja in vrtec
06. 04. 2022 04.15

Otrok ima namišljenega prijatelja. Je to normalno?

Ste že kdaj zalotili svojega otroka, kako se pogovarja z nevidnim oziroma namišljenim prijateljem? Marsikateri starš se ob tem sprašuje, ali je to normalen del razvoja, ali gre morebiti za stanje, ki ga je treba vzeti resno. A brez skrbi, namišljeni prijatelji so v otroštvu precej pogost pojav, nekatere študije pa celo kažejo, da imajo ta ’odraslim očem nevidna bitja’ številne koristi. Preverite, kdo so namišljeni prijatelji, kakšno vlogo imajo in kdaj je kljub vsemu potrebna pozornost.

Družina in odnosi
26. 03. 2022 04.00

To so posledice prekomerno zaščitniškega starševstva

Prekomerno zaščitniška starševska drža vključuje nenehno ’lebdenje’ nad otrokom, nadziranje njegovih odločitev in varovanje pred vsakršnim telesnim ali čustvenim nelagodjem, z namenom preprečevanja morebitnih negativnih posledic otrokovega vedenja. Gre za neke vrste mikro upravljanje otrokovega življenja, ki pa pogosto izhaja predvsem iz poskusov obvladovanja lastne negotovosti in tesnobe. Nekateri takšno starševstvo označujejo tudi z izrazom helikoptersko.

Zdrav otrok
23. 03. 2022 04.15

Jantarjeva ogrlica: zdravilna ali nevarna?

Veliko staršev, v želji da bi omilili otroku bolečine pri izraščanju zob, posega po jantarjevih ogrlicah, ki jih malim dojenčkom nadenejo okrog vratu. O njih se pogosto razpravlja na forumih in Facebookovih straneh. Številni starši pa se odzovejo po načelu "če ne pomaga, tudi škoduje ne", kar seveda ne drži.

Zdrav otrok
02. 03. 2022 04.45

Zakaj otroci grizejo nohte in kako to preprečiti?

Otroci grizejo nohte iz različnih razlogov: zaradi nervoze, radovednosti, dolgčasa, stresa ali navade. Gre za eno najpogostejših navad, ki je poleg vrtanja po nosu, sesanja palca, ovijanja las okoli prsta in škripanja z zobmi lahko posledica nervoze. Prenese se lahko tudi v odraslo dobo. Kako ukrepati?

Prehrana za dojenčke
25. 02. 2022 07.42

Ko otrok pretirano odklanja hrano, mu gre na bruhanje in ga je strah

Hrana omogoča preživetje ter naj bi obenem vzbujala predvsem užitek in zadovoljstvo; že dojenčki jo načeloma v prvih mesecih življenja povezujejo s tolažbo, bližino, ljubeznijo, naklonjenostjo in prijetne občutke ob hranjenju nato iz otroških prenesejo v odrasla leta. A žal ne vedno.

Razvoj otroka
18. 02. 2022 13.30

Kako in zakaj so družabne igre koristne za otrokov razvoj?

Kot starši se verjetno še spomnite svojega otroštva, ko smo kar nekaj neprecenljivih trenutkov prebili ob takrat najbolj priljubljenih družabnih igrah, bodisi s svojimi starši bodisi s prijatelji. Kljub mnogim generacijam, ki so se rodile vmes, pa se zdi, da priljubljenost namiznih iger prav nič ne ugaša – ravno nasprotno. V preteklih mesecih, ko smo bili vsi primorani več časa preživeti doma z najbližjimi, smo ponovno pobrisali prah s priljubljenih iger in obudili veselje, ki pride z njimi. Igranje namiznih iger ima veliko pozitivnih učinkov na razvoj otroka, zato vam priporočamo, da ga uvedete kot tedensko rutino. Preverite, zakaj.

Družina in odnosi
17. 02. 2022 06.00

Terapevtka: 'Ljudje se čutijo upravičene soliti pamet staršem'

Popolni otroci ne obstajajo, medtem ko obstaja veliko otrok, ki ne doseže vseh pričakovanj družbe in so zaradi tega ožigosani kot problematični. Starši v teh primerih bijejo bitke ne samo pri vzgoji, ampak tudi s tistimi, ki jih obsojajo na vsakem koraku. "Okolica, ki starše in njihove otroke obsoja, ničesar ne rešuje in samo veča stisko vseh vpletenih," pravi terapevtka Aleksandra Klopčič, ki je zaposlena v Javnem zavodu Mala ulica in vodi starševske skupine: "Vidim, da veliko doprinese tudi to, da vidimo, da se tudi drugi starši spoprijemajo s podobnimi težavami."

Nega in zdravje
14. 02. 2022 05.00

Takrat lahko posumite, da je otrok alergičen

"Srednji sin je imel alergijo na jajca, ki je izzvenela pri njegovih dveh letih in pol. Že pred prvim letom starosti sem pri njem opazila suho kožo na ličkih, medtem ko ni imel drugih izpuščajev ali težav. Sprva sem mislila, da je posledica neprijaznega zimskega vremena, zato sem mu na obrazek nanašala mastno kremo za občutljivo dojenčkovo kožo. Stanje se ni izboljšalo, zato sem ga peljala k pediatru. Svetoval je testiranje na alergije in potrdili so jo," se spominja mamica treh otrok.

Malček
11. 02. 2022 08.42

Zato je pisanje dnevnika med otroki priporočljivo

Čeprav se zdi, da je pisanje dnevnika bolj priljubljeno v času pubertete in odraslosti, je lahko zelo koristna metoda tudi v otrokovih zgodnejših letih. Če iščete način, s pomočjo katerega bo otrok treniral veščine pisanja, bralnega razumevanja, izražal občutke, razvijal domišljijo in ustvarjalnost, mu predstavite dnevnik. Uporablja se ga lahko za beleženje hvaležnosti, čustev, sanj, idej, doživetij, načrtov za prihodnost, področij študija ali šolskega dela.

Malček
25. 01. 2022 08.05

Znaki tesnobe in stresa pri otrocih

Čeprav se nam zdi, da so otroci premajhni, da bi točno razumeli kaj se dogaja, ali čutili kakršne koli posledice, ki jih preživlja družina v bolj stresnih časih, temu žal ni tako. Otroci so zelo dovzetni za dogajanje okoli njih. Predvsem pa čutijo odnose, čustva in napetost med starši.

Družina in odnosi
10. 12. 2021 10.57

Izpoved matere: 'Strah me je praznikov'

Matere in očetje samohranilci praznične dni doživljajo nekoliko drugače kot ostali ljudje. Lahko so v veliki stiski, čeprav tega morda ne pokažejo. Srečujejo se z dilemami, o katerih se „običajnim“ družinam niti ne sanja.

Razvoj otroka
11. 11. 2021 08.04

Sramežljivost ali selektivni mutizem?

Starši velikokrat ugotavljajo, da je otrok zunaj domačega okolja zelo zadržan, vendar se tolažijo s tem, da je pač sramežljiv in da bo to sčasoma že prerasel. Nekateri otroci so v tujem okolju res nekaj časa zadržani, vendar se po nekaj minutah sprostijo in se začnejo obnašati kot doma, predvsem pa začnejo govoriti. Drugi pa ostanejo zadržani in tiho. Takrat lahko govorimo o selektivnem mutizmu.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 986