sami

Kako izbrati pravi vrtec za vašega otroka: vse, kar morate vedeti
Izbira pravega vrtca je ena najpomembnejših in hkrati tudi najbolj stresnih odločitev, s katerimi se srečujejo starši. Zgodnje otroštvo je ključno obdobje za otrokovo celostno rast in razvoj, kakovosten predšolski program pa postavlja trdne temelje za uspeh v šoli in kasneje v življenju.

Nesreča na šentjurškem kopališču: Petletnik skočil v bazen, oče ga je hitro rešil
Poletje je čas zabave in uživanja ob vodi, a prav v teh trenutkih se lahko zaradi trenutka nepozornosti hitro zgodi nesreča. Zato je ključnega pomena, da smo posebej pozorni na otroke in njihove gibe, saj lahko ena sama minuta pomeni veliko razliko med varnostjo in nevarnostjo.

Na vas čaka celodnevna zabavo za vso družino
Starši otrok, med katerimi je več let starostne razlike, zelo dobro vemo, kako težko je najti aktivnost ali kraj, ki bi bil všeč vsem. Eni bi se igrali, drugi raziskovali, tretji želijo, da se jim ves čas nekaj dogaja, četrti želijo zgolj pametni telefon. Zadnji možnosti se starši trudimo izogniti, prve tri pa lahko tako otroci kot odrasli v polnosti izkusijo nedaleč stran, pri naših severnih sosedih.

Ta tehnologija otroke dela lene: zmanjšuje pozornost in kritično mišljenje
Umetna inteligenca (AI) je postala nepogrešljiv del našega vsakdana. Virtualni pomočniki, kot je ChatGPT, so v zadnjih letih prodrli na številna področja – od poslovnega sveta do šolskih klopi. Mnogi učenci in študenti danes redno uporabljajo AI za pisanje nalog, iskanje informacij in reševanje različnih šolskih izzivov.

Spoznajte Rozi, staro prikolico, ki ji je ustvarjalna Slovenka vdihnila novo življenje
Kampiranje ima med Slovenci bogato tradicijo. Mnogim predstavlja enega najbolj pristnih načinov oddiha, kjer se prepletajo stik z naravo, druženje in sproščeno vzdušje. Ne gre le za dopust, temveč za življenjski slog, ki nudi popoln oddih od hitrega vsakdana.

Počitnice v kampu: 'Več kot nas je, bolj je luštno!'
Slovenci že desetletja radi kampirajo. V 70. in 80. letih je bil to eden najbolj dostopnih načinov preživljanja počitnic, ki je še danes priljubljen zaradi svoje cenovne ugodnosti in občutka svobode

Kdaj dojenčku začeti uvajati alergeno hrano?
Še nedolgo nazaj je veljalo, da se potencialno alergeno hrano otrokom uvaja kasneje, tudi šele po tretjem letu starosti, ko je imunski sistem že v polnem zagonu. Mamice, ki ste rodile pred časom ali dobite nasvete od mamic iz tistega obdobja, ste tako v dilemi, katerim priporočilom slediti: tistim ali najnovejšim, ki poudarjajo zgodnje in postopno uvajanje take hrane.

Porod in prehrana - katera živila si pripraviti v torbo za v porodnišnico?
O prehranjevanju med porodom redko govorimo. Prakse porodnišnic so okoli nasvetov glede te teme zelo različne. Med samim porodom navadno niti ne mislimo na hrano in lakote morda niti ne čutimo ali pa nam je morda celo slabo.

Preprost in učinkovit trik za ohladitev sobe
Ko poletne noči prinesejo vročino, je lahko otrokov spanec moten. Če nimaš klimatske naprave, obstaja več učinkovitih načinov, kako ohladiti sobo in zagotoviti miren spanec za tvojega malčka.

Zabavna zgodovina slovenskih mest za otroke in starše – 15 nepozabnih doživetij
Ste pripravljeni na nepozabno družinsko dogodivščino, kjer zgodovina oživi in postane prava zabava? Pozabite na dolgočasne učne ure in prinesite duh preteklosti neposredno v življenje svojih najmlajših. Slovenija je polna zgodovinskih mest, ki skrivajo številne zanimivosti in izvirne aktivnosti, s katerimi bodo tudi najmlajši z veseljem odkrivali bogato dediščino naše dežele.

Nove Logopedske pravljice za razvoj govora v aplikaciji Lahkonočnice
Z logopedskimi težavami naj bi se v Sloveniji srečeval vsak tretji otrok. Ob večletnih čakalnih vrstah so starši mnogokrat prepuščeni sami sebi. Kakovostni didaktični pripomočki, kot so Logopedske pravljice Lahkonočnice, so zato dobrodošli. Priljubljene zvočne pravljice, ki se osredotočajo na težje izgovorljive glasove, so dobile svoje nadaljevanje s še več vajami za slušno razlikovanje, izgovorjavo in razvoj motorike govoril. Obstoječim 12 Logopedskim pravljicam se pridružuje 8 novih, ki jih je A1 Slovenija ustvaril skupaj z logopedinjo Moniko Rataj in pisateljem Boštjanom Gorencem – Pižamo. Interpretirajo jih znani dramski igralci in igralke starejše generacije. Izhajale bodo tri četrtke zapored, prve tri so že na voljo v brezplačni aplikaciji.

Prvič narazen: Kako otroka pospremiti na tabor ali morje brez stresa
Poletni tabor ali počitnice ob morju brez staršev so za otroka velik mejnik – in za starše pogosto čustven preizkus. Medtem ko otroci z radovednostjo stopajo v svet samostojnosti, starše lahko preplavijo skrbi, dvomi in občutek praznine. A prav izkušnje, kot so tabori in letovanja, otroku omogočajo rast na področjih, kot so pogum, samostojnost in socialne veščine. Kako torej pripraviti otroka – in sebe – na obdobje, ko nista skupaj, da bo ločitev čim manj stresna in izkušnja čim bolj dragocena?

Prihranite na družinskem potovanju: preprosti triki za cenejše počitnice
Družinski dopusti so neprecenljiva priložnost za skupno ustvarjanje spominov. A bodimo iskreni – lahko so tudi precej dragi. Stroški nastanitve, prevoza in hrane hitro presežejo načrtovani proračun, zato si mnoge družine vsakoletnih počitnic preprosto ne morejo privoščiti.

Kako otrokom omogočiti lepe počitnice? Nasveti za nepozabno poletje
Ko šolski zvonec ob koncu leta zadnjič zazvoni, se za učence zaključi naporno obdobje ocenjevanja in začnejo se dolgo pričakovane poletne počitnice. Otroci in tudi starši končno zadihajo. A kako poskrbeti, da bodo počitnice resnično lepe? Da bodo namenjene počitku in sprostitvi, hkrati pa tudi priložnost za raziskovanje, razvijanje talentov in osebno rast? Kako uravnotežiti prosti čas, da otroci ne obležijo v dolgčasu, a hkrati tudi ne pregorijo v prenatrpanem urniku?

Kako naj oče govori o čustvih, če sam ni imel te izkušnje doma
Fantje ne jočejo. Ne bodi tako občutljiv. Si punčka ali fant? Bodi močan! Mnogi današnji očetje so odraščali ob teh stavkih – kot opozorilih, ukazih, neizrečenih pravilih, kako naj "pravi moški" čuti. V njihovih domovih je bila tišina pogosto edini odziv na bolečino. Jok je pomenil šibkost, ranljivost ni imela prostora. In zdaj so ti isti moški očetje, pred njimi pa je naloga, ki ni enostavna: kako svojemu otroku dati nekaj, česar sami niso prejeli in poznali?

Pet minut nepazljivosti z usodnimi posledicami: 3-letni deček se je utopil
Samo ena minuta nepazljivosti ob bazenu lahko prinese usodne posledice. Otroci so ob vodi posebej ranljivi, zato jih je treba vedno imeti na očeh. Tudi najkrajša odsotnost nadzora lahko vodi do nesreč, ki bi jih z enostavnim ukrepanjem lahko preprečili.

Najhujša vzgojna napaka? Ignoriranje otroka kot kazen
Čeprav ga nekateri starši dojemajo kot učinkovit način discipliniranja, je ignoriranje otroka – še posebej iz jeze – lahko ena najškodljivejših vzgojnih metod z resnimi posledicami za otrokov čustveni razvoj.

Žalostna resnica legendarne fotografije Diane pred Taj Mahalom
Fotografija princese Diane, ki sama sedi na klopi pred Taj Mahalom – simbolom večne ljubezni – je postala ena najbolj ikoničnih kraljevskih podob vseh časov. A za to podobo se skriva pretresljiva resnica o koncu njenega zakona s princem Charlesom in o izdaji, ki jo je doživela.

Šteje trud, ne le ocene: kako otroku res pomagati ob koncu šolskega leta?
Ob koncu šolskega leta se otrokom kopičijo naloge in ocenjevanja, starši pa si zastavljamo vprašanja: naj zahtevamo več truda, ponudimo pomoč ali zadoščajo že spodbudne besede? Kako pomagati brez dodatnega pritiska, pojasnjujejo učiteljice in psihologinja prof. dr. Andreja Poljanec.

Alergija na sonce pri otrocih: kako jo prepoznati, preprečiti in zdraviti
Sončni dnevi so idealni za igro na prostem, vendar sonce ne prinaša le topline in veselja – pri nekaterih otrocih lahko povzroči tudi neprijetne kožne reakcije. Alergija na sonce, znana tudi kot fotosenzitivnost, je pogost pojav, ki ga mnogi starši sprva zamenjajo za klasične sončne opekline. A kako prepoznati razliko?

11-letna Naja zbrala denar za zavetišče – Kako vzgojiti otroka z velikim srcem
Včasih so najlepši darovi tisti, ki jih ne pričakuješ. Naja, deklica, ki je ob svojem 11. rojstnem dnevu namesto zase zbirala donacije za Zavetišče Horjul, je dokaz, da otroci zmorejo velike stvari.

Kako zaščititi mladostnike pred škodljivimi učinki alkohola
Z zaključkom šolskega leta prihajajo počitnice – čas zabav, srečanj in sproščenega druženja. Žal pa so to tudi okoliščine, v katerih se mladostniki pogosto prvič srečajo z alkoholnimi pijačami.

Igre za vsak dan: klasične otroške igre, ki razvijajo telo in duha
11. junij – mednarodni dan igre je odlična priložnost, da se spomnimo, kako pomembna je igra za otrokov razvoj – in kako preprosta, spontana in zabavna je lahko. Letošnja tema Izberi igro – vsak dan nas spodbuja, da igro vrnemo tja, kamor sodi – v vsakdan otrok.

Starši, prenehajte govoriti 'nehaj jokati' – poskusite raje to
Ko slišimo svojega otroka jokati, je naš prvi instinkt, da ga potolažimo in skušamo čim prej ustaviti jok. Sprašujemo se, ali je lačen, zaspan, potrebuje objem ali samo pozornost. Pri dojenčkih smo običajno potrpežljivi in nežni, saj vemo, da nam ne morejo povedati, kaj jih muči.

Strelski napad v Gradcu: Kako se o tem pogovoriti z otrokom?
Kadar se zgodi tragedija, kot je streljanje v šoli, lahko otroci občutijo številne negativne čustvene reakcije. Pomembno je, da starši ustvarijo varen prostor za odprt pogovor, da otrokom nudijo podporo in jih pomirijo.

Nasveti za starše: Kako naučiti otroke varčevanja z vodo
Voda je osnovna življenjska dobrina, a jo žal prepogosto jemljemo za samoumevno. Podnebne spremembe in prekomerna poraba že danes vplivajo na dostopnost čiste pitne vode v mnogih delih sveta – in prihodnost ne obeta nič boljšega, če ne bomo ravnali odgovorno.

Sardinija z otrokom: Potovanje med divjimi konji, plažami in pisanimi vasmi
Lara je s svojo 11-letno hčerko Anuško preživela šest nepozabnih dni na Sardiniji. Njuno popotovanje je bilo sproščeno, spontano ter polno toplih srečanj z domačini in nepozabnih trenutkov.

Ob mednarodnem dnevu otrok – žrtev nasilja: Otroštvo naj bo varno zavetje, ne prostor strahu
4. junija obeležujemo mednarodni dan otrok – žrtev nasilja, ki nas opominja na številne otroke po svetu, pa tudi v Sloveniji, ki so žrtve telesnega, čustvenega, spolnega ali drugega nasilja.

Knjige namesto ekranov: kako ustvariti bralno navdušenje pri fantih
Branje spodbuja kognitivni razvoj, empatijo in dolgoročno zdravje. Otroci, ki berejo, dosegajo boljše rezultate v šoli, razvijejo bogatejši besedni zaklad in imajo večje možnosti za uspešno življenje. Vizualne vsebine, kot so filmi in igre, ne zahtevajo enakega napora – knjige pa razvijajo domišljijo in notranji svet.

Vodič za zdrave zobke
Za veliko staršev je umivanje otrokovih zob zadnja bitka pred spanjem. Vendar je še kako pomembno, da ne obupate, saj bosta trud in potrpežljivost poplačana z otrokovim zdravjem in samozavestjo. Ne bo bolečin in neprespanih noči, ki jih povzročajo pokvarjeni zobje; ne bo strahu pred zobozdravnikom; ne bo zadaha in sramu, ker v ustih namesto lepih biserov zevajo črne luknje in rjavi madeži. Ob vsem tem pa lahko prihranite tudi kakšen evro za zobozdravstvene storitve.