starši z otroki

Otrok in prehranjevanje
Skupni obredi cele družine so pomembni zaradi ustvarjanja reda, ter zaradi navajanja otrok na redne dnevne obroke, predvsem na kakovosten zajtrk.

Besede, ki zabolijo in ki jih starši nikoli ne bi smeli izreči otroku
Besede so močnejše kot meč. Lahko prizadenejo, pustijo globoke rane za vse življenje, škodo, ki jo povzročijo, je pogosto težko odpraviti. "Starši pogosto v nameri discipline in vzgoje izrečejo besede in stavke, s katerimi poskušajo otroku postaviti mejo in tako obvladovati njegovo vedenje. A zavedati se moramo, da malčki starševske besede najmočneje razumejo in doživljajo čustveno, saj vsak stavek nosi čustveni naboj. To so za malčkove in otroške možgane izredno močna sporočila, saj jih najmlajši ne čutijo le čustveno, ampak v telesu," opozarja Staš Žnidar, mag. ZDŠ in psihoterapevt relacijske zakonske in družinske terapije.

12 stvari, ki jih razumejo samo starši s tremi otroki
Življenje s tremi otroki zna biti zabavno, stresno in kaotično hkrati. Vendar pa je lahko tudi precej ljubeče, umirjeno in harmonično, posledično starši svoje petčlanske družine ne bi menjali za nič na svetu.

10 stvari, ki jih morajo vedeti novopečeni starši
Mamica štirih otrok s 14-letnimi izkušnjami v materinstvu je na svojem blogu objavila nasvete, ki naj jim sledijo novi starši, da bodo lažje preživeli prvo leto starševstva.

Urška Šavli, dr. dent. med.
Bibina svetovalka, ki svetuje na področju ustne higiene in zdravja ust ter zob malčkov in mladostnikov, je zobozdravnica in strokovnjakinja Urška Šavli, dr. dent. med., ki trenutno deluje v ZD Črnomelj. Z ljubeznijo do dela z otroki dosega vrhunske rezultate, zelo rada pa svoje znanje in nasvete deli tudi z njihovimi starši, saj se ji zdi pomembno, da že od samega začetka spodbujamo zdrave navade in dobro ustno higieno otrok. Več o dr. Urški Šavli lahko preberete v spodnjem opisu.

Med 40 in 60 odstotkov petletnikov napotenih k logopedu, a čakajo tudi do dve leti
Ob sistematskih pregledih petletnikov na nadaljnjo obravnavo k logopedom napotijo med 40 in 60 odstotkov otrok – prvotno večinoma zaradi nepravilne izgovorjave, a pozneje se lahko pokažejo dodatne težave, kot so denimo šibko besedišče, oblikovanje preveč enostavnih stavkov in napačno naglaševanje. V Sloveniji je področje že vrsto let pereč problem, ker so zaradi pomanjkanja logopedov v javnih zavodih dolge čakalne dobe, ki se lahko vlečejo tudi do dve leti. V Društvu logopedov Slovenije sicer ne priporočajo, da bi starši sami popravljali napake, so pa podali nasvete, kako lahko pomagate otroku pri učenju jezika in govora. Obenem so pojasnili, kdaj je utemeljen sum, da otrok potrebuje logopedsko obravnavo.

Naučite otroka, kako mora reagirati v takšni situaciji
Vsake toliko smo na družbenih omrežjih priča opozorilom, da se v neposredni bližini šole ali po določeni soseski vozi sumljiv neznanec ali več njih. Velikokrat gre le za opazovanje otrok, včasih pa takšni ljudje skušajo vzpostaviti tudi stik. Ponujajo bonbone, so do otrok zelo prijazni ali celo omenjajo, da so prijatelji njihovih staršev. Trikov, s katerimi skušajo otroka prepričati, je veliko, od otroka pa je odvisno, kako bo v takšni situaciji ravnal.

Kako biti najboljši očka in mož?
Dolgih devet mesecev je minilo in z vašo najdražjo sta postala starša. V življenje je prišlo novo bitje, ki zahteva popolno pozornost. Previjanje, hranjenje, crkljanje brez konca in kraja, vse dni in noči. Kako se kot novopečeni očka znajdeš v novi vlogi? Dejstvo je, da z vlogo očeta dobi novo dimenzijo tudi odnos z najdražjo. Zdaj nista več samo partnerja oziroma mož in žena, pač pa tudi starša, kar je povezano z novimi odgovornostmi in izzivi ter preoblikovanjem življenjskega sloga. Ne pravijo zaman, da se s prihodom otroka vse spremeni, zato smo pripravili vodič, kako v očetovstvu in vsemu, kar to prinese, čimbolj uživati.

Trmast otrok potrebuje zaposlitev – a pomembno je, kakšno
Vedno govorim, da se pri trmastih otrocih najbolj obrestuje preventiva. Predpriprave, struktura, rutina.

Kdaj je pravi čas, da ima vaš otrok svoj telefon?
Kdaj otroku kupiti telefon, je večna dilema staršev. V sodobnem svetu, ko nas tehnologija obkroža na vseh področjih našega življenja, se je tudi uporaba telefona močno spremenila. In tako ni nič nenavadnega, če šestletnika vidimo s telefonom v roki. Toda ali ga resnično potrebuje?

Andrej Perko: 'Vzgajamo jih v razvajene, vase zagledane in naveličane osebke'
Sodobna vzgoja je obremenjena s tisoč in enim nasvetom, pospremljena z nasmehi naših otrok, saj vse, kar hočemo, je, da bi bili srečni ves čas. In tako lahko naredimo mnogo napak, od tega, da se izzivov starševstva lotevamo kot njihovi prijatelji ali pa se trudimo, da bi jim izpolnili čisto vsako željo. Dr. Andrej Perko, psiholog: Vzgajamo jih v razvajene, vase zagledane in naveličane osebke. Več o pasteh modernih vzgojnih prijemov pa si lahko preberete v nadaljevanju.

Ideje za najlepša velikonočna jajčka
Barvanje pirhov je običaj, ki se ga veselijo tako odrasli kot otroci. Gre za preživljanje skupnih trenutkov in kreativno ustvarjanje, ki nam je vsem v veselje. Ta čudoviti običaj se po tradiciji prenaša iz roda v rod in glavni akterji pri barvanju pirhov so po navadi vedno najmlajši. Za vas smo pripravili nekaj krasnih idej za letošnja velikonočna jajčka.

Kako pomagati otroku pri težavah v šoli?
Kaj lahko naredimo starši, ko se otrok sooča s težavami v šoli? Za vas smo pripravili nekaj praktičnih nasvetov.

Koliko časa so lahko otroci pred zasloni?
Da je vse več odvisnosti od spleta in televizije, pričajo vsakoletne raziskave različnih strokovnjakov. Tudi starši lahko pri otrocih opažamo porast zanimanja za spletne aplikacije in televizijske vsebine. Že zelo majhni otroci znajo odkleniti telefon, poiskati aplikacije za predvajanje risank in si jih tudi predvajati. Včasih smo precej navdušeni nad njihovim poznavanjem tehnologije, včasih pa je to precej zastrašujoče. Kdaj in kje potegniti črto? Na koga se obrniti, ko ugotovimo, da je naš otrok odvisen od tehnologije? Na kakšen način se zavarovati pred morebitnimi škodljivimi vplivi spleta in televizije?

Jantarjeva ogrlica: zdravilna ali nevarna?
Veliko staršev, v želji da bi omilili otroku bolečine pri izraščanju zob, posega po jantarjevih ogrlicah, ki jih malim dojenčkom nadenejo okrog vratu. O njih se pogosto razpravlja na forumih in Facebookovih straneh. Številni starši pa se odzovejo po načelu "če ne pomaga, tudi škoduje ne", kar seveda ne drži.

Sadfishing – ko najstnik išče pozornost z deljenjem svojih stisk na spletu
V poplavi številnih trendov, ki smo jim priča v današnjem času, v oči bode tudi ’sadfishing’, ki je neke vrste iskanje pozornosti in podpore na spletu z izpostavljanjem svojih težav in stisk. Težava nastane, ker poleg podpore, sočutja in pozornosti, najstnik lahko v odgovor dobi ravno nasprotno – norčevanje in druge vrste verbalnega nasilja, kar situacijo še dodatno poslabša. Ker družbeni mediji postajajo vse večji del otrokovega življenja, je pomembno, da starši poznajo ta trend in kaj vse prinaša.

Kako se odzvati na razkritje najstnika, da je istospolno usmerjen?
Kaj bi rekli svojemu najstniku, če bi vam nekega dne razkril, da je istospolno usmerjen? Nedvomno gre za vprašanje, ki prebudi razmišljanje. Tudi če bi imeli težave s sprejemanjem otrokove identitete, je ohranjanje starševske vloge najpomembnejši način, kako otroku pomagati pri zavedanju, da je zanj poskrbljeno. Izkazalo se je, da je občutek ljubezni in sprejetosti ključnega pomena za splošno zdravje in razvoj vseh otrok, ne glede na spol ali spolno usmerjenost.

Najstniki in spolnost: Kaj morate vedeti?
Prav gotovo se še dobro spomnite svoje prve izkušnje v spolnosti. In še bolj gotovo je to, da o tem niste spregovorili s svojimi starši. Menite, da vam bodo vaši otroci zaupali o tem? Verjetno upate, da bodo. Najverjetneje pa se to ne bo zgodilo. Pa vendar morate biti kot starši dobro osveščeni in pripravljeni tudi na pogovor o tej temi.

Ko me med službenim klicem stokrat pokličejo "Mami, mami, mamiii"
Včasih me znanci (in tudi neznanci) pokličejo zaradi službenih zadev in tedaj otroke milo prosim, ali so lahko med pogovorom kar se da umirjeni in tihi. Takrat se vsi trije strinjajo, obljubijo ter prikimajo z velikimi in zaupanja vrednimi očmi. Nato pa se oglasim ...

Zakaj ima toliko otrok težave z opuščanjem pleničk
Sem mamica dveh otrok in vzgojiteljica, ki se dnevno srečuje z vse več otroki, ki jim odvajanje od plenic predstavlja hudo stisko. Sama sem imela v otroštvu pogosto vneto ritko, kasneje v času odraščanja pa vnetja nožnice, ki jim kar ni bilo konca. Ko sem sama našla zase celostno naravno rešitev in se vnetij rešila, sem zanosila in tako so se vsi strahovi vrnili. Nisem si želela, da je moj otrok povit, želela sem si, da njegova koža diha in da nikoli ne doživi bolečin, ki sem jih sama prestajala zaradi vnetij. Veliko staršev ima podobne strahove, ampak ko želimo otroka rešiti povitosti, žal pot ni vedno tako zelo preprosta.

Marko Juhant o "normalni" goloti v družini
Še posebej, ko so otroci manjši, je velika verjetnost, da bodo vdrli v kopalnico in nam delali "družbo" med tuširanjem ali uporabo stranišča. Golota se jim ne zdi nič posebnega, dojemajo kot nekaj naravnega in običajnega. Stvari se z leti spremenijo tako za starše kot tudi (starejše) otroke. Marko Juhant pojasnjuje, kakšna golota je "normalna" v družini, kdaj je čas, ko je treba otroku omogočiti intimo, ter kakšne so lahko posledice, če se starši "preveč skrivajo" pred otroki in če so "preveč odkriti".

Potrjeno: Več ko ima mama otrok, bolje spi
Smo se vsi skupaj dodobra nasmejali zgornji trditvi? Pa vendar drži. Znanstveniki namreč trdijo, da so z zadnjo študijo pridobili rezultate, s katerimi potrjujejo, da matere, ki imajo več kot tri otroke, boljše spijo od tistih, ki jih imajo manj.

Delovanje vzgojnih zavodov v Sloveniji
Kako delujejo vzgojni zavodi, kdo mladostnike napoti tja, in kakšno je njihovo življenje, ko izstopijo iz zavoda, so vprašanja, ki smo jih zastavili pristojnim službam. Odgovore si preberite v spodnjih vrsticah.

Odnos s toksičnim staršem – kako ukrepati?
Odnos s staršem je eden najpomembnejših odnosov v našem življenju. Večina si pod besedo 'mama' ali 'oče' predstavlja toplo, ljubečo, skrbno in predano osebo. Vendar niso vsi starši takšni. Včasih odnos z materjo ali očetom, ki je toksičen, pusti velike posledice, ki jih nosimo naprej v vse nadaljnje odnose. Toksičen odnos pa je dobro čimprej prepoznati in pravilno ukrepati. Le na ta način lahko začnete graditi nove, predvsem pa zdrave odnose z drugimi.

To so pasti enostarševskih družin
Vloga mame samohranilke ali očeta samohranilca zna biti precej stresna in polna vsakodnevnih izzivov. Če starš, ki sam vzgaja in skrbi za otroka, uspe najti ravnovesje med plačevanjem stroškov, varstvom za otroka in službenimi obveznostmi, potem lahko v tej vlogi tudi uživa.

Čustveno inteligentni očetje imajo srečnejše otroke
Tradicionalna vloga očeta je pogosto pomenila tudi čustveno razdaljo med očetom in otrokom. Tradicionalni oče je namreč vzgojo in nego otroka vse do obdobja najstništva prepuščal materi. To se v zadnjem obdobju precej spreminja in očetje so stopili v ospredje. Raziskave so pokazale, da so otroci takšnih očetov veliko samozavestnejši in srečnejši. Preverite, zakaj.

"Mami, zakaj ima Božiček enkrat dolgo in drugič kratko brado?"
Opažam, da devetletni Matevž počasi že malce sumi, kako darila v resnici nosimo odrasli in da dobri možje ne obstajajo. Malo verjetno se mu denimo zdi, da enemu samcatemu možu lahko uspe v eni noči obdariti vse otroke sveta, in ne razume, kako mu uspe ne zamešati vseh naslovov in številnih raznovrstnih daril. Zanima ga, zakaj je Božiček na Hrvaškem videti drugače in zakaj z njim govori po hrvaško, "če pozna vse svetovne jezike", in čemu je enkrat velik, drugič manjši, pa suh in debel ter z dolgo in s krajšo brado.

Kdaj prvič v kino?
Kadar razmišljamo o ogledu filmov ali risank skupaj z otroki, si po navadi želimo gledati kakovostne vsebine, primerne otroškim očem in skladne z našimi družinskimi vrednotami. Napovedniki in opisi filmov nas pri tem zlahka zavedejo. Kako se torej odločiti, kateri film gledati in kdaj otroku sploh predstaviti filmsko industrijo? O tem smo se pogovarjali z ljubiteljem in poznavalcem filmov Vidom Štehom.

12-letni deklici iščejo rejniško družino
Praznični dnevi, lučke na drevesih in veselje v srcu ljudi ob prihajajočih decembrskih praznikih marsikomu predstavljajo stisko, ker sam nima toplega doma, hrane na mizi in ljubeče družine. Srce parajoče pa so zgodbe slovenskih otrok, ki se v teh dneh sprašujejo, zakaj jim usoda tega ni namenila in čemu so prepuščeni sami sebi. Po spletu je zaokrožilo pismo 12-letnice, ki je pretreslo marsikoga.

Izbira ljubljenčka naj bo prilagojena načinu življenja družine
Smo v času, ko otroci v družbi staršev dedku Mrazu in Božičku odpošiljajo najrazličnejše želje. Med njimi se znajde tudi želja po hišnem ljubljenčku, bodisi malem kosmatinčku, čudaškem kuščarju ali govoreči papigi. Starši se tako znajdejo v precepu, ali otroku žival omogočiti ali ga razočarati z neuslišano željo. Katero žival izbrati, predvsem pa o odgovornosti do nje, smo se pogovarjali z Elen Pejič, dr. vet. med.