sterilno

Pravila, ki jih kot starši lahko kršite!
Roko na srce, starševstvo ni preprosta naloga. Želite biti čim boljši vzgojitelj in skrbnik svojega otroka, prebrali ste tisoč in eno študijo, kako se morate vesti, kaj morate upoštevati, posvetovali ste se s številnimi, ki že imajo dolgoletne izkušnje. Pravzaprav boste prav tako dobra mama ali oče, če boste nekaj pravil, načel kršili oz. ne boste dosledni.

Prva pomoč pri ozeblinah
Če ste bili dolgo izpostavljeni mrazu in neprimerno oblečeni, lahko pride do ozeblin. Hujše mora oskrbeti zdravnik, v nujnih ali lažjih primerih pa si lahko pomagate tudi sami.

Napake, ki jih delajo skoraj vse mame
Nobena mama ni popolna, prav vse delajo napake. Navajamo nekaj najpogostejših …

Kako pomagati pri ozeblinah?
Nizke temperature narekujejo, da se oblečete toplo, večslojno, vmesna oblačila so izolacijska, zunanja pa odporna proti vetru in vodi. Pokriti morajo biti predvsem izpostavljeni deli telesa: vrat, obraz, ušesa in roke. Skozi glavo se izgubi največ telesne toplote, in sicer kar 50 odstotkov, zato je pomembno, da se zaščitite z volneno ali krzneno kapo. Ne pozabite tudi na toplo in nepremočljivo obuvalo. Le tako boste preprečili ozebline! Preverite, kakšni so znaki ozeblin in kako si lahko sploh pomagate, če pride do njih.

Kako ravnati v primeru žulja?
Ob začetku šolskega leta nekateri otroci potrebujejo nove čevlje, zato ker so jim stari premajhni ali zato ker so jih med počitnicami dodobra odrgnili z vseh strani. Kaj storiti, če jih novo obuvalo ožuli? Je treba žulj predreti ali pustiti pri miru?

Učinkovito zdravljenje ječmena
Ječmen je rdeča in vneta z gnojem napolnjena oteklina, ki se običajno pojavi na spodnjem robu veke, lahko pa tudi na zgornjem. Podobna je mozolju, nastane pa kot posledica zamašenega očesnega mešička, ki ga okužijo bakterije.

Kako ravnati v primeru herpesa?
Gnojni in krastavi izpuščaji, ki pečejo, skelijo, srbijo in bolijo, se običajno pojavijo na ustnicah, za njihov nastanek pa je kriv virus herpes simpleks tipa 1. Ko se okužimo z njim, ostane v telesu celo življenje, zato je treba vedeti, kako pravilno ravnati v primeru nastanka mehurčka.

Kako diši čisto stanovanje?
Po limoni, sivki, boru in damaščanskih vrtnicah? Po sintetičnih različicah teh vonjev zagotovo ne. Ti namreč prihajajo iz potencialno nevarnih kemikalij. Poskusite čistiti brez vonja, poceni, in kar je najpomembnejše, otrokom prijazno.

Prva pomoč iz mamine torbice
Ko na prostem z našimi najmlajšimi lovimo sončne žarke, se v prešerni razigranosti kaj hitro pripeti padec, udrgnina, ranica, solze in jok. Kako takšne poškodbe oksrbimo na mestu samem?

S fiziološko raztopino nad prehlad
S fiziološko raztopino naj bi starši spirali nosnici že novorojenčkom. Njena uporaba se poveča, ko je otrok prehlajen. Toda številni se sprašujejo, kolikokrat dnevno pa je priporočljivo s fiziološko raztopino ''redčiti'' izcedek.

Kako pogosto pospraviti otroško sobo?
Vse odkar ste postali starši, vsak dan brez izjeme temeljito očistite tla, pobrišete prah, pomivate kopalnico in lijake. Kako pogosto se je treba lotevati otroške sobe in na kaj moramo biti pozorni?

VIDEO: Carski rez
Med ameriškimi zvezdnicami je zaradi strahu pred porodom rojevanje s carskim rezom postalo prava modna muha. Z medicinskega stališča pa je to velika operacija.

Nega novorojenčkovega popka
Popek navadno ne zahteva posebne nege. Mesto, iz katerega izhaja popkovni krn, naj bo vedno čisto. To je še zlasti pomembno v prvih dneh po porodu, ko se krn suši in končno odpade.

Moraš splaviti!
Kljub temu da sem se razveselila tretje nosečnosti pri 33 letih, se je vse zarotilo proti meni. Toksoplazmoza in norice so botrovale k temu, da so mi vsi govorili, naj splavim.

VIDEO&FOTO: Vzgojiteljica - rešiteljica
Nesreča nikoli ne počiva, kjer pa je veliko otrok, lahko do nje pride še hitreje. Reševalci podjetja Pacient d.o.o. in Bibaleze.si smo obiskali vrtec. Otroke in vzgojiteljice so reševalci poučili, kako ravnati v primeru nezgode.

POTEK NOSEČNOSTI: 23. teden
LEP POZDRAV Z BIBALEZE.SI!

Dojenček s škrgami
Ima dojenček v maternici res rep in škrge? Ali res ves čas lula? Kdaj zarodku začne biti srce? Kaj pa, če dojenček že v maternici izloči blato? Preberite si odgovore!

Kolike: najpogostejše težave v prvih mesecih življenja
Kolike pri dojenčkih so ena od najpogostejših težav v prvih treh mesecih življenja. Kolike niso nevarne, so pa precej boleče.

Pretres možganov
Pretres možganov je lahko posledica padca, udarca ali brce v glavo. Če otrok hudo pade ali dobi udarec v glavo, naj ga pregleda zdravnik.

Nega novorojenčkovega popka
Popek navadno ne zahteva posebne nege. Mesto, iz katerega izhaja popkovni krn, naj bo vedno čisto. To je še zlasti pomembno v prvih dneh po porodu, ko se krn suši in končno odpade.

Potovalna lekarna za otroke
Kako poskrbeti, da bo vaš malček tudi na počitnicah ostal zdrav? Kakšna zdravila in ostale pripomočke vzeti s seboj na potovanje? Za vas smo sestavili potovalno lekarno za malčke.