s kožo

Čudovita novica za vse, ki nameravate roditi v Ljubljani
Priprave na prihod novorojenčka so vsekakor eno najlepših obdobij v življenju. Večina že v prvem trimesečju kupi vsaj enega ali dva kompleta oblačil za dojenčka, v drugem sledi načrtovanje otroške sobice oziroma kotička za novorojenčka, v tretjem pa je čas za pripravo torbe za v porodnišnico. Ta mora vsebovati vse, kar je potrebno za čim boljše počutje mamice in novorojenčka. Ker pa se potrebe in želje bodočih mamic razlikujejo, je dobro vedeti, česa nikakor ne smete pozabiti in kaj lahko mirno 'pozabite' doma. Kar nekaj stvari vam namreč zagotovijo porodnišnice.

5 napačnih odločitev, kadar ima otrok vročino
O vročini govorimo takrat, ko izmerjena temperatura pod pazduho presega 37,2 stopinje, v ušesu 37,5 stopinje in v ritki 38 stopinj Celzija. Merimo jo v mirovanju, vsaj dve uri po zadnjem zaužitem obroku, medtem pa otroku ni priporočljivo dajati toplih napitkov.

Poglejte, kateri so nepogrešljivi dodatki, ki bodo mami olajšali življenje
Življenje je eno nepozabno popotovanje. Vodi nas skozi preizkušnje, ki nam spreminjajo poglede na življenje. Nikoli namreč nismo pripravljeni na dogodke, ki se nam zgodijo na tem popotovanju, ki ga pišemo sami. Ena izmed teh stvari je zagotovo nosečnost, rojstvo otroka in naziv mama. Ne glede na to, kako zelo si želimo, se na to pripravljamo, načrtujemo, nas dve črtici, ki prineseta neizmerno srečo, presenetita. Ženska doživi veselje in skrb v enem.

To so največje spremembe telesa, ki jih lahko pričakujete po porodu
Osebna trenerka in strokovnjakinja za treniranje žensk, Nuša Gnezda, se že vrsto let trudi osveščati ženske o težavah, ki jih lahko po porodu povzroči neprimerna vadba. Mi pa smo tokrat z njo spregovorili o največjih telesnih spremembah, ki jih lahko pričakuje ženska po porodu, o pravilni prehrani med športno aktivnostjo in motivaciji, ki je ponavadi ves čas primanjkuje.

Otečenost nog je ena najpogostejših nosečniških tegob
V nosečnosti se odvija veliko procesov, telo se prilagaja in pojavi se lahko kar nekaj težav, kot so slabo počutje, zaspanost, težave s krčnimi žilami, mehurjem ali krvavečimi dlesnimi. Kako lajšati simptome teh tegob, pa si preberite v spodnjih vrsticah.

Katja Gaspari Leben iskreno: Posvojitev iz Afrike ni lahka
Diagnoza – neplodnost in neizmerna žalost, ko nas preplavijo misli, da ne bomo nikoli v naročju držali svojega otroka, ki bi mu lahko dali ljubezen, ga crkljali in bili tam zanj kot njegovi starši. In tudi če hočemo, ne moremo kar tako pozabiti na svoje sanje o družini, ki je vključevala razposajen otroški smeh, medtem ko na vsakem koraku lahko vidimo nasmejane mamice, ki pred seboj potiskajo otroške vozičke, mini oblačila v izložbah trgovin in navihane poglede najmlajših, ko veselo stegujejo svoje male rokice proti sladkim pregreham na polici. Toda ni se nam treba sprijazniti s tem, da nikoli ne bomo starši, saj smo še vedno lahko. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

7 znakov, da ste dobra mama
Le katera mama se v obdobju odraščanja otroka ni spraševala, če je dovolj dobra. Materinstvo je pač takšno – polno vzponov in padcev, ljubezni, drobnih napak in življenjskih lekcij. Na koncu ugotovimo, da nas je bilo strah brez razloga, saj otroku največ pomeni, da smo prisotni in da ga imamo radi z vsem srcem. Da se ob nas počuti sprejeto in varno. Vse drugo pa so malenkosti.

Zato bi vsi otroci morali biti "gozdni potepini"
"Gozdne palice, rože, žuželke in žabe so igrače, ki jih otroci potrebujejo, da napolnijo svoj svet z zgodbami. Drevesa in gozdni teren brez vsakega naročila in gradbenega dovoljenja lahko postanejo tobogani, plezala in gugalnice. Hoja po neravnem terenu, visenje z dreves, kotaljenje po hribu, preskakovanje vej, prosta igra so dejavnosti, ki ključno vplivajo, da otrok v šoli ne bo imel učnih težav ter da bo imel dobro razvito koncentracijo in pozornost. In ne, ne moremo pričakovati, da bo otrok, ki preživi tri do štiri ure dnevno pred ekranom, na primerni razvojni ravni za svojo starost," pravi mag. Natalija Györek, vodja projektov na Inštitutu za gozdno pedagogiko in Mreže gozdnih vrtcev in šol Slovenije.

Znana zvezdnica ujeta med igro s sinčkom
Priljubljena zvezdnica slavnih Iger lakote, Jennifer Lawrence, je s svojim sinom uživala med guganjem v parku.

Vse, kar morate vzeti s seboj na plažo, če imate otroke
Končno so tu poletni dnevi in dolgi, prijetni večeri, ko lahko več uživamo na prostem in se odpravimo na dopust. Če imamo otroke, je treba obenem razmisliti, kako jih bomo animirali na plaži. Kaj vse naj vsebuje torba za na plažo, si preberite v nadaljevanju.

Kako zaščititi otroka pred soncem?
Toplejši dnevi, obsijani s soncem so tu in vsi se jih prav gotovo veselimo, še posebej naši malčki. Da bi bila igra na prostem varna in brezskrbna, pa je vsekakor treba poskrbeti za primerno zaščito pred sončnimi žarki. Otroška koža je namreč še posebej v prvem desetletju življenja izjemno občutljiva, in odrasli smo tisti, ki moramo poskrbeti za čim manj posledic vpliva sončnih žarkov na kožo otrok.

Opekline, odrgnine, alergije, piki ... Pediatrinja svetuje, kaj storiti
Pediatrinjo Vlasto Kunaver, dr. med., spec. ped., smo povprašali, kaj storiti ob nekaterih najpogostejših poletnih nevšečnostih. Pri marsikateri je ključna preventiva. Pri drugih je dobro vedeti, kako najbolje ravnamo.

To lahko v nosečnosti povzroči številne posledice
S temi preprostimi nasveti se naučite, kako brezskrbno uživati v poletju, morju in počitnicah tudi v obdobju nosečnosti.

Opekline od sonca v otroštvu lahko povzročijo kožnega raka v starosti
Škodljivo delovanje ultravijolične svetlobe se skozi leta izpostavljenosti soncu nabira na koži. Opekline, ki jih pridobimo v otroštvu, pa pogosto privedejo do razvoja raka kože v odrasli dobi. Škoda, nastala zaradi prekomerne izpostavljenosti soncu v dobi otroštva, je lahko nepopravljiva.

Hčerko želel naučiti, kako očistiti ribo, in postal tarča kritik
Veščine, ki so jih otroci obvladali nekoč, se precej razlikujejo od teh, ki jih obvladajo današnji otroci. Nekoč je bilo pomembno, da je otrok znal pomagati na vrtu, pri gospodinjskih opravilih, pa tudi da se je dobro znašel v naravi. Danes sta prioriteti otroka izobraževanje in igra.

Tako boste vzgojili empatičnega otroka
Nasilje je posledica kombinacije bioloških, socialnih in psiholoških dejavnikov, zlasti tistih, ki povečajo izpostavljenost ranljivosti, sramu in ponižanju otroka. A kako preprečiti, da bi otroci postali nasilni? Dr. Lisa Firestone, klinična psihologinja, avtorica in direktorica za raziskave in izobraževanje pri združenju Glendon, navaja nekaj nasvetov, ki vam lahko pri tem pomagajo.

Kdaj lahko otrok uporablja zaščitno sredstvo proti komarjem?
Toplejši dnevi pomenijo tudi več preživljanja časa v naravi in na prostem. Ob tem pa nikakor ne smemo pozabiti na zaščito kože pred močnimi sončnimi žarki in piki različnih insektov. Kako zaščititi malčke, da bodo brezskrbno uživali v naravi, in pri kateri starosti lahko uporabljamo zaščitna sredstva? Preverite v tokratnem prispevku.

Katera eterična olja in kdaj so uporabna za otroke (in dojenčke)?
Aromaterapija je blagodejna pri številnih vsakodnevnih težavah, ki pestijo otročke, denimo pri prehladih, krčkih, bolečinah, nespečnosti in težavah s koncentracijo. Kako varno uporabljati eterična olja, katera so primerna za otroke ter pri katerih težavah vse lahko pomagajo, je pojasnila mednarodno certificirana aromaterapevtka Inka Plauštajner Gerkšič.

Kako lahko "mommy makeover" pomaga povrniti samozavest po nosečnosti
'Mommy makeover' je v zadnjih letih postal eden najbolj priljubljenih posegov v estetski kirurgiji. In to ne kar tako. Na tej strani boste izvedele, zakaj je tako in kako se ga lotiti.

Ali moramo otroka kopati vsak dan?
Kolikokrat na teden je treba skopati otroka? Kako ga okopati brez kričanja, upiranja in solz? Za vas smo pripravili nekaj uporabnih informacij in koristnih nasvetov.

Svetujemo, kako izbrati pravo otroško posteljnino!
Otroci velik del dneva preživijo v postelji, zato je pomembno, da imajo kakovostno posteljnino. Na kaj paziti, ko kupujete otroško posteljnino?

'Mislila sem si, da je bil lažni alarm in da je najhujše mimo'
"Do najinega dopusta v Dalmaciji sta manjkala še dva dneva. Sproščena in zadovoljna sem se odpravila na pregled, za katerega se mi tudi sanjalo ni, da bo zadnji pred porodom. Potem pa popoln preobrat. Ostati moram v bolnišnici. Maternični vrat se mi je tako močno skrajšal, da bi lahko vsak trenutek rodila. Jaz, ki sem bila šele v 28. tednu nosečnosti," svojo zgodbo začne mamica malega borca Gala Melita Hrastnik.

Spomladanska opravila in vrtnarjenje z otroki
Spomladanski dnevi so kot nalašč za preživljanje prostega časa v naravi skupaj z otroki. Zakaj ne bi združili prijetnega s koristnim in otrokom predstavili vrtnarjenje in spomladanska opravila? Tako boste ne le uživali na prostem in v druženju s svojimi malčki, temveč jim boste pomagali tudi usvojiti ključne veščine za življenje in pomagali pri razvoju njihovih motoričnih, pa tudi kreativnih sposobnosti.

'Žal mi je, da sem postala mati'
Ena izmed tabu tem je tudi nezaželeno starševstvo. Koliko posameznikov ali parov je, ki se niso našli v vlogi staršev, ki imajo ob tem občutke neizpolnjenosti, obžalovanja in sramu? Veliko.

Kako mikrobiom vpliva na potek nosečnosti?
Hormonske spremembe, spremembe pri delovanju imunskega sistema ter nosečniške težave, kot sta zgaga in pomanjkanje uživanja določenih hranil, vplivajo na spremembo mikrobioma nosečnice. Preverite, kako lahko poskrbite za svoj mikrobiom in na kakšen način ta vpliva na nosečnost in pozneje na novorojenčka.

5 preprostih načinov za zdravljenje škrlatinke pri otroku
Škrlatinka je pogosta kožna bolezen pri otrocih med 5. in 15. letom starosti. Preberite si pet preprostih načinov, kako lahko pri otroku pomagate ozdraviti škrlatinko.

Zaskrbljena mama: 'Včasih se mi zdi, da mi hči marsikaj skriva'
Vsak starš si želi s svojim otrokom ustvariti pristno bližino, ki med drugim vključuje tudi prostor za izražanje vseh tegob, skrbi in težav. A vsi vemo, da to ni vedno lahko; včasih je pravi izziv ugotoviti, kaj se z otrokom dogaja, s čim se sooča. Nekateri otroci so namreč precej zadržani in svoje misli ter občutke ohranjajo zase, včasih pa pridejo samo obdobja, v katerih se zdi, da se zaprejo in ne dovolijo nikomur v svoj svet. Kako torej oblikovati varno bližino za zaupanje, ranljivost in povezanost?

Seznam stvari, ki jih mamica potrebuje po porodu
Porod je svojevrstna izkušnja za vsako posameznico in niti eden ni enak drugemu. A mamice se po porodu soočajo s podobnimi težavami in situacijami, zato je dobro vedeti, kaj potrebujete ob sebi za lajšanje teh okoliščin. Za vas smo pripravili kratek seznam.

Trihotilomanija: Zakaj si moj otrok puli lase?
Trihotilomanijo imenujemo tudi motnja puljenja las in pri otrocih vključuje ponavljajočo se in neustavljivo potrebo po vlečenju in puljenju las, obrvi in trepalnic. Če traja dlje časa, se na lasišču sčasoma pojavi neenakomerna plešavost. Trihotilomania se lahko pojavi v katerem koli starostnem obdobju, prizadene lahko tudi dojenčke, majhne otroke ali šolarje, najstnike ter odrasle.

Uši v vrtcih: vse, kar bi morali vedeti starši
Mnoge starše zgrabi panika, ko v otrokovih laseh opazijo majhne uši. Ko uši odkrijemo, ne čakajmo, ampak se takoj lotimo temeljitega odpravljanja, da se ne bodo namnožile. Predvsem najprej preglejmo glave vseh družinskih članov, potem pa pričnimo postopek odstranjevanja teh nadležnih živalic. Kako, si preberite v spodnjih vrsticah.