so starši

FOTO: Preverite, kako so vzgojeni znani Slovenci!
Starši se pogosto sprašujejo, kakšno vzgojo naj nudijo otroku in katere vrednote naj mu privzgojijo kot popotnico za boljše in lepše življenje. Vas zanima, kako so vzgajali znane Slovence?

Z noricami na otroško zabavo?
Verjetno ste že slišali za “zabave z noricami“, kjer starši na dom okuženega otroka pripeljejo necepljene malčke v upanju, da se bodo bolezni nalezli. Američani so to sedaj še “nadgradili“ …

Nariši POP OTKA in osvoji nagrado!
Dragi starši! POP OTO je zopet pripravil nagradno igro, ki bo spodbudila domišljijo in ustvarjalnost vaših otrok. Male junake vabi, da narišejo POP OTKA in sodelujejo v žrebu za toplo zimsko kapico!

Vzroki za močenje postelje
Zelo veliko triletnikov in štiriletnikov se še vedno ponoči polula v hlačke. Pomembno je, da jih zato ne kregate, da odkrijete vzrok močenja. Vprašajte se tudi, ali ste vi močili posteljo, ko ste bili majhni, kajti to je lahko dedno.

SEZNAM: Družabne igre za deževne dni
Deževni dnevi so kot ustvarjeni zato, da se družina zbere okrog mize in preizkusi svoje spretnosti ter znanje v različnih družabnih igrah. Zabave in smeha vam zagotovo ne bo manjkalo!

Bolni v vrtec?
Otroci so ob vstopu v vrtec izpostavljeni številnim okužbam z virusi in bakterijami. Nadlogi se pogosto ni mogoče povsem izogniti.

Bolan otrok in vrtec
Nekateri starši tudi bolnega otroka peljejo v vrtec. A bolan otrok ne sme biti v vrtcu! Ne more slediti programu, ne more se igrati, pogreša toplino staršev in prenaša viruse in bacile na druge otroke.

Zgrešeni nakupi v času nosečnosti
Bolj ko se bliža čas prihoda novega družinskega člana, bolj zapravljivi postanemo starši. Poleg najnujnejše opreme mnogi kupijo kakšen kos, ki ga fizioterapevti predvsem zaradi vpliva na dojenčkov razvoj močno odsvetujejo.

Kakšni so znaki bolezni?
V prvih letih življenja otroka pogosteje pestijo lažja obolenja. Tudi tako si zgradi odpornost proti množici pogostih bolezni. Kakšni pa so znaki, ki staršem nakazujejo, da bo otrok zbolel?

Bolan otrok in vrtec
Nekateri starši tudi bolnega otroka peljejo v vrtec. A bolan otrok ne sme biti v vrtcu! Ne more slediti programu, ne more se igrati, pogreša toplino staršev in prenaša viruse in bacile na druge otroke.

Rotavirusne okužbe v Sloveniji zelo pogoste
V Sloveniji so okužbe z rotavirusi zelo pogoste. Rotavirus povzroči letno okoli 1.000 hospitalizacij otrok do petega leta. Bolnišnično zdravljenje traja najdlje pri dojenčkih, ki so mlajši od štirih mesecev.

Preprečite rotavirusne okužbe!
Če vaš malček toži, da ga boli trebuh, bruha in ima vročino ter drisko, lahko posumite, da se je okužil z rotavirusi. Ker se rotavirusi zelo hitro prenašajo, se lahko zgodi, da bo v postelji obležala vsa družina. Namesto, da zamudite sončne jesenske dneve, otroke rajši preventivno cepite in uživajte v družinskih izletih.

SEZNAM: Družabne igre za deževne dni
Deževni dnevi so kot ustvarjeni zato, da se družina zbere okrog mize in preizkusi svoje spretnosti ter znanje v različnih družabnih igrah. Zabave in smeha vam zagotovo ne bo manjkalo!

USTVARJAJMO: Recepti za igrive prstke
Otroci zelo radi ustvarjajo, še posebej, če pri tem lahko z rokami kaj mešajo, drobijo, vlečejo ali gnetejo. Pripravite jim domačo delavnico, na kateri bodo iz sestavin, ki jih imate v kuhinji ali kopalnici, oblikovali majhne in velike krogle, živali, predmete …

Ljubljančanki, ki imata prav poseben odnos ...
Lidija Galijašević in Sabina Brkić iz Ljubljane sta prijateljici že iz vrtca. Njuni poti sta se večkrat križali – skupaj sta študirali, isto leto sta si s partnerjema ustvarili dom, skupaj sta premagovali nosečniške težave in spoznavali prve radosti materinstva. Danes pa upata, da se bosta njuni čebelici zaljubili ...

S fiziološko raztopino nad prehlad
S fiziološko raztopino naj bi starši spirali nosnici že novorojenčkom. Njena uporaba se poveča, ko je otrok prehlajen. Toda številni se sprašujejo, kolikokrat dnevno pa je priporočljivo s fiziološko raztopino ''redčiti'' izcedek.

Kot bonboni sladko gledališče FRU-FRU
Zgodba gledališča FRU-FRU se začne s kovčkom. Ideje in zgodbe pa so nezadržno rasle in tako je ta zanj kmalu postal premajhen. Nastalo je gledališče, sladko kot bonboni, ki so jih lizali v času njegovega nastanka.

Kaj storiti, če otrok grize?
Grizenje med prvim in drugim letom starosti je pogosta vedenjska težava, ki pa se lahko pojavlja tudi pri starejših otrocih. Vsekakor je to znak, da otrok v razvojnem obdobju potrebuje našo pomoč.

Kako dojenčka obleči v hladnem vremenu
Staršem lahko sprehodi v hladnem vremenu povzročajo veliko preglavic. Radi bi se naužili svežega zraka, obenen pa se bojimo, da bo naše malčke zeblo. Kako jih pravilno obleči?

Slovenski otroci ne jedo zdravo!
Vse več otrok podlega nezdravemu načinu življenja. Preskakujejo zajtrk, preveč pogosto jedo sladkarije in slane prigrizke, pijejo sladkane in gazirane pijače, se premalo gibljejo, saj ves prosti čas raje preživijo pred računalnikom ali televizijo. Kot starši jim bodite vzor in spremenite te navade!

Kaj je pomembno pri izbiri otroškega vozička?
Pri nakupu otroških vozičkov starši velikokrat v ospredje postavljajo svoje potrebe. Otrok pa potrebuje predvsem ravno in čvrsto površino, varnost in dovoj prostora za svoj razvoj.

Če že kaznujemo, storimo to pravilno
Za vzgojo ni univerzalnega recepta, tako kot so različni otroci, tudi popolni starši in popolna vzgoja ne obstajajo. Nekateri starši vzgajajo tudi z grajanjem, moraliziranjem in kaznovanjem. Preverite, kaj vam svetuje pedagoginja Vesna Lotrič.

Škofjeloški vrtci nimajo več čakalnih vrst
Stanje na področju predšolske vzgoje se kljub vse večjemu številu otrok, ki jih starši vpisujejo v vrtce, na Gorenjskem počasi vendarle ureja. Občine so večinoma šle v velike investicije za odprtje novih vrtcev in dodatnih oddelkov. V škofjeloški občini se tako lahko ta mesec vendarle pohvalijo, da na listi za sprejem v vrtec ni več čakajočih.

Premik ure vpliva na dojenčke in otroke?
S premikom ure nazaj bomo prešli na zimski čas, to pa lahko pomeni, da se bomo nekaj dni privajali na nov ritem. Ker je premik urinih kazalcev poseg v naš biološki ritem, pa to lahko vpliva tudi na naše počutje.

Ste odgovorni do družbe in okolja?
Kako najmlajše naučiti, da moramo krhko naravno ravnovesje našega planeta varovati tudi za prihodnje čase? V veliko pomoč so nam lahko tudi šole. Kako se tega loteva ena izmed njih?

PREJ in POTEM: Mar je to sploh mogoče?
Nastanka gub ne preprečujejo le kreme, ki si jih nanesete na kožo, temveč tudi tisto, kar zaužijete. Zapomnite si, da še tako drage kreme ne bodo preprečile škode, ki jo naredi čas, če ne boste poskrbeli za pravilno prehrano. Pa je to sploh mogoče?

Bi jo potrebovali tudi v Sloveniji?
Američani so polni zamisli, kako staršem olajšati življenje. Zadnja takšna je, da si lahko dobesedno “izposodijo babice“ - ženske, starejše od 50 let, ki nato čuvajo njihove otroke …

Starši, ki se požvižgajo na varnost otrok ...
Kljub temu, da se večina staršev zaveda, kako pomembna je uporaba varnostnih sedežev med vožnjo, je še vedno veliko takšnih, ki se jim tovrstna zaščita otrok ne zdi potrebna ...

Naj otroški dodatek varčujem?
Mesečni otroški dodatek prejemajo starši, namenili naj bi ga izključno za potrebe otroka. Kolikšen je ta znesek, je odvisno od dohodkov, ki jih imajo. Ali si z njim dejansko lahko izboljšajo finančno stanje ali pa je bolje mesečni znesek varčevati za prihodnost otroka, smo povprašali finančnega svetovalca.

Hiša eksperimentov za otroke in starše
Hiša eksperimentov v Ljubljani v svoje okrilje vabi vse, ki se z veseljem želijo naučiti nekaj novega. Družine lahko po navodilih eksperimentirajo ali pa se udeležijo znanstvenih šovov.