Bibaleze.si

stanje

Po porodu
04. 09. 2021 07.15

Steznik po porodu: da ali ne?

Če ste noseči ali ste pred kratkim rodili, ste verjetno pripravljeni narediti veliko, da se vaša postava vrne v čas pred nosečnostjo. Eden od pripomočkov je tako tudi poporodni steznik.

Za mami
17. 08. 2021 05.00

Ne pozabite: zadnji rok za prijavo je 28. avgust

Marsikatera ženska si po porodu ne more zamisliti, da bi poleg skrbi za dojenčka našla čas za gibanje, kar hitro vodi v nalaganje maščobnih oblog na kritična mesta in slabo počutje v lastnem telesu. V prvem letu materinstva 'izziv' pri številnih rešuje 'vozičkanje', ko otrok enkrat shodi, pa količina in intenziteta rekreacije močno nazadujeta, zato je pametno, da si takrat omislimo drugačen pristop: idealna rešitev je tek, saj gre za prostorsko in časovno neomejeno obliko vadbe, ki jo lahko povsem prilagodimo svoji fizični pripravljenosti. To pa še ni vse ...

Partnerski odnosi
04. 08. 2021 11.26

Blog: Jaz, ti, postelja, akcija!

Hm, hm … bom rekla samo, da me veseli, da so strokovnjaki končno ugotovili in zapisali še z moške perspektive, kar naše – včasih tudi boljše – polovice blazno moti pred, med ali večernim druženjem v postelji.

Po porodu
30. 07. 2021 14.40

'Opravljanje potrebe po carskem rezu je lahko pravi pekel'

Pri carskem rezu porodničar prereže trebušno steno in steno maternico ter iz ženske izvleče otroka. Po carskem rezu mamica v porodnišnici ostane še nekaj dni, osebje pa ji v tem času nudi različne možnosti lajšanja bolečine.

Partnerski odnosi
30. 07. 2021 14.19

'Jaz si želim otroka, on pa ne ...'

Teme o večjih življenjskih prelomnicah so v partnerstvu pomembne. Odločitev za poroko in ustvarjanje družine sta zagotovo dva večja življenjska prehoda, ki zahtevata pogovor in strinjanje obeh. A če se pri odločitvi za zakonsko življenje kompromisi še nekako sklepajo, je tema o naraščaju veliko težja. Včasih jo spremljajo konflikti, nestrinjanje in neskončna vprašanja: "Kdaj boš pripravljen/a na otroka?"

Porodne zgodbe
26. 07. 2021 08.00

Porodna zgodba: 'Borba z depresijo in hiter porod'

Prvega poroda se še dobro spominjam, pa čeprav se je zgodil pred 8 leti ...

Blog
14. 07. 2021 12.17

'Po porodu si nisem želela obiskov'

Ljudje smo si različni. Medtem ko so nekateri v ranljivih in nepoznanih okoliščinah radi obdani z ljudmi, drugi potrebujejo samoto. In tako je tudi v obdobju po rojstvu otroka. Nekaterim ustrezajo pozornost, pomoč drugih in obiski sorodnikov ter prijateljev, spet drugi pa potrebujejo nekoliko več zasebnosti, da se navadijo na novo stanje, vzpostavijo svoj ritem in odnos ter se povežejo drug z drugim. Ne en ne drug pristop nista napačna. Oba pa je treba spoštovati.

Za mami
23. 06. 2021 10.01

Izpoved mame: 'Po drsenju v depresijo priplezam po zrak, pa me zopet potegne navzdol ...'

Ste se že kdaj zalotili, kako opazujete objave in fotografije vplivnic ter druge mamice, ki jim vse uspe postoriti z levo roko? Njihovi domovi so vedno urejeni, svetli, bleščeči, njihovi otroci pa so videti, kot bi ravno ušli z modne revije. Vse gre kot po maslu, vse je super. Kaj pa vi delate narobe, da ne zmorete?

Nosečnost
18. 06. 2021 08.17

Resnična zgodba: 'Nosečnost sem preživela priklopljena na infuzijo ...'

Obe moji nosečnosti sta bili izjemno težki. Spopadala sem se namreč s stanjem hiperemeze, ki sicer prizadene od 0,5 do dva odstotka nosečnic in posledično te nihče ne razume in vsi mislijo, da hliniš slabosti in slabo počutje. Ti pa se zaradi tega počutiš še slabše.

Lepota in moda
04. 06. 2021 14.41

Kako primerno negovati kožo po porodu?

Večina žensk se po devetih mesecih nosečnosti in po porodu sooča s številnimi kožnimi težavami, kot so strije, ohlapna koža, pajkaste žilice, suha koža ali pojavom melazme, mozoljev in aken na koži. Nega le te pa je prav tako pomembna, kot med samo nosečnostjo. Zato si le vzemite čas tudi zase in v dnevno rutino vnesite tudi skrb za kožo.

Novice
03. 06. 2021 10.01

Shakira: 'Svoja otroka želim pripraviti na življenje'

V enem izmed nedavnih intervjujev je latino zvezdnica Shakira spregovorila o svoji težki izkušnji. Leta 2017 je namreč zaradi težav z glasilkami morala odpovedati turnejo, nato je zaradi žalosti in obupa zapadla v težko depresijo. Zdaj svoja otroka želi učiti, da četudi kdaj pademo, nič ne de. Pomembno je, da se znamo znova postaviti na noge.

Novice
25. 05. 2021 08.01

Prednosti kraniosakralne terapije za dojenčke

Ste že slišali za številne pozitivne učinke kraniosakralne terapije na dojenčke in otroke? Kakšne so prednosti terapije, v katerih primerih je priporočljiva in kakšni so odzivi staršev, si lahko preberete v spodnjem intervjuju s kraniosakralno terapevtko, Sabino Miklavčič.

Zdrav otrok
21. 05. 2021 11.28

Ima vaš otrok težave z vidom?

Če se slabovidnosti ne opazi pravočasno in se je ne zdravi do 8. leta starosti, se je kasneje ne more popraviti z nobeno metodo. Oseba, ki ima izraženo slabovidnost, nima občutka globine prostora, kar lahko povzroči motnje v vsakdanjem življenju. Kako prepoznati simptome, ki kažejo, da vaš otrok ne vidi dobro?

Spanje in dojenje
18. 05. 2021 07.43

5 stvari, ki jih počnejo starši, ko otroci zaspijo

Prav gotovo ste že kdaj slišali za nasvet: "Počivaj, ko otrok počiva." Najbrž bi si vsi to želeli res storiti, vendar v realnosti počnemo popolnoma druge reči. Katere so tiste najpogostejše?

Dojenček
15. 05. 2021 07.49

Kaj pomeni napihnjen trebušček pri dojenčku?

Napihnjen trebušček še ne pomeni bolezni, alergije ali preobčutljivosti. Kdaj vse je treba zaradi napihnjenosti obiskati pediatra, je pojasnil doc. dr. Jernej Dolinšek, ki obenem močno odsvetuje domače diete na lastno pest. Preverite, zakaj!

Novice
14. 05. 2021 15.55

V vrtcih opažajo večjo odsotnost otrok zaradi tega virusa

V zadnjih dneh v slovenskih vrtcih opažajo večjo odsotnost otrok s podobnimi simptomi – kot so vročina, driska, bruhanje, nahod, kašljanje. Gre za obolenje z adenovirusi, ki povzročajo vnetja zgornjih in spodnjih dihal, očesnih veznic, vnetje prebavil, sečil. Preverite, kaj storiti v primeru okužbe.

Resnične zgodbe
11. 05. 2021 07.18

Jaka je imel pri dveh mesecih napad hitrega srčnega utripa

Bil je popolnoma običajen, lep, sončen, oktobrski ponedeljek. Po triurnem sprehodu s kolegico (med katerim je Jaka neprekinjeno spal) sva prišla domov, Jaka sem podojila, malo sva se igrala in potem je spet zaspal. Pri dveh mesecih je menda to njihovo delo.

Nosečnost
04. 05. 2021 07.00

Kdaj je ’varen’ čas za razkritje nosečnosti?

Marsikatera srečna nosečnica se ob potrditvi nosečnosti sprašuje, kdaj je pravi čas za razkritje vesele novice. Kdaj povedati družini, prijateljem, sodelavcem? Nekatere ženske novica navda s tolikšno srečo, da je enostavno ne morejo skriti, druge so malce bolj zadržane in se držijo ’zlatega’ pravila 12 tednov, tretje pa čakajo z razkritjem, dokler le gre. V vseh primerih velja, da ni napačnega časa, ko lahko sporočite veselo novico vsem najbližjim.

Zanositev
15. 04. 2021 07.52

Vse, česar niste vedeli o darovanju spolnih celic

Po Zakonu o zdravljenju neplodnosti so v Sloveniji postopki OBMP z darovanimi spolnimi celicami dovoljeni le iz zdravstveno utemeljenih razlogov. To pomeni, da se za te postopke lahko odločimo le pri parih, pri katerih moški ali ženska nimata lastnih spolnih celic oziroma so te okvarjene do te stopnje, da zanositve in rojstva zdravega otroka ni mogoče pričakovati.

Partnerski odnosi
12. 04. 2021 18.27

'Po porodu mi ni več do spolnosti'

Preobremenjenost ob rojstvu novega družinskega člana postavi spolnost za nekaj časa na stranski tir. Nekateri pari pa se tudi po 18 mesecih od poroda še vedno soočajo s pomanjkanjem spolnega življenja. Kakšni so razlogi za to?

Novice
08. 04. 2021 08.05

"Romske otroke bi se moralo obravnavati kot otroke, brez predsodkov in etiketiranja"

Precej se je v zadnjih desetletjih spremenilo za romske otroke. Precej na bolje, a žal – roko na srce – še vedno premalo. Stvari se premikajo, vendar počasi, prepočasi ... V letu 2021 je večina romskih otrok na slabšem. Živijo v revščini, v slabih razmerah, pogosto doma nimajo elektrike in pitne vode. V šolo vstopajo s slabim znanjem slovenščine, imajo slabši učni uspeh, po zaključenem šolanju težko vstopijo na trg dela. Pogosto so zaznamovani, stigmatizirani, diskriminirani. A stvari se spreminjajo, da se bodo premaknile v zadostni meri, pa se moramo zelo potruditi vsi.

Novice
31. 03. 2021 08.15

Vesela novica za novomeške (doječe) mamice

Najpogostejša mita o dojenju, ki ne držita: "mamica nima dovolj mleka" in "mleko je preveč vodeno". Naštela ju je predstojnica pediatrije v novomeški bolnišnici, Tatjana Pavlin, ki je opozorila, da po njenih opažanjih dojenje upada, morda tudi, ker mamice niso dovolj ozaveščene, nimajo dovolj podatkov, ne dobijo pravih informacij ... Čeprav bi jih morale že med nosečnostjo. Zdaj so pomembni deležniki stopili skupaj in novomeška občina si prizadeva pridobiti naziv Dojenju prijazno mesto, v okviru katerega bodo doječe mamice dobile boljše informacije, imele bodo kotičke za dojenje, na voljo svetovalce za dojenje in skupine za pomoč, pričakali jih bodo napisi "Dojenje je tukaj dobrodošlo". Ker ... prednostim dojenja ni videti konca.

Zdrav otrok
24. 03. 2021 07.36

Kronično zaprtje pri otroku – kako pomagati?

Zaprtje pri otroku se lahko pojavi zaradi bolezenskih vzrokov, veliko pogosteje pa predstavlja zgolj funkcijsko motnjo. V tem primeru govorimo o kroničnem funkcionalnem zaprtju.

Nosečnost
24. 03. 2021 07.36

Kaj povzroča krvavitve iz nosu med nosečnostjo?

Pri približno 20 odstotkih nosečnic se pojavijo krvavitve iz nosu. Večina nosečnic se pri tem prestraši in jih skrbi zaradi možnih neželenih učinkov. Zakaj nastane krvavitev in kako si lahko pri tem pomagate, bomo za vas pojasnili v spodnjem zapisu.

Novice
11. 03. 2021 07.59

Oče z manipulacijo materi odvzel skrbništvo nad 11-letno hčerjo

Ločitev staršev je vedno boleč postopek, ne glede na razmere, stanje ali leta, pri katerih se to zgodi. Čeprav se nekateri starši trudijo, da okoliščine ne bi vplivale na njihove otroke, se drugim zdi popolnoma samoumevno, da so otroci 'med dvema ognjema' in sredstvo za nadaljnje prepiranje dveh odraslih oseb.

Spanje in dojenje
09. 03. 2021 07.48

To se dogaja pri prehodu iz otroške posteljice v posteljo

Mejniki, ki jih otrok dosega, so prav gotovo vedno nekaj posebnega. Prvi nasmehi, prvi koraki, prve besede, prvo spanje v posteljici in prvo samostojno spanje v veliki postelji. Kaj vse se dogaja ob slednjem mejniku?

Nosečnost
05. 03. 2021 11.55

V Sloveniji so v zadnjih 30 letih zabeležili 8 primerov namišljenih nosečnosti

Za namišljeno nosečnost imamo mnogo izrazov: lažna, neprava, fantomska, ponarejena. Gre za nosečnost, ki se zdi kot prava in vključuje številne simptome, a ni resnična. Nekatere ženske intuitivno vedo, da so noseče, še preden sploh naredijo test nosečnosti. Druge novico izvedo pri ginekologu, ki jim na podlagi ultrazvočnega pregleda potrdi nosečnost. So pa tudi zelo redki skrajni primeri, ko si ženska tako močno želi otroka, da verjame, da je noseča. Pri tem se pojavljajo celo fizični znaki in simptomi, ki še podkrepijo njeno prepričanje. Zanimivo je, da so v preteklosti motnjo zabeležili tudi pri moških.

Zdrav otrok
02. 03. 2021 07.50

8 zdravstvenih priporočil od nosečnosti do otrokovega 2. leta starosti

Obstaja nekaj splošnih zdravstvenih smernic, ki se jih je treba držati za zdrav razvoj in dobro počutje tako matere kot tudi otroka. Za katere smernice gre, preverite v spodnjih vrsticah.

Nosečnost
22. 02. 2021 11.27

Uhajanje urina v času nosečnosti

Mnoge ženske so zaradi urinske inkontinence po nepotrebnem še dodatno obremenjene in o tem ne govorijo z drugimi ter se začnejo celo izogibati socialnim stikom. Kaj lahko storite v primeru urinske inkontinence ter na kakšen način preprečiti uhajanje urina, v spodnjem zapisu.

Novice
22. 02. 2021 09.09

Beži na milijone otrok. Iščejo boljše življenje, priložnost. Tudi v Sloveniji

Tudi otroci stopajo po migrantski in begunski poti. Ranljivi, nič krivi in nikomur nič dolžni so bili zaradi nasilja, spopadov, vojn in revščine prisiljeni zapustiti svoje domove. Mnogi med njimi so prepuščeni samim sebi; ostali so brez staršev, brez tolažbe, varnega objema, topline, ljubezni. V Sloveniji jih nastanijo v azilnem domu.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1071