samostojnost

Ni pomembno, pri kateri starosti otrok shodi!
Rezultati najnovejše švicarske študije kažejo, da ne obstajajo dokazi, da je otrok spretnejši in pametnejši, če shodi že pri devetih mesecih. Strokovnjak Mitch Blair svetuje staršem, da otroka odpeljejo na pregled k pediatru le, če otrok še ne hodi pri 18 mesecih.

Ni to prezgodaj?
Kate Middleton ima še dva meseca do predvidenega datuma poroda in skupaj z možem Williamom že veselo izbira vse potrebno za dojenčka. Tako sta se pred nekaj dnevi ustavila na The Baby Showu v Birminghamu. Fotografi so ju ujeli, ko sta si ogledovala kahlice.

Kako otroka odvaditi od plenic?
Čistost, torej samostojnost pri opravljanju velike in male potrebe, je eden od pomembnih mejnikov v malčkovem razvoju. Zato ni čudno, da so to področje po dolgem in počez v svojih knjigah predelali domala vsi otroški strokovnjaki.

Otrok naj se zamoti sam
Otroci kljub številnim igračam, različnim celodnevnim programom z risankami, neomejenemu dostopu do takšnih in drugačnih iger, tu pa tam na glas rečejo: ''Mami, oči, dolgčas mi je!'' Takrat po navadi starši takoj poskrbijo za novo animacijo. Toda prav bi bilo, da jih že od prvega dne naučite, da se zamotijo sami. Naj bodo samostojni in naj si sami poiščejo zabavo!

Ko otrok noče brati in pisati domače naloge …
Že v drugem razredu otrok ugotovi, da vse popoldneve ne bo preživel v igri, temveč bo moral vaditi branje ter tu in tam napisati domačo nalogo. Kako naj ga starši brez solz spravijo k pisalni mizi?

So dveletniki res zahtevni?
Dveletniki so z vsakim dnem bolj samostojni, zelo radovedni, znajo izražati svoje občutke, so zelo aktivni in družabni, znajo prisluhniti drugim, čeprav jih večkrat ne upoštevajo. So res zahtevni ali starši malo težje sledimo temu hitremu razvoju?

Katere igrače imajo pomembno vlogo v otrokovem razvoju?
Ob ogromni ponudbi igrač v trgovinah starši zares težko presodimo, katere so tiste, ki spodbujajo otrokov razvoj. Blanka Colnerič, univerzitetna diplomirana psihologinja, asistentka za razvojno psihologijo, nam je zaupala, ob katerih se bo otrok zares zabaval, katere bodo v njem prebudile ustvarjalnost ali pa ga povedle k razmišljanju … Pojasnila nam je tudi, da se ob samostojni igri pravzaprav otrok uči.

10 stvari, ki bi jih moral vedeti vsak starš!
Če pri vzgoji ne upoštevate svojih občutkov, potem najbrž večkrat pogledate v kakšno knjigo. Biti starš je lepa, a tudi zahtevna naloga. Pravijo, da je vse lažje, če nam je znanih 10 načel. In se jih tudi poskusimo držati.

Kdaj nastopi puberteta?
Veliko se govori o tem, da se otroci spremenijo, ko pridejo v puberteto, toda starši, ki imajo edinca ali edinko, pravzaprav ne vedo, kaj naj pričakujejo. Najstnik ne doživlja le fizičnih sprememb, ampak začne doživljati svet okrog sebe povsem drugače, želi se osamosvojiti, njegovo razpoloženje niha …

Prvi korak k samostojnost
Otroci potrebujejo dolgočasno rutino, ker jim daje občutek varnosti. A vseeno je napredek očiten – otrok si bo pri dveh letih obrisal obraz, pri treh si ga bo umil, pri štirih bo to storil, če mu boste tako naročili, pri petih bo sam vedel, da se mora umiti, če je umazan.

Jahanje ima zdravilne učinke!
Hipoterapija je fizioterapevtska metoda jahanja konja, ki ima mnogo pozitivnih učinkov. Pozanimali smo se, kako poteka in komu je namenjena …

Kaj pomeni 'postaviti se zase'?
Smo del družbe, prav tako naši otroci. In ustrezno odzivanje na družbene okoliščine je tudi odraz socialnih veščin. Kako v množici ljudi naše malčke že od zgodnjih let učiti, da se bo treba tudi postaviti zase?

Zoran Janković o svoji družini
Zoran Janković je kot otrok odraščal pri babici in dedku v Smederevu. Že kot mlad je bil zaznamovan kot drugačen, ''Bosanec'', sam pa pravi, da je ''čistokrvni mešanec''.

Po očetu ni podedovala le svojega videza ...
Brada Pitta in Angelino Jolie so že večkrat označili za najlepša na svetu, zato ni nenavadno, da je tudi njuna hči Shiloh zelo prikupna. Bradova fotografija iz šolskih dni dokazuje, po kom ima to …

Svetovni trendi, ki se jim morate izogniti
Starši, vse, kar vidite v resničnostnih oddajah, ni primerno za vaše otroke. Izogibajte se trendom modernega starševstva, ki narekujejo zgodnje športne treninge, dieto za dojenčke, šeškanje kot učinkovito kazen, odpiranje Facebook profila za najmlajše, ličenje princesk …

Vzgoja za samostojnost
Naši ptički bodo še prekmalu odrasli in odleteli iz gnezda. In v teh nekaj letih, ki so nam na voljo, jih moramo naučiti, da bodo sami skrbeli zase in spretno vijugali med vsakdanjikom in življenjskimi preizkušnjami.

Potujoča hišica s čarobno predstavo
Mladi mamici Romana Ercegovič in Iuna Ornik sta se združili v ljubezni do ustvarjanja za otroke in ustanovili otroško gledališče Potujoča hišica. Že tri leta s predstavo Travnik čarobne lepote navdušujeta občinstvo po vsej Sloveniji.

Dajte otroku že enkrat mir!
Kako se počutite, če vam je kar naprej nekdo za petami, vam nekaj govori in tečnari? Ni prijetno, kajne? Potem pa je čas, da začnete razumeti svojega otroka, ki bi si rad spočil od vas!

Slovenka 16 dni preživela v popolni temi
Aksinja Kermauner na Zavodu za slepo in slabovidno mladino poučuje slovenščino in likovno vzgojo. Da bi se lažje vživela v svoje gojence, je dvakrat po osem dni preživela v popolni temi.

Ko otrok zaupa tujcu ...
Otroci vidijo svet lep. Tak, kot bi moral biti. Verjamejo vsakemu, tudi tistemu, ki ga ne poznajo. Če ima odrasel nasmeh na obrazu, že ne more biti hudoben.

Vrtec Montessori: Hiša otrok v Dravljah
Središče vsega je otrok, ki se uči sam, se svobodno giblje in si svobodno izbira delo. Maria Montessori je želela pomagati otroku, da sledi svojemu notranjemu razvoju v skladu s svojo naravo.

Za koga je vrtec bolj stresen?
Prvič v vrtec, šolo, službo... Vse to so velike prelomnice v življenju. Še odrasli se težko soočamo s spremembami, kako se ne bi otroci. Vstop v vrtec pa je navadno najbolj stresen za starše. Morda potočijo več solz kot njihov malček.

KOLUMNA: Ko mama postane dojenček
Uf, sem alergična na mamice, ki se potem, ko rodijo, prelevijo v majhnega otročka! Še svoj glas popačijo! In najbrž bi uporabljale tudi dudico, če bi prodajali tako velike!

Pusti, sam bom!
Starši se zavedamo, da so naši otroci edinstvena človeška bitja s svojim temperamentom, čustvi, okusom in željami in ne del nas. Vseeno nam je hudo, ko se otrok znajde v težavah; sploh mamice rade marsikaj naredimo namesto svojih otrok. To pa ni vedno najbolje.

Razvoj dojenčka: 12. mesec
Dojenček vam bo pri svojih dvanajstih mesecih zelo rad pokazal svojo privrženost. Kadar koli bo le imel priložnost, vas bo obsipal s poljubi in objemi.