smo

Čudovit zapis za dneve, ko starševstvo postane (pre)težko
Ni ga starša, ki ne bi občasno občutil pretežkega bremena starševstva, še posebej ko so otroci majhni, ko se soočamo s številnimi dejavniki, kot so neprespane noči, otroški krči, rast zobkov, pa strah, da bi se mu kar koli hudega zgodilo. Obenem pa se starši trudijo biti uspešni na vseh drugih področjih in ohranjati zdrav ter kvaliteten odnos v partnerski zvezi. Ko postane (pre)težko, naj vam bo v navdih spodnji zapis.

Najlepše frizure za valeto in maturantski ples
Mlada dekleta si ob posebnih priložnostih, kot sta zaključni prireditvi valeta ali maturantski ples, rada izberejo posebne, čudovite obleke. K svečanim oblekam pa se lepo podajo tudi trendovske in urejene frizure. Za vas smo naredili izbor najlepših frizur za posebne priložnosti, med katerimi lahko najdete tudi idejo zase.

Pravijo, da so to najlepši kotički na slovenski obali
Družinski izleti in počitnice so nekaj najlepšega. Takrat odmislimo vse stvari, se posvetimo otrokom, zabavi in igri. Pomladno vreme nam je naklonjeno za enodnevne izlete v naravo, medtem ko se poleti vsak malček veseli, da bo videl morje. V nadaljevanju smo pripravili nekaj poletnih idej za izlete na slovensko obalo, za katere ne potrebujete veliko organizacije, denarja, pot do tja pa je kratka in hitra.

"Da, res, sem kot moji starši ... ki jih čedalje bolj razumem"
Odkar imam otroke, veliko bolj razumem svoje starše. Še več – celo zelo se lahko poistovetim z njimi in pogosto se zavem, da izgovarjam enake besede, vidim, da podobno vzgajam in – priznam – "težim". Opažam, da pač ne gre drugače. Čeprav se še prav dobro spomnim, kako mi je šlo kot otroku marsikatero pridiganje izjemno "na živce".

Dr. Andreja Poljanec: Nasilje med vrstniki in kako ukrepati?
Ob novicah o nasilju med vrstniki in tragičnih dogodkih, ki so se vrstili med mladimi, smo se začeli spraševati, kakšna prihodnost nas čaka. Mnogi starši so v strahu, kakšen postaja svet, v katerem je vse več virtualnega druženja, vse manj pa medsebojnih interakcij, pomoči in druženj na igrišču. A kot posamezniki se lahko odločimo, da se začaran krog prekine z nami, našo družino. In začnemo pri sebi, svojemu otroku. O tem smo se pogovarjali z Dr. Andrejo Poljanec, univ. dipl. psihologinjo ter zakonsko in družinsko terapevtko, sicer vodjo Oddelka za psihologijo na Univerzi Sigmunda Freuda Ljubljana.

'Tako me je sram, da bi se najraje pokrila z odejo in postala nevidna!'
Sram se pri otroku pojavi v drugem letu starosti in otroku določa meje varnega doživljanja sebe ter zagotavlja samovrednotenje in občutek pripadnosti. Kadar pa strupeni sram deluje v korist staršev in ne otroka, povzroči občutek razvrednotenja.

Učitelj Žiga: 'Pomembno je, da smo učitelji človeški'
'Pomembno je, da znamo tudi učitelji sprejeti svoje napake in jih ozavestiti. Se zanje opravičiti. Navsezadnje pa je najbolj pomembno, da smo človeški,' je dejal učitelj razrednega pouka, Žiga Bokal, ki nam je razkril tudi več o tem, kakšen je bil sam kot otrok in kateri učitelji so imeli nanj in njegovo poklicno delovanje največji vpliv. Več si preberite v spodnjem intervjuju.

5 idej za zabavno preživljanje časa z otroki
Iščete zabavne ideje za družinske dejavnosti z otroki? Za vas smo pripravili pet odličnih idej, ki bodo zagotovo poskrbele za zabavo in skupno ustvarjanje neprecenljivih družinskih spominov.

Toliko mora izplačati bivši ženi za vsa gospodinjska opravila
Pravico na sodišču je dočakala gospodinja iz Malage, v Španiji, kjer je sodišče odredilo, da ji mora soprog po 25 letih zakonskega življenja ob ločitvi izplačati kar 204 tisoč eurov odškodnine za vsa vsa gospodinjska opravila, ki jih je v letih skupnega življenja opravila.

Katera eterična olja in kdaj so uporabna za otroke (in dojenčke)?
Aromaterapija je blagodejna pri številnih vsakodnevnih težavah, ki pestijo otročke, denimo pri prehladih, krčkih, bolečinah, nespečnosti in težavah s koncentracijo. Kako varno uporabljati eterična olja, katera so primerna za otroke ter pri katerih težavah vse lahko pomagajo, je pojasnila mednarodno certificirana aromaterapevtka Inka Plauštajner Gerkšič.

Kdo so otroci s posebnimi potrebami?
Ljudje smo socialna bitja in tako se že od pradavnine družimo in organiziramo, včasih v skupine, klane in plemena, danes pa v društva, organizacije, združenja. Najbolj osnovna celica družbe je družina, osnova, na kateri gradimo in ko pride v družino oseba z dodatnimi izzivi, ti ta starodavni nagon po združevanju pride še kako prav. Kajti lažje je težave, nesigurnosti, dvome in strahove, s katerimi se ob takšnem dogodku soočaš, prebroditi skupaj. Konec koncev je res, kar pravi stari slovenski rek, ki gre takole – več glav več ve.

Kozmetičarka: 'Prosim, da ne naročate svojih 11-letnih hčera!'
Po družbenih omrežjih se širi objava kozmetičarke iz Srbije, ki si ne želi lepotičiti mlajših deklic, saj pravi, da denar ni vse in da meje tudi obstajajo.

Vsi govorijo o njenem sinu. Ko ga boste videli, vam bo jasno, zakaj!
Sin Ume Thurman se je ob slavni mami pojavil na rdeči preprogi na 76. filmskem festivalu v Cannesu in navdušil vse prisotne. Družbena omrežja so v hipu preplavili komentarji navdušenih oboževalk. Ko ga boste videli, vam bo jasno, zakaj.

Ali shraniti matične celice in zakaj?
V pričakovanju novega družinskega člana se med številnimi drugimi lahko pojavi tudi vprašanje, ali shraniti matične celice iz popkovnične krvi in popkovnice. Na nekaj vprašanj, ki bodo bodočim staršem mogoče pomagala pri odločitvi, je odgovoril dr. Marko Strbad, univerzitetni diplomirani mikrobiolog, ki ima večletne izkušnje pri delu z matičnimi celicami.

Kako prepoznati ADHD pri otroku?
Otroci si želijo, da bi jih starši imeli radi in bi bili nanje ponosni, a včasih ne zmorejo slediti vsem pravilom in zahtevam, ki jih narekuje sodobna družba. V zadnjem času se veliko govori o motnji pozornosti in hiperaktivnosti, a nekateri otroci ostajajo tudi spregledani. Ali ima vaš otrok ADHD? Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

'Šok, ko vidiš otroka ležati na mali bolnišnični posteljici, polni cevk in piskajočih aparatov'
Naj nadaljujem, kjer sem zadnjič končala. Z rojstvom Erazma Avelama Munde se je tok našega življenja prelil v nam povsem neznane vode ...

Andrej Škufca: 'Če želi, naj pleše, če ne želi, naj ne pleše'
Z novim žirantom priljubljene oddaje Slovenija ima talent smo na kratko poklepetali o vzgoji in starševstvu. Kako ga je spremenilo starševstvo, katere vrednote so mu pomembne in ali si želi, da bi tudi sin zajadral v plesne vode? Odgovore je v intervjuju razkril Andrej Škufca.

Učitelj Žiga: 'Tihi otroci so mnogokrat prezrti'
Žiga Bokal je pozitivno naravnan, zabaven, športen in pravičen učitelj razrednega pouka z izjemno tankočutnostjo do otrok. Trenutno deluje na Osnovni šoli Vodmat v Ljubljani. Z nami pa je spregovoril o pomembnosti vključevanja športnih aktivnosti v življenje otroka, o vzgoji, šoli in medsebojnih odnosih. Odgovore si preberite v spodnjem pogovoru.

Ideje: Kaj početi z otrokom ob slabem vremenu
Nižje temperature, dež, veter in megla, vse to lahko neprijetno vpliva na naše razpoloženje, pa tudi na počutje otroka. Toda ne glede na to, kakšno je vreme, imamo možnost, da se imamo skupaj vseeno lepo. Za vas smo pripravili nekaj idej, ki kljubujejo tudi slabemu vremenu.

O mamah, ki podarjajo oblačila svojih otrok drugim mamam
Ko mama podari oblačila svojega otroka, z njimi podarja tudi delček svojega srca. Oblačila, ki jih je skrbno izbirala za svojega malčka, imajo namreč ogromno sentimentalno vrednost, mami, ki jih znova uporablja, pa mnogokrat pridejo še kako prav.

Kdaj je otrok lahko samostojen (in varen) v prometu?
Kdaj gre lahko otrok sam v in iz šole, na šolski avtobus in samostojno kolesari v prometu? Zakaj so zakonske omejitve in kako lahko starši pripravimo otroka na varno udeležbo v prometu? Pojasnjujejo na Javni agenciji za varnost prometa in policiji.

Juhant: 'Če je središče družine otrok, adijo, srečno starševstvo, adijo, srečno otroštvo'
Medvrstniško nasilje se je dogajalo in se bo dogajalo, a vendarle noben ne pričakuje, da bo prišlo do takih pretresljivih ekstremov, ki so se v zadnjem obdobju vrstili med otroki. Prisotna je žalost, ponekod jeza in velika mera zaskrbljenosti, v kakšno smer gre družba. Pojavljajo se tudi vprašanja, kako se o takih dogodkih pogovarjati z otroki in kako jih vzgajati, da bodo zrasli v junake s pozitivnimi vrednotami. Nekaj zelo koristnih nasvetov nam je v nadaljevanju zaupal Marko Juhant, specialni pedagog in strokovnjak s področja vzgoje.

Kako lahko "mommy makeover" pomaga povrniti samozavest po nosečnosti
'Mommy makeover' je v zadnjih letih postal eden najbolj priljubljenih posegov v estetski kirurgiji. In to ne kar tako. Na tej strani boste izvedele, zakaj je tako in kako se ga lotiti.

Najpogostejše napake, ki jih starši delajo pri najstnikih
Lepo je videti, če se starši dobro razumejo z otroki. Vendar pa je še boljše, če v odnosu vladata medsebojno spoštovanje in stabilnost. Kakšne starše torej potrebujejo najstniki?

5 mitov o materinstvu
Pričakovanje materinske vloge je vedno povezano z dvojnimi občutki – na eni strani se bodoča mamica neskončno veseli novega družinskega člana, po drugi strani pa je prisoten tudi strah. Bom kos novi vlogi? V današnjem času največ informacij najdemo kar na spletu, kjer na številnih forumih in skupinah za mlade mamice potekajo številni pogovori in deljenje nasvetov, kar pri mnogih povzroči zmedo. Katere informacije nimajo nobene povezave z resničnostjo in čemu sploh verjeti?

Tako bodo otroci razvili zdrav odnos do hrane
Starši smo pogosto preveč zaščitniški do svojih otrok, s tem pa jih prikrajšamo za marsikatero veščino, ki bi se je lahko priučili že v zgodnjih letih. Ena takih je denimo kuhanje. Ne vemo točno, kdaj je pravi čas, da jih spustimo med ponve in lonce, zato odlašamo tako dolgo, da jim priprava hrane ni več zanimiva. Kdaj je torej pravi čas, da otroka aktivno vključimo v pripravo hrane?

Takšen je pravilen razvoj in izrast zobkov pri otroku
Veliko je dejavnikov, ki lahko vplivajo na izraščanje zob pri otroku. Kakšen je pravilen razvoj in izrast zobkov, kdaj lahko pričakujemo, da bo pokukal prvi, in kdaj je zares pozno, če otroku še ni zrasel noben zobek? Odgovore na vprašanja smo poiskali pri Bibini svetovalki Urški Šavli, dr. dent. med.

Ali moramo otroka kopati vsak dan?
Kolikokrat na teden je treba skopati otroka? Kako ga okopati brez kričanja, upiranja in solz? Za vas smo pripravili nekaj uporabnih informacij in koristnih nasvetov.

'Ko stisneš štručko, je vse pozabljeno' - daleč od resnice
Biti mama se sliši lepo, a ni vedno vse tako lepo, kot smo si mogoče predstavljali, sploh če govorimo o porodni travmi. Ne gre samo za izkušnjo poroda, ampak tudi za to, kako smo jo doživeli. O tem smo se pogovarjali z družinsko terapevtko Aleksandro Klopčič, ki je zaposlena v Javnem zavodu Mala ulica in vodi starševske skupine.

5 stvari, ki se jih zavemo šele, ko izgubimo starše
Življenje je čudovito, a nepredvidljivo in polno nenehnih sprememb. Tudi in predvsem takrat, ko jih najmanj pričakujemo. V stotinki sekunde se lahko zgodi, in navadno se nam zgodi kar nekajkrat v življenju, da se življenje, kot ga poznamo, spremeni v popolnoma novo dimenzijo. Novo različico s spremembami, ki se jim moramo na novo privaditi in se priučiti živeti z njimi. Izguba staršev je ena takšnih sprememb, ki nas zaznamuje za vedno.