so starši

Zgodaj brez plenic: dojenček 'pove', samo 'slišati' je treba
Mamica dveh otrok in vzgojiteljica Mojca Vrbnjak je imela kot otrok pogosto plenične izpuščaje in vnetja ter težave z izločanjem. Misel, da bi se njen otrok srečal z enakimi bolečinami, ji je pomagala najti novo, malce drugačno pot. Njeni otroci nikoli niso imeli vnetij in njihova koža je svobodno dihala, metodo zgodnjega izločanja pa sedaj uči tudi druge starše.

Naučite otroka, kako mora reagirati v takšni situaciji
Vsake toliko smo na družbenih omrežjih priča opozorilom, da se v neposredni bližini šole ali po določeni soseski vozi sumljiv neznanec ali več njih. Velikokrat gre le za opazovanje otrok, včasih pa takšni ljudje skušajo vzpostaviti tudi stik. Ponujajo bonbone, so do otrok zelo prijazni ali celo omenjajo, da so prijatelji njihovih staršev. Trikov, s katerimi skušajo otroka prepričati, je veliko, od otroka pa je odvisno, kako bo v takšni situaciji ravnal.

Kako biti najboljši očka in mož?
Dolgih devet mesecev je minilo in z vašo najdražjo sta postala starša. V življenje je prišlo novo bitje, ki zahteva popolno pozornost. Previjanje, hranjenje, crkljanje brez konca in kraja, vse dni in noči. Kako se kot novopečeni očka znajdeš v novi vlogi? Dejstvo je, da z vlogo očeta dobi novo dimenzijo tudi odnos z najdražjo. Zdaj nista več samo partnerja oziroma mož in žena, pač pa tudi starša, kar je povezano z novimi odgovornostmi in izzivi ter preoblikovanjem življenjskega sloga. Ne pravijo zaman, da se s prihodom otroka vse spremeni, zato smo pripravili vodič, kako v očetovstvu in vsemu, kar to prinese, čimbolj uživati.

Življenje z introvertiranim otrokom
Le kateri starš si ne želi srečnega in zadovoljnega otroka? Po svojih najboljših močeh jih usmerjamo, da bi bili karseda pripravljeni na življenje. Beremo knjige o starševstvu, raziskujemo najboljše strategije vzgoje ter iščemo nasvete pri lastnih starših in prijateljih. A velikokrat mnogi nasveti izvzemajo dejstvo, so nekateri otroci introvertirani. Zelo pogosto se jih zamenjuje za sramežljive, kar pa ni isto. Starši lahko opazijo, da se njihov otrok ne druži toliko z vrstniki in čas raje preživlja sam, bere ali se ukvarja z ostalimi individualnimi dejavnostmi.

Kako otroke učiti strpnosti in sočutja?
Verjetno si vsak starš želi, da bi bil njegov otrok do vrstnikov sočuten in strpen. Ni pa ravno skrivnost, da moramo biti za vzgojo sočutnega otroka takšni najprej starši. To je osnova, temeljni kamen vsega. Otrok se namreč ne rodi nestrpen ali sovražen, ampak se nestrpnosti nauči. Na enak način otroke učimo razumevajoče drže, strpnosti, senzibilnosti in sočutja do drugih, ki predstavljajo ključne elemente kakovostnih odnosov in uspešnejšega življenja.

Pomembno šolsko obvestilo za starše
Prvomajske počitnice letos ne potekajo kot sicer, od ponedeljka do petka, temveč se začnejo v sredo, na dan upora proti okupatorju, 27. aprila 2022, in trajajo do vključno ponedeljka, 2. maja 2022.

Tako na naraven način odstranite madeže z otroških oblačil
Prisrčno je opazovati dojenčke, malčke in otroke pri jedi in vsi smo srečni, če radi zdravo in dobro jedo. A obenem vsi starši vemo, da za njimi pogosto ostanejo trdovratni madeži, ki jih je včasih izjemno težko odstraniti. Vseeno pa obstajajo načini, kako se jih rešiti na enostaven in popolnoma naraven način. Preverite!

Trmast otrok potrebuje zaposlitev – a pomembno je, kakšno
Vedno govorim, da se pri trmastih otrocih najbolj obrestuje preventiva. Predpriprave, struktura, rutina.

Teja Jeglič: 'Pridejo dnevi, ko bi se najrajši zaprla v sobo in tam ostala'
Teja Jeglič ni samo priznana modna oblikovalka, ampak je tudi mamica malemu fantku Krisu, zato niti ni toliko presenetljivo, da ju večkrat lahko občudujemo v lepih in usklajenih modnih kombinacijah. Tokrat smo se z njo pogovarjali o izzivih na področju materinstva in kariere ter o njenem receptu za uspeh. Več o tem pa si lahko preberete v nadaljevanju.

Kdaj je pravi čas, da ima vaš otrok svoj telefon?
Kdaj otroku kupiti telefon, je večna dilema staršev. V sodobnem svetu, ko nas tehnologija obkroža na vseh področjih našega življenja, se je tudi uporaba telefona močno spremenila. In tako ni nič nenavadnega, če šestletnika vidimo s telefonom v roki. Toda ali ga resnično potrebuje?

So starši krivi, da otrok v šoli nima prijateljev?
Rezultati nedavnih raziskav so pokazali, da ena vrsta starševske vzgoje znatno vpliva na socializacijo in vedenje otroka v šoli. V nadaljevanju razkrivamo, za kateri način vzgoje gre in kakšne so lahko morebitne posledice ter rešitve zanje.

'Nič čudnega se mi več ne zdi, da odrasle ljudi še vedno mama naroča k zobozdravniku'
V zadnjem obdobju se ukvarjam z resnimi, odraslimi zadevami in žalostno se mi zdi, da kljub temu da se imam za dobro splošno izobraženo osebo, sem že sama pri svojih 31 letih kot riba na suhem. Pa so moji starši aktivno delali na tem, da me pripravijo na odraslost. Kaj bo šele z generacijami xyz.

Odlična ideja za bolj zdrave prigrizke za otroke
Veliko otrok obožuje pice, sendviče, toaste in druge tovrstne prigrizke, ki ne slovijo ravno kot najbolj zdrava izbira. Zato je priporočljivo, da jih uživajo zgolj občasno, še bolje pa je, da jih pripravite na bolj zdrav način. Določene sestavine lahko nadomestite z bolj zdravimi in recimo namesto belega kruha uporabite pirinega ali polnozrnatega, pri mesninah pa bodite pozorni, da vsebujejo malo maščob in so bogate z vitamini in minerali. Takšna sta recimo kuhan in pečen pršut, ki sta odličnega okusa in sta idealna izbira tudi med velikonočnimi prazniki.

Andrej Perko: 'Vzgajamo jih v razvajene, vase zagledane in naveličane osebke'
Sodobna vzgoja je obremenjena s tisoč in enim nasvetom, pospremljena z nasmehi naših otrok, saj vse, kar hočemo, je, da bi bili srečni ves čas. In tako lahko naredimo mnogo napak, od tega, da se izzivov starševstva lotevamo kot njihovi prijatelji ali pa se trudimo, da bi jim izpolnili čisto vsako željo. Dr. Andrej Perko, psiholog: Vzgajamo jih v razvajene, vase zagledane in naveličane osebke. Več o pasteh modernih vzgojnih prijemov pa si lahko preberete v nadaljevanju.

Kako pomagati otroku, ki ga je strah kahlice?
Prehod s pleničk na kahlico ali na stranišče je ogromna prelomnica v otrokovem življenju. Ob tem se lahko pojavijo strahovi, stres, tesnoba, zaprtje, jok. S kakšnimi zadržki se najpogosteje soočajo otroci pri odvajanju od pleničk in kako jim pomagati, je razložila Mojca Vrbnjak, mamica dveh otrok, vzgojiteljica in avtorica programa Zgodnje izločanje izven plenic.

Ideje za najlepša velikonočna jajčka
Barvanje pirhov je običaj, ki se ga veselijo tako odrasli kot otroci. Gre za preživljanje skupnih trenutkov in kreativno ustvarjanje, ki nam je vsem v veselje. Ta čudoviti običaj se po tradiciji prenaša iz roda v rod in glavni akterji pri barvanju pirhov so po navadi vedno najmlajši. Za vas smo pripravili nekaj krasnih idej za letošnja velikonočna jajčka.

Kako pomagati otroku pri težavah v šoli?
Kaj lahko naredimo starši, ko se otrok sooča s težavami v šoli? Za vas smo pripravili nekaj praktičnih nasvetov.

Takšni so bili tekmovalci MasterChefa v otroških letih
V novem skupinskem izzivu, ki ga bomo na POP TV spremljali nocoj, se bodo skupine oblikovale glede na njihove norčije in anekdote iz otroških let. Sodniki bodo sprva izbrali tri vodje, te pa bodo svoje člane dobile tako, da bodo uganile, kaj so ušpičili v otroških letih.

Otrok ima namišljenega prijatelja. Je to normalno?
Ste že kdaj zalotili svojega otroka, kako se pogovarja z nevidnim oziroma namišljenim prijateljem? Marsikateri starš se ob tem sprašuje, ali je to normalen del razvoja, ali gre morebiti za stanje, ki ga je treba vzeti resno. A brez skrbi, namišljeni prijatelji so v otroštvu precej pogost pojav, nekatere študije pa celo kažejo, da imajo ta ’odraslim očem nevidna bitja’ številne koristi. Preverite, kdo so namišljeni prijatelji, kakšno vlogo imajo in kdaj je kljub vsemu potrebna pozornost.

Najbolj trendna otroška imena v Sloveniji
Ste v veselem pričakovanju in izbirate ime za svojega otroka? Preverite, katera imena za fantka in punčko so trenutno najbolj v trendu pri nas.

Družine, ki obedujejo skupaj, se več pogovarjajo
Ste že slišali, da so skupni družinski obroki zelo dobra naložba za zdrav razvoj vašega otroka? Ti imajo namreč zelo pomemben vpliv na njegovo življenje. Preverite, zakaj.

Boštjan Gorenc - Pižama: Že kot otrok sem rad bral kaj zabavnega, čudnega in obrnjenega na glavo
Eden izmed najbolj priljubljenih avtorjev, Boštjan Gorenc – Pižama, je že kot malček izjemno rad bral. Za knjige ga je navdušila babica, danes pa navdih iz rosnih let prenaša na svojega sina in številne druge slovenske otroke. Razložil je, kako ustvarja, pojasnil, zakaj bi morali vsi brati, in izdal nasvete, kako naj starši otroke navdušijo za branje. Razkril je celo, zakaj se ga je prijel vzdevek Pižama, in ne denimo Nogavica.

'Pravljice bogatijo otrokovo življenje in ga obdajajo s čudežnostjo'
Le kdo ne pozna čudovitega večernega rituala branja pravljic pred otrokovim spanjem? So zelo učinkovito in pozitivno vzgojno sredstvo, saj skozi njihovo vsebino otrok spoznava sebe in svet, ki ga obdaja. Poleg tega pa branje za lahko noč poglablja in utrjuje vez med otrokom in staršem.

Kako uspavati dojenčka?
Vsak dojenček ima svoj ritem in potrebo po spanju. Nekateri že od samega začetka lepo prespijo noč do jutra, spet drugi pa imajo težave s spanjem in se neprestano zbujajo. Če ste kronično utrujeni, neprespani in željni nasvetov o tem, kako uspavati dojenčka, sledite spodnjim navodilom.

Koliko časa so lahko otroci pred zasloni?
Da je vse več odvisnosti od spleta in televizije, pričajo vsakoletne raziskave različnih strokovnjakov. Tudi starši lahko pri otrocih opažamo porast zanimanja za spletne aplikacije in televizijske vsebine. Že zelo majhni otroci znajo odkleniti telefon, poiskati aplikacije za predvajanje risank in si jih tudi predvajati. Včasih smo precej navdušeni nad njihovim poznavanjem tehnologije, včasih pa je to precej zastrašujoče. Kdaj in kje potegniti črto? Na koga se obrniti, ko ugotovimo, da je naš otrok odvisen od tehnologije? Na kakšen način se zavarovati pred morebitnimi škodljivimi vplivi spleta in televizije?

To je najboljši način, da otrok začne jesti zelenjavo, ki je ne mara
Ko vaš otrok ne želi jesti zelenjave, vi pa veste, da bi bilo zanj dobro, da ga navadite na zdravo hrano, ni nič čudnega, če pomislite tudi na podkupovanje. Ali to pomaga in ali je to konstruktiven način vzgoje, so raziskovali Belgijci.

Izbruhi trme: kako se odzvati in kako jih preprečiti?
"Obdobje prve trme se pri otroku pojavi približno okoli drugega leta in traja nekje do četrtega ali petega leta starosti," razlaga psihologinja Tamara Kancilija Kosmač. Takšno obnašanje je za starše naporno, vendar trma ima svoje mesto v otrokovem razvoju, in sicer se z njo uči samostojnosti in uveljavljanja lastnih želja.

To so posledice prekomerno zaščitniškega starševstva
Prekomerno zaščitniška starševska drža vključuje nenehno ’lebdenje’ nad otrokom, nadziranje njegovih odločitev in varovanje pred vsakršnim telesnim ali čustvenim nelagodjem, z namenom preprečevanja morebitnih negativnih posledic otrokovega vedenja. Gre za neke vrste mikro upravljanje otrokovega življenja, ki pa pogosto izhaja predvsem iz poskusov obvladovanja lastne negotovosti in tesnobe. Nekateri takšno starševstvo označujejo tudi z izrazom helikoptersko.

Čudoviti predlogi za spomladanska imena
Spomladansko enakonočje, ki pomeni tudi začetek pomladi, se je zgodilo 20. marca 2022. Ob tem vam predstavljamo nekaj krasnih imen, ki se navezujejo na ta letni čas.

Jantarjeva ogrlica: zdravilna ali nevarna?
Veliko staršev, v želji da bi omilili otroku bolečine pri izraščanju zob, posega po jantarjevih ogrlicah, ki jih malim dojenčkom nadenejo okrog vratu. O njih se pogosto razpravlja na forumih in Facebookovih straneh. Številni starši pa se odzovejo po načelu "če ne pomaga, tudi škoduje ne", kar seveda ne drži.