sestavljen

Izjava, ki jo morajo podpisati vsi starši in dijaki
Bliža se konec šolskega leta in na mnogih šolah organizirajo izlete in ekskurzije po Sloveniji in tudi čez mejo. Na potovanjih otroke spremljajo učitelji in vodje, ti pa morajo, če gredo v tujino, imeti pri sebi osebni dokument in zdravstveno izkaznico. Nekaj dni pred odhodom (ali celo na začetku šolskega leta) pa dobijo v podpis posebno izjavo, ki jo morajo podpisati tako dijaki sami kot tudi starši. O kakšni izjavi je govora, smo povprašali ravnatelja gimnazije Celje - Center, profesorja Gregorja Deleja.

Kranjska porodnišnica odgovorna za škodo pri danes šestletni Gaji
Kranjsko okrožno sodišče je z vmesno sodbo odločilo, da je odškodninski zahtevek šestletne Gaje in njenih staršev proti Bolnišnici za ginekologijo in porodništvo Kranj v celoti utemeljen. Bolnišnica in zavarovalnica se lahko na sodbo pritožita. Po pravnomočnosti pa bo sodišče odločalo o višini odškodnine, ki bi lahko presegla milijon evrov.

Zanimive svetovne velikonočne tradicije in običaji
Velika noč je največji praznik krščanstva, v času katerega se verniki spominjajo Jezusovega trpljenja, križanja in vstajenja. V Sloveniji verniki na veliko soboto cekarje napolnijo z dobrotami, med katerimi ne smejo manjkati šunka, pirhi, hren, potica in kruh, ter nesejo v cerkve, kjer jih župniki blagoslovijo. Jedi iz tega cekarja so nato zajtrk na dan velike noči, ko se ob mizi tradicionalno zbere vsa družina. Prav družina naj bi bila osrednji člen praznovanja po vsem svetu ne glede na versko pripadnost – in to večinoma tudi drži. Kljub temu pa se velika noč v številnih kulturah praznuje precej drugače kot pri nas, zato smo izbrskali nekaj najbolj zanimivih evropskih ter svetovnih velikonočnih tradicij ter običajev!

Taki adventni venčki so letos 'in'
Cvetličarka je razkrila, kakšen adventni venček mora letos krasiti mizo. Svojega je izdelal tudi šestletnik.

Vrhunske dude za nežno pomirjanje vašega malčka
Vsak otrok je drugačen od drugega in le vi veste, kako najlažje pomiriti svojega malčka; katere geste in besede bodo v njegov svet prinesle sporočilo varnosti, zaščitenosti in miru. Morda imate posebno uspavanko, za katero veste, da ga bo zazibala v sladke sanje, navajen pa je tudi na način, kako ga zibate in nosite okrog. Vsak odnos med otrokom in njegovimi starši oz. skrbniki je unikaten in sestavljen iz mnogo drobnih gest, komunikacije in nežne skrbi, s pomočjo katerih je mogoča komunikacija, še preden se otrok nauči govoriti.

Vrhunske dude za nežno pomirjanje vašega malčka
Vsak otrok je drugačen od drugega in le vi veste, kako najlažje pomiriti svojega malčka; katere geste in besede bodo v njegov svet prinesle sporočilo varnosti, zaščitenosti in miru. Morda imate posebno uspavanko, za katero veste, da ga bo zazibala v sladke sanje, navajen pa je tudi na način, kako ga zibate in nosite okrog. Vsak odnos med otrokom in njegovimi starši oz. skrbniki je unikaten in sestavljen iz mnogo drobnih gest komunikacije in nežne skrbi, s pomočjo katerih je mogoča komunikacija, še preden se otrok nauči govoriti.

Poskrbimo, da se bodo otroci varno peljali s kolesom
Otroci se začnejo zelo zgodaj voziti s kolesom, zato je prav, da vedo, kako se morajo vesti v prometu. Vseslovenski program Varno na kolesu že šest let skrbi, da šolarji poznajo prometne predpise. Ob koncu akcije vsako leto razglasijo zmagovalno šolo tega programa.

Znano, kaj se je dogajalo na poroki princa Harryja in Meghan Markle
Britanski princ Harry in nekdanja ameriška igralka Meghan Markle sta si v soboto obljubila, da se bosta "ljubila in cenila", dokler ju "smrt ne bo ločila" in si izmenjala poročna prstana. Pred 600 svati, ki so se zbrali v kapeli svetega Jurija na Windsorskem gradu, ju je poročil canterburyjski nadškof Justin Welby.

Slovenija po indeksu blaginje otrok na šestem mestu
Slovenija je bila po indeksu blaginje otrok leta 2014 v primerjavi s 27 evropskimi državami skupaj s Švedsko na šestem mestu, leta 2010 pa na osmem, je razvidno iz indeksa, ki ga je razvil Inštitut za socialno varstvo in so ga predstavili na posvetu o položaju otrok v Sloveniji. Leta 2014 je bila na prvem mestu Norveška, na zadnjem pa Romunija.

Tradicionalni slovenski zajtrk: od opozoril, da brošur otroci ne morejo prebaviti, do prvih pozitivnih učinkov
Kruh, maslo, med, mleko in jabolka so na krožnikih naših otrok že sedmo leto zapored. Toliko časa namreč v vrtcih in šolah poteka projekt Tradicionalni slovenski zajtrk. To je projekt, ki je že obrodil prve pozitivne rezultate, žal pa ni šlo vedno vse kot po maslu in je bilo kdaj potrebno ugrizniti tudi v kislo jabolko.

Potovanje v vesolje je mogoče tudi v našem vesoljskem centru!
Vesoljski center Hermana Potočnika Noordunga v Vitanju tudi to jesen ponuja veliko izobraževalnih programov za učence in dijake ter vse zainteresirane, ki želijo pridobiti več znanja in informacij o vesoljskih tehnologijah, svetovno znanih Slovencih, ki so soustvarjali zgodovino poletov v vesolje in vesolju, kot ga danes dojema človek.

'Preživela sem!'
Kimi Maxwell se je z rakom na dojkah soočala med nosečnostjo in fotografije so dokaz, da so ženske resnično močne in sposobne premagati številne ovire.

Njen zdravnik se še ni srečal s takšnim primerom
26-letna Angležinja Sarah Boyle je presrečna, ker je njen sin, ki ga je dojila, odkril, da ima na prsih raka. Rešil ji je življenje, ker iz desne dojke nikakor ni želel piti mleka.

Zakaj so mame zlobnice, očki pa superjunaki?
Mama je po navadi negativec, očka pa pozitiven lik. Zakaj je tako?

Lani je pri nas za rakom zbolelo več kot 14.000 ljudi
Ta teden je slovenski teden boja proti raku, v okviru katerega letos pozivajo k čim večji udeležbi na presejalnih programih Dora, Zora in Svit. Lani je pri nas za rakom zbolelo več kot 14.000 ljudi, vsako leto pa zaradi raka umre okoli 6000 ljudi. Najpogostejši so pri nas rak kože, debelega črevesa in danke, pljuč, dojke ter prostate.

Sok iz mangostina je več kot samo zgodba o zdravju
Eden od čudežev narave in velik zaveznik našega zdravja je skrit v čudovitem eksotičnem sadežu mangostinu, ki je edina in glavna sestavina v XAN-MAX 100% naravnem soku iz mangostina. Vsebuje več kot 40 kvalitetnih antioksidantov, absolutno brez dodanih konzervansov in sladkorjev.

Rak na dojkah med nosečnostjo
Rak na dojkah je huda bolezen, s katero se pri nas letno sooči veliko žensk, v času nosečnosti je teh le nekaj odstotkov. Ženska, ki je prebolela raka, lahko kasneje zanosi in doji.

Pomembna informacija za vse šolarje
Konec šolskega leta se zelo hitro bliža, šolarji so odpisali že vsa preverjanja znanja, v redovalnici se počasi zaključujejo ocene. Kmalu bodo šolske torbe končale v kotu sobe, otroci bodo začeli brezskrbno uživati v počitnicah. Še preden se odpravite na morje, pa poskrbite, da bodo vse šolske potrebščine za naslednje šolsko leto pripravljene. Ne stojte v dolgih vrstah v knjigarnah, bodite v koraku z moderno tehnologijo in jih naročite z nekaj kliki kar preko svetovnega spleta. Navajamo nekaj primerov, zakaj je pri nakupu treba biti pozoren tudi na kakovost in ne samo na ceno.

Pomembno obvestilo pred novim šolskim letom!
Novo šolsko leto je resda še daleč, a starši še kako dobro vemo, da bo poletje minilo kot bi mignil in da se bo kmalu treba podati v knjigarne ter kupiti učbenike, delovne zvezke in šolske potrebščine. Kaj pa če bi vse, kar bo vaš otrok potreboval v novem šolskem letu, kupili že pred začetkom počitnic in si tako zagotovili brezskrbno uživanje na morju? To lahko storite povsem enostavno – z le nekaj kliki!

Tradicionalni slovenski zajtrk je ...
Glavni dogodek tretjega dneva slovenske hrane je tudi letos tradicionalni slovenski zajtrk, ki opozarja predvsem na pomen zdravih prehranjevalnih navad. Zajtrk bo sestavljen iz kruha, mleka, masla, medu in jabolka. Prebivalec Slovenije glede na povprečje prebivalca EU sicer poje več jabolk in medu ter manj mlečnih in žitnih izdelkov.

Otrok kot kolesar v prometu
Mnogi otroci se v šolo vozijo s kolesom. Nekateri imajo zelo blizu, drugi se več minut peljejo po kolesarski stezi ob prometni cesti, prečkajo zebro, morajo upoštevati semaforsko usmerjanje prometa ali so sami del javnega prometa in vozijo po cesti ob robniku. Starši se sprašujejo, ali naj svojemu šolarju sploh dovolijo, da se vozi v šolo brez njihovega spremstva, kdaj je za to dovolj star in kdaj ima pravico opraviti kolesarski izpit.

Ustvarjalnost spodbuja otrokov razvoj
Primarna naloga otroka je igra in ustvarjanje pri njej ima številne prednosti za otroka. Spodbuja njegov spoznavni razvoj, nauči se, kako reševati težave, razvrstiti predmete po obliki, vzorcu, barvi … Še več – ustvarjalnost in raziskovanje med igro pripomoreta tudi k boljšemu otrokovemu gibalnemu razvoju. S pomočjo nje otroci bogatijo svoj besedni zaklad in vzpostavljajo komunikacijo s sovrstniki.

Pretentajte leta in se pomladite!
Leta bežijo in vi se iz dneva v dan počutite starejši. Pretentajte leta, pomladite se z ljubeznijo, telovadbo in sproščujočim spancem. Recept za dolgo življenje sta zapisala zdravnika Deepak Chopra in David Simon.

Razkrila intimne podrobnosti iz svoje zasebnosti
Čeprav je znano, da pevka Beyonce skrbno varuje svojo zasebnost in hčerko Blu Ivy pred radovedno javnostjo, se je 31-letna pevka zdaj odločila, da v dokumentarcu razkrije svojo zasebnost.

Zakaj je zajtrk tako zelo pomemben?
Vsi starši bi se morali zavedati pomena zajtrka – ne samo zaradi sebe, pač pa zaradi otrok. Zajtrk je najpomembnejši obrok, ki bi ga morali zaužiti vsi.

Polžev vsadek – drugačen slušni pripomoček
Šele ko se pojavijo težave s sluhom, se začnemo zavedati, v kakšen čudežni svet se vsakodnevno ovijamo z mavrico zvokov. Zlasti težko je, ko se s tem spopadajo otroci. Morda tako zelo, da potrebujejo polžev vsadek.

Ela, edina s sindromom PK v Sloveniji
Sindrom Pallister Killian (PKS) je izjemno redka kromosomska motnja. Na svetu je znanih približno 200 diagnosticiranih primerov, med njimi je tudi petletna Ela iz Slovenije.

Kaj razkriva DNK?
Ob besedi genetska analiza mnogi najprej pomislijo na svoje prednike. A vendar zajema veliko več kot to. Nova veda, imenuje se nutrigenomika, se ukvarja s tem, kako določena hrana vpliva na posameznika. Zelo zanimiv pogovor je stekel z nutricionistko Mojco Cepuš.

Kako otroku povedati za smrt bližnjega?
Knjig z nasveti, kako otroku razložiti, da ljube osebe ne bo več videl, je veliko. A kaj, ko te predstavljajo le podporo bližini in skrbi za drug drugega, ki jo vsaka družina izvaja na svoj edinstven način. V teh trenutkih sta ključna odprta komunikacija in odkrito izražanje čustev.

Nad zdravstvene težave po indijsko
Bibina svetovalka Melani Kovač, aromaterapevtka, ki staršem svetuje, kako si lahko z eteričnimi olji lajšajo zdravstvene težave, nam je opisala svojo nepozabno izkušnjo v Indiji. Tam je imela prebavne motnje in poskušali so ji pomagati z drugačnimi terapijami, kot jih poznamo pri nas.