Bibaleze.si

stanje

Zdrav otrok
19. 12. 2023 05.00

Tako lahko prepoznate znake nevarne sepse pri otrocih

Sepsa je življenje ogrožajoče stanje, ki lahko prizadene tudi otroke, med katerimi so najbolj ogroženi novorojenčki, mlajši, kronično bolni otroci in otroci z oslabljenim imunskim sistemom. Kako lahko starši prepoznajo znake, ob katerih je nujna čimprejšnja zdravniška pomoč, je pojasnila specializantka pediatrije Petra Prunk Križanec, dr. med., s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja v UKC Ljubljana.

Prosti čas
18. 12. 2023 08.34

Pravijo, da so to najlepši kotički za praznične izlete

Naj si bo v šolo, službo ali na izlet – potovanje z vlakom je vselej dogodivščina, ob kateri nas prevevajo posebni občutki. Morda zato, ker prebudi spomine na otroštvo, ko smo poslušali pravljice o pogumnih lokomotivah in komaj čakali, da gremo na izlet z vlakom. Pa tudi, če samo do naslednje postaje. Morda je kriv enakomeren nežen zvok, ki smo mu priča med potjo. Ali kaj tretjega. Dejstvo je, da ima vlak posebno mesto v naših srcih, zato bi ga morali večkrat izbrati za svoje prevozno sredstvo. In čarobni praznični ter idilični zimski dnevi so kot nalašč za to.

Po porodu
15. 12. 2023 05.00

Neprecenljiva vloga patronažnih medicinskih sester v prvih dneh življenja

Patronažne medicinske sestre imajo ključno vlogo v prvih dneh materinstva. Pomagajo, vodijo in svetujejo v najlepšem in hkrati zahtevnem obdobju. So neprecenljive takrat, ko mamica, dojenček in celotna družina vstopajo na novo pot skupnega življenja. V dom prinašajo znanje, podporo in toplino ter so priče ustvarjanja prvih vezi med materjo in otročkom.

Vzgoja in vrtec
09. 12. 2023 05.00

Prvič v varstvo: Kako se pripraviti?

Ena težjih preizkušenj za mamice je, ko se odločijo otroka prvič pustiti v varstvu. Na kaj vse je treba pomisliti in kako se pripraviti? Za vas imamo nekaj uporabnih nasvetov.

Zdrav otrok
09. 12. 2023 05.00

Prebavne motnje pri otroku: vzroki, znaki in pomoč

Pri otrocih se prebavni sistem še razvija, zato so bolj dovzetni za prebavne motnje, kot so zaprtje, driska, bruhanje in kolike. Preverite, zakaj se pojavijo, kako pomagati in kdaj je treba obiskati pediatra.

Nosečnost
08. 12. 2023 05.00

Vse o diastazi rektusov – razmiku trebušnih mišic

Vse o diastazi rektusov – razmiku trebušnih mišic, ki ga imajo skoraj vse, ki so rodile. Vseeno pa se o njem (pre)malo govori, eni o njem šepetajo, drugi ga celo označujejo za tabu temo. Pogovor z Darijo Šćepanović, eno največjih strokovnjakinj.

Novice
05. 12. 2023 05.00

Mixa – francoski strokovnjak za občutljivo kožo predstavlja tri nove napredne večnamenske kreme

Hipoalergeno. Formulirano pod zdravniškim nadzorom. Primerno za občutljivo kožo.

Zdrav otrok
30. 11. 2023 11.27

Takrat je čas, da posežemo po probiotikih za otroke

Če se prehranjujete raznoliko in vaši otroci normalno rastejo ter se zdi, da nimajo prebavnih težav, potem verjetno ne potrebujete probiotičnega dodatka. Če pa se pri otroku pojavijo določeni simptomi in znaki, pa je morda čas, da začnete probiotike dodajati v otrokovo prehrano. Kaj sploh so probiotiki in kako delujejo?

Nosečnost
26. 11. 2023 05.00

Huda bolezen, ki ogroža tako nosečnico kot tudi plod

"Norice v nosečnosti so lahko zelo huda bolezen, ki ogroža tako nosečnico kot tudi plod oziroma novorojenca. Lahko se končajo s smrtjo nosečnice, matere, plodu ali novorojenca," je opozorila prof. dr. Mojca Matičič, dr. med., spec. infektologinja in spec. internistka s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana. Pojasnila je, kaj bi morali vedeti o noricah v nosečnosti in prenosu na plod ter tudi o pasovcu.

Zanositev
25. 11. 2023 05.00

Ginekolog razkriva: "36-letnice mislijo, da je plodno obdobje čas, ko imajo menstruacijo"

Zdravniki vse pogosteje svarijo ženske pred nezadostnimi informacijami in nevednostjo glede plodnosti in zanositve, predvsem pa pred nevarnostjo daljšega odlašanja nosečnosti.

Problematični najstnik
18. 11. 2023 05.00

Družinska terapevtka: 'Nihče se ne rodi hudoben'

Kje smo ga polomili, se sprašujejo starši v obdobju, ko je med mladimi toliko verbalnega, psihičnega in fizičnega nasilja. Kakšne temelje smo jim dali, kakšna prihodnost nas čaka? O tem smo se pogovarjali s slovensko mag. zakonskih in družinskih študij, zakonsko in družinsko terapevtko, Mašo M. Bahor, ki pravi, da je veliko odvisno od vzgoje in odnosa v ranem otroštvu.

Trači
09. 11. 2023 11.01

Hči Brucea Willisa o dementnem očetu: 'Ko sem z njim, vidim ljubezen'

Tallulah Willis, 29-letna hči, je v sredo gostovala v oddaji, kjer je spregovorila o igralcu, ki se bori s frontotemporalno demenco, in razkrila, kakšno je njegovo trenutno stanje.

Zdrav otrok
07. 11. 2023 05.00

Solna soba za otroke - kako deluje in komu pomaga?

Za solno sobo sem prvič slišala pred nekaj leti v družbi več mamic. Znanka jo je redno obiskovala s sinom z astmo in zaupala nam je, da mu vsako leto nudi solne terapije, saj opaža, da mu zelo pomagajo in da ima manj težav z dihanjem. Prav tako je bil čez zimo manjkrat prehlajen in je manj kašljal kot prejšnja leta, k čimer je po njenem mnenju pripomogel ravno obisk v solni sobi.

Novice
07. 11. 2023 05.00

'Si ti poškodoval najinega otroka?' – pretresljiva izpoved mame

Prvi dnevi in meseci otrokovega življenja znajo biti naporni, stresni, nepredvidljivi. Neprespane noči, utrujenost, razdražljivo jokanje otroka, nihanje vaših hormonov in razpoloženja lahko privedejo do napačnih odločitev in hudih posledic.

Nosečnost
30. 10. 2023 05.00

Spolnost med nosečnostjo: prednosti, pomisleki in smernice

Spolnost in intima sta pomembna dejavnika za zdrav partnerski odnos, mnogi pari pa se sprašujejo, kako je s tem v obdobju nosečnosti. Razumevanje stanja in primerne smernice lahko pomagajo paru ohraniti zadovoljiv in izpolnjujoč partnerski odnos tudi v obdobju nosečnosti, zato si preberite nekaj koristnih informacij na to temo.

Zdrav otrok
24. 10. 2023 05.00

Naravne rešitve zoper drisko pri dojenčku in otroku

Driska pri otrocih je pogosta bolezen, za katero je značilno tekoče, vodeno blato, ki se pojavlja pogosteje kot običajno. Pogosto jo povzročijo virusne ali bakterijske okužbe, slabe higienske navade, onesnažena hrana ali voda ali spremembe v prehrani.

Družina in odnosi
23. 10. 2023 05.00

Biološka ura tiktaka, vi pa razmišljate o še enem otroku? To morate vedeti

Odločitev, da ne boste imeli več otrok, zna biti izjemno čustvena in predvsem težka, celo ena najtežjih v življenju staršev. Ko pridete do točke, ko uživate v življenju in svobodi, otroci so večji, vaša biološka ura pa se počasi izteka, si postavljate vprašanje, če je to res to. Če vam bo morda kdaj žal, ker se niste odločili za še enega otroka in če bi bila odločitev za novega člana prava ali bi otežila situacijo ostalim članom družine. Za vas smo pripravili vprašanja, na katera si boste morali odgovoriti, preden sprejmete to pomembno odločitev. Morda vam bo potem (vsaj nekoliko) lažje.

Družina in odnosi
16. 10. 2023 05.00

Kako podpreti sorojenca otroka s posebnimi potrebami?

Pravijo, da ima zdrav človek tisoč želja, bolan pa le eno, in sicer da bi bil zdrav. In res je tako. Starši otrok, ki imajo neozdravljive bolezni, si želimo le, da bi bilo moč to spremeniti. Pa žal ni tako. Stanje lahko mnogokrat izboljšamo, a bolezen oziroma stanje ostaja. Počasi to sprejmeš in vtkeš v svoje življenje, v družinsko življenje.

Novice
15. 10. 2023 05.00

5 zvezdnic, ki imajo otroka z Downovim sindromom

Pet znanih zvezdnic, ki so postale mame otroku z Downovim sindromom ima dve skupni točki: strinjajo se, da se v ničemer ne razlikujejo od drugih mamic, hkrati pa imajo zaradi priljubljenosti ogromen vpliv na ozaveščanje o tej kromosomski napaki in sprejemanje le te v javnosti.

Pregledi med nosečnostjo
15. 10. 2023 05.00

Vse, kar morate vedeti o testu NIPT

NIPT je predrojstni presejalni test, pri katerem z analizo zunajcelične DNK ploda v materini krvi z visoko natančnostjo ugotavljamo, ali obstaja tveganje za različne kromosomske napake pri še nerojenemu otroku.

Očkov kotiček
09. 10. 2023 05.00

Kakšna je vloga partnerja pri porodu?

Občutek, da nam nekdo stoji ob strani, ko smo na kateri izmed življenjskih preizkušenj, je neprecenljiv. Ena izmed teh je prav gotovo tudi prihod novorojenčka. Mati v tem obdobju potrebuje vso podporo okolice, da bi bila kar se da pomirjena in čustveno stabilna. O tem, kakšno vlogo nosi oče otroka pri podpori matere in samem porodu, smo se pogovarjali s Klavdijo Slapar, diplomirano babico, študentko zakonskih in družinskih študij ter strokovnjakinjo Sočutnega varstva otrok.

Vzgoja in vrtec
04. 10. 2023 05.00

Kako permisivna vzgoja vpliva na delo vzgojiteljev in učiteljev?

Vpliv permisivne vzgoje lahko privede do izzivov v vrtcih in šolah, kjer okolje zahteva določeno mero discipline, upoštevanja pravil in navodil ter prilagajanja. Kako se lahko vzgojitelji in učitelji ter tudi starši soočijo z njimi, pojasnjuje redni profesor obče pedagogike in teorije vzgoje na ljubljanski Filozofski fakulteti dr. Robi Kroflič.

Po porodu
02. 10. 2023 05.00

Poporodni simptomi, ki so lahko nevarni

Porod je za večino žensk kljub bolečinam ena najlepših izkušenj. Vendar pa včasih po porodu lahko pride do zapletov. Prav je, da se ženske pred porodom zavedajo tudi njegovih manj prijetnih posledic in se nanje nadvse dobro pripravijo.

Očkov kotiček
27. 09. 2023 05.00

Očka Miro: 'Nekega dne se je zgodilo, da nisem mogel vstati iz postelje'

Mnogi se ob prebranem naslovu morda začudeno sprašujejo, ali je sploh mogoče, da bi moški lahko trpel za poporodno depresijo. A odgovor je preprost – seveda. Po rojstvu otroka je tudi oče dovzeten za poporodne motnje razpoloženja, žal pa je ozaveščenost o tem še dokaj nizka. Prav zaradi slednjega stanje pogosto ostane nediagnosticirano in nezdravljeno. Preverite, kakšni so znaki in kakšen je lahko vpliv očetove depresije na odnos z otrokom.

Zdrav otrok
22. 09. 2023 08.02

5 napačnih odločitev, kadar ima otrok vročino

O vročini govorimo takrat, ko izmerjena temperatura pod pazduho presega 37,2 stopinje, v ušesu 37,5 stopinje in v ritki 38 stopinj Celzija. Merimo jo v mirovanju, vsaj dve uri po zadnjem zaužitem obroku, medtem pa otroku ni priporočljivo dajati toplih napitkov.

Prehrana v nosečnosti
22. 09. 2023 05.00

Hrana, ki lahko poveča možnosti za zanositev in zdravo nosečnost

V obdobju, ko želimo zanositi in potem tudi v nosečnosti, raznolika in zdrava prehrana igra eno največjih vlog. Z uživanjem kakovostne hrane, ki vsebuje potrebna hranila, lahko namreč znatno povečamo možnosti zanositve, hkrati pa na drugi strani med nosečnostjo vplivamo na razvoj ploda in poznejše zdravje otroka.

Novice
21. 09. 2023 05.00

Oče deklice, ki je prodajala krofe, da bi mu pomagala pri zdravljenju, je bolje

Nina Ninković, deklica, ki šteje komaj 11 pomladi, je pred nekaj meseci osvojila srca javnosti. Na ulici je prodajala krofe, da bi zbrala denar za zdravljenje bolnega očeta.

Zanositev
20. 09. 2023 05.00

Prepoznajte prve simptome nosečnosti

Veste, kateri so zgodnji nosečniški znaki? Bi jih znali prepoznati? Preverite.

Blog
19. 09. 2023 05.00

'Čarobna palčka ne obstaja, na to me je ena mama še posebej opozarjala'

Sonce je počasi začelo sijati tudi v moje preluknjano srce. Mnogokrat so bili žarki ljudje, ki so se pojavili v mojem življenju in mi pomagali prebroditi kakšno nevihto. Hkrati pa sem tudi sama začela sprejemati in ponotranjati nov način življenja, ki me je oziroma nas je čakal.

Nosečnost
18. 09. 2023 05.00

V slovenskih porodnišnicah uporabljajo različne metode lajšanja obporodnih bolečin

V slovenskih porodnišnicah uporabljajo različne metode lajšanja obporodnih bolečin, ki so dandanes v veliki večini brezplačne in jih omogočajo 24 ur na dan. Preverite, katere so na voljo!

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1063