so starši

Česa takšnega pa še ne!
Petletna Breana je poskrbela za ganljiv trenutek, za katerega nekateri scenaristi tuhtajo leta in leta. Majhno kravo je povabila k sebi domov in jo poskušala skriti pred starši, vendar Izi ni tako majhna … Poglejte si, kaj se je zgodilo, ko so starši odkrili novega hišnega ljubljenčka.

Kako zaščititi novoletno smreko pred malčki?
Če ne želite ves čas kričati: ''Pusti pri miru! Ne dotikaj se! Ne, tega ne smeš!'', potem že vnaprej razmislite, kam boste postavili novoletno smreko. Določite, kako lahko otroci potešijo svojo radovednost in se vseeno dotikajo okraskov.

Stres pred božično večerjo
Božična večerja staršem že tedne prej povzroča skrbi, zaradi nje ne morejo spati in jih je resnično strah, kako bodo vse pripravili za goste.

Večurno čiščenje stanovanja pred prazniki
Zagotovo imate vse leto pospravljeno in čisto stanovanje, za praznike pa želite, da se še vse dodatno blešči. Raziskovalci so ugotovili, da takrat gospodinje za čiščenje porabijo tri ure več kot sicer, najbolj pa jih je strah taščinega odziva.

Primanjkuje poučnih knjig za otroke
V sklopu strokovnih sred so v Mestni knjižnici Ljubljana danes pripravili okroglo mizo o poučnih knjigah za otroke in mladino Perspektive poučnih knjig. Govorci so opozorili na pomanjkanje strokovnih oziroma poljudnoznanstvenih knjig za otroke. Med predlogi se je pojavila tudi ideja, da bi v branje za bralno značko vključili več tovrstnih knjig.

Kako nad praznični stres?
Prazniki v vas zbudijo tudi negativna čustva? V nadaljevanju sledi nekaj prijemov, kako uživati ob koncu leta in se posvetiti družini.

Med prazniki na potovanje z majhnim otrokom
Pediatri trdijo, da dojenček, star le nekaj mesecev, že lahko potuje. Res pa je, da majhen otrok zahteva več, pogostejše hranjenje, previjanje, uspavanje, prav tako je tveganje za okužbo večje. Pozimi je zato priporočljivejše izbrati bližje kraje za potovanje.

Mamica ustvarja: svečnik iz slanega testa
Letos lahko sorodnike in prijatelje presenetite z zelo izvirnim darilom, ustvarjenim z veliko ljubezni. Izdelajte velik svečnik iz slanega testa v obliki srca in ga razdelite na toliko kosov, kolikor je povabljenih, s katerimi boste preživeli božič.

Kaj so prednosti obdarovanja?
Ste vedeli, da ima obdarovanje tudi pozitivne lastnosti? To dejanje naj bi nas vodilo stran od depresije, prinaša optimizem, veselje, navdušenje, boljše odnose … Pa seveda ni pomembno, kaj podarite, lahko je to darilo, dragoceni prosti čas, denar, ljubezen, kar koli – obdarovanje dela čudeže, celo podaljšuje življenje.

Pričarali smo nasmeh na usta 150 otrokom!
Preteklo nedeljo si bodo otroci in starši, ki so se malo pred deseto uro dopoldne zbrali na jeseniški železniški postaji, za vedno zapomnili. To je bil namreč dan, ko so se z muzejskim vlakom popeljali na izlet do Bohinjske Bistrice. A to še ni vse. Na vlaku se jim je pridružil tudi dedek Mraz, ki seveda ni prišel praznih rok.

Starši, opozorite otroke na nevarnost!
Poškodbe zaradi uporabe s pirotehničnimi sredstvi so najpogostejše pri mladostnikih, še posebej osnovnošolci so tisti, ki začnejo eksperimentirati s temi sredstvi, so opozorili na Policijski upravi Maribor, ki se letos ponovno pridružuje vseslovenski akciji Bodi zvezda, ne meči petard. Pred nevarnostjo je treba zaščititi tudi živali.

Zanimivost: koliko Slovencev se piše Božič?
V Sloveniji živi po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije približno 2 milijona prebivalcev. Od tega 3.460 njih uporablja priimek Božič.

Česa takšnega si ne morete niti predstavljati!
V Koloradu je na svet pokukala šest kilogramov težka deklica Mia Yasmin Hernandez. Tako težkega otroka ob rojstvu niso pričakovali ne starši ne zdravniki.

Kako umiriti dojenčka?
Če želite v prvih dneh z dojenčkom doma vzpostaviti nekakšno rutino, si lahko pomagate z glasbo. S pomočjo nežnih ritmov bo vaš sonček hitro in brez joka utonil v sen. Za to ne potrebujete popolne pesmi, ki je ustvarjena prav za dojenčke, lahko je tudi tista, ki je vam najbolj všeč.

Velika sprememba za družine
Ministrstvo za delo poudarja, da so spremembe socialne zakonodaje z začetkom uveljavitve z januarjem in septembrom naslovile prav družine z vzdrževanimi člani, v katerih se je po podatkih za lansko leto revščina najbolj povečala. Tveganje za revščino med otroki pa je tisto, za kar bomo v prihodnosti plačali najvišjo ceno, opozarjajo.

Vzgojna načela, ki se jih morajo držati vsi starši!
Pred vami je sedma epizoda kviza Lepo je biti mama, v kateri naše slavne tri pare čakajo vprašanja s področja vzgoje. So odgovarjali pravilno? Oglejte si video in preverite, česa so se naučili.

10 najpogostejših starševskih skrbi
Tri četrtine staršev dobi nasvet, ne da bi ga iskali. Mame menijo, da njihov način vzgoje obsojajo predvsem drugi starši. Očetje trdijo, da jim sodijo predvsem tašče. Kaj pa najbolj skrbi starše? Kdo jim zelo rad svetuje? Na koga se obrnejo, ko potrebujejo pomoč, nasvet?

Do konca januarja 2015 rešitev!
Ministrica za izobraževanje Stanka Setnikar Cankar se je srečala z varuhinjo človekovih pravic Vlasto Nussdorfer. V pogovoru sta se dotaknili številnih tem, med drugim izvajanja nadzora v primeru šolanja otrok na domu. "Zavezali smo se, da bomo do konca januarja 2015 konkretne rešitve predstavili tudi varuhinji," je dejala ministrica.

Zakaj se ne odločita za družino?
Za petino ljudi je denar odločujoči dejavnik, ali bodo imeli družino ali ne. Preden ne odplačajo vseh dolgov, si ne kupijo stanovanja in si sploh ne želijo imeti otroka.

Kako v hladnejših dneh obleči otroka?
Žabice, hlače, majica in pulover – bo v vrtcu prevroče? Brez žabic in debelega puloverja – bo na sprehodu prehladno? To so vprašanja, s katerimi se starši otrok, ki so v vrtcu, pozimi ubadajo prav vsak dan.

Ko so solze iskrene …
Ob poplavi igračk, ki jih imajo današnji otroci, marsikateri starši težko najdejo darilo, s katerim bi razveselili otroka. Poglejte video in spoznali boste, da obstajajo tudi otroci, ki so hvaležni za malenkost. Ko pa dobijo nekaj, kar so si najbolj želeli, pa iskreno zajokajo od sreče.

Ste vedeli?
Otroke bo proti koncu tega tedna obiskal prvi od decembrskih obdarovalcev. V noči s 5. na 6. december jim bo glede na slovensko ljudsko izročilo namreč darove prinesel sv. Miklavž, ki goduje 6. decembra. Na območjih, kjer so še živi Miklavževi obhodi, se bo v spremstvu parkeljnov na predvečer svojega godu odpravil od hiše do hiše.

Kaj potrebuje novorojenček?
V novi epizodi kviza Lepo je biti mama smo preverili, kako so bodoči starši pripravljeni na najnežnejše obdobje – obdobje novorojenčka. Veste, koliko mleka na dan naj bi spil novorojenček? Kako pa kaj poznate pripomočke, ki jih boste morali uporabljati? Oglejte si pravilne odgovore in kako so se odrezali naši bodoči starši.

Najboljše Miklavževo darilo!
Naši otroci imajo polne škatle in police igrač, zato je mogoče skrajni čas, da letos razmislite o drugačnem darilu. Naj jim Miklavž prinese posebne kupončke brezmejne ljubezni, topline, domačnosti ... Preberite si, kaj vse lahko piše na njih.

Ne želim, da objavljate fotografije mojega otroka!
Ker družbena omrežja kažejo tudi svojo slabo stran, starši postajajo vse bolj previdni. Vedno znova premislijo, ali bodo objavili fotografijo svojega otroka. Kaj storiti, če prijatelji, sorodniki objavljajo fotografije vašega otroka, vam pa to ni všeč?

Trenutno najbolj slavne slovenske nosečnice
Pred vami je prvi del najbolj odmevnega kviza te jeseni, Lepo je biti mama. V prvem delu so se v znanju s področja nosečnosti pomerile Katarina Hriberšek, Anita Hosner in Sabina Doblekar, pri tem pa so jim pomagali njihovi partnerji. Po 8 epizodah bomo dobili zmagovalni par z največ znanja, vsi pa bodo prejeli lepe nagrade. Tekom epizod boste lahko tudi sami preverili svoje znanje in dobili veliko koristnih informacij.

Tako vam lahko otroci pomagajo!
Zjutraj je pomoč vseh družinskih članov zelo dobrodošla. Ni nujno, da vse postori mama. Vsi boste tako hitreje pripravljeni, otroci pa bodo pridobili dobre navade. Seveda obveznosti prilagodite njihovi starosti.

Preprečite nevarnost, ki preži na otroke!
Letošnji mednarodni dan otroka, 20. november, bo potekal v znamenju 25. obletnice konvencije Združenih narodov o otrokovih pravicah. Generalna skupščina ZN jo je sprejela na današnji dan leta 1989.

Če kadite, morate to vedeti!
Kronična obstruktivna pljučna bolezen je hitro napredujoča in življenjsko nevarna bolezen. Po različnih statistikah bo leta 2020 tretji najpogostejši vzrok smrti. Ta bolezen je namreč pogosto odkrita bistveno prepozno. Zato ob današnjem svetovnem dnevu te bolezni strokovnjaki opozarjajo na pomen preventive in zgodnjega odkrivanja bolezni.

Osvojite fantastično nagrado!
Otroška soba je za otroka kraljestvo, v katerem se počuti svobodno in varno. Je njegov svet v malem, ki mu nudi vzpodbudno okolje za igro, učenje, vsakodnevne naloge in udobno zatočišče za počitek in spanje. Dobro je, da prostor, kjer otrok odrašča in se razvija, uresničuje otroške želje po barvitosti in pestrosti, hkrati pa zadosti tudi zahtevam po kakovosti, trajnosti in uporabnosti. Je mogoče združiti vse te kriterije in ustvariti prekrasen kotiček za najmlajšega družinskega člana?