sporočilo

Kmetija: Prihajajo obiski družin!
Potem ko so tekmovalci letošnje Kmetije od svojih najbližjih stran že dva meseca, bomo nocoj spremljali prav posebno čustveno srečanje. Na Kmetijo namreč prihaja Aljaževa družina, ki pa ga bo sprva malce ukanila, saj bo mislil, da so mu poslali zgolj video sporočilo.

To so najbolj priljubljeni animirani filmi na OTO
Je za vami dolg in naporen dan v službi? Si želite le objeti svojega otroka in skupaj z njim pogledati lahkoten film, primeren za vso družino? Na OTO vas čaka pester nabor sinhroniziranih animiranih filmov, ki so kot nalašč za preživljanje temačnih jesenskih večerov. Za vas smo izbrali tiste najbolj priljubljene in jih na kratko opisali v članku spodaj.

Nejka Omahen Šikonja: 'Otroci se ne rodijo z odporom do knjige, pa tudi vzgajajo se ne sami'
Prvo knjigo z naslovom Zvezda z odra je izdala že kot osnovnošolka leta 1998. Sledili sta še Drsalka v modrem in Županovi hčeri. V času šolanja na gimnaziji je izdala prvi roman Silvija (1999), za katerega je leta 2000 prejela tudi nagrado Moja najljubša knjiga. Sledil je roman Življenje kot v filmu (2000), po katerem je bil posnet istoimenski mladinski film. Napisala je še romane Dež (2001), Veliko srce (2002), Prigode Poprove Pipi (2004), Spremembe, spremembe (2007) in Temno sonce (2009). Konec leta 2010 je izšel njen roman Oh, ta kriza!, leta 2020 pa je izšla njena slikanica za najmlajše, Polžja dirka, katere besedilo je napisano v verzih. Letos pa je navdušila še z izidom mladinskega romana Vihar v meni.

Tri močne povedi, ki jih morate govoriti svoji hčeri
Kako vzgojiti pogumno, neustrašno in samozavestno dekle? Vsaj enkrat tedensko se spomnite svoji hčeri povedati eno izmed spodnjih močnih povedi.

Čustveno sporočilo družine bo tudi najbolj trdoživega tekmovalca spravilo v jok
V priljubljenem resničnostnem šovu Kmetija bo v nocojšnji epizodi ponovno prišel čas, da se dvobojevalci odpravijo v kajžo, kjer bodo preživeli noč. Ob prihodu v kajžo bo Ivana na spalni vreči pričakalo prav posebno sporočilo domačih, ki ga bo spravilo v jok.

Hčeri Renate Bohinc in Primoža Peterke odrasli v pravi lepotici
Nekdanji slovenski manekenki Renati Bohinc in nekdanjemu smučarskemu skakalcu Primožu Peterki so se v zakonu rodili trije otroci, sin Maj ter hčerki Gaja in Stela. Tokrat se je ponosna mama treh prek Instagrama oglasila z zelo močnim sporočilom.

Težka življenjska zgodba znane Slovenke
Danijelo Medenjak, ki jo trenutno spremljamo v priljubljenem resničnostnem šovu Kmetija, je težko otroštvo prelevilo v pravo borko. Kljub trdoživosti se je prikupna tekmovalka končno odprla in nam zaupala svojo življenjsko zgodbo.

Otrok potrebuje varen prostor, kjer se ima dobro
Otroci lahko poiščejo družbo in varen prostor ob različnih dejavnostih. To so lahko knjige, ples, slikanje, gledališče, šport ali (zgolj) neformalno druženje. Na nas starših in drugih odraslih je, da jih podpiramo in usmerjamo ter da jim hkrati dopustimo in jih učimo, naj se sprejmejo takšne, kot so. Samo tako bodo zmogli zgraditi pozitivno samopodobo, znali uživati sami s seboj. Samo tako se bodo imeli radi, bodo kakovostno in lepo živeli. Samo tako se bomo "vsi skupaj imeli dobro" in bo "življenje imelo pozitiven ritem".

Shakira: Žrtvovala sem se zaradi ljubezni
Kot strela z jasnega je pred časom odjeknila novica o razhodu slavnega zvezdniškega para Shakire in Gerarda Piqueja, ki imata skupaj dva sinova Sasho in Milana. Zdaj je pevka razkrila, da je verze v eni od zadnjih pesmi, ki jih je izdala, namenila bivšemu.

Predlogi in ideje za pisanje dobrih spisov
Obstaja veliko vrst spisov. Razlikujejo se tako po vsebini kot po dolžini, vendar je cilj vseh spisov enak: prepričati bralca o določenem stališču ali pogledu na temo. V kolikor dosežete ta cilj, bo tudi ocena temu primerna. A kako se najučinkoviteje lotiti pisanja spisa? Kako prepričati bralca? Kako se osredotočiti na vsebino, hkrati pa paziti na pravopisne napake?

Rad grem na letovanja, taborjenje in šole naravi
Letovanja, taborjenja, šole v naravi so za otroke lahko nekaj najlepšega in poučnega, zagotovo se vsak, ki se je tega udeležil v otroštvu, spomni dogodivščine, pustolovščine ali norčije, ki se je zgodila. Za nekatere otroke pa lahko to predstavlja tudi obdobje obdobje čistega stresa. Običajno temu botrujejo strah, stiska pred ločitvijo od staršev in domotožje.

"Otroku s tišino sporočamo 'tebe zame ni'"
Nagnjenost k samomoru lahko spodbudimože zgodaj v otroštvu, opozarja psihiater Željko Čurić. Poudarja, da je najhujša ignoranca. "Tiha maša", h kateri se v Sloveniji žal mnogi (pre)večkrat zatekajo.

Sneguljčica – resnična zgodba z žalostnim koncem?
Anketa o slovenskih učencih iz leta 1957, ki jo je pred nedavnim odkril statistični urad, je pokazala, da so dekleta največkrat prosila mamico, naj jim za lahko noč prebere njihovo najljubšo knjigo – Sneguljčico. Pravljica je izjemno priljubljena še danes in otroci se lahko iz nje marsikaj naučijo. A teorije so, da je pravljica zasnovana po resnični zgodbi in da je lepa deklica nekoč celo živela.

Kako otroku predstaviti novega partnerja?
Kdaj in na kakšen način otroku predstaviti novega partnerja, je vprašanje, s katerim se sooča veliko staršev samohranilcev. Nihče si ne želi ljubosumnih izpadov, zavračanja ali posesivnega vedenja otroka, ko pride do tega pomembnega trenutka. Ker so tovrstni odnosi lahko zelo zapleteni, si preberite tri ključna pravila, ki jih je vredno upoštevati.

11 vprašanj, ki jih je treba redno postavljati svojim otrokom
Klinična psihologinja in mama treh otrok, dr. Samantha Rodman, se ukvarja z družinsko terapijo. Na svojem blogu objavlja različne zanimive prispevke in med drugim je navedla tudi enajst univerzalnih vprašanj, zaradi katerih bodo otroci postali srečnejši. Ta vprašanja je treba otrokom redno postavljati, meni dr. Rodmanova.

Tuš v 20 letih pričaral skoraj 10.000 otroških nasmehov
V jubilejnem letu bo nepozabne poletne počitnice na Debelem rtiču ponovno doživelo 500 otrok iz socialno deprivilegiranih okolij iz vse Slovenije.

'Ko zaboli izguba, ko se nam svet zamaje pod nogami'
Društvo Solzice, ki pomaga staršem ob smrti otroka med nosečnostjo ali kmalu po rojstvu, v slovenskem prostoru deluje že sedemnajst let. V društvu nudijo podporo žalujočim staršem, izobražujejo strokovne delavce, ki se soočajo s to temo, in širšo javnost ozaveščajo o svojih dejavnostih. Pogovor s Petro Paver, predsednico društva, si lahko preberete spodaj.

Tako boste pomagali hčerki odrasti v srečno žensko
Kaj je ključno pri vzgoji hčerke, da bo kot odrasla samozavestna, samozadostna, neodvisna ter da bo lahko razvila "zdravo" razmerje in poiskala dobrega partnerja? S kakšnimi besedami, obnašanjem, dejanji ji lahko starši pomagate? Svetuje zakonska in družinska terapevtka Barbara Holcman.

Starši zgroženi nad priljubljenim likom 'Huggy Wuggy'
Modri lik iz igrice 'Huggy Wuggy' je postal priljubljen širom sveta. Otroci, tudi vrtčevski so popolnoma navdušeni nad njim, medtem, ko starše plaši tematska pesem in pomen lika, ki skriva strašljive verze in namene lutke. Bodite pozorni na to, kaj spremljajo vaši otroci na spletu in kakšne igrice igrajo. Več v spodnjih vrsticah.

Otrok in pogovori o nevarnostih alkohola
V današnjem času pridejo nekateri otroci v stik z alkoholnimi pijačami veliko prej kot v preteklosti, zato je prav, da se začnemo o nevarnostih pitja alkohola pogovarjati že zgodaj. V tokratnem prispevku so predstavljene teme o odgovornem pitju, prilagojene otrokovi starosti in načinu komunikacije, s katero se otroku lažje približamo.

Kako vzgajati sinove z vidika čustev?
Fantki ne smejo pokazati solz. Težave moraš prenašati pogumno in s stisnjenimi zobmi. Biti moraš neustrašen in močan. Nisi deklica, zato ne smeš biti občutljiv. Vse to so najbolj stereotipna prepričanja, ki jih starši včasih povsem nehote in nevede sporočajo otroku. A tisti mali fantek, ki mora skrivati svoja čustva, lahko odraste v čustveno nefunkcionalnega moškega, ki se vsak dan bori s samim seboj. Zelo pomembno je, da ne minimaliziramo ali zanikamo čustvenega doživljanja otrok, ampak spodbujamo izražanje vseh čustev.

Med 40 in 60 odstotkov petletnikov napotenih k logopedu, a čakajo tudi do dve leti
Ob sistematskih pregledih petletnikov na nadaljnjo obravnavo k logopedom napotijo med 40 in 60 odstotkov otrok – prvotno večinoma zaradi nepravilne izgovorjave, a pozneje se lahko pokažejo dodatne težave, kot so denimo šibko besedišče, oblikovanje preveč enostavnih stavkov in napačno naglaševanje. V Sloveniji je področje že vrsto let pereč problem, ker so zaradi pomanjkanja logopedov v javnih zavodih dolge čakalne dobe, ki se lahko vlečejo tudi do dve leti. V Društvu logopedov Slovenije sicer ne priporočajo, da bi starši sami popravljali napake, so pa podali nasvete, kako lahko pomagate otroku pri učenju jezika in govora. Obenem so pojasnili, kdaj je utemeljen sum, da otrok potrebuje logopedsko obravnavo.

Kakšne so posledice klofut in šeškanja?
Kaznovanje otrok je tema, ki vedno sproža precej polemik. Nekateri zagovarjajo kaznovanje, drugi ne. Kaj telesno kaznovanje sploh pomeni za otroka in zakaj lahko pusti posledice tudi v odraslosti?

Kako otroke učiti strpnosti in sočutja?
Verjetno si vsak starš želi, da bi bil njegov otrok do vrstnikov sočuten in strpen. Ni pa ravno skrivnost, da moramo biti za vzgojo sočutnega otroka takšni najprej starši. To je osnova, temeljni kamen vsega. Otrok se namreč ne rodi nestrpen ali sovražen, ampak se nestrpnosti nauči. Na enak način otroke učimo razumevajoče drže, strpnosti, senzibilnosti in sočutja do drugih, ki predstavljajo ključne elemente kakovostnih odnosov in uspešnejšega življenja.

'Nič čudnega se mi več ne zdi, da odrasle ljudi še vedno mama naroča k zobozdravniku'
V zadnjem obdobju se ukvarjam z resnimi, odraslimi zadevami in žalostno se mi zdi, da kljub temu da se imam za dobro splošno izobraženo osebo, sem že sama pri svojih 31 letih kot riba na suhem. Pa so moji starši aktivno delali na tem, da me pripravijo na odraslost. Kaj bo šele z generacijami xyz.

Boštjan Gorenc - Pižama: Že kot otrok sem rad bral kaj zabavnega, čudnega in obrnjenega na glavo
Eden izmed najbolj priljubljenih avtorjev, Boštjan Gorenc – Pižama, je že kot malček izjemno rad bral. Za knjige ga je navdušila babica, danes pa navdih iz rosnih let prenaša na svojega sina in številne druge slovenske otroke. Razložil je, kako ustvarja, pojasnil, zakaj bi morali vsi brati, in izdal nasvete, kako naj starši otroke navdušijo za branje. Razkril je celo, zakaj se ga je prijel vzdevek Pižama, in ne denimo Nogavica.

Kdaj ste nazadnje spali osem ur v kosu? – Hm? Ne spomnim se
Včeraj sem po elektronski pošti dobila oglasno sporočilo z vprašanjem, kdaj sem nazadnje spala osem ur. Hm, ne spomim se? Hm, že dolgo ne? Hm, odkar imam otroke, ne? ... V resnici sem kronično neprespana že vrsto let.

To so posledice prekomerno zaščitniškega starševstva
Prekomerno zaščitniška starševska drža vključuje nenehno ’lebdenje’ nad otrokom, nadziranje njegovih odločitev in varovanje pred vsakršnim telesnim ali čustvenim nelagodjem, z namenom preprečevanja morebitnih negativnih posledic otrokovega vedenja. Gre za neke vrste mikro upravljanje otrokovega življenja, ki pa pogosto izhaja predvsem iz poskusov obvladovanja lastne negotovosti in tesnobe. Nekateri takšno starševstvo označujejo tudi z izrazom helikoptersko.

Izpoved najstnice: Anoreksija in jaz
Anoreksija je bolezen sodobnega časa, pri kateri želi oseba zaradi napačne predstave o svojem telesu znižati svojo telesno težo. Pri tem zavrača vnos normalne količine hrane v telo, kar vodi v prekomerno izgubo teže, naglo hujšanje, slabo počutje, slabo kri in marsikatero drugo težavo. Gre za zelo resno bolezen, ki lahko v skrajnih primerih privede do smrti. Tokrat objavljamo pogumno osebno izpoved najstnice, ki si je z anoreksijo zrla iz oči v oči.

Kako se odzvati na razkritje najstnika, da je istospolno usmerjen?
Kaj bi rekli svojemu najstniku, če bi vam nekega dne razkril, da je istospolno usmerjen? Nedvomno gre za vprašanje, ki prebudi razmišljanje. Tudi če bi imeli težave s sprejemanjem otrokove identitete, je ohranjanje starševske vloge najpomembnejši način, kako otroku pomagati pri zavedanju, da je zanj poskrbljeno. Izkazalo se je, da je občutek ljubezni in sprejetosti ključnega pomena za splošno zdravje in razvoj vseh otrok, ne glede na spol ali spolno usmerjenost.