skrbeti

Slavne zvezdnice o tem, zakaj nimajo otrok
S kom delimo življenje, je stvar posameznika in življenjskega sloga, ki ga želi živeti. S tem se strinjajo tudi zvezdnice, ki so se odločile, da materinstvo ni zanje.

Tačke pomagačke – pasji junaki, ki pomagajo otrokom odkriti najboljšega sebe
"Mlajši učenec je imel izjemno močan strah pred javnim nastopanjem. Pred sošolci ni bil pripravljen ničesar glasno prebrati, niti ni želel odgovarjati na učiteljičina vprašanja. Učiteljica se je odločila, da mu omogoči udeležbo na uri Beremo s tačkami. Po uvodnem pogovoru in spoznavanju je bilo otroku predlagano, da bi psički na glas prebral pesmico. Po prvih dokaj tiho izgovorjenih besedah je branje postajalo vse glasnejše. Ob odzivih psičke se je otrok smejal, zabaval, bil je navdušen, da ga kuža dejansko posluša. Skratka, glasno branje je postalo zabavno. Naslednji dan je otrok isto pesmico s psičkino fotografijo pred sabo glasno prebral učiteljici, taisti otrok pa je ob koncu šolskega leta že nastopil na šolski proslavi," lepo izkušnjo opiše Slavica Mrkun, predsednica Društva Tačke pomagačke.

Kaj imajo "leni starši" skupnega z lenobo? "Nič," odgovarja Marko Juhant
"Pred 15, 20 leti izraz 'leno starševstvo' sploh ne bi prišel v poštev. Vsekakor pa ga niso uporabljali pred 40 leti, ko nismo poznali staršev, ki jim danes rečemo helikopterski starši oziroma tudi starši 'droni'," je poudaril specialni pedagog Marko Juhant. Preverite, zakaj zagovarja "leno starševstvo"!

Patronažne sestre si želijo, da bi te stvari vedele vse mlade mamice
Ko se z 'majhno štručko' vrneta domov iz porodnišnice, je eno najlepših obdobij v življenju vsake matere. Hkrati pa je to obdobje polno izzivov, vprašanj, dvomov in strahu. Zato prvi teden na dnevne obiske iz bolnišnice pošljejo podporo – patronažno sestro.

To povejte otroku, če si želi kuščarja!
Zanimiva dejstva o kuščarjih: ste vedeli, da je na svetu približno 5000 različnih vrst?

Napaka staršev: veliko otrok sploh nima prostega časa
So starši, ki svojim otrokom oblikujejo tedenski načrt do te mere, da prostega časa preprosto nimajo več. Pet krožkov, dve vrsti športa, igranje vsaj enega glasbila in še vse šolske obveznosti. Si znate predstavljati, kako je pri takšnem tempu življenja otroku?

Varstvo otrok, animacija, fotografiranje in rojstnodnevne lokacije
Otroci so naše največje bogastvo. Ob njihovem odraščanju si lahko omislite fotografiranje otrok, da se boste teh trenutkov za vedno spominjali. A kljub njihovi prikupnosti nam kdaj pa kdaj kakšno zagodejo. Še posebej takrat, ko morajo biti dlje časa prisotni nekje, kjer jim ni zanimivo. Seveda si nihče ne želi, da se mu to zgodi na poroki ali na kakšnem pomembnem rojstnem dnevu. Zato sta animacija otrok in dobra družba odlična rešitev. Če je le možno, je super, da je na dogodku na voljo igralnica. Ne samo na dogodkih, pomembno je, da so otroci animirani in v dobrih rokah tudi, ko ostanejo sami doma. V takem primeru vam prav pride varuška. Na poročni dan ali na kakšnem drugem dogodku se dogovorite za varstvo otrok oziroma poiščite nekoga, ki bo poskrbel za animacijo.

Kaj mora jesti nosečnica?
Obdobje nosečnosti je že samo po sebi precej zahtevno in polno sprememb ter hormonskih nihanj. Ob vsem tem je zato precejšen izziv skrbeti tudi za primerno in raznoliko prehrano, vendar pa, če se boste držali zdrave prehrane, bo tudi telesno in duševno počutje veliko boljše kot sicer. Kaj torej morate vedeti o prehrani v teh devetih mesecih vašega življenja?

To vse lahko doživimo v času nosečnosti
Začne se s tistim plusom ali dvema črticama, ki se pojavita na testu in takrat običajno še ne vemo točno, kaj nas čaka v ne tako oddaljeni prihodnosti. Ni skrivnost, da se nam s prihodom otroka življenje vsekakor obrne na glavo, a že v času nosečnosti lahko doživimo pravi čustveni vrtiljak.

Največji strahovi sodobnih očetov
Pričakovanje prihoda novega člana družine je vedno povezano z vznemirjenjem, veseljem, neučakanostjo, nemalokrat pa tudi z dvomi, skrbmi in tesnobnimi občutji. Pomisleki glede svoje nove vloge se pogosto pojavljajo tudi pri bodočih ali novopečenih očetih, ki se soočajo z vprašanji: »Bom sploh kos svoji novi vlogi? Sem pripravljen na to? Je sploh prav, da sva se odločila za otroka? Bom znal biti dober oče svojemu otroku?« Brez skrbi, vse to je normalen del prehoda v novo obdobje življenja, ki odpre čisto novo dimenzijo odnosov in poleg številnih izzivov prinese tudi ogromno sreče in veselja.

Tako lahko otroka na prijeten način navadite na opravila
Na kakšen način naj začnemo otroka privajati na gospodinjska opravila, da jih bo sčasoma usvojil in jih sprejel za svoje? Kakšne so prednosti, če otroka pravočasno začnemo navajati na gospodinjska opravila tako v odraščanju kot v odrasli dobi? Kakšne so posledice, če zamudimo ali otroka ne navadimo na gospodinjska opravila? Odgovarja družinski in zakonski terapevt, mag. Denis Ališić.

Zgodi se, da rojstvo otroka ni povezano le z veseljem in srečo
Le katera mamica ne pozna tistega sladkega obdobja, ko je vse usmerjeno v pričakovanje novega člana družine. Dnevi so prežeti z neizmernimi trenutki sreče in vznesenosti, dokler se končno ne zgodi. Rojstvo. Nove vloge, novi odnosi, nova rutina. A včasih je vrtiljak čustev, ki ga nismo pričakovali, tako intenziven, da se neskončno veselje čez noč spremeni v brezvoljnost, utrujenost, apatičnost, žalost, včasih tudi obup.

Mary J. Blige iskreno o tem, zakaj si ne želi postati mati
Kraljica hiphop soula Mary J. Blige, ki je osvojila devet grammyjev in po svetu prodala več kot 50 milijonov albumov, pravi, da ljubi svojo svobodo in da si za zdaj še ne želi postati mati. O razlogih je spregovorila v enem svojih zadnjih intervjujev.

Medicinska sestra ponazorila, kako je videti epiziotomija
Ena izmed nevšečnosti, ki se lahko zgodijo med porodom, je raztrganina nožnice. Da bi med porodom to preprečili, v nekaterih primerih opravijo kirurški rez ali epiziotomijo. Epiziotomija je prerez presredka med vaginalno in zadnjično odprtino. Kako je videti ta poseg in kako ga izpeljejo, je ponazorila medicinska sestra Nikki Jurcutz.

Kako uvajati zelenjavo?
Pogosto pri uvajanju zelenjave starši obupajo prezgodaj, meni prehranska strokovnjakinja Andreja Širca Čampa s Pediatrične klinike. “Ko med četrtim in šestim mesecem začnejo uvajati zelenjavo in jo otrok zavrne prvič, drugič, tretjič in četrtič, zaključijo, da ne mara bučk (ali druge zelenjave). Toda pri dojenčku je treba vztrajati vsaj osemkrat do enajstkrat, nekateri pravijo tudi petnajstkrat.”

Teh življenjskih veščin se otroci naučijo s hišnimi opravili
Otroke je treba vključevati v hišna opravila že od majhnega. Lep zgled smo jim starši, ki sodelujemo pri skrbi za dom in drug drugega. Z opravljanjem hišnih opravil pa se bodo otroci naučili marsikatere življenjske veščine.

To bi morale vedeti vse novopečene mamice, ki jim je kdaj težko, in njihovi bližnji
Mamice po porodu doživljajo vrtiljak čustev. "Tedaj je še posebej pomembno, da partner, domači in drugi bližnji ne zmanjšujejo pomena težkih čutenj z izjavami, kot so 'Ah, saj bo minilo', 'Ni mogoče, da ne bi čutila ljubezni do svojega otroka', 'Pojdi spat, ko se boš zbudila, bo vse bolje', 'Vsem je na začetku težko, potem pa mine', 'Vsaka mama takoj ve, kaj je najboljše za njenega otroka', 'V svojega otroka se takoj zaljubiš' ... Takšne in podobne trditve lahko mamico še dodatno osamijo in ji dajo občutek, da ni normalno, kar čuti, in da je z njo nekaj narobe, da je 'pokvarjena', ker ne zmore čutiti, kar bi morala," opozarja zakonska in družinska terapevtka Barbara Holcman. Kako ji lahko vlijemo samozavest, da bo verjela, da je sposobna, da bo zmogla (dojiti, negovati, skrbeti) in da je super mamica?

Nočne more v času nosečnosti
Zelo običajno je, da je spanje v času nosečnosti moteno. Številne nosečnice imajo zaradi stalnega pritiska na mehur nočne "pohode" v kopalnico, svoje doda tudi bolj ali manj intenzivno gibanje ploda, ki prebuja bodočo mamico, pojavljajo se lahko tudi številne skrbi, zaradi katerih noč ostane prebedena. Posebna tema, ki ji velja nameniti več pozornosti, pa so nosečniške nočne more, ki so v tem obdobju precej pogoste.

Zakaj je pomembna tudi psihična priprava na nosečnost?
Nasveti za pripravo na zanositev se največkrat osredotočajo na telesne vidike – uravnoteženo prehrano, jemanje ustreznih dopolnil ter pravšnjo količino gibanja. Kaj pa psihična priprava na nosečnost? Pogosto se ta vidik nehote spregleda, je pa v obdobju priprave na zanositev ali že nosečnosti ravno tako pomemben, saj omogoča zmanjšanje možnih zapletov, ki so posledica neizraženih čustvenih potreb, skrbi, stresa … Preverite 5 korakov, ki so ključni pri psihični pripravi na zanositev.

Mama šestih otrok: 'Naš dom je večinoma urejen. In to me dela srečno'
Skrbeti za šest otrok hkrati ni kar tako. Skrbeti, da so ves čas čisti in urejeni, pa se zdi skoraj misija nemogoče. Vendar mama šestih otrok trdi, da gre pravzaprav le za način življenja in navade, s katerimi lahko to precej enostavno dosežemo.

12-letni deklici iščejo rejniško družino
Praznični dnevi, lučke na drevesih in veselje v srcu ljudi ob prihajajočih decembrskih praznikih marsikomu predstavljajo stisko, ker sam nima toplega doma, hrane na mizi in ljubeče družine. Srce parajoče pa so zgodbe slovenskih otrok, ki se v teh dneh sprašujejo, zakaj jim usoda tega ni namenila in čemu so prepuščeni sami sebi. Po spletu je zaokrožilo pismo 12-letnice, ki je pretreslo marsikoga.

Vsak moški lahko naredi otroka, niso pa vsi očetje
Novinarka in mama treh deklet Colleen Temple je opisala, zakaj ima lahko vsak moški otroka, le malokdo pa je lahko oče.

Prednosti spletnih in televizijskih učnih vsebin za otroke
Otroci že tako rekoč z rojstvom vstopijo v svet tehnologije in moderno dobo, v kateri se vse nenehnospreminja in razvija. Marsikdo z odporom gleda na uporabo tehnologije pri manjših otrocih in mladostnikih, vendar pa tehnologija nima vedno slabega vpliva nanje. Če je njena uporaba pametna in zmerna ter jo nadzoruje skrbnik ali starš, je lahko tehnologija precej uporabna, praktična in dobrodošla za otrokov razvoj in napredek.

"Čudni" pojavi pri dojenčku, zaradi katerih ni nujno treba k pediatru
Popolnoma normalno je, če zdrav dojenček vsak dan prejoka dve do tri ure, a ob po njihovem mnenju pretiranem joku vseeno predvsem novopečene starše skrbi, ali je vse v redu. Včasih je skrb upravičena, večinoma pa so jok, polivanje, bruhanje, kožni izpuščaji, "čudno" blato in občasno malo povišana temperatura nenevarni.

Zakaj mnogo žensk še vedno uporablja navadne higienske vložke za oslabljen mehur?
Vsaki četrti ženski, starejši od 35 let, lahko pojavi nehoteno uhajanje urina1. Mnoge ženske pa še vedno uporabljajo navadne higienske vložke, da se zaščitijo pri uhajanju urina. Večina žensk ne ve, da obstajajo vložki, posebej zasnovani za vpijanje urina, in ne ve kako zelo se razlikujejo od higienskih.

Poskrbite za dovolj gibanja še preden shodijo
Vsako leto je prvi teden v oktobru namenjen otrokom, letos je potekal pod geslom »Razigran uživaj dan!« in poudarjal pomen igrivosti, sproščenosti in druženja otrok. Čeprav vaš otrok še morda ne hodi, je zanj gibanje enako pomembno kot za tiste malčke, ki že veselo tekajo naokrog. Gre namreč za prvo in osnovno obliko spoznavanja s svetom, bodisi le s premikanjem rok in nog, bodisi s plazenjem, kobacanjem in tekanjem. Čas, ko bodo malčki zrasli in odrasli, bo še prehitro tu, zato ga vsak dan izkoristite za nove dogodivščine in doživetja.

"Sredi noči sva oba jokala od izčrpanosti, a zdaj občutkov ne menjam za nič"
Ni se začelo umirjeno. Bilo je pestro, nisem vedela, kaj počnem. Nisem spala in sredi noči sva s prvorojencem Matevžem skupaj jokala – on zaradi še zdaj nepojasnjenega razloga, jaz zaradi izčrpanosti. Stalno sem dojila, tudi med umivanjem zob in kosilom. Prepričana sem bila, da so dojenčki krhki in da je za vsak še tako malo slišen "ačih" potreben temeljit zdravniški pregled. Zdaj so noči vse bolj umirjene, grižljaji med kosilom so počasni in strašno sem hvaležna za vse bolečine pri porodih, za vse neprespane noči, za vse preizkušanje živcev ... Vloge mamice ne menjam za nič na svetu.

Si vaš otrok želi zlate ribice? To morate vedeti
Čeprav smo kot otroci skoraj vsi imeli možnost videti zlate ribice plavati v domačih akvarijih ali namiznih bučkah, pa danes vemo, da to ni primerno življenjsko okolje za zlate ribice. Preverite, zakaj.

Razmišljanje mlade mamice: 'Na materinstvo te nič ne more pripraviti'
Čeprav ima komaj 28 let, življenje zajema z veliko žlico. Po uspešno zaključenem študiju igralstva se je zaposlila v celjskem gledališču, v seriji Najini mostovi je življenje vdihnila glavnemu ženskemu liku, nasmejala nas je v seriji LP, Lena, doma pa jo čaka še sin. Igralka Maša Grošelj priznava, da je njen urnik pogosto poln in naporen, a ko razmišlja za nazaj, te na materinstvo ne more nič pripraviti: 'Le zaplavati moraš,' pravi.

Mali zasavski biser – porodnišnica Trbovlje
Obožujem potepanje in raziskovanje velikih mest (no, sem jih oboževala, ko sva bila še dvojina), a najlepša je naša mala vas. Rada imam vonj hodnikov in čebljanje otrok naše velike šole, še bolj prijetna pa je moja mala podružnična šola, kjer je čebljanja malo manj, ampak je zato bolj domače. Včasih si vzamem dan zase in smuknem v velike nakupovalne centre (mož pravi, da takrat izgledam kot bi psa spustili iz ketne), v resnici pa vsakič znova odkrijem, da so največji biseri male trgovinice srčnih prodajalcev. Malo je torej veliko in en tak mali biser Zasavja je tudi porodnišnica Trbovlje. Porodnišnica, kjer domujejo veliki, sončni ljudje. Ljudje v belem, modrem in zelenem ... vsi s srcem na pravi strani. Vsi kot ena velika družina.