Bibaleze.si

simptomi

Zdrav otrok
15. 10. 2013 07.36

Kdaj je antibiotik dejansko potreben?

Seveda želite, da otrok čim hitreje okreva, toda vedno ne potrebuje antibiotičnega zdravljenja. Antibiotik je učinkovit le takrat, ko gre za bakterijsko vnetje, pri virusnem žal ne pomaga. Bakterijska vnetja so po navadi vnetja ušes, sinusov, žrela, virusna pa prehlad, bronhitis, bolezni, ki jih spremljajo bruhanje in driska.

Mamin izziv
17. 09. 2013 08.12

Vse, kar niste vedeli o prsih

Prsi se že med nosečnostjo pripravljajo na to, da ženska lahko po porodu doji. Ob koncu drugega trimesečja nosečnosti je tako telo že pripravljeno proizvajati mleko. Po rojstvu otroka, ko se dojenček s svojimi usti dotakne bradavic, pa živčne celice zaznajo signal za sprostitev hormona oksitocina. Slednji povzroči krčenje majhnih mišic v prsih in tako začne nastajati prvo mleko – kolostrum. Preberite si nasvete in pojasnila mednarodne svetovalke za laktacijo in dojenje Severine Feuš - kako pravilno pristaviti dojenčka, kaj storiti, če vas dojenje boli, kako negovati prsi, da ne pride do glivičnega obolenja, kaj je mastitis in še več.

Družina in odnosi
06. 09. 2013 10.49

'Postala sem mamica, ampak nisem srečna'

Novopečene mamice obožujejo svoje sončke, materinstvo je za njih najpomembnejše na svetu, a nekatere kljub temu niso srečne. Kaj je lahko vzrok njihovi razdražljivosti, otožnosti, nejevoljnosti? In kako lahko postanejo mamice, ki se bodo vedno iz srca smejale?

Zdrav otrok
04. 08. 2014 08.06

Ko pride do vnetja ušes na dopustu …

Poletje je čas, ko se družine večkrat opravijo na morje, kopališče ali jezero. Marsikatere mamice skrbi, da bo otrok prav na dopustu dobil vnetje ušes. Kako veste, da je zares zbolel? Kdaj je potrebno k zdravniku?

Nosečnost
16. 07. 2015 13.17

Kaj se zgodi, če nosečnica pretirava s pitjem vode?

Nosečnicam ginekolog in zdravnik svetujeta, da mora čim več piti in lahko se zgodi, da s tem pretirava. Kaj se zgodi, če spije več kot je priporočeno? Ali to lahko škodi njej ali plodu?

Ne prezri
22. 05. 2013 14.08

Pravočasno preprečite rotavirusne okužbe

Rotavirusi so povzročitelji driske, najpogosteje obolevajo otroci, mlajših od dveh let. V Sloveniji so okužbe z rotavirusi zelo pogoste. Rotavirusi so zelo kužni in se hitro širijo ter povzročajo izbruhe in epidemije v vrtcih. Starši se najpogosteje sprašujemo, kako lahko svoje otroke kar se da najbolje zavarujemo pred okužbo.

Zdrav otrok
20. 06. 2013 08.07

Piki mačjih in ptičjih bolh

Pike mačjih in ptičjih bolh zamenjujemo s piki komarjev in mušic. Ker zelo srbijo, je dobro, da prosite zdravnika, da predpiše mazilo.

Prebava
07. 06. 2013 11.23

Plavanje in driska

Čeprav v zadnjih dneh vreme ni takšno, da bi nas vleklo v bazene, jezera in reke, se v naslednjih tednih vseeno obetajo višje temperature in s tem tudi želja in potreba po hitri ohladitvi ali lenarjenju v prijetno topli vodi.

Prebava
25. 04. 2013 17.24

Kako ukrepati ob pojavu potovalne driske?

Driska na potovanju je zdravstvena težava, ki prispeva k veliki obolevnosti in onesposobi ljudi na potovanjih. Obolevajo predvsem ljudje, ki potujejo iz industrijsko bolj razvitih držav v dežele v razvoju. O potovalni driski govorimo, če v 24 urah trikrat ali večkrat odvajamo neformirane iztrebke in imamo ob tem še enega ali več pridruženih simptomov: siljenje na bruhanje, slabo počutje, bruhanje, trebušne krče, povišano temperaturo, krče v zadnjiku in odvajanje sluzavega ali krvavega blata.

Zdrav otrok
13. 05. 2013 07.00

Kaj je pomembno pri zdravljenju astme?

Astma je ena izmed najpogostejših kroničnih bolezni, ki jo spremlja stalno vnetje dihalnih poti. Simptomi astme so kašelj, piskanje v pljučih, dušenje, občasno tiščanje v prsnem košu. Vzrok za nastanek je velikokrat nepojasnjen, v največ primerov pa je posledica preobčutljivosti za najrazličnejše alergene. Pri nas za astmo boleha kar 14 odstotkov otrok in mladostnikov.

Prebava
16. 04. 2013 08.53

Prepoznajte znake okužbe s salmonelo!

V poletnih mesecih se zelo hitro lahko okužimo s salmonelami, bakterijami, ki povzročijo bruhanje, drisko, vročino ali mrzlico. Kje vse se skrivajo te bakterije in kako lahko okužbo pravzaprav preprečimo?

Zdrava Bibina pomlad
31. 03. 2016 14.31

Kako ublažiti simptome sezonske alergije?

Seneni nahod lahko otežuje življenje že dojenčkom in otrokom. Pogosti simptomi so izcedek iz nosa, kihanje, srbečica okrog oči in nosa, kašljanje …, ki izbruhnejo predvsem spomladi. Preberite si, kako lahko otroku olajšate alergijske reakcije.

Zdrav otrok
31. 01. 2013 13.55

Operacija mandljev in žrelnice

Ker so otroci nenehno v stiku z boleznimi, posledično tudi sami zbolevajo in so tako v vrtcu prisotni le nekaj dni mesečno. Ponavljajoča se vnetja ušes, angine, bronhitisi, nenehen kašelj, prehladi …, vse to se običajno konča z jemanjem antibiotikov. In kaj lahko kot starši še storimo? Ali je priporočljivo pri otrocih, ki nenehno zbolevajo, pomisliti na odstranitev žrelnice in mandljev? Za strokovni nasvet in razlago smo prosili specialista otorinolaringologije Štefana Spudiča in Petra Hudoklina.

Zdrav otrok
25. 01. 2013 11.23

Narašča število bolnikov z respiratornimi okužbami

Zaradi naraščanja števila bolnikov z akutnimi respiratornimi okužbami in gripo so se v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana odločili za prepoved obiskov, da bi tako preprečili prenos okužb na bolnike, ki se zdravijo v bolnišnici. Prepoved obiskov velja tudi v Porodnišnici Ljubljana. V Pediatrični kliniki pa je lahko ob bolnem otroku prisoten eden od staršev, če je zdrav. Preberite si, kaj pravzaprav so respiratorne okužbe in kako jih lahko preprečite.

Biba gre
04. 05. 2015 05.32

Učinkovite solne terapije tudi za otroke

Solne terapije niso namenjene le odraslim, ampak so učinkovite tudi za otroke. Še posebej jih priporočajo pri lajšanju oz. celo preprečevanju virusnih in bakterijskih okužb ter krepitvi obrambnega sistema. Martina Koprivc, haloterapevtka, nam je zaupala, kako potekajo takšne terapije in kako pogosto jih mora otrok obiskati, da bolezen povsem odžene.

Družina in odnosi
18. 01. 2013 08.05

Preprečite omrzline uhljev

Če pri nizkih temperaturah in vetru vi ali otroci ne nosite pokrivala na glavi, lahko zelo hitro pride do povrhnjih omrzlin uhljev. Prvi znaki za to so odrevenelost, bolečina, mravljinčenje in modrikasta koža. V takšnem primeru je dobro nemudoma obiskati zdravnika.

Najstniki
09. 10. 2013 13.03

Kako preprečiti ali vsaj omiliti sindrom suhih oči?

Sindrom suhih oči ni le bolezen starejših, vse več najstnikov ima tudi takšne zdravstvene težave, saj ure in ure preživijo za računalnikom, v zaprtem in ogrevanem prostoru ob branju knjig. Kako lahko preprečimo ali vsaj omilimo draženje roženice in očesne sluznice?

Zdrav otrok
04. 01. 2013 07.30

AKTUALNO: Pogoste okužbe dihal

Respiratorni sincicijski virus povzroča okužbo dihal, predvsem pri dojenčkih in mlajših otrocih. Ker se virusi prenašo s kašljanjem, kihanjem in neposrednim stikom z bolnikom ali okuženimi predmeti, je priporočljivo, da starši doma uvedete preventivne ukrepe, če ne želite, da v postelji obleži vsa družina.

Novice
13. 12. 2012 10.14

Pozor! Vrednost škodljivih delcev v zraku je povišana

Merilne naprave državne merilne mreže za kakovost zraka te dni po pojasnilih Agencije RS za okolje (Arso) merijo izredno visoke koncentracije škodljivih delcev v zraku, imenovanih PM10. Skoraj po vsej Sloveniji je prekoračena predpisana dnevna mejna koncentracija teh delcev.

Najstniki
13. 01. 2014 11.31

Nujno poiščite vzrok!

Nekateri najstniki pogosto tarnajo, da jih boli glava. Približno od 50 do 75 odstotkov vseh mladostnikov ima glavobol vsaj enkrat mesečno. Če ga spremljajo še dodatni simptomi, je priporočljivo, da ga pregleda izbrani zdravnik.

Zdrav otrok
12. 11. 2012 09.14

Kako prepoznati pljučnico?

12. novembra obeležujemo svetovni dan pljučnice, ki je namenjen osveščanju javnosti o tej bolezni, ukrepih za njeno preprečevanje in zdravljenje ter spodbujanju aktivnosti za boj proti pljučnici.

Zdrav otrok
12. 03. 2015 08.05

Prepoznajte hitro napredujočo okvaro oči

O keratoconusu, okvari roženice, ni zapisano veliko, zato smo se obrnili na oftalmologa in Bibinega svetovalca Dušana Pušnika. Pojasnil nam je, kakšni so simptomi in kako lahko zaustavimo slabšanje ostrine vida, ki je glavni simptom te okvare. Razložil nam je tudi, kako poteka transplantacija same roženice.

Malček
31. 10. 2012 07.45

Kako žalujejo otroci?

Žalovanje je emocionalni odgovor na izgubo, pravi psihologinja Blanka Colnerič. Prvotnemu šoku, zanikanju, joku in občutkom izgubljenosti ter praznine sledijo močni spomini na umrlega, njegova prisotnost v sanjah in idealizacija. In včasih mine precej časa, da se postavimo na noge. Kako pa vse to doživljajo otroci?

Zdrav otrok
16. 10. 2012 07.39

Kaj pravzaprav je avtizem?

Avtizem kot razvojna nevrološka motnja se kaže že v zgodnjem otroštvu, pravega vzroka zanj še ne poznamo. Kakšne obravnave in terapije so deležni slovenski otroci z avtizmom, smo se pogovarjali z dr. Alenko Vojska Kušar. V teku pa je dobrodelna akcija ''MALI KORAKI ZA VELIK CILJ'', s katero zbiramo sredstva za Društvo za avtizem DAN.

Nosečnost
02. 04. 2014 08.02

Prepoznajte sindrom zapestnega prehoda

Nosečnost s sabo prinese mnoge spremembe in nekaterim tudi težave. Odrevenelost v zapestju in mravljinčenje v prstih so zdravniki opisali kot sindrom zapestnega prehoda. Preberite si, kako lahko omilite bolečino!

Novice
03. 10. 2012 10.25

Previdno pri nabiranju gob!

Septembra je naraslo število ljudi, ki so imeli težave po zaužitju gob ali so se z njimi zastrupili, opozarjajo v centru za zastrupitve interne klinike Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana. Zaradi tega nabiralce gob ponovno pozivajo, naj bodo pri tem previdni, so v UKC zapisali v sporočilu za javnost.

Zdrav otrok
11. 09. 2012 08.06

Prepoznajte simptome kandidiaze!

Kaj je kandidiaza, za katero trpi vse več ljudi? Kakšni so simptomi in kako si povrniti izgubljeno zdravje? Pri tem sta ključnega pomena način življenja in izbira prehrane.

Zdrav otrok
27. 11. 2013 08.01

Prepoznajte mononukleozo

Marsikateri otroci in odrasli imajo tipične simptome prehlada, vendar zdravniki pozneje ugotovijo, da je to mononukleoza. Preberite si, kateri so značilni znaki te bolezni in kako pospešiti zdravljenje.

Nosečnost
24. 08. 2012 11.30

Simptomi neozdravljive spolne bolezni

Z genitalnim herpesom, neozdravljivo spolno boleznijo, ki ga povzroča virus HSV 2, je danes okuženih že 32 odstotkov ljudi. Kako vpliva na nosečnice in novorojenčke?

Malček
24. 08. 2012 07.20

S pravim pristopom do manj težav pri matematiki

V novem šolskem letu se bodo morali učenci ponovno spopasti z matematiko, ki pa mnogim povzroča težave in je zato pri nekaterih manj priljubljen predmet. Amalija Žakelj iz zavoda za šolstvo meni, da bi morali v šolah še bolj razvijati primerne pristope učenja in poučevanja.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1071