Bibaleze.si

sedmega

Vzgoja in vrtec
06. 04. 2022 04.15

Otrok ima namišljenega prijatelja. Je to normalno?

Ste že kdaj zalotili svojega otroka, kako se pogovarja z nevidnim oziroma namišljenim prijateljem? Marsikateri starš se ob tem sprašuje, ali je to normalen del razvoja, ali gre morebiti za stanje, ki ga je treba vzeti resno. A brez skrbi, namišljeni prijatelji so v otroštvu precej pogost pojav, nekatere študije pa celo kažejo, da imajo ta ’odraslim očem nevidna bitja’ številne koristi. Preverite, kdo so namišljeni prijatelji, kakšno vlogo imajo in kdaj je kljub vsemu potrebna pozornost.

Trači
30. 03. 2022 12.00

Zvezdnik po tragediji pričakuje sedmega otroka

Konec lanskega leta je ameriški igralec Alec Baldwin požel veliko zanimanja svetovne javnosti, potem ko je na snemanju filma Rust nepričakovano in po nesreči ustrelil članico ekipe, ki je poškodbam podlegla. Preiskava še vedno poteka, Baldwin pa se je medtem umaknil izpred oči javnosti. Zdaj pa je sporočil veselo novico: po tragediji pričakuje sedmega otroka.

Blog
13. 10. 2021 08.22

"Imamo čisto, a ne pospravljeno. Dolgo sem potrebovala, da sem se sprijaznila s tem"

Joj, sama sebi sem hecna. Na obisk prihaja Matevžev sošolec in jaz pospravljam. Kot da bo opazil in mu je pomembno, kako imamo pospravljeno.

Šola in splet
08. 09. 2021 08.03

Šola, v kateri se učenec nauči plesti nogavice, igrati klavir in računati na pamet

Tudi v Sloveniji je šola, v kateri učitelj pred vstopom v razred pozdravi vsakega učenca s stikom roke in si z njim izmenja pogled. Uro pričnejo s pozdravom in recitacijo reka ali pesmi. Sledijo novice – učitelj in učenci si zaupajo, kaj so novega doživeli. Otroci si sami ustvarijo učbenike oziroma so učbeniki njihovi zvezki, številčnih ocen do sedmega razreda ni. Vseeno pa po besedah učitelja Jake Štoka "učenci pridobijo vse potrebno znanje in veščine, ki jih potrebujejo. Dodal bi, da usvojijo še mnogo več, saj je pri nas v ospredju celotna osebnost, vse človekove potrebe, humanizem v širšem smislu. Trudimo se oblikovati samozavestne, optimistične osebe, ki jih ni strah stopiti v svet. Osebe, ki znajo sodelovati in ki zmorejo razmišljati zunaj okvirov. Naš predmetnik je zelo pester, omogoča, da otroci razvijajo kreativnost in jih ni strah morebitnega neuspeha."

Malček
01. 09. 2021 06.15

Kako izbrati primerno obutev za šolarja?

Jesen je pred nami in otroci ob vstopu v šolo namesto sandalov, japonk in natikačev potrebujejo dobre jesenske čevlje in superge. Kako izbrati primerno obutev za šolarje?

Novice
09. 12. 2020 09.45

Nasvet, kaj kupiti otroku za božič

Pravljični december je pred vrati, s tem pa se bliža tudi prihajajoče obdarovanje naših najbližjih. Se še spomnite, kako ste z upanjem in iskrico v očeh pričakovali darila pod novoletno smrečico? Tokrat pa ste vi v vlogi tistega, ki otroku pričara magičnost in skrivnostnost teh dni. Kaj zaviti v paketek?

Blog
09. 12. 2020 07.42

"Rada bi toplo mleko, ampak nočem, da mi ga pogreješ"

Mija je že precej časa v fazi drame in trme. Drama je zvečer, ker je oči na vrsti, da z njo zaspi, "ker mami govori boljše zgodbice". Drama je, ko je zvečer mami na vrsti, da z njo zaspi, "ker oči govori boljše zgodbice". In tako vsak večer ravno obratno.

Malček
17. 11. 2020 10.07

Starši, ni vsaka igrača primerna za vašega otroka

Kot otroci ste se znali brezskrbno zabavati, igrati, ustvarjati ... In to so bili najlepši trenutki, ki jih zdaj lahko znova obudite, podoživite in jih podarite tudi svojim otrokom. Zakaj jih ne bi odpeljali v najlepši svet igrač?

Razvoj
13. 11. 2020 15.29

Zakaj je pomemben položaj dojenčka na trebuhu?

Ko dojenček leži na trebuhu in se na nek način opira na roki ter poskuša kontrolirano zadržati glavo od podlage, vsaj za kratek čas, rečemo da "pase kravice". Zakaj je ta položaj pomemben za njegov razvoj, pa si preberite v spodnjih vrsticah.

Vzgoja in vrtec
10. 11. 2020 07.54

Otroci ne lažejo. Pa je to res?

Vsak od nas se kdaj zlaže, namerno ali nenamerno priredimo resnico ali pa jo enostavno zamolčimo iz različnih razlogov. Tudi otroci. Zadnje raziskave pa so pokazale, da to pravzaprav dobro deluje na njihov razvoj.

Dojenček
21. 10. 2020 08.03

Žilno znamenje pri dojenčku

Vsaj eden od stotih dojenčkov ima kožno znamenje, ki se kaže kot obarvanje na koži ali izboklina. Povečano tveganje za nastanek žilnega znamenja ali infantilnega hemangioma je pri dojenčkih z nizko porodno težo, deklicah, osebah s svetlo poltjo, večplodni nosečnosti in prezgodaj rojenih otrocih.

Družina in odnosi
31. 08. 2020 07.32

Starši šolarjev, to morate vedeti!

Približuje se prvi šolski dan, ko bodo v klopi spet sedli naši najmlajši, in medtem ko so šolski nahrbtniki več ali manj že pripravljeni, je tu še nekaj, na kar moramo biti pozorni – varnost naših otrok v prometu.

Malček
22. 06. 2020 08.45

Napaka, ki jo dela veliko staršev, ima lahko posledice

Otroci neizmerno uživajo ob gledanju risank, animiranih filmov in drugih zabavnih vsebin, vendar moramo ob tem misliti tudi na njihovo varnost. Še posebej je pomembno, da jih zaščitite pred nasilnimi in preostalimi neprimernimi vsebinami.

Porodne zgodbe
12. 06. 2020 09.45

S sedem let mlajšim ima še enega otroka

''Ja, res je. Imam nekaj mesecev starega sina in njegov brat je star 18 let,'' nam je zaupala novopečena mamica. Zanimalo nas je, kako se je odločila toliko let kasneje spet zanositi, kako je potekala nosečnost, kako je bilo med rojevanjem.

Resnične zgodbe
29. 05. 2020 10.00

Mirjana Šukelj: To je strah, ki se ga ne da opisati, ki se zažre v kosti in sleherni delček telesa.

Lino Šukelj je pred dobrimi petimi leti prinesel dobri mož Božiček in za rojstni dan si najbolj želi zdravja. Njena mama Mirjana in oče Blaž iz Posavja si najbolj želita, da bi lahko nadaljevala potrebne terapije in odpotovala v Kijev, kjer bi ji lahko pomagali. Preberite si Linino zgodbo in deklici pomagajte po svojih močeh.

Najstniki
03. 04. 2020 11.55

Šolanje doma: ''Hej, a bova danes malo pisala, pa malo v delovne zvezke pokukala?''

Gita Mateja de Laat, univ. dipl. zgodovinarka, poučuje svoje otroke doma. Njihovo šolanje se razlikuje od tistega, ki ga poznajo naši učenci v razredih. Pri otroku skuša spodbuditi motivacijo za to, da se otrok nekaj nauči, in meni, da je to ključnega pomena.

Porodne zgodbe
01. 01. 2020 06.00

Dobila najlepše novoletno darilo

To je moja novoletna porodna zgodba iz porodnišnice Celje.

Nosečnost
12. 12. 2019 08.15

Avstrija: vse o nosečnosti, porodu, materinskem in starševskem dopustu

Dodatno sladkajo cesarski praženec, marelične cmoke ali štruklje za svoje otroke, skuhajo sirup proti kašlju kar doma, namesto da bi šle v lekarno, in zelo zelo so razočarane, če njihov otrok ne zna plesati valčka.

Resnične zgodbe
28. 11. 2019 08.11

Anamarija in Teja sta sestri iz okolice Brežic in obe pričakujeta dvojčka

33-letna Anamarija Požgaj pričakuje dvojčka, prav tako njena 31-letna sestra Teja Požgaj pod srcem nosi dva otročka. Se sliši neverjetno? Ni še konec zgodbe! Obe bosta zibali v začetku naslednjega leta.

Družina in odnosi
30. 08. 2019 12.46

To morajo znati vsi šolarji!

Prvi šolski dan je pomembna prelomnica v otrokovem življenju in priprave so že v polnem teku. Šolska torba, nov delovni kotiček, zvezki, učbeniki, ampak ali ste res pomislili na vse? Pogovor o prometnih predpisih in ravnanju v prometu je zdaj zelo dobrodošel.

Problematični najstnik
10. 05. 2019 07.46

Izjava, ki jo morajo podpisati vsi starši in dijaki

Bliža se konec šolskega leta in na mnogih šolah organizirajo izlete in ekskurzije po Sloveniji in tudi čez mejo. Na potovanjih otroke spremljajo učitelji in vodje, ti pa morajo, če gredo v tujino, imeti pri sebi osebni dokument in zdravstveno izkaznico. Nekaj dni pred odhodom (ali celo na začetku šolskega leta) pa dobijo v podpis posebno izjavo, ki jo morajo podpisati tako dijaki sami kot tudi starši. O kakšni izjavi je govora, smo povprašali ravnatelja gimnazije Celje - Center, profesorja Gregorja Deleja.

Porodne zgodbe
01. 04. 2019 08.05

Rodila en mesec prezgodaj

Bralka, ki je rodila v pičlih devetih minutah od sprejema v porodnišnico, nam je poslala celoten opis porodne zgodbe: ''Najino pričakovanje se je začelo maja, ko sem naredila test nosečnosti, ki je bil po enem zadržanem splavu pozitiven. Vsa navdušena sem test zapakirala v škatljico, priložila čestitko ter mu darilce dala ob praznovanju 30. rojstnega dne.’’

Novice
29. 03. 2019 14.27

Prvi koraki: Kateri čevelj je najboljši za mojega otroka?

Izbira ustrezne obutve je pomembna popotnica za otrokov gibalni razvoj.

Resnične zgodbe
21. 03. 2019 08.42

Alen ima Downov sindrom, je tudi uspešen plavalec

Ob svetovnem dnevu Downovega sindroma smo se pogovarjali z Ivano Šošter, mamico 20-letnega Alena. Navdušen plavalec, ki trenira trikrat tedensko, se prav danes s tremi srebrnimi medaljami vrača s specialne olimpijade v Abu Dabiju. Igra tudi harmoniko, zanima ga vse o vesolju in naravi, upa, da bo našel delo v gostinstvu ali lesarstvu ... Je živ dokaz, da je življenje z Downovim sindromom lahko izredno polno.

Bibini svetovalci
28. 07. 2010 00.09

Slabovidnost

Spoštovani, sodeč po mojem problemu verjetno niste pravi naslov za pravi odgovor, vendar vas vljudno prosim za vsaj kakšen nasvet. Stara sem 38 let, moje težave z vidom so se pričele nekje okr...

Novice
26. 11. 2018 12.06

Omejitve obiskov zaradi rotavirusov v Novem mestu

V novomeški porodnišnici in na otroškem oddelku so zaradi povečanega števila okuženih z rotavirusi omejili obiske.

Malček
04. 10. 2018 08.07

Kdaj je čas, da se otrok začne učiti tujih jezikov?

Otrok je sposoben veliko več, kot si sploh upamo predstavljati, in to že v svojem najbolj zgodnjem obdobju. Od rojstva pa vse tja do 6. ali 7. leta ima sposobnost, ki ji rečemo 'okno v možganih'. To pomeni, da se uči hitro in z lahkoto ... tudi tujih jezikov. "To je velik potencial, ki ga lahko izkoristimo ali pustimo v mirovanju," pripoveduje profesorica angleščine Nina Žerjal in ob tem še pove: "Začeti je treba čim prej."

Malček
04. 10. 2018 08.07

Poskrbite, da bo otrok viden

Otroka želimo zaščititi po svojih najboljših močeh, zato ne smemo pozabiti na prometno vzgojo in varnost. Naši otroci so vsakodnevno vključeni v prometno dogajanje in potrebujejo našo pomoč. Do sedmega leta še ne zmorejo niti ne smejo samostojno sodelovati v prometu. Kadar se z otrokom odpravimo na potep, uporabljajmo površine, ki so namenjene pešcem. Vodimo ga po notranji strani pločnika (stran od ceste). Močno ga moramo držati za roko, ker se nam lahko hitro izmuzne, ko ga kaj premami, na primer slaščičarna na drugi strani ceste. Takrat pozabi na vse nevarnosti, ki vozijo mimo.

Problematični najstnik
07. 09. 2018 10.47

Tega otrok nikoli ne sme početi!

Šolska vrata so se spet odprla in otroci zjutraj veselo ter samostojno odidejo k pouku. Ste jih pripravili in podučili, kako se morajo vesti na pločniku, pri prečkanju ceste? Dovolj dobro poznajo šolsko pot, ki seveda mora biti dovolj varna? Pogovor o prometnih predpisih in ravnanju v prometu je vedno več kot dobrodošel, ne samo s strani učiteljev, temveč tudi staršev.

Izleti in počitnice
29. 06. 2018 08.04

Hotelske cene na Hrvaškem in drugod za otroka

Tokrat smo vzeli pod drobnogled, koliko moramo odšteti, če se z otrokom odpravimo na morje v hotel. Izbrali smo najbolj popularne destinacije tega poletja.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 986