stopnje

'Po mojih izkušnjah je idealna razlika med sorojenci približno tri leta'
20 mesecev razlike je med našima fantoma. In čeprav je bilo po Matičevem rojstvu sprva vse idilično, se je kmalu izkazalo, da še zdaleč ni tako.

Kaj razkriva menstrualna bolečina o poteku poroda?
Imate boleče in neprijetne menstruacije? Ta podatek lahko razkrije marsikaj o tem, kako naj bi potekal vaš naslednji porod.

V letu 2022 je bilo v slovenskih porodnišnicah 17.424 porodov
V slovenskih porodnišnicah je bilo v letu 2022 po še ne uradnih podatkih NIJZ 17.424 porodov, kar je 1.268 ali 6,8 % porodov manj kot v letu 2021.

Vaš otrok raje bere brez luči? Morda ima skotopični sindrom
Na skotopični sindrom posumimo predvsem, ko otroka branje utruja, ko mu je naporno, ko mu je zoprno. Ko se ne more zbrati med branjem ali drugim šolskim delom, recimo ob opravljanju domače naloge, ali ko po krajšem šolskem delu postane vidno utrujen. Kako prepoznati, če ga ima vaš otrok, in kako mu lahko pomagate, je razložila doc. dr. Polona Kelava, certificirana diagnostičarka skotopičnega sindroma po mednarodno priznani metodi Irlen.

Moški se redko odločajo za vazektomijo
V Sloveniji se ženske veliko pogosteje odločajo za sterilizacijo kot moški, čeprav je poseg vazektomije enostaven, hiter, izjemno nizko tvegan in (teoretično) tudi povraten.

Sneguljčica – resnična zgodba z žalostnim koncem?
Anketa o slovenskih učencih iz leta 1957, ki jo je pred nedavnim odkril statistični urad, je pokazala, da so dekleta največkrat prosila mamico, naj jim za lahko noč prebere njihovo najljubšo knjigo – Sneguljčico. Pravljica je izjemno priljubljena še danes in otroci se lahko iz nje marsikaj naučijo. A teorije so, da je pravljica zasnovana po resnični zgodbi in da je lepa deklica nekoč celo živela.

Kako moški prebolevajo izgubo otroka?
Izguba nerojenega otroka spada med ene težjih življenjskih (pre)izkušenj za oba starša. Čeprav tovrstne težke teme pogosteje postavljajo v ospredje žensko, morajo izgubo otroka izžalovati tudi moški – le da to običajno počnejo na drugačen način. Globoka žalost je pri njih pogosto skrita za navidezno neomajnostjo in trdnostjo in mnoge ženske začnejo z očitki v stilu: Te je izguba sploh prizadela? Nisi videti žalosten! Kako si lahko tako miren po vsem tem?! A to, kar moški čuti, je pogosto daleč od tega, kako to kaže navzven.

Razlogi za umetno sprožitev poroda in morebitni neželeni učinki
Zakaj se vedno več Američank odloča za umetno sprožen porod in zakaj vedno več Slovenk to zavrača? Kakšni so razlogi za umetno sprožitev poroda in kakšni morebitni neželeni učinki? Preverite v tokratnem prispevku.

Vrste kontracepcij, ki so na voljo v Sloveniji
Približno polovica Slovenk v rodni dobi uporablja eno od vrst kontracepcij, pri čemer je najbolj razširjena uporaba tabletk, ki jim sledijo kondomi in maternični vložek.

Težave, s katerimi se soočajo učenci z disleksijo
Od 6 do 10 odstotkov učencev ima disleksijo. Težje se učijo črke, s težavo tekoče berejo, imajo težave s pomnjenjem, počasneje rešujejo naloge ... Učbenikov zanje na državni ravni ni, za olajšanje šolanja se trudijo učitelji in starši. Kako jim lahko olajšamo izzive ob učenju branja, je pojasnila dr. Tanja Černe, prof. defektologije, zaposlena v Svetovalnem centru za otroke, mladostnike in starše Ljubljana.

Kaj povzroča koprivnico pri otrocih?
Bolezen, ki jo poznamo pod imenom koprivnica ali urtikarija, je svoj naziv dobila po koprivi ravno zato, ker so spremembe na koži podobne tistim, ki se pojavijo, ko nas opečejo koprive. Kakšni simptomi spremljajo bolezen in kaj jo povzroča, pa v tokratnem prispevku.

Medicinska sestra ponazorila, kako je videti epiziotomija
Ena izmed nevšečnosti, ki se lahko zgodijo med porodom, je raztrganina nožnice. Da bi med porodom to preprečili, v nekaterih primerih opravijo kirurški rez ali epiziotomijo. Epiziotomija je prerez presredka med vaginalno in zadnjično odprtino. Kako je videti ta poseg in kako ga izpeljejo, je ponazorila medicinska sestra Nikki Jurcutz.

18 znakov, da je vaš otrok preveč razvajen
Ne pustite, da ta nehvaležna vedenja spremljajo vaše otroke v odraslost. Vsak otrok lahko občasno deluje kot nehvaležen, ne glede na to, ali prosjači za večji sladoledni stožec ali zahteva drago novo napravo. In ker imajo številni otroci težave z urejanjem svojih čustev v luči novonastalih sprememb zaradi pandemije koronavirusa, se napetosti doma še povečajo. Če pa takšno vedenje, ki ni najbolj prijazno, ni le občasen pojav, temveč stalno stanje – imate razvajenega otroka.

Za močan imunski sistem pri najmlajših jeseni in pozimi
Ko se bliža hladnejše vreme, poskušamo s kakovostnimi in raznolikimi obroki povečati vnos vitaminov v prehrano naših najmlajših ter okrepiti njihov imunski sistem, da jih zaščitimo pred virusi in prehladi. Glede na to, da je izbira sveže hrane v zimskem času omejena, mame vedno težko najdejo zamenjavo in svojim malčkom stežka dajo zgolj najboljše.

Pohod ob reki, ki povezuje, bo zopet povezal Domžale in Kamnik
V soboto, 4. septembra, bomo s pohodom ob Kamniški Bistrici že petič povezali Kamničane, Domžalčane in okoličane. Organizatorji – Modre novice, Zavod za turizem in šport Kamnik ter Zavod za šport in rekreacijo Domžale –obljubljajo pozitivno vzdušje.

11-letnik, ki se lahko pohvali z diplomo iz fizike
Laurent Simons je drugi najmlajši diplomiranec na svetu.

Slovenska učiteljica o šolanju na daljavo: 'Iskreno upam, da smo s takim šolanjem zaključili'
Ko smo jo pred dvema letoma spremljali v šovu Znan obraz ima svoj glas, se Petra Zore ni predstavila zgolj kot odlična vokalistka in pevka skupine Bomb Shell, temveč tudi kot učiteljica razredne stopnje na eni izmed ljubljanskih osnovnih šol. Prav zato smo jo za naš portal že večkrat pocukali za rokav in z njo spregovorili tudi o šolskih temah, tako pa smo naredili tudi zdaj, tik pred koncem zares nenavadnega šolskega leta.

Vse, česar niste vedeli o darovanju spolnih celic
Po Zakonu o zdravljenju neplodnosti so v Sloveniji postopki OBMP z darovanimi spolnimi celicami dovoljeni le iz zdravstveno utemeljenih razlogov. To pomeni, da se za te postopke lahko odločimo le pri parih, pri katerih moški ali ženska nimata lastnih spolnih celic oziroma so te okvarjene do te stopnje, da zanositve in rojstva zdravega otroka ni mogoče pričakovati.

Ženske v Sloveniji rojevajo vedno kasneje, vsako leto so starejše
Podatki oddelka za demografske statistike in življenjsko raven Statističnega urada Republike Slovenije razkrivajo marsikatero zanimivost. Med drugim, da število živorojenih otrok v Sloveniji zadnjih deset let upada in da so slovenske porodnice z vsakim letom starejše.

S hipnozo do lepše nosečnosti in poroda
Ste vedeli, da lahko s hipnozo polepšate svojo nosečnost in olajšate porod? Ta pogosto nerazumljena metoda pomaga pri odpravljanju nosečniških tegob, kot so jutranja slabost in hudi strahovi, pa tudi olajša porodne bolečine in pospeši porod. Larifari ali znanstvena dejstva?

Mamica Sonja: "Če bi nas opazovali površno, ne bi opazili, da je sin naglušen"
"Naglušnost ni tako strašna, kot se mnogim zdi. Midva svojega fantka ne želiva opredeljevati kot drugačnega. Tako ali tako je vsak otrok drugačen, poseben, edinstven. Najin ima neizmerno količino energije, je glasen in izjemno srčen in to je tisto, kar ga definira," so besede Sonje, mamice skoraj petletnega Lenarta, ki se je rodil z okvaro sluha.

Kako naj bi potekal pouk na daljavo?
Na podlagi vladnega sklepa o podaljšanju ukrepov in omejitev na področju vzgoje in izobraževanja se bo v prihodnjem tednu vzgojno-izobraževalni proces v vseh osnovnih, glasbenih in srednjih šolah izvajal na daljavo. Na Zavodu RS za šolstvo so zato pripravili smernice, po katerih naj bi pouk potekal.

V eni najbogatejših držav obljubljajo bonus za "korona dojenčke". Kaj pa pri nas?
V Singapurju država ponuja enkratno denarno pomoč državljanom, ki bodo imeli otroka v času pandemije covid-19. Vsak par, ki bo v prihodnjih dveh letih imel otroka, bo ob rojstvu prejel 3000 singapurskih dolarjev (1870 evrov). Preverite, kakšne novosti so predvidene za starše otrok, rojenih v Sloveniji po 1. januarju 2021!

Že poznate MNRI metodo?
Ste se kdaj vprašali na kakšen način bi lahko pomagali dojenčku pri težavah s kolikami, s spanjem ali požiranjem? Vas zanima kako uravnovestiti hormone v času po porodu, kako odpraviti stresorje? Pri vsem tem naj bi pomagala tehnika MNRI, ki nam jo je predstavila Uršula Turnšek.

Igralka razkrila, da ima njen malček cerebralno paralizo
"Nekako sem slutila, da z njim ni vse v redu. Kot dojenček je veliko jokal, rokice je imel venomer pokrčene in ni zmogel osredotočati svojega pogleda," je zaupala priljubljena ameriška igralka Meghan King

Preženite dolgčas z jesenskim ustvarjanjem
Če imate papirnate krožničke, volno, barvo in čopiče, lahko "dooolgčas" jesenskega popoldneva preženete z izdelavo grozljivih pajkovih mrež in strašansko zabavnih buč. Najbolj ustvarjalni lahko izdelajo tudi pajkce. Uuuu, grozljivo! Otrokom bo strašansko všeč!

Kdaj ima starš pravico do dela s krajšim delovnim časom?
Odločitev za delo s krajšim delovnim časom od polnega je pomembna odločitev, ki bo vam po eni strani prinesla več prostega časa in koristi za družinsko življenje, po drugi strani pa bo pomenila manjše prihodke gospodinjstva.

Kako naj v poletni vročini ravnajo nosečnice?
Poletna vročina ne prija skoraj nikomur, zlasti težko jo prenašajo mamice v veselem pričakovanju. Preverite, kako, si lahko pomagajo v vročih dneh in na kaj naj bodo pozorne.

Zakaj pride do zunajmaternične nosečnosti?
Največkrat do zunajmaternične nosečnosti pride v jajcevodu, včasih pa tudi v jajčniku ali trebušni votlini. Zgodi se, da po oploditvi celice ne potujejo naprej v maternično votlino, ampak se usidrajo kar tam.

Svetovalka za dojenje pojasnjuje, kako si lahko pomagate ob težavah
Postali ste mama in odločili ste se, da boste otroka dojili. Seveda lahko nastopijo tudi kakšne težave, kot je premalo mleka, otroček preveč spi, vdrte bradavice, mastitis itd. Za ustrezno pomoč in odgovore smo se obrnili na Bibino svetovalko Aleksandro Brlan, svetovalko za dojenje s certifikati Unicefa in Društva svetovalcev za laktacijo in dojenje Slovenije.