razvoju

Presenetljivi zaključki o mleku in mlečnih izdelkih
Raziskava centra za sladkorno bolezen Univerze v Lundu na Švedskem potrjuje ugotovitve več epidemioloških raziskav, da pogosto uživanje mlečnih izdelkov lahko deluje zaščitno. Prehranske maščobe lahko vplivajo na presnovo glukoze in odzivnost na inzulin, zato imajo lahko odločilno vlogo pri razvoju sladkorne bolezni tipa 2, so sporočili na EASD.

Starševska vloga ključna do tretjega leta!
Strokovnjaki so ugotovili, da se otrokovi možgani intenzivno razvijajo do tretjega leta, zato je takrat zelo pomembna starševska vloga. Kljub temu da ste vpeti v temo življenja, službene obveznosti, si vsak dan vzemite čas za otroke, saj boste tako dobro vplivali na njihov razvoj.

Video: Najlepši nasmeh na svetu
Prvi in najpomembnejši dogodek v razvoju vašega otroka je seveda pravi nasmeh, ki zamenja refleksnega. Takrat se za vas spremeni ves svet …

'Zakaj moj otrok počne to?'
Tudi vaš otrok z glavo buta ob steno ali tla? Strah vas je, da se bo poškodoval? Čeprav je to za starše nekaj najbolj groznega, naj vam povemo, da otroci stari okrog dve leti pogosto počnejo to.

Objavljeni zaključki revolucionarne raziskave
Določen genski zapis, z manjšimi odstopanji, vpliva na sposobnost učenja matematike in branja pri otrocih, so ugotovili v novi britanski raziskavi, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.

Kaj je potrebno, da je otrok srečen?
Strokovnjaki ugotavljajo, da so otroci, ki rišejo srečnejši od tistih, ki gledajo televizijo. Takrat so bolj aktivni, se zabavajo, obenem pa razvijajo možgane.

Resnica je več kot žalostna
Vsako leto zaradi podhranjenosti umre več kot tri milijone otrok, mlajših od pet let, sta v četrtek opozorili Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) in Organizacija za prehrano in kmetijstvo (FAO) ter vlade pozvali k ukrepanju.

Slovenija: Spremembe za gimnazijce?!
V zadnjih štirih letih je na osemnajstih gimnazijah potekal poskus posodobitve učnega načrta. Vodja projekta Mojca Pušnik je ob robu zaključne konference Zavoda RS za šolstvo za STA pojasnila, da gimnazije ob sklepu poskusa ugotavljajo, da je v šolah potreben bolj odprt in fleksibilen predmetnik ter uvedba nivojskega pouka.

Slovenija: Starši opozarjajo že vrsto let!
V Vseslovenski iniciativi za enake možnosti oseb z avtizmom ob današnjem svetovnem dnevu avtizma opozarjajo na sistemsko neurejen položaj teh oseb. Med drugim si prizadevajo za ustanovitev javne ustanove, ki bi celostno obravnavala vse osebe z avtizmom, spremembe pa so po njihovem mnenju potrebne tudi v zdravstvu in izobraževanju pedagogov.

Razkrito: Čokolada je zdrava!
Prehranski strokovnjaki se strinjajo, da je za lep in mladosten videz treba predvsem živeti zdravo, ključno pri tem pa je tudi to, kar damo v usta. Strokovnjaki za prehrano so tako sestavili seznam sedmih živil, ki so dobra za zdravje, a tudi za lepoto in mladost telesa. Mednje med drugim sodijo ribe in čokolada.

Prepoved pozitivno vpliva na zdravje otrok
Število prezgodnjih rojstev pa tudi hospitalizacij otrok zaradi astmatičnih napadov je v zadnjem letu zaradi prepovedi kajenja na javnih mestih in v delovnih prostorih upadlo za več kot deset odstotkov, ugotavlja raziskava, objavljena v britanski reviji The Lancet.

Veliko odkritje znanstvenikov
Ameriški znanstveniki so ugotovili, da se avtizem razvije že pred rojstvom. Kot pojasnjujejo v študiji, ki so jo danes objavili v znanstveni reviji New Englad Journal of Medicine, imajo možgani otrok z avtizmom okvare, ki nastanejo že med razvojem v maternici, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Ste vedeli?
Znanstveniki so ugotovili, da mama proizvaja mleko različnih sestavin, kar je odvisno od otrokovega spola. Materino mleko nudi optimalno hrano za različne otrokove razvojne potrebe.

Kako ohraniti stike z babico in dedkom?
Babica in dedek sta vedno tu, vedno sta vam pripravljena pomagati, paziti otroke in jih tudi marsikaj naučiti, pa tudi razvajati. Svoje vnuke imata neizmerno rada! Kljub temu da se ne vidite vsak dan, lahko vseeno z njima ohranite odličen odnos. Navajamo nekaj načinov, kako sta lahko prisotna v življenju vnuka ali vnukinje.

Zbolijo lahko že nekajmesečni otroci!
Razprava glede oskrbe bolnikov s kronično vnetno črevesno boleznijo (KVČB) se je doslej vrtela zlasti okoli dostopnosti do zdravil. A da lahko bolnik s KVČB dobro obvladuje svojo bolezen in da bolezen ne obvladuje njega, je nujna celostna obravnava, pri čemer pa so razlike med državami EU velike.

Katere igrače so koristne za otrokov razvoj?
Igra koristi otrokovemu razvoju, saj z njo odkriva svet okrog sebe, nauči se komunicirati, gibati, spodbuja domišljijo … Pri tem so pomembne tudi igrače, ki pa morajo biti primerne otrokovi starosti.

Iva in Aljoša: Zakaj sta se tako odločila?!
Iva Krajnc in njen partner Aljoša Bagola sta se pridružila mesečnim darovalcem, ki redno prispevajo poljuben znesek za pomoč otrok v državah v razvoju. Zakaj sta se tako odločila?

Kako pomagati dojenčku?
Zelo pomembno je, da se dojenčki opogumijo in da se po tleh plazijo. S tem bodo okrepili mišice, naučili se bodo koordinirati posamezne gibe, potešili bodo svojo radovednost, se marsičesa naučili in postali fizično sposobnejši.

Razveselimo otroke!
Otroci so naš zaklad, skupaj vsem, prav vsem omogočimo najlepši konec leta. Pričarajmo jim nasmehe na obraze in jih razveselimo z vrečko bombonov. Naj za trenutek pozabijo na stisko, ki pesti njihovo družino, in se posladkajo.

Raziskovalci odkrili novo slabost kontracepcijskih tablet!
Dolgotrajna uporaba oralne kontracepcije povečuje možnost za razvoj očesne bolezni glavkom, ugotavljajo raziskovalci. Ogrožene so ženske, ki kontracepcijske tabletke jemljejo tri leta ali dlje, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

1,3 milijona otrok umre zaradi takšnega vnetja
Svetovni dan pljučnice, ki ga je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) določila za 12. november, se letos osredotoča na preprečevanje te bolezni pri otrocih. Pljučnica, vnetje drobnih pljučnih mešičkov (alveolov), namreč ostaja vodilni vzrok smrti otrok po svetu, zlasti v državah v razvoju. Kar 99 odstotkov otrok, ki umrejo zaradi pljučnice, namreč živi v državah v razvoju.

Sistematski pregled po letih
Mamice v strahu, da otrok ne bo poznal vseh odgovorov na sistematskem pregledu, vadijo z njim doma. Toda ali je to potrebno? Ali je pregled le preventiven? Ali je obvezen?

Dvojezičnost – prednost ali slabost?
Starši z različnima maternima jezikoma z otrokom govorita vsak v svojem. Pri Sandri Sešek Brajko, ki ima bogate dolgoletne izkušnje glede dvojezičnosti otrok, smo se pozanimali, ali je to prednost ali slabost za njihov razvoj.

Vzgoja nekoč in danes ...
Kako so vzgajali včasih in kako bi si želeli vzgajati danes? Tako kot se spreminjajo časi, tako se spreminjajo naši pogledi na vzgojo. Vsi se trudimo po svoje, skrenemo s poti in jo zopet najdemo. Koliko jih sploh je in kje so slepe ulice?

Otrok varno rola po četrtem letu
Vse bolj popularna oblika športa tako med odraslimi kot tudi otroci je rolanje. O tem, kdaj je čas, da otrok spozna radosti rolanja, ali lahko prezgodnje učenje škoduje pravilnemu razvoju nog, stopal in gležnjev, smo se pogovarjali s Špelo Jazbec Gorenc, fizioterapevtko in terapevtko razvojno nevrološke obravnave.

Nihada Prnjavorac potuje v Zambijo
Vedno optimistično Nihado Prnjavorac, ki je ena izmed mnogih UNICEF-ovih Staršev otrok sveta, so v Vid in Pero šovu zelo presenetili. Izpolnila se ji bo dolgoletna želja – priključila se bo UNICEF-ovi ekipi in obiskala Zambijo ter tamkajšnje otroke. Vabimo vas, da nam pošljete risbice vaših otrok in z njimi bo presenetila otroke v Afriki, oni pa bodo narisali risbice za slovenske otroke.

Najbolj koristni starševski nasveti
Končno ste spoznali bitje, ki ste ga devet mesecev nosili pod srcem, končno ste ga lahko stisnili v svoje naročje in poljubili. Od slej naprej ga boste vodili skozi življenje, med tem ko bo on rastel, se razvijal, raziskoval svojo okolico ... Da bo njegovo otroštvo srečno in polno nepozabnih zabavnih trenutkov, je dobro, da veste, kako lahko preprečite različne okužbe, da otrok ne obleži v postelji.

Spoznajte mamico, ki bo hujšala z nami
Nosečnost je eno najlepših obdobij v življenju ženske. Poleg najlepšega darila na tem svetu – otroka - devet mesecev včasih za sabo pusti tudi nekaj odvečnih kilogramov, ki se jih mamice zaradi pomanjkanja časa in neurejene prehrane težko znebijo. Letošnje poletje bo z veseljem oblekla kopalke, se počutila bolj samozavestno in uživala v družbi svojega partnerja in 5-mesečne hčerke Sabina Cerič, ki se je prijavila na Bibaleze.si akcijo. Z dietno prehrano Nupo bo v enem mesecu naredeila odličen začetek in izgubila kar nekaj odvečnih kilogramov ter samozavestno zakorakala v poletje. Njeno hujšanje bo spremljala tudi uspešna slovenska pevka Rebeka Dremelj, ki je po porodu z omenjeno prehrano izgubila kar 28 kilogramov.

Je učiteljski poklic res izgubil ves ugled?
V teh dneh poteka v Ljubljani mednarodni seminar učiteljev o položaju in promociji učiteljskega poklica v luči gospodarske in socialne krize v Evropi. Izjavi, ki najbolj izstopata, sta, da je učiteljskemu poklicu treba vrniti ugled.

Vse je res!
Nekdanja zelo znana angleška manekenka Nell McAndrew je letos drugič postala mamica. Za tujo revijo je spregovorila o tem, kako je doma imeti še enega družinskega člana, ki se zbuja vsaki dve uri. A kljub temu da ji ni lahko, jo vsak dan razveseli Anyin nasmešek.