Bibaleze.si

se zgodi

Za mami
22. 01. 2021 12.46

V resnici je to največ, kar lahko podarite otroku

Mamice niso več samo mamice, ampak morajo za svoje otroke tudi finančno poskrbeti, kar pomeni, da morajo delati – včasih veliko, saj potrebujejo denar za otrokova oblačila, izobrazbo, dejavnosti, medtem ko se borijo z očitki in slabo vestjo, da nimajo dovolj časa. Kaj je danes prav?

Partnerski odnosi
11. 01. 2021 07.38

Najpogostejši vzroki za prepir med novopečenima staršema

Rojstvo otroka poleg vse radosti in ljubezni v partnerski odnos prinese mnoge spremembe, zaradi katerih se lahko ta okrepi ali pa skrha. Ob vseh razlogih za srečo in veselje pa se najdejo tudi razlogi za prepir. Navajamo najpogostejše.

Malček
08. 01. 2021 15.18

Kako odgnati strah pred temo?

Strah pred temo je v času zgodnjega otroštva zelo pogost in nič kaj nenavaden pojav. Nekatere otroke je strah, da bo nekaj prišlo iz teme, drugi so prepričani, da se pod posteljo skriva pošast, tretji se bojijo, da je v omari nekaj strašnega. Kako jim lahko pomagate?

Družina in odnosi
07. 01. 2021 07.51

'V meni je del moje mame in v tebi je delček mene'

Prav gotovo ste neštetokrat slišali opazko: Ista si kot tvoja mama! Morda je bil to za vas kompliment ali pa ste ta stavek dojeli kot kritiko. Prav gotovo pa se v njem skriva delček resnice. V vas je namreč del vaše matere in v vaši hčeri delček vas.

Vzgoja in vrtec
30. 12. 2020 11.05

Pomagajte otroku pri soočanju s potresom

Še vedno nismo pozabili potresa, ki se je zgodil 22. marca, ko je največ škode utrpela prestolnica sosednje Hrvaške. Zaradi neposredne bližine smo v Sloveniji čutili tudi tokratni potres z magnitudo 6,2 po Richterjevi lestvici – na srečo z manj intenzitete in škode kot na območju mesta Petrinja na Hrvaškem.

Vzgoja in vrtec
09. 12. 2020 07.42

'Otrok je bolj zapleten kot rastlina'

Zagotovo ste se kdaj vprašali, zakaj se vaš malček grdo obnaša, zakaj je nekoliko bolj podivjan, nemiren, agresiven? Kaj je vodilo njegovih 'izpadov' in na kakšen način jih umiriti? Odgovore nam ponuja psihologinja, psihoterapevtka, ravnateljica Šole za socialno in čustveno inteligenco ter avtorica več knjig, prevedenih v svetovne jezike, Isabelle Filliozat.

Zdrav otrok
08. 12. 2020 07.17

Mamica Sonja: "Če bi nas opazovali površno, ne bi opazili, da je sin naglušen"

"Naglušnost ni tako strašna, kot se mnogim zdi. Midva svojega fantka ne želiva opredeljevati kot drugačnega. Tako ali tako je vsak otrok drugačen, poseben, edinstven. Najin ima neizmerno količino energije, je glasen in izjemno srčen in to je tisto, kar ga definira," so besede Sonje, mamice skoraj petletnega Lenarta, ki se je rodil z okvaro sluha.

Družina in odnosi
13. 11. 2020 15.05

10 najslabših komentarjev, ki jih dobijo starši, ki imajo samo enega otroka

Čeprav edinci odraščajo drugače, so enako fenomenalni kot otroci, ki imajo sorojence. A kljub temu so deležni stereotipov.

Novice
03. 11. 2020 07.53

Željko Ćurić: 'Ne zavedamo se, da smo za svoje otroke bogovi in boginje'

Kako otroci dojemajo določene situacije, je odvisno predvsem od tega, kako jih doživljajo njihovi starši, trdi Dr. Željko Ćurić, dr. med., ki je med drugim zdravnik, psihiater, komunikolog in soustanovitelj podjetja O.K. Consulting. Z njim smo se pogovarjali o stiski otrok in staršev v času koronakrize. Intervju si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Družina in odnosi
03. 11. 2020 07.53

Spolnost ne sme biti tabu tema

Mnogo staršev težko sprejme, da so tudi otroci spolna bitja in da se za svoje telo in občutke zanimajo že malčki. Kasneje pa postanejo vedno bolj aktualna vprašanja, kako otroku predstaviti spolnost, saj je za zdrav razvoj pomembna tudi spolna vzgoja.

Po porodu
26. 10. 2020 12.54

Fotografije: realno stanje ženskega telesa po porodu

Čeprav se vsaka ženska šele ob rojstvu otroka zave, česa vsega je sposobno njeno telo, pa je to zanjo hkrati tudi spoznanje, da obstajata dve ženski postavi – tista pred porodom in tista po njem, o kateri se sicer manj govori.

Razvoj
16. 10. 2020 21.38

Že poznate MNRI metodo?

Ste se kdaj vprašali na kakšen način bi lahko pomagali dojenčku pri težavah s kolikami, s spanjem ali požiranjem? Vas zanima kako uravnovestiti hormone v času po porodu, kako odpraviti stresorje? Pri vsem tem naj bi pomagala tehnika MNRI, ki nam jo je predstavila Uršula Turnšek.

Nosečnost
09. 10. 2020 07.38

Kako lahko štetje gibov ploda reši njegovo življenje?

Neustrezen odziv zdravnika - ginekologa in porodničarja ob srečanju z nosečnico, ki poroča o zmanjšanem gibanju ploda, je dejavnik, ki prispeva k mrtvorojenosti.

Trači
07. 10. 2020 07.49

Keira Knightley: 'Zakaj ploskamo moškim, ki otroku zamenjajo plenico?'

Priljubljena ameriška igralka Keira Knightley se sprašuje, zakaj se očetom zahvaljujemo, ker skrbijo za lastne otroke. To bi moralo biti nekaj naravnega, pravi. Nekaj, kar naj bi bilo samo po sebi umevno.

Dojenček
06. 10. 2020 07.56

Tako boste postavili temelje zdrave prehrane

Otrok potrebuje kakovostno prehrano, s katero bo krepak in kos vsem izzivom, ki so pred njim. Nemalokrat pa imamo težave, da nahranimo njegov želodček z vsemi hranili, ki jih njegovo telo nujno potrebuje za zdrav razvoj.

Malček
06. 10. 2020 07.56

Tako bodo otroci varni v prometu

Pred nami so jesenski in zimski meseci, ko se zjutraj v vrtce, šole in službe odpravljamo v temi, domov pa prihajamo prav tako, ko se že temni. Dnevi so krajši, vidljivost je slabša in ceste so zaradi vremenskih razmer spolzke. To pa so lahko razlogi, da so naši najmlajši v prometu bolj ogroženi kot sicer. Poskrbimo za njihovo vidnost in pazljivost.

Malček
02. 10. 2020 16.08

Otrok na vhodu vrtca joka. Kaj lahko naredimo?

Kljub temu da otrok rad hodi v vrtec, lahko pride do obdobja, ko bo na vratih že jokal in se bo krčevito oklepal mame ali očeta. Po navadi se to zgodi, potem ko se po bolezni vrne med sovrstnike v igralnico. Kaj storiti takrat?

Pregledi med nosečnostjo
26. 09. 2020 10.46

Zato je priporočljiva biopsija horionskih resic

V Uradnem listu Republike Slovenije je zakonsko določeno, da ima nosečnica po 37. letu pravico do kariotipizacije (horionske biopsije ali amniocenteze). Kako poteka biopsija horionskih resic, ali je nevarna za plod in nosečnico ter kaj se ugotovi z njo, si preberite v spodnjih vrsticah.

Šola in splet
23. 09. 2020 07.46

Kako motivirati otroka, ki se mu "nič ne da", ki nima nobene motivacije?

"Otroku povejmo, da je življenje polno radosti, veselja, čudežev, ki se odkrivajo, če pozitivno pristopimo kot navdušeni raziskovalci, če se znamo tudi samomotivirati. Povejmo mu, da motivacija za vadbo kitare morda ni vedno največja, ampak da bomo nato nekje nekoč v krogu prijateljev poprijeli za kitaro in zaigrali lepo pesem. Otroku recimo: "Ali ni super, da boš znal s kitaro popestriti petje?" svetuje Iris Kline Arih. Z resonančnim coachingom vas lahko nauči poiskati notranjo moč, zaklad, sijaj, sonce, "ki je vse od rojstva v vsakem izmed nas".

Trači
22. 09. 2020 12.08

Zvezdnika iskreno: on hoče otroka, ona pa ne

Ko si eden izmed partnerjev želi otroka, drugi pa ne, se zdi težko verjetno, da bo zveza zdržala to prepreko, o čemer sta iskreno spregovorila britanska zvezdnika, ki dolgo časa nista vedela, kaj narediti. On si je otroka močno želel, ona pa ne in kot je pogosto poudarjala, ženske, ki si otrok ne želijo, še vedno veljajo za tabu.

Zdrava nosečnica
18. 09. 2020 07.56

Kako nad bolečine v križu med nosečnostjo?

Na nekem predavanju je bila prisotna tudi bodoča mamica, ki ima čez dva meseca rok. Medtem ko smo vsi poslušali predavateljico, je kar naenkrat vstala. Vse oči so se uprle v njo, zato je hitro začela pojasnjevati: ''Boli me križ ... že vso nosečnost, morala sem vstati ...'' In potem so ji začele tudi druge prikimavati, da so imele podobne težave kot ona. Tako smo se odločili, da se z vprašanji na to tematiko obrnemo na vaditeljico telesne aktivnosti pred in po porodu (Zveza fizioterapevtov Slovenije) Dunjo Gačnik. V nadaljevanju boste izvedeli tudi, ali lahko med nosečnostjo dvigate otroka, kako se je treba pravilno skloniti, pobrati nekaj s tal, ne da bi pri tem trpel križ.

Problematični najstnik
11. 09. 2020 08.09

16 simptomov depresije pri najstniku

Depresija pri najstnikih ni tako pogosta kot pri starejših, a kljub temu bodite starši pozorni na določene simptome, ki so značilni za to motnjo zdravja, saj je pomembno, da se jo pravočasno diagnosticira in začne zdraviti.

Novice
10. 09. 2020 07.59

Spoznala sta se prek aplikacije, čez leto dni sta imela dvojčka

Iskanje pravega partnerja je lahko naporno in pogosto s seboj prinaša tudi velika razočaranja, zato se danes 34-letna Tamsin Cook iz Anglije, potem ko je pri tridesetih končala dolgoletno zvezo, s tem ni ukvarjala. Po nekaj letih samskega življenja si je na mobilni telefon namestila aplikacijo za spoznavanje in se nepričakovano ujela s simpatičnim fantom.

Pregledi med nosečnostjo
05. 09. 2020 08.00

Okužba s sifilisom v času nosečnosti

Sifilis je spolno prenosljiva okužba z bakterijo Treponema pallidum, ki lahko, če ni pravilno zdravljena, povzroči dolgotrajne zaplete in celo smrt. Okužena nosečnica pa lahko okužbo prenese na nerojenega otroka.

Trači
02. 09. 2020 07.34

Mame so končno dobile svojo himno!

Znana slovenska pevka in mlada mamica dveh otrok, Nastja Gabor, je predstavila osebno izpovedno pesem z naslovom Mama. V njej se lahko prepoznajo vse srčne, ljubeznive in hvaležne matere.

Družina in odnosi
02. 09. 2020 07.34

Za vse starše, ki letos prvič uvajajo otroka v vrtec ali v šolo

Ali gre tudi vaš otrok letos prvič v vrtec ali šolo? Gre za velik korak malega otroka, ki zdaj, še toliko bolj, potrebuje vašo ljubezen, skrb in pozornost.

Intervju
26. 08. 2020 08.17

Nermin Bajramović: 'Maska naj bo le kos tkanine, ki nas opominja na situacijo, ne pa tudi nekaj, kar nam jemlje veselje'

O izkušnji z učenjem na daljavo v času koronakrize, o kreativnih pristopih učenja matematike, pričakovanjih za šolsko leto 2020/2021, ukrepih in marsičem drugem smo se pogovarjali z učiteljem matematike, Nerminom Bajramovićem, ki je med šolarji precej priljubljen in znan po svoji inovativnosti.

Nega in zdravje
14. 08. 2020 08.26

Kakšna je pravilna nega novorojenčkovega popka

Popkovni krn odpade nekaj dni po rojstvu, nič pa ni narobe, če se to zgodi šele teden ali dva po rojstvu. Kako popkovni krn negujemo, čistimo in kaj storiti v primeru vnetja, nam je pojasnila Severina Feuš iz UKC Ljubljana.

Zdrav otrok
14. 08. 2020 08.26

Ali vaš dojenček bruha ali poliva?

Nič nenavadnega ni, če dojenček občasno izbruha nekaj hrane, temu pravimo, da "poliva“. Če pa je bruhanje pogosto in je očitno povezano z uživanjem hrane, če ga spremlja vročina in (ali) se otrokovo zdravstveno stanje zaradi pogostega bruhanja hitro slabša, ga mora pregledati zdravnik.

Vzgoja in vrtec
05. 08. 2020 08.10

Katere odločitve naj otrok sprejema sam?

Kdaj je otrok sposoben odločitev sprejeti sam oziroma katero odločitev je sposoben sprejeti sam? To je pogosta dilema staršev, pove psihologinja Tamara Kancilija Kosmač. Včasih starše skrbi, da ne bi z nenehnim odločanjem namesto otroka tega vzgojili v nesamostojnega odraslega, ki bo vedno sledil navodilom, namesto da bi razmišljal s svojo glavo.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 986