soncem

Tako boste otroka zaščitili pred poletno vročino
Vročinski valovi so lahko nevarni, a z ustreznimi preventivnimi ukrepi lahko svoje otroke zaščitite. Skrb za hidracijo, primerno zaščito, prilagojene aktivnosti in poznavanje znakov vročinske bolezni so ključni koraki za varno poletje.

Nesreča otroka na planini Razor: Kaj morajo starši vedeti za varno hojo z otroki v hribe
Hoja z otroki v hribe je čudovita družinska izkušnja, ki otroke nauči ljubezni do narave in telesne aktivnosti. A kljub temu je treba biti zelo previden, saj lahko že najmanjša nepazljivost povzroči nesreče. Nedavna nesreča na planini Razor, kjer se je otrok poškodoval med plezanjem, nas opominja, kako pomembna je ustrezna priprava in previdnost v gorah.

Ali je dojenčku v maternici poleti res prevroče?
Ali je dojenčku v maternici poleti res prevroče? Se nosečnice smejo sončiti? Je kopanje v morju varno? Poletje za nosečnice prinese vrsto vprašanj – in še več ljudskih modrosti, ki niso vedno točne. V nadaljevanju razkrivamo, kaj je resnica in kaj zgolj mit ter kako si poleti olajšati nosečnost.

Poletne počitnice 2025: Ideje, kako lahko šolarji preživijo počitnice
Zadnji šolski dan je za več kot 253.000 slovenskih osnovnošolcev in dijakov pomenil tudi začetek težko pričakovanih poletnih počitnic. V učilnicah so še zadnjič letos sedli v šolske klopi, prejeli spričevala, se poslovili od sošolcev in učiteljev ter zakorakali v dva meseca brezskrbnosti, igre in raziskovanja.

Snorkljanje za otroke: pomembni varnostni ukrepi, ki jih morate poznati
Snorkljanje je čudovita dejavnost, ki otrokom omogoča raziskovanje podvodnega sveta, opazovanje pisanih rib in spoznavanje morskega življenja – vse to na zabaven in poučen način! Vendar pa je za varno in prijetno izkušnjo pomembno upoštevati nekaj osnovnih varnostnih pravil.

Zdravje oči pri otrocih: Skrite nevarnosti sonca, ki jih starši pogosto spregledajo
Ko govorimo o zaščiti otrok pred soncem, večina staršev najprej pomisli na kremo z zaščitnim faktorjem. Pogosto pa pozabimo na zelo občutljiv del otrokovega telesa – oči. Po podatkih Centra za nadzor in preprečevanje bolezni (CDC) lahko dolgotrajna izpostavljenost UV žarkom povzroči resne težave z vidom, tudi trajno slepoto.

Vročinski val: Kako zaščititi otroke pred nevarnimi temperaturami
Vročinski valovi postajajo vse pogostejši in intenzivnejši zaradi podnebnih sprememb. Otroci so med najbolj ranljivimi skupinami, saj njihova telesa še niso v celoti razvita za učinkovito uravnavanje telesne temperature. Zato je ključnega pomena, da starši in skrbniki sprejmejo ustrezne ukrepe za zaščito otrok pred visokimi temperaturami.

Alergija na sonce pri otrocih: kako jo prepoznati, preprečiti in zdraviti
Sončni dnevi so idealni za igro na prostem, vendar sonce ne prinaša le topline in veselja – pri nekaterih otrocih lahko povzroči tudi neprijetne kožne reakcije. Alergija na sonce, znana tudi kot fotosenzitivnost, je pogost pojav, ki ga mnogi starši sprva zamenjajo za klasične sončne opekline. A kako prepoznati razliko?

Varnost otrok na pikniku – praktični nasveti za starše majhnih otrok
Poletje bo počasi tu, z njimi pa tudi sezona piknikov, ki jih otroci obožujejo. Narava, igre na prostem in hrana na odeji v travi ustvarjajo nepozabne trenutke. A ob tem ne smemo pozabiti na varnost – še posebej, če so z nami majhni otroci.

Farmacevtka svetuje: Nepogrešljivi pripomočki za otroško potovalno lekarno
Poletne počitnice so čas veselja, raziskovanja in nepozabnih družinskih dogodivščin. Vendar pa lahko brezskrbne dni na morju, v hribih ali na potovanju v tujini hitro prekinejo nepredvidene težave, kot so povišana telesna temperatura, driska, piki žuželk ali manjše poškodbe. Zato je dobro imeti s seboj potovalno lekarno, ki omogoča hitro in učinkovito pomoč. V tem članku bomo predstavili, katere pripomočke in zdravila vključiti v potovalno lekarno, da boste lahko uživali v počitnicah brez skrbi.

Pri Postojni enoletna deklica sama odtavala v gozd
Na družinskem pikniku v Ravbarkomandi pri Postojni je izginila komaj leto dni stara deklica, kar je sprožilo 40 minut smrtnega strahu za njene starše in svojce. Potem ko je niso našli sami, so poklicali številko 112.

Najpogostejše kožne spremembe v času nosečnosti
Obdobje nosečnosti je čas, ko ženska mnogokrat sliši: O, kako lepo siješ! ali Saj kar žariš! Ne gre za mit, temveč za dejansko stanje nosečnice, pri kateri je zaradi vpliva nosečniških hormonov koža dodatno prekrvavljena, izločevanje maščobe pa se poveča.

Otrok ne potrebuje popolne mame, temveč pomirjeno mamo
Vse mame stremimo k popolnosti, a ta vendar ne obstaja. Zbujamo se z željo, da bi otroku omogočile in dale vse, kar je v naši moči in še več, zaspimo s slabo vestjo, ker nam to marsikdaj ne uspe. Ker vmes izgubimo živce, zakričimo, prepovemo, se zlomimo ... A otrok ne potrebuje popolne mame, potrebuje le pomirjeno.

Smučanje z otroki brez stresa: nasveti za varen in zabaven smučarski dan
Smučanje je odlična zimska aktivnost za otroke, ki prinaša gibanje na svežem zraku, veselje in dragocene družinske spomine. Da bo dan na snegu res brezskrben in zabaven, sta ključni ustrezna oprema in dobra organizacija. Kako se nanj najbolje pripraviti, svetuje učiteljica smučanja Lea Nežmah.

Evropska kartica zdravstvenega zavarovanja ne krije vsega
Ljubitelji snega si zagotovo želite uživati na belih strminah, a kot že nekaj let, se bo najbrž tudi letošnjo zimo po snežne radosti treba odpraviti na kakšno višjeležeče smučišče. Zakaj torej ne bi ubili dveh muh na mah in zimskih radosti kombinirali s spoznavanjem novih pokrajin? Poiskali smo nekaj družinam prijaznih smučišč v soseščini, dodajamo pa še nekaj praktičnih nasvetov, kako poskrbeti za brezskrbno uživanje na snegu.

Najpogostejše spremembe kože v nosečnosti
Povsem normalno je, da v času nosečnosti prihaja do najrazličnejših sprememb, med drugim tudi na naši koži. In prav v obdobju nosečnosti je še kako pomembno, da se naučimo skrbeti zase, to pa lahko storimo s počitkom, uravnoteženo prehrano, lahkotnim gibanjem in tudi s primerno nego kože.

V tem primeru je mazanje otroka s sončno kremo odsvetovano
Poletje je čas za preživljanje časa na prostem, družinske izlete in sproščanje ob vodi ali v naravi, prinaša pa tudi kopico nevarnosti in tveganj. V največji meri so jim izpostavljeni najmlajši, pa ne samo zaradi večje verjetnosti padcev in nesreč. Še veliko večjo nevarnost predstavljajo situacije, v katerih se bodo zagotovo znašli, a ne bodo niti vedeli, da lahko predstavljajo izjemno veliko tveganje. Za katere situacije gre?

Najlepše hrvaške plaže za družine z majhnimi otroki
Verjetno ni med nami nikogar, ki ne bi vsaj kakšnega vročega poletja preživel na hrvaški obali, ki je bila pravzaprav del našega otroštva. Hrvaška je odlična izbira za družinske počitnice z majhnimi otroki, saj ponuja bržkone vse – lepe plaže, senco visokih borovcev, mirne ali živahne zalive, parke z igrali, vso infrastrukturo, ki jo družina potrebuje na dopustu. In ker nikoli ni prezgodaj za načrtovanje naslednjega družinskega dopusta, smo za vas izbrali nekaj najlepših hrvaških plaž, na katerih boste preživeli lep in brezskrben dopust.

Nasveti za preprečevanje pregrevanja pri dojenčkih in malčkih
Poletje je polno zabave in druženja na prostem: od skoka do mestnega bazena in druženj na piknikih do uživanja na plaži. Prav tako pa poleti zunanje temperature dosegajo visoke vrednosti, zato je treba preventivno poskrbeti za starejše, še posebej pa za dojenčke in malčke. Tu je nekaj nasvetov, kako preprečiti pregrevanje otroka.

Zato je kopanje v bazenu za dojenčka lahko nevarno
Večina otrok obožuje vodo, zato upravičeno komaj čakajo poletje in zabavne dogodivščine v bazenih ter morju. Pri tistih, ki trpijo za atopijskim dermatitisom, je veselja precej manj: zaradi izrazito suhe in občutljive kože, nagnjene k srbenju in izpuščajem so namreč pogosto prikrajšani za tovrstne poletne radosti. Toda, ali res drži, da se otrok, ki ima atopijski dermatitis, ne sme kopati v bazenu?

Zato moramo otroke toliko bolj varovati pred vročino
Sončarica se lahko pojavi hitro, še posebej, če je otrok aktiven na soncu, vendar so pogostejše tako imenovane pozne sončarice, ki nastanejo nekaj ur po preživljanju časa na vročini.

3 stvari, na katere morate biti pozorni pri izbiri otroške sončne kreme
Strokovnjaki ves čas opozarjajo, kako pomembno je otroke zaščititi pred soncem. Zato ne pozabite kupiti kreme za sončenje, dermatologi pa razkrivajo, katera nudi najboljšo zaščito za vašega malčka.

Ljubka imena za otroke, rojene junija
Junij prinaša sladkobo, omamne dišave in pisanost. Takrat končno dozorijo jagode in češnje, zacvetijo vrtnice, hortenzije in številne medonosne cvetlice. Dan je dolg, noči so kratke in tople. Numerološko gledano je šesti mesec v letu poklon ljubezni, povezovanju, družini in razmerjem. Skratka, časti vse lepo, kar nas obdaja in tudi junijski otroci so pravi mali sončki. Preverite, kakšna imena zanje predlaga numerologinja Lili Sorum.

Kako se pripraviti na prve poletne počitnice z dojenčkom?
Radi imamo presenečenja, vendar ne na prvem potovanju z dojenčkom in ne v poletni vročini. Zato navajamo 5 zlatih pravil, ki bodo 'rešila' vaše prvo poletje z dojenčkom. Preverite, kaj vse morate kot novopečeni starši vedeti.

Spremembe na koži, zaradi katerih bi vas moralo skrbeti
Otroška koža je v osnovi sestavljena enako kot koža odraslega človeka, torej iz treh plasti: povrhnjice, usnjice in podkožja. Toda pomembno je poudariti, da je ob rojstvu za okoli 50 % tanjša in manj poraščena, obsega manjšo površino, povrhnjica in usnjica sta slabše povezani, manj so aktivne žleze znojnice in lojnice ter melanociti. Ta odstopanja se uskladijo nekje do sredine pubertete, v vmesnem času, še posebej v prvem letu življenja, pa se lahko na dojenčkovi koži pojavijo spremembe, ki jih je dobro poznati, da boste znali pravilno postopati, če se pojavijo.

Ali moj otrok pridobiva premalo vitamina D?
Z izrazom vitamin D označujemo skupino v maščobi topnih molekul z več biološkimi učinki. Pomembno vlogo ima pri mineralizaciji kosti in razvoju skeleta in zobovja ter uravnava dejavnost celic imunskega sistema. Njegova glavna fiziološka funkcija je, da povečuje zmožnost tankega črevesja, da absorbira kalcij in fosfor iz prehrane in s tem pomaga vzdrževati ustrezno koncentracijo teh dveh najpogostejših mineralov v našem telesu.

Iz zime v poletje!
Zadnja leta opažamo pojav, ko iz zime zelo hitro vstopimo v poletje. En dan imamo na glavi še kapo, naslednji dan že oblačimo kratke rokave. Čeprav vsi že nestrpno čakamo na tople poletne žarke, to lahko povzroči nevšečnosti, kot so sončne opekline.

Vrtnarjenje z otroki: igriva pot k naravi, rasti in zdravi prehrani
V hitrem življenjskem ritmu pogosto pozabljamo na pomembnost stika z naravo in odgovornega ravnanja do ene in edine matere Zemlje. Vrtnarjenje z otroki ponuja izjemno priložnost, da jih skušamo naučiti spoštovanja do okolja, odgovornosti, potrpežljivosti, odnosa do hrane in samozadostnosti ter da hkrati skupaj preživljamo kakovosten družinski čas. Kako se lotiti vrtnarjenja z otroki in zakaj je res super, če so naši najmlajši že od malih nogic na vrtu, je obrazložil priljubljen samooskrbni vrtnar Robert Špiler.

Kako skozi turbulentno obdobje (pred)pubertete?
Obdobje (pred)pubertete lahko za starše predstavlja velik čustveni napor. Nekateri otroci začnejo odraščati in dozorevati prej kot drugi. Pri približno 12 letih pa se lahko zgodi, da popolnoma spremenijo svoje vedenjske vzorce in se začnejo izogibati staršem. Kako ukrepati?

Kam za vikend z otroki?
Zima že dolgo ni več tako bela, kot jo imamo v spominu starši, snega je po dolinah vse manj, zato se je po snežne radosti potrebno odpraviti nekoliko višje. Med temi je poleg smučanja izjemno priljubljeno tudi sankanje, saj predstavlja popolno doživetje za celotno družino - tudi za najmlajše, za katere je še prezgodaj, da bi jih postavili na smuči. Prav zato vam ponujamo nabor 5 slovenskih sankališč, ki so primerna tako za družine, kot tudi za ljubitelje avanturističnih spustov in adrenalina.