sistem izobraževanja

13-letna Sara ima srce parajočo zgodbo
Mamica Petra Vrankar nam je zaupala zgodbo o njeni 13-letni hčerki Sari, ki ima cerebralno paralizo. Deklica je njena princesa, ki vse okrog sebe uči, kaj je bistvo življenja, kako je treba biti hvaležen za najmanjšo stvar. Pozivamo vas, da srčni deklici pomagate tako, da se pridružite zbiralni akciji starega papirja ter ji omogočite nakup večjega vozička, s katerim se bi rada podala raziskovat lepote narave. ''Še vedno ne bo premagovala stopnic, bo pa lahko dejansko sredi gozda poslušala veter in ptice. Lahko bo šla na Menino planino h konjem na pašo. Klanci bodo veliko lažje premagljivi.''

Bodo slovenski učitelji končno nehali preštevati ure?
Celo ministra skrbi, da "smo ubili akademskost v učiteljskem poklicu, ker preštevamo ure, namesto da bi se ukvarjali z doseganjem učnih ciljev in zagotavljanjem pedagoške avtonomije".

Študenti, pravočasno poskrbite za subvencionirano vozovnico in prehrano!
Študenti bodo čez teden dni vstopili v novo študijsko leto. Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) jim svetuje, naj pred tem uredijo subvencioniranje študentske prehrane in vozovnic, podaljšajo status na študentskem servisu in morebitno članstvo v lokalnem študentskem klubu. Kmalu se iztečejo tudi roki za oddajo vlog za štipendije.

Otroški parlament poudarili pomen vsem dostopnega šolstva
V DZ se je začelo zasedanje nacionalnega otroškega parlamenta na temo šolstva in šolskega sistema. Predsednik DZ Milan Brglez je poudaril, da je eno od ključnih vprašanj razvoja države, kako omogočiti vsem dostopno šolstvo. Predsednik države Borut Pahor pa je izpostavil, da mladi ne hodijo v šolo samo po znanje, temveč po izkušnje in vrednote.

Otroci, ki ne bodo cepljeni, ne bodo smeli biti v vrtcu?
V SMC želijo z novelo zakona o nalezljivih boleznih dvigniti stopnjo precepljenosti. Po besedah poslanke SMC Vlaste Počkaj so se odločili vložiti predlog novele zato, ker doslej "kaj dosti s strani ministrstva za zdravje ni bilo narejeno" na tem področju. Po njenem mnenju je skrajni čas, da se sprejmejo ukrepi za zajezitev upada precepljenosti.

264 milijonov otrok leta 2015 ni bilo v šoli
Okoli 264 milijonov otrok in mladih po svetu se leta 2015 ni izobraževalo. Na svetu pa je 40 držav, kjer četrtina otrok ni zaključila srednje šole ter le 14 držav, kjer jo je zaključilo 90 odstotkov otrok, je danes sporočila Organizacija ZN za izobraževanje, znanost in kulturo (Unesco).

VOL17VE: Je slovenska šola dobra? Kako rešiti polemiko z učbeniki? Financirati zasebno javno šolo ali ne?
Problematika dragih učbenikov, financiranje (zasebnega) šolstva, odhajanje mladih diplomantov v tujino, pa tudi preobremenjenost učencev, dijakov ter učiteljev, je zgolj nekaj pomembnih tematik, do katerih bi moral zavzeti stališče (novi) predsednik republike. Nekaj vprašanj na temo šolskega sistema v Sloveniji smo zastavili devetim kandidatom za predsedniški stolček.

Ste srečni na delovnem mestu?
Svetovni dan duševnega zdravja, ki se zaznamuje danes, je letos posvečen ohranjanju in krepitvi duševnega zdravja na delovnem mestu. Po informacijah Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) približno 20 odstotkov ljudi na delovnem mestu občuti duševne težave, povečuje se delež tistih, ki stres doživljajo zaradi obremenitev na delovnem mestu.

Otroci so v šolah preobremenjeni
Ob koncu šolskega leta v javnem mnenju prevladuje prepričanje, da so otroci v šolah preobremenjeni, ugotavlja tokratna anketa Dela. Zato ne preseneča, da velika večina vprašanih nasprotuje nacionalnemu preverjanju znanja v 3. razredih. Poleg tega večina ne podpira, da bi bile javne in zasebne šole izenačene pri financiranju iz javnih sredstev.

Od otroških sanj do delujočega prototipa
V projektu MyMachine Slovenija (Moj sanjski stroj) se preko povezovanja vseh stopenj izobraževanja, industrije in drugih institucij na podlagi otroške ideje izdelajo čisto pravi delujoči prototipi. Projekt, ki v Sloveniji poteka že drugo leto, se bo letos junija zaključil z izdelavo 10 sanjskih strojev, ki so trenutno v fazi načrtovanja. Izbor idej je javnosti letos prvič predstavljen v sklopu razstave MyMachine: Gradimo sanjske stroje, ki je od 20. 1. do 20. 2. 2016 na ogled v Rampa laboratoriju za hekanje znanosti, umetnosti in družbe.

Vsi imamo posluh, nekateri bolj, drugi manj razvitega
Vsi ljudje imajo posluh, nekateri bolj, drugi manj razvitega. Morda je vaše malčke melodija že začarala in že prav spretno ponavlja zvoke, melodije. Je vpis v glasbeno šolo dobra izbira?

Nič več matematike in fizike
Finska je ena vodilnih držav na področju izobraževanja in do leta 2020 se otroci ne bodo več učili matematike, fizike in kemije, temveč jim bodo učitelji predstavljali določene teme. Nič več ne bo vprašanj: ''Kaj je smisel tega učenja?''

Bivalni center za otroke z avtistično motnjo
V Mariboru je avgusta v okviru projekta Zora zaživel Center za kratkotrajno bivanje otrok z avtistično motnjo. Poleg strokovnega varstva otrok nudijo tudi izobraževanja za starše, v okviru omenjena projekta pa tudi izobražujejo strokovnjake. Ker se spomladi projekt zaključuje, sodelujoči upajo na podporo na nacionalni ravni za nadaljevanje dela.

Do konca januarja 2015 rešitev!
Ministrica za izobraževanje Stanka Setnikar Cankar se je srečala z varuhinjo človekovih pravic Vlasto Nussdorfer. V pogovoru sta se dotaknili številnih tem, med drugim izvajanja nadzora v primeru šolanja otrok na domu. "Zavezali smo se, da bomo do konca januarja 2015 konkretne rešitve predstavili tudi varuhinji," je dejala ministrica.

Slovenija:Spremembe glede dela preko napotnice
Sistem socialne zaščite lahko pomembno zmanjša obseg otroškega dela, opozarja Mednarodna organizacija dela (ILO) ob 12. juniju, svetovnem dnevu boja proti otroškemu delu. Gremo v pravo smer, toda napredek je prepočasen, ocenjujejo. V svetu je še vedno 168 milijonov otrok, ki delajo.

Slovenija: Starši opozarjajo že vrsto let!
V Vseslovenski iniciativi za enake možnosti oseb z avtizmom ob današnjem svetovnem dnevu avtizma opozarjajo na sistemsko neurejen položaj teh oseb. Med drugim si prizadevajo za ustanovitev javne ustanove, ki bi celostno obravnavala vse osebe z avtizmom, spremembe pa so po njihovem mnenju potrebne tudi v zdravstvu in izobraževanju pedagogov.

Bo za kontracepcijske tabletke po novem treba doplačati?
Je varčevanje pri kontracepciji res smiselno? Kaj to pomeni predvsem za najstnice, ki se z jemanjem tabletk zaščitijo pred neželeno nosečnostjo? Bo to vplivalo na porast najstniških nosečnosti in posledično na prekinitve nosečnosti?