starš

Jaka je imel pri dveh mesecih napad hitrega srčnega utripa
Bil je popolnoma običajen, lep, sončen, oktobrski ponedeljek. Po triurnem sprehodu s kolegico (med katerim je Jaka neprekinjeno spal) sva prišla domov, Jaka sem podojila, malo sva se igrala in potem je spet zaspal. Pri dveh mesecih je menda to njihovo delo.

'Otroku nikoli ne smemo kritizirati drugega starša, niti o njem neprimerno govoriti'
Vzgoja otroka je lahko preizkušnja za vse starše, še posebej, če se razlikujejo v svojih željah. Ali lahko postaneta starša "dober team" kljub razlikam, ki ju ločujejo, in kako? O tem smo se pogovarjali z dr. Saro Jerebic, ki je specialistka zakonske in družinske terapije.

Ste danes že storili kaj zase?
Vloga starša od nas zahteva marsikatero prilagoditev in spremembo. Vsekakor na prvo mesto postavljamo otroke in družino, posledično pa nam manj časa ostane zase. Pa vendar ne smemo pozabiti, da takrat, ko smo starši izpopolnjeni in srečni, tudi celotna družina deluje bolje. Zato si le vzemite čas zase, ko boste poskrbeli za svoje telo in duha.

Kako otrok doživlja kritiko svojega telesa s strani staršev?
Kaj se zgodi, ko mati svoji hčerki daje komentarje o njenih širokih bokih, in kaj, ko sin neprestano posluša očitke svojega očeta, da nima prav nič možate postave? Čeprav gre le za dva karikirana primera, je spodbujanje pozitivnega odnosa do telesa oz. pozitivne telesne samopodobe pomemben del vzgoje, še toliko bolj v času pubertete.

Sporočila staršev otrok, ki imajo avtizem
Generalna skupščina ZN je leta 2008 2. april razglasila za svetovni dan zavedanja o avtizmu, da bi tako spodbujala k boljšemu razumevanju te motnje. Mi pa vam posredujemo nekaj sporočil staršev avtističnih otrok.

Videoposnetek otroka, ki miri bratca, postal viralni hit
Mama je na spletu objavila posnetek, na katerem njen starejši sin poskuša umiriti mlajšega. In to mu – kot boste lahko videli na spodnjem videu, pravzaprav odlično uspeva. Bravo, mali!

Ni vsaka kritika slaba in ni vsak komentar dobronameren
Starševstvo je zahtevno, saj nas neprestano sooča z novimi izzivi, preizkušnjami in prelomnicami. A če k temu dodamo še pritiske, kritike in nestrpnosti zunanjih opazovalcev, ki pogosto modrujejo, kako bi morali vzgajati svojega otroka, je vloga še toliko težja. Dejstvo je, da skoraj vedno hote ali nehote pridemo v stik z ljudmi, ki nimajo enakega pogleda na vzgojo kot mi, od naše suverenosti pa je odvisno, kako do živega nam pridejo njihove besede, mnenja, opazke. Tako kot pri vseh odnosih je tudi v tem primeru treba znati postaviti meje.

Kako staršem odpustiti za napake, da bomo sami boljši starši?
Ena najtežjih stvari v življenju je staršem odpustiti za napake, ki so jih storili v našem otroštvu. Od njih veliko pričakujemo. Upamo, da bo enkrat drugače, da nas bodo končno sprejeli take, kot smo, da nas bodo pohvalili, da bodo ponosni na nas. Da se bodo opravičili, priznali in prosili odpuščenja. A v resničnem življenju ni vedno tako. Niso vsi zmožni brezpogojno ljubiti lastnih otrok, in če so to naši starši, se lahko stare rane vedno znova odpirajo ter močno bolijo še mnoga, mnoga leta. A ni treba, da je tako. Kako odpustiti tudi brez opravičila in kako iti dalje, da bomo lahko sami boljši starši, svetuje psihoterapevtka Katja Knez Steinbuch.

Alen Kaučič: 'Starševstvo je najlepša ter najzahtevnejša naloga na svetu'
Redki so moški, ki radi iz srca in iskreno spregovorijo o starševstvu, svojih izkušnjah in vsakdanjih opravilih, a vendar obstajajo. Eden izmed njih je Alen Kaučič, ki se je odločil, da bo ustanovil svojo stran na družabnih omrežjih, kjer bo delil svoje izkušnje, občutja in naloge starševstva. Na ta način želi spodbuditi tudi ostale očete, da se bodo več pogovarjali o tej temi, da si bodo izmenjavali mnenja, vprašali, če česa ne bodo vedeli in skupaj podebatirali o različnih temah.

12 stvari, ki jih mentalno močni starši ne počnejo
Rešujete domače naloge namesto svojih otrok? Se udeležujete prepirov z njihovimi vrstniki? Potem je skrajni čas, da prenehate s takšnim početjem, kajti le mentalno močni starši lahko vzgojijo mentalno močne posameznike. In zavoljo njihove boljše prihodnosti opustite tovrstne vzorce vzgoje.

Nasveti, kako pomagati najstniku pri odraščanju
Mnogi starši si zaskrbljeno zastavljajo vprašanje: »Je vedenje mojega najstnika še normalno?« Težko je namreč razumeti, kako sta ljubka deklica ali mali fantič čez noč postala skorajda odrasli osebi, kar je s seboj prineslo tudi številne čustvene in vedenjske spremembe. Pomembno je, da jim v tem, na trenutke težkem in zmedenem obdobju, starši znamo stati ob strani in pomagamo uspešno prebroditi tudi tista malce bolj problematična obdobja.

V primeru neodzivnih staršev otrok razvije nevarno obliko navezanosti
Že od rojstva naprej se med staršem in otrokom vzpostavi čustvena navezanost, ki vpliva na kakovost vseh kasnejših odnosov, ki jih oblikuje v življenju. A ne le to, vpliv ima tudi na naše soočanje s stresnimi situacijami in na občutek varnosti pri spopadanju z izzivi življenja.

10 stvari, ki ogrožajo vajin odnos
Ste se kdaj vprašali, zakaj ne uživate v popolnosti svojega partnerskega razmerja? Zakaj vaše razmerje ni takšno, kot bi si morda želeli? Zakaj se odtujujeta? Spodaj razkrivamo nekaj odgovorov na vaša morebitna vprašanja.

Hčeri, ki je ne bom nikoli imela
Včasih so želje eno, realnost drugo. Prav gotovo se vsak izmed nas kdaj vpraša, kako bi bilo, če bi ... imeli boljšo službo, hišo namesto stanovanja, varnost, finančno stabilnost, več otrok, kot jih imamo. Vsem so dovoljene sanje in včasih se uresničijo, včasih pač ne. In tudi to je v redu. O tem govori spodnji zapis mame dveh otrok.

To je pomembno za otrokov razvoj
Ni ga starša, ki si ne bi želel, da bi se njegov otrok razvil v uspešno odraslo osebo. Pri tem lahko svojim otrokom pomagate, ampak zagotovo ne tako, da stvari naredite namesto njih. V vsakem obdobju odraščanja mu lahko kot starš stojite ob strani in ga z različnimi načini spodbujate k razvijanju kreativnosti, miselnosti in samostojnosti.

Kako odgnati strah pred temo?
Strah pred temo je v času zgodnjega otroštva zelo pogost in nič kaj nenavaden pojav. Nekatere otroke je strah, da bo nekaj prišlo iz teme, drugi so prepričani, da se pod posteljo skriva pošast, tretji se bojijo, da je v omari nekaj strašnega. Kako jim lahko pomagate?

Kaj vse mora vedeti družina z več otroki?
Družinske potrebe se zagotovo razlikujejo pri tistih, ki imate enega, dva ali več otrok. Običajno ob prvem otroku preverjate in preizkušate starševske veščine in jih tudi utrdite, to pa marsikateri mladi mamici in novopečenemu očku olajša odločitev pri želji, da bi prvi otrok dobil bratca ali sestrico. V nadaljevanju si preberite, kaj vse mora vedeti družina z več otroki.

Spregovorili starši otrok s posebnimi potrebami
Med epidemijo so se v še posebej hudi stiski znašli otroci s posebnimi potrebami in njihovi starši, ki se vsakodnevno soočajo z izzivi šolanja na daljavo. Otroci potrebujejo stalno pomoč, težko jih je motivirati in starši morajo poskrbeti še za vse drugo. Med drugim morajo poskrbeti za šolanje njihovih sorojencev, hkrati delati na domu ali hoditi v službo, kuhati, pospravljati ... Se vsak dan vedno znova soočiti z novimi nepredvidljivimi izzivi in težavami.

10 najslabših komentarjev, ki jih dobijo starši, ki imajo samo enega otroka
Čeprav edinci odraščajo drugače, so enako fenomenalni kot otroci, ki imajo sorojence. A kljub temu so deležni stereotipov.

7 najpogostejših stavkov, ki jih boste slišale kot novopečene mame
V današnjih časih družba bolj kot kdaj koli prej ocenjuje starševstvo. Na vsakem koraku lahko slišite nasvete, usmeritve, predloge, ki se tičejo v bistvu zgolj vas in vaše nove družinice. Pa vendar si ljudje enostavno ne morejo pomagati, da vas ne bi ogovorili, zato boste v prvih mesecih materinstva prav gotovo pogosto slišali ene in iste povedi.

Dvomesečna hči bivšega nogometaša se bori z levkemijo
"Vsak dan bijemo novo bitko," je o stanju svoje dvomesečne hčerkice Azaylije Diamond, zapisal bivši nogometaš Ashley Cain.

Triki, s katerimi otrok ne bo več izpuščal obrokov
Zajtrk je najpomembnejši obrok dneva, prazna vreča ne stoji pokonci in zjutraj jej kot kralj, zvečer pa kot berač ... To so reki, ki so jih tudi nam govorile že babice, a vemo, da na otroke večkrat nimajo učinka. Prav zdrav in uravnotežen zajtrk pa je res pomemben za zdravega in srečnega otroka. Če vašemu jutranja poslastica ne diši, ga boste morebiti prav s temi triki prepričali, da zajtrka ne bo več izpuščal. Čeprav se morda sprva tako ne zdi, ima lahko prav čas, ki ga otrok preživi ob zajtrku, številne pozitivne lastnosti, ki mu bodo sledile tudi v nadaljnjem življenju.

'Za te stvari bi želela, da bi mi jih kdo povedal, preden sem postala mati'
Vse bi bilo lahko lažje, če bi se med seboj malo bolj odkrito pogovarjali, je prepričana mamica Jillian Quint. Še posebej prvo leto otrokovega življenja, ki je obdano z nešteto vprašanji in strahovi, bi bilo lahko veliko lepše in sproščujoče, če bi mame pred tem vedele štiri stvari.

Po letih truda in umetnih oploditev sta dobila trojčice
Par iz Dublina se je vrsto let trudil, da bi s pomočjo umetne oploditve dobil otroka. V ta namen je porabil ogromno denarja, vendar je ambulanto vedno znova zapustil v razočaranju. Dokler se ni odločil poskusiti še zadnjič.

Zakaj otroci iščejo tolažbo pri mami in ne pri očetu?
Zakaj otroci po tolažbo vedno stečejo k materi, se je vprašal eden izmed očetov. Trdi, da je to najbrž posledica družbenih norm in spolnih vlog, ki jih v družbi kot starši igramo.

Izpoved mame: 'Včasih se počutim kot obupna mati'
Čas družabnih omrežij in 'insta' življenja je dvignil pričakovanja o tem, kako naj bi bila videti uspešna zveza dveh, kako starševstvo in vzgoja otrok in kako uspešno življenje. Fotografije, s katerimi nas vsak dan 'bombandirajo' razni vplivneži nam v večini vlivajo lažen občutek manjvrednosti. Občutek, da pa mi ne delamo vsega tako popolno in da nismo videti tako popolno, kot se za današnji standard spodobi.

Kako motivirati otroka, ki se mu "nič ne da", ki nima nobene motivacije?
"Otroku povejmo, da je življenje polno radosti, veselja, čudežev, ki se odkrivajo, če pozitivno pristopimo kot navdušeni raziskovalci, če se znamo tudi samomotivirati. Povejmo mu, da motivacija za vadbo kitare morda ni vedno največja, ampak da bomo nato nekje nekoč v krogu prijateljev poprijeli za kitaro in zaigrali lepo pesem. Otroku recimo: "Ali ni super, da boš znal s kitaro popestriti petje?" svetuje Iris Kline Arih. Z resonančnim coachingom vas lahko nauči poiskati notranjo moč, zaklad, sijaj, sonce, "ki je vse od rojstva v vsakem izmed nas".

Kdaj ima starš pravico do dela s krajšim delovnim časom?
Odločitev za delo s krajšim delovnim časom od polnega je pomembna odločitev, ki bo vam po eni strani prinesla več prostega časa in koristi za družinsko življenje, po drugi strani pa bo pomenila manjše prihodke gospodinjstva.

Za vse starše, ki letos prvič uvajajo otroka v vrtec ali v šolo
Ali gre tudi vaš otrok letos prvič v vrtec ali šolo? Gre za velik korak malega otroka, ki zdaj, še toliko bolj, potrebuje vašo ljubezen, skrb in pozornost.

Teh 10 ponavljajočih se dejstev dela starševstvo zabavno!
Glavni Murphyjev zakon se glasi: Če lahko gre kaj narobe, bo narobe tudi šlo. In to je pravzaprav vodilo, ko enkrat postanete starš malemu bitjecu.