so starši

Potujmo z otroki: Ste tip za avanturistična potovanja z otroki?
Kakšno potovanje izbrati, da boste od njega imeli kar največ vi in vaši otroci?

Otrok kot kolesar v prometu
Mnogi otroci se v šolo vozijo s kolesom. Nekateri imajo zelo blizu, drugi se več minut peljejo po kolesarski stezi ob prometni cesti, prečkajo zebro, morajo upoštevati semaforsko usmerjanje prometa ali so sami del javnega prometa in vozijo po cesti ob robniku. Starši se sprašujejo, ali naj svojemu šolarju sploh dovolijo, da se vozi v šolo brez njihovega spremstva, kdaj je za to dovolj star in kdaj ima pravico opraviti kolesarski izpit.

Ni pomembno, pri kateri starosti otrok shodi!
Rezultati najnovejše švicarske študije kažejo, da ne obstajajo dokazi, da je otrok spretnejši in pametnejši, če shodi že pri devetih mesecih. Strokovnjak Mitch Blair svetuje staršem, da otroka odpeljejo na pregled k pediatru le, če otrok še ne hodi pri 18 mesecih.

Osupljivi rezultati zdravljenja z matičnimi celicami
V Sloveniji se lahko vsaka bodoča mamica do 32. tedna nosečnosti odloči za shranitev matičnih celic v javno banko. Shranjevanje je brezplačno in prostovoljno, mag. Marko Cukjati, dr. med., z Oddelka za preskrbo s krvjo Zavoda RS za transfuzijsko medicino pa pravi, da gre za življenjsko naložbo. O tem pričajo tudi zadnja raziskava britanskih zdravnikov.

Kaj mora vsak oče reči svojemu sinu?
Očetovski nasveti sinu so zelo dragoceni in večni. Česa ne smete pozabiti povedati, svetovati, da bo odrasel v samostojnega, samozavestnega, pogumnega moškega, ki bo brez težav premagoval ovire v življenju?

Kdaj v situacijo vključiti policijo?
Naši otroci so pogosto žrtve izsiljevanja, ki vsebuje različne oblike nasilja, pravijo na policiji. Mnogi se zaprejo vase in nočejo ''špecati'', drugi se uprejo. A da se z otrokom nekaj dogaja, bomo starši lahko prepoznali po njegovem obnašanju.

Resnična zgodba: 'In to je nepopisna sreča!'
Naša zvesta bralka in njen mož sta si leta in leta srčno želela, da bi lahko vsem sorodnikom in prijateljem sporočila veselo novico - da bosta končno zibala. Poskusila sta z različnimi terapijami, a žal ni bilo uspeha. Odločila sta se, da svoje srce, toplino in dom ponudita posvojenemu dečku iz Rusije. In tako njihova ljubezen drug do drugega iz dneva v dan raste …

Vzroki za nastanek podočnjakov
Podočnjake vsi povezujejo s pomanjkanjem spanja, toda pri nekaterih se vzrok skriva povsem drugje. Pri otroku je to lahko spremljevalni znak slabokrvnosti, alergije, pomanjkanja vitamina B, težav z ledvicami ...

Kako otroka naučiti šteti?
Otroka seveda ne boste posedli pred sebe in ga sistematično začeli učiti številk in računanja. Šteti se lahko nauči na zabaven način, tako mimogrede na sprehodu do trgovine, med igro, vožnjo v avtu …

'Kako bo moj otrok v šoli zares uspešen?'
Pomagajte otroku pri organizaciji, urejenosti! Interesne dejavnosti, pisanje domače naloge, učenje jim lahko vzamejo celo popoldne. Poskrbite, da bo z nasmeškom vse skupaj odlično opravil in mu bo ob tem ostalo še dovolj časa za igro. Če ne bo pod časovnim pritiskom, stresom, bo tudi uspešnejši v šoli.

Ste že preizkusili prečiščevalno dieto?
Pomlad je primeren čas, da naredite nekaj za svoje zdravje. Iz organizma odstranite škodljive snovi s prečiščevalno dieto in zagotovo se boste počutili odlično, polni boste energije in novih zamisli.

Kaj sanjajo dojenčki?
Staršem se vedno znova vrti v glavi vprašanje, kaj pravzaprav sanja njihov dojenček. Iščejo odgovor, a ga ne najdejo. Resnica pa je, da se je zelo malo raziskav osredotočilo na to temo. Mogoče vam bodo v pomoč dognanja strokovnjakov Edwarda Kulicha in Alana Greena.

Prepogoste starševske napake
Vse več staršev napačno razume svojo vlogo v otrokovem življenju, želijo mu biti prijatelji ter mu zato ne postavljajo pravil in omejitev. V določenih situacijah se prav tako poskušajo izogniti prepiru, da se njihova družina kar naenkrat ne znajde v središču pozornosti. Nekateri pa od otroka zahtevajo le to, da je uspešen v šoli, drugo mu ni treba vedeti in upoštevati. Kaj o vsem tem menijo psihologi?

Driska – kako pomagati?
Driska je pogosto obolenje, ki se pojavlja zlasti v otroškem obdobju, pogosteje v toplejših mesecih. Glavni znaki so večkratna tekoča odvajanja in bruhanje, mnogi starši pa ne vedo, kako lahko svojemu malčku pomagajo v takšni situaciji.

Empatija pri otrocih
Empatija je psihološka sposobnost zaznavanja čustev druge osebe, ne da bi s tem podajali svoje – torej razumeti svet s perspektive druge osebe, pri čemer so v ospredju predvsem čustva, doživljanje. Brez empatije ne moremo dobro poskrbeti za svoje najbližje, jim dati utehe in občutka varnosti. Kako lahko torej mama in oče pomagata otroku pri razvoju empatije?

Nočne more pri otrocih
Vsakodnevno dogajanje, gledanje televizije, opazovanje okolice, podoživljanje risank ali povedanega in podobno otroci ponoči predelujejo v svojih mislih. Zato nočne more niti niso tako pogost pojav pri otrocih, se pa razlikujejo od nočne groze oziroma nočnega terorja. Kaj lahko naredimo, ko otrok ponoči začne kričati, se potiti in težko dihati?

Največja napaka staršev!
Starši morajo vedeti, da prepiranje pred otroci nima pozitivnega vpliva na njih, predvsem jih to lahko čustveno prizadene. Prav tako se bodo kasneje v življenju težje odločali in soočali s težavami.

Vikend naj bo drugačen kot dnevi med tednom
Če ste zaposleni starši, potem se najbrž že zoorganizirate tako, da vikend preživite popolnoma drugače kot popolneve med tednom. Če pa ste mamica na porodniški, potem ni nič nenavadnega, če se vam zdi, da je dan med tednom popolnoma enak soboti ali nedelji. Poskrbite, da temu odslej ne bo več tako!

Bo treba za učbenike odšteti še več denarja?
Vlada sprejela uredbo o oblikovanju cen učbenikov, ki določa način in postopek oblikovanja cen učbenika, ki ga s sklepom potrdi pristojni strokovni svet in je edini učbenik za posamezen predmet oziroma strokovni modul v nekem razredu, letniku ali programu.

Živila, ki nam dajo tako psihično kot fizično moč
Se počutite nejevoljno in utrujeno? Nutricistka Karla Klander svetuje, naj energijo črpamo iz lahke hrane, svežega sadja in zelenjave, kalčkov, semen ter oreščkov. Otrokom že zjutraj pripravimo sadno-zelenjavni sok, bogat z mnogimi vitamini, koristnimi za zdravje.

Zakaj lahko pride do okvare sluha?
Najstniki uživajo v svojem svetu in če si ob tem zelo na glas vrtijo glasbo, ki jo poslušajo preko slušalk, so še bolj srečni. Toda starši jih moramo opozoriti, da dolgoročno to lahko povzroči okvaro sluha.

Zakaj se najstnik tako vede?
Najnovejša raziskava ameriškega Centra za kontrolo in preprečevanje bolezni navaja, da pri dveh tretjinah najstnikov, ki spijo manj kot osem ur dnevno, zelo hitro pride do fizičnega nasilja, obenem pa so ujeti v črne misli. Za njih je tudi značilno, da se opijajo in kadijo.

So naši učenci dovolj motivirani?
Ravnatelji osnovnih šol so se na Bledu zbrali na 24. srečanju Osnovna šola na Slovenskem, rdeča nit je bila motivacija. Če so učenci motivirani, potem v šolah ni problemov, pridobljene delovne navade pa so dobra popotnica za življenje, je prepričan Rudi Zaman, organizator srečanja.

'Še enkrat mi preberi to pravljico!'
''Mamica, še enkrat mi preberi to pravljico!'' Vam je znano? Otroci želijo, da jim starši večkrat preberejo isto pravljico, čeprav jih na knjižni polici čaka ogromno različnih zbirk pravljic. Pravzaprav pa jim bo ponavljanje iste pravice vsak večer koristilo, otrokov besedni zaklad bo bogatejši, kot če bi jim brali različne knjige.

Preventivni pregledi predšolskega otroka
S preventivnimi pregledi otrokov izbrani zdravnik spremlja njegov razvoj in pri določeni starosti izključi za tisto obdobje značilne zdravstvene težave in motnje v razvoju. Starši pa imamo na teh pregledih možnost, da se z njim posvetujemo o vsem, kar nas zanima.

Paparaci ju skoraj niso prepoznali!
Pevka Shakira in nogometni zvezdnik Gerard Pique sta se te dni mudila na letališču v Španiji. Vendar slavni starši niso bili sami. Pod modro bundico se je skrival tudi najmlajši zvezdnik, dojenček Milan, katerega obraz sta Shakira in Pique skrbno skrivala pred paparaci, ki so slavne starše skoraj zgrešili.

Vsi se sprašujemo, a odgovora ne poznamo!
Nosečnice zanima, ali plod lahko prepozna okuse, ali vpliva njihovo razpoloženje na otroka, ki ga nosijo pod srcem … novopečene mamice se sprašujejo, zakaj njihov dojenček tako lepo diši … zakaj imajo dojenčki modre oči … in še bi lahko naštevali. Starši si postavljajo različna vprašanja in strokovnjaki so poskušali najti odgovore na njih.

Kakšni so vzgojni ukrepi za nasilne učence?
Učenci so že na začetku leta seznanjeni s pravili, ki jih morajo upoštevati. Kljub temu so iznajdljivi in navihani ter tu pa tam nagajajo. Za to se morajo učitelji z njimi pogovoriti ali pa jih celo kaznovati.

Poseben sijaj novopečenih očkov
Znano je, da imajo nosečnice prav poseben sijaj, toda sedaj so kalifornijski strokovnjaki ugotovili, da imajo ta posebni sijaj tudi novopečeni očki. Ker so pravkar dobili otročka, se počutijo odlično, so zelo samozavestni in tudi privlačnejši.

'Ne, nisva šla narazen!'
Odraščala sem na vasi, bila sem srečna, ker sem bila obkrožena s številnimi živalmi in ker sem s prijatelji lahko tekala po travnikih, se skrivala po gozdovih. V srednji šoli sem se brezglavo zaljubila v sošolca in od prvega dne sva bila neločljiva. Jaz sem se odločila za študij v prestolnici, on pa je ostal na kmetiji. Vsi vaščani so napovedovali, da se bova razšla. A so se zmotili – prišel je za mano v mesto, poročila sva se in imava prekrasni hčerki!