Bibaleze.si

spoštovanja

Najstniki
13. 07. 2023 05.00

Odprti pogovori brez obsojanja so za najstnike nujni

Odprti pogovori brez obsojanja na temo spolnosti, pubertete, teles in medsebojnih odnosov bodo vašim najstnikom pomagali, da bodo imeli kar se da dobre vire informacij, s katerimi bodo vstopali v zdrave in varne odnose. Ni vam treba biti strokovnjak, le pripravljeni morate biti na pogovor, predvsem pa na to, da otroku prisluhnete.

Očkov kotiček
11. 07. 2023 05.00

Očka je izjemno pomembna oseba v otrokovem življenju

Vloga očeta pomembno vpliva na otrokov razvoj vse od zagotavljanja čustvene podpore do postavljanja pozitivnega vzornika otroku. To, da ste nekomu oče, je privilegij in izjemna odgovornost.

Očkov kotiček
09. 07. 2023 05.00

Tako vključenost očeta vpliva na razvoj otroka

Poleg zagotavljanja varnosti in finančne podpore imajo očetje ključno vlogo pri oblikovanju čustvenega, socialnega in kognitivnega razvoja svojih otrok. O tem, kakšen vpliv ima očetovska figura na odraščajočega otroka in zakaj sta očetova vključenost in prisotnost v življenju otroka tako pomembni, pa v tokratnem prispevku.

Očkov kotiček
04. 07. 2023 05.00

Očetje pomembno vplivajo na samopodobo svojih hčera

Oče igra v življenju hčere izjemno veliko vlogo. Lahko je njen zaveznik, varuh, vir ljubezni in spoštovanja ter vzor moškega, ki ga bo nekoč iskala v partnerju. Lahko pa pusti številne posledice na čustvenem in duševnem stanju hčere. Zato je izjemno pomembno, kako se spoprime z očetovsko vlogo in kakšne vrednote ji predaja.

Prosti čas
02. 07. 2023 05.00

10 idej za preživljanje prostega časa med poletnimi počitnicami

Poletje je zagotovo med težko pričakovanimi in priljubljenimi letnimi časi med otroci in dijaki. Vreme je fantastično, dnevi trajajo dlje, za nekaj časa si lahko oddahnejo od šole in obveznosti ter se posvetijo zgolj igri, raziskovanju in druženju s prijatelji ter družino. Da pa bi bile letošnje počitnice toliko boljše, smo za vas pripravili nekaj idej in predlogov, kako preživljati svoj prosti čas.

Razvoj in odnosi
04. 05. 2023 05.00

Najpogostejše napake, ki jih starši delajo pri najstnikih

Lepo je videti, če se starši dobro razumejo z otroki. Vendar pa je še boljše, če v odnosu vladata medsebojno spoštovanje in stabilnost. Kakšne starše torej potrebujejo najstniki?

Razvoj in odnosi
23. 12. 2022 05.00

Starši, kaj bi storili, če bi se nekdo ves čas drl na vas? Bi se podredili ali se umaknili in prekinili stik?

"So primeri, ko pridejo starši k meni z najstnikom, s katerim ne najdejo več stika. Ponavadi je ves čas zaprt v sobi za računalnikom in mama toži, da nič ne stori in nič ne naredi. Kriči nanj, mu naroča, kaj vse mora, kaj še ni in zakaj še ni," je opisala dr. Lucija Čevnik. V pogovoru ugotovi, da starši v resnici ne vedo, kaj otrok dela za računalnikom in da so izgubili stik z njim. "Ampak pomislite, kakšno stično točko bi lahko našla, če bi mama pokazala zanimanje vsaj 10, 15 minut na teden, kaj njen otrok počne na računalniku – brez zasliševanja, temveč zgolj kazanje njenega resničnega zanimanja! Če bi si morda kdaj celo vzela čas in igrala igrice z njim, ga povprašala o likih, vsebini in nato ob odhodu iz sobe na prijazen način še opomnila, naj odnese smeti, kot sta se dogovorila. Odnos bi se bistveno spremenil. Vedno se," je dejala.

Partnerski odnosi
25. 08. 2022 08.19

Spolno nasilje v življenju doživi kar vsaka tretja ženska

Nasilje vseh vrst je v naši družbi prisotno, odkar obstaja človek. Tako kot vsako nasilje tudi spolno nasilje lahko posameznik ali (pogosteje) posameznica doživi kadar koli, bodisi v družini, družbi, šoli ali drugih ustanovah in situacijah. Kot vsaka travmatična izkušnja ima tudi spolno nasilje posledice, ki se kažejo tudi v odrasli dobi in posledično vplivajo tudi na vse odnose, ki jih imamo v tem času. Žrtve spolnega nasilja so v večini ženske; po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije je spolno nasilje v času svojega življenja doživela kar vsaka tretja ženska.

Porod
18. 08. 2022 05.00

Kaj je Bradleyjeva metoda rojstva?

Verjetno ni nosečnice, ki v obdobju devetih mesecev ne bi razmišljala o porodu. A za porodni proces, kot ga poznamo danes, se imamo zahvaliti dr. Bradleyju, ki je prvi začel uvajati porodnici in njenemu partnerju prijazno metodo rojstva. Bradleyjeva metoda poudarja, da je porod naraven proces in spodbuja zaupanje v svoje telo. Zagovarja tudi zdrav življenjski slog v času nosečnosti in podporo partnerja med porodom. Primarni cilj njegove metode sta zdrava mati in novorojenček.

Intervju
09. 08. 2022 05.00

Kaj imajo "leni starši" skupnega z lenobo? "Nič," odgovarja Marko Juhant

"Pred 15, 20 leti izraz 'leno starševstvo' sploh ne bi prišel v poštev. Vsekakor pa ga niso uporabljali pred 40 leti, ko nismo poznali staršev, ki jim danes rečemo helikopterski starši oziroma tudi starši 'droni'," je poudaril specialni pedagog Marko Juhant. Preverite, zakaj zagovarja "leno starševstvo"!

Družina in odnosi
04. 08. 2022 04.15

Posledice nespoštljive komunikacije v družini

Spoštljiva komunikacija v družini je povezana z zdravimi odnosi, uspešnejšim reševanjem konfliktov, občutki sprejetosti, varnosti in cenjenosti. Na drugi strani pa lahko nespoštljiva, agresivna ali žaljiva komunikacija močno prispeva k družinskim trenjem, občutkom nevrednosti, izključenosti, nepomembnosti – zlasti s perspektive otroka. Ustrezna komunikacija je velikega pomena za otrokov razvoj, ne smemo pa pozabiti, da smo v tem primeru najpomembnejši vzor ravno starši.

Družina in odnosi
28. 07. 2022 04.15

Pravila, za katera si starši želijo, da jih otroci ponotranjijo

V današnjem času ima marsikatera družina v svojem domu tablico s simpatičnimi mislimi, kaj se pri njih počne in česa ne, kot denimo: V našem domu se spoštujemo, cenimo, si pomagamo, se imamo radi, ne kričimo, se ne žalimo ... V kontekstu vrednot gre za nekakšna interna pravila, za katera si starši želijo, da jih otroci ponotranjijo in ponesejo tudi v odraslo življenje.

Novice
07. 07. 2022 04.15

'Ko zaboli izguba, ko se nam svet zamaje pod nogami'

Društvo Solzice, ki pomaga staršem ob smrti otroka med nosečnostjo ali kmalu po rojstvu, v slovenskem prostoru deluje že sedemnajst let. V društvu nudijo podporo žalujočim staršem, izobražujejo strokovne delavce, ki se soočajo s to temo, in širšo javnost ozaveščajo o svojih dejavnostih. Pogovor s Petro Paver, predsednico društva, si lahko preberete spodaj.

Razvoj in odnosi
31. 05. 2022 08.05

Besede, ki zabolijo in ki jih starši nikoli ne bi smeli izreči otroku

Besede so močnejše kot meč. Lahko prizadenejo, pustijo globoke rane za vse življenje, škodo, ki jo povzročijo, je pogosto težko odpraviti. "Starši pogosto v nameri discipline in vzgoje izrečejo besede in stavke, s katerimi poskušajo otroku postaviti mejo in tako obvladovati njegovo vedenje. A zavedati se moramo, da malčki starševske besede najmočneje razumejo in doživljajo čustveno, saj vsak stavek nosi čustveni naboj. To so za malčkove in otroške možgane izredno močna sporočila, saj jih najmlajši ne čutijo le čustveno, ampak v telesu," opozarja Staš Žnidar, mag. ZDŠ in psihoterapevt relacijske zakonske in družinske terapije.

Malček
28. 05. 2022 04.15

Zakaj so otroci navdušeni nad smetiščnimi tovornjaki?

Se je tudi vam že zgodilo, da vas je malček 'pocukal' za rokav, ko se je mimo vas peljal smetiščni tovornjak in od navdušenja zavriskal. Zakaj je smetiščni tovornjak malčkom tako zelo všeč?

Za mami
08. 05. 2022 05.00

25 razlogov, zaradi katerih materinstvo obogati vaše življenje

Materinstvo je večno in se začne že z zanositvijo, ko spremembe v hormonskem sistemu ženske vplivajo na način razmišljanja, vedenja in čustvovanja. Ženska, ki postane mama pa postane veliko bolj čuteča in dojemljiva za potrebe drugih.

Vzgoja in vrtec
23. 04. 2022 04.15

Kako otroke učiti strpnosti in sočutja?

Verjetno si vsak starš želi, da bi bil njegov otrok do vrstnikov sočuten in strpen. Ni pa ravno skrivnost, da moramo biti za vzgojo sočutnega otroka takšni najprej starši. To je osnova, temeljni kamen vsega. Otrok se namreč ne rodi nestrpen ali sovražen, ampak se nestrpnosti nauči. Na enak način otroke učimo razumevajoče drže, strpnosti, senzibilnosti in sočutja do drugih, ki predstavljajo ključne elemente kakovostnih odnosov in uspešnejšega življenja.

Družina in odnosi
11. 01. 2022 08.06

Odnos s toksičnim staršem – kako ukrepati?

Odnos s staršem je eden najpomembnejših odnosov v našem življenju. Večina si pod besedo 'mama' ali 'oče' predstavlja toplo, ljubečo, skrbno in predano osebo. Vendar niso vsi starši takšni. Včasih odnos z materjo ali očetom, ki je toksičen, pusti velike posledice, ki jih nosimo naprej v vse nadaljnje odnose. Toksičen odnos pa je dobro čimprej prepoznati in pravilno ukrepati. Le na ta način lahko začnete graditi nove, predvsem pa zdrave odnose z drugimi.

Blog
22. 12. 2021 08.21

"Mami, zakaj ima Božiček enkrat dolgo in drugič kratko brado?"

Opažam, da devetletni Matevž počasi že malce sumi, kako darila v resnici nosimo odrasli in da dobri možje ne obstajajo. Malo verjetno se mu denimo zdi, da enemu samcatemu možu lahko uspe v eni noči obdariti vse otroke sveta, in ne razume, kako mu uspe ne zamešati vseh naslovov in številnih raznovrstnih daril. Zanima ga, zakaj je Božiček na Hrvaškem videti drugače in zakaj z njim govori po hrvaško, "če pozna vse svetovne jezike", in čemu je enkrat velik, drugič manjši, pa suh in debel ter z dolgo in s krajšo brado.

Novice
15. 10. 2021 16.04

Pralno sušilni stroj in druge naprave na obroke - z zajamčeno ceno elektrike

Spoznajte posebno ponudbo, ki je sestavljena iz naprave in paketa električne energije. Mesečni obroki so enostavno dodani na vaš račun za električno energijo, nakup pa opravite prek spletne trgovine podjetja E 3, ki mu zaupa že več kot 115.000 slovenskih gospodinjstev.

Vzgoja in vrtec
05. 07. 2021 08.01

Otrok trmari sredi trgovine: povsem različno se odzovejo strogi, permisivni in sočutni starši

Predstavljajte si, da dobi triletnik v trgovini napad trme, ker mu mama ne želi kupiti avta, ki mu je neznansko všeč. Mama mu naroči, naj avto vrne na polico, otrok pa avto še močneje objame ter prične vpiti in jokati. Znano, kajne? Magistrica zakonskih in družinskih študij ter zakonska in družinska terapevtka stažistka Tjaša Šuštar je v razlagi različnih načinov vzgoje na konkretnem primeru ponazorila, kakšen bi bil odziv strogega, permisivnega in sočutnega starša, in hkrati utemeljila, zakaj zagovarja sočutno vzgojo. Preverite!

Družina in odnosi
11. 06. 2021 13.23

5 nasvetov za lažje življenje s taščo

Enega moškega ljubita vsaka na svoj način – tašča in snaha, namreč. Zavoljo tega pogosto v odnosu med njima nastanejo napetosti, nesoglasja in zamere. Obe pa si želita, da bi bil moški v njunem življenju srečen in zadovoljen. Kako za voljo vseh graditi dober odnos s taščo?

Družinsko življenje
14. 05. 2021 07.36

"Veliko lažje je imeti sedem otrok kot enega ali dva"

Tako iz lastnih izkušenj pove Anita Miklič, mamica sedmih otrok. Ampak vseeno – ni treba poskrbeti za enega, dva ali tri ... temveč za kar sedem otrok. Skuhati, oprati, pospraviti ... Kako? "Preprosto," odgovarja in obenem priznava, da niso popolni, da se včasih tudi sprejo, a da se nesoglasje na koncu vselej konča v lepem in umirjenem vzdušju.

Vzgoja in vrtec
07. 05. 2021 07.00

Česa vsega se lahko hči nauči od svoje matere?

Edinstvena vez med materjo in hčero poleg ljubezni, spoštovanja in prijateljstva ponuja tudi določene vzorce, ki jih mati hčeri ponuja in po katerih se le ta pozneje ravna. Kaj je tisto, česar želite naučiti svojo hčer?

Vzgoja in vrtec
06. 05. 2021 07.00

8 stvari, ki jih učitelji montessori pedagogike izvajajo tudi doma

Glavni in končni cilj montessori pedagogike je vzgojiti srečnega in zadovoljnega otroka, ki bo tudi sam prispeval k srečnemu sobivanju v skupnosti in s tem ustvarjal srečnejši svet. Montessori vzgoja zagovarja to, da otroka opazujete in mu sledite, saj vam le on lahko pove, kaj potrebuje.

Družina in odnosi
12. 04. 2021 18.27

Ste si tudi vi kot otroci rekli, da ne boste ponavljali določenih odzivov svojih staršev?

Večina od nas si je v mladosti rekla: "Tega svojim otrokom ne bom nikoli rekel/-a ali storil/-a," a vendar pride trenutek, ko lahko starši kar slišimo, kako mama ali oče "govorita" preko nas. Včasih postanejo podobni celo naše gibanje, kretnje in intonacija glasu, ponovimo lahko celoten stavek – prav tistega, za katerega smo bili prepričani, da ga ne bomo nikoli izrekli. Kakšen paradoks!

Razvoj in odnosi
22. 02. 2021 13.28

Nasveti, kako pomagati najstniku pri odraščanju

Mnogi starši si zaskrbljeno zastavljajo vprašanje: »Je vedenje mojega najstnika še normalno?« Težko je namreč razumeti, kako sta ljubka deklica ali mali fantič čez noč postala skorajda odrasli osebi, kar je s seboj prineslo tudi številne čustvene in vedenjske spremembe. Pomembno je, da jim v tem, na trenutke težkem in zmedenem obdobju, starši znamo stati ob strani in pomagamo uspešno prebroditi tudi tista malce bolj problematična obdobja.

Razvoj in odnosi
05. 02. 2021 08.04

19 vzgojnih okoliščin, ki se vas bodo zagotovo dotaknile

Veliko knjig lahko preberete o vzgoji najstnikov, ki so vam lahko zagotovo v pomoč. Najpomembnejše pa si je zapomniti, da se otroci nenehno učijo od vas, staršev, ki ste jim prvi zgled.

Trači
29. 12. 2020 08.18

George Clooney razkril trik, s katerim v hipu umiri otroka

Praznični čas s seboj prinese veliko vzhičenja, hitenja, priprav, nemira in pričakovanj. V vsem tem direndaju tudi otroci nekoliko 'podivjajo' in ravno tako kot mi, 'navadni smrtniki', tudi zvezdniki poskušajo na vse načine umiriti situacijo doma.

Vzgoja in vrtec
15. 12. 2020 07.51

5 modrosti japonskih staršev pri vzgoji otrok

Japonska velja za deželo spoštljivih priklonov in prijaznih ljudi, ki izjemno veliko dajo na tradicijo. V duhu tradicionalnih vrednot pa vzgajajo tudi svoje otroke. Ne glede na to, da se naša kultura od njihove precej razlikuje, pa je naslednjih 5 modrosti japonskih staršev tistih, po katerih bi se lahko zgledovali.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1024