Bibaleze.si

razvoj otroka

Novice
21. 02. 2024 14.43

Na Kitajskem ustvarili prvega otroka z umetno inteligenco

Kitajski znanstveniki so nedolgo nazaj napovedali ustvarjanje prvega otroka z umetno inteligenco.

Zdrav otrok
21. 02. 2024 05.00

Presnovne bolezni: s presejalnimi testi rešujejo življenja

Presnovne bolezni so genetska stanja, zaradi katerih telo ne morejo učinkovito pretvarjati zaužitih hranil v energijo. Motnje so lahko precej resne in lahko privedejo do različnih zdravstvenih izzivov, včasih celo ogrozijo življenje. A zgodnja diagnoza in ustrezno zdravljenje običajno omogočata uspešno obvladovanje simptomov, izogibanje zapletom in kakovostno življenje.

Družina in odnosi
20. 02. 2024 05.00

Nasveti za uspešno sodelovanje ločenih staršev

Le redko se zgodi, da je starševstvo po razvezi enostavno in brez zapletov, sploh če imata bivša zakonca med seboj nerazčiščene zamere ali težje spore. Žal v veliko primerih povlečejo kratko prav otroci, ki se nehote znajdejo med dvema ognjema. A v njihovo dobrobit bi starši morali sodelovati – brez čustvenih manipulacij in naperjanja otrok drug proti drugemu. Zavedati se je treba, da otrok nikakor ni kriv za nastale okoliščine in da bi morali starši narediti vse, da lahko kljub razvezi še vedno ohranjajo kakovosten odnos z otrokom.

Zdrav otrok
19. 02. 2024 05.00

Letno pri 400 do 500 slovenskih otrocih odkrijejo okvare sluha

Že v porodnišnici dva ali tri dni po rojstvu preverijo sluh in približno pri enem od 1000 novorojenčkov so potrebne nadaljnje preiskave. A največ okvar se izkaže pozneje in sluh se z leti slabša. O obravnavi otrok z okvarami sluha sta spregovorila vodja Avdiološkega centra in otokirurške dejavnosti na Kliniki za ORL in CFK v ljubljanskem kliničnem centru, dr. Saba Battelino, in direktor Centra za sluh in govor Maribor, Samo Rumež.

Intervju
17. 02. 2024 05.00

Vzgojitelj Damjan Baš: 'Otroci z igro spoznavajo svet'

Katere aktivnosti so primerne za naše najmlajše, kako pomembna je zanje igra in kaj pridobivajo z vrstniško interakcijo? O vsem tem smo se pogovarjali s priljubljenim diplomiranim vzgojiteljem predšolskih otrok, Damjanom Bašem. Intervju si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Razvoj in odnosi
16. 02. 2024 03.30

Razbijamo tabuje: kaj bi morali starši vedeti o samozadovoljevanju svojih najstnikov

Že samo izraz samozadovoljevanje marsikateremu staršu prebudi občutke sramu, ko gre za njihove najstnike, pa poleg slednjega morda tudi nelagodje, negotovost in številna vprašanja. Se z najstnikom o tem sploh pogovarjati ali biti raje tiho? Kaj storiti, če najstnika pri tem zalotimo? Kdaj gre za odklone? O tem in še čem, si preberite v tokratnem članku.

Družina in odnosi
13. 02. 2024 05.00

Dominantne in nadzorujoče tašče: kako se lotiti tega odnosnega in družinskega izziva

Dominantne, kritične in nadzorujoče tašče imajo velik vpliv na naše družinsko življenje, a z zavedanjem lastne vrednosti, trdnim odnosom s partnerjem in potrpežljivostjo lahko najdemo načine za premagovanje vseh večjih frustracij. V nadaljevanju preverite, kaj je značilno za takšno taščo, kaj se skriva v ozadju njenega vedenja in kako se spopasti s tovrstnim izzivom.

Dojenje
07. 02. 2024 01.15

Razpokane in boleče bradavice – kako skrbeti zanje med dojenjem?

Najpogostejši vzrok za boleče bradavice pri dojenju je nepravilen prijem dojenčka med sesanjem.

Vzgoja in vrtec
02. 02. 2024 05.00

Kako otroka naučiti igrati šah?

Kratek vodič učenja šaha glede na starostno obdobje otroka.

Partnerski odnosi
29. 01. 2024 04.15

Nista le oče in mama, ampak tudi mož in žena

Če ste čisto iskreni – koliko sta si v resnici s partnerjem vzela časa zase, odkar so v vajino življenje prišli otroci? Morda ste ob prebranem zamahnili z roko, misleč, kje je že to. A dejstvo je, da partnerskega odnosa nikakor ne smeta zanemariti, če želita, da je vajina družina srečna.

Razvoj in odnosi
28. 01. 2024 04.15

Kako skozi turbulentno obdobje (pred)pubertete?

Obdobje (pred)pubertete lahko za starše predstavlja velik čustveni napor. Nekateri otroci začnejo odraščati in dozorevati prej kot drugi. Pri približno 12 letih pa se lahko zgodi, da popolnoma spremenijo svoje vedenjske vzorce in se začnejo izogibati staršem. Kako ukrepati?

Recepti za malčke
28. 01. 2024 02.30

Otroku za mizo postavite meje, a tudi spoštujte, koliko in kaj bo jedel

Otrok potrebuje meje na vseh področjih življenja, tudi pri prehrani. Meje dajejo otroku občutek varnosti, tudi kadar mu niso povsem všeč. Naloga otroka je, da se bori za svoje želje, naloga staršev pa je, da otrokove želje sprejmejo z razumevanjem in pogovorom, vendar to ne pomeni, da jih vse tudi izpolnijo, še posebej, če niso v skladu z družinskimi pravili oz. niso dobre za otrokovo varnost in zdrav razvoj.

Trači
27. 01. 2024 05.00

Pred leti je posvojila najstnico, zdaj se pripravlja na vlogo babice

Portoriška igralka Rosario Dawson je nedavno v intervjuju razkrila, da se pripravlja na vlogo babice, saj njena 21-letna hčerka Isabella pričakuje svojega prvega otroka. Rosario je leta 2014 posvojila 12-letno Isabello. 44-letna igralka je v nedavnem intervjuju priznala, da kljub pomanjkanju biološkega razmerja mnogi opazijo njune nenavadne podobnosti, ko se skupaj sprehajata po ulici.

Razvoj in odnosi
22. 01. 2024 01.15

Zato otrok nikoli ne bi smeli primerjati z drugimi

Nekateri starši zavedno ali ne, primerjajo svoje otroke z drugimi – bodisi njihovimi sovrstniki, bodisi s svojimi dosežki. Poglej, kako Tomaž obvlada matematiko, potrudi se, da ga boš premagal. Sosedova Tina pa zna odlično govoriti angleško, ti pa le par besed. Tvoj oče je bil v tvojih letih odličnjak, ti zdeluješ pa le dobro oceno. Tudi ti bi moral biti takšen kot oče. Če otroka primerjamo z namenom vzpodbude, pogostokrat dosežemo prav nasprotno.

Šola in splet
18. 01. 2024 04.15

Znaki, ki kažejo, da so otroci zasvojeni z družbenimi omrežji

Raziskave kažejo, da otroci uporabljajo družbena omrežja na različne načine. Nekateri otroci oz. mladostniki z uporabo družbenih omrežij pridobivajo informacije oz. vstopajo v svet, širijo svojo socialno mrežo in z uporabo predvsem pridobivajo. A kaj storiti, ko postanejo odvisni od njih?

Otroške sobe
16. 01. 2024 04.00

Čas gnezdenja – kaj morate vedeti o pripravah na dojenčka?

Že babice so govorile, da se v času, ko ženska začne gnezditi, telo počasi pripravlja na porod. Priprava na dojenčka je prijetna, vznemirljiva in edinstvena izkušnja. Dobro zasnovana otroška sobica ali kotiček za dojenčka pa ne zagotavljata le varnega in udobnega prostora za novega družinskega člana, temveč tudi pomagata ustvariti negovalno okolje, ki spodbuja njegovo rast in razvoj. A kako se lotiti priprav? Za vas imamo nekaj uporabnih nasvetov.

Družina in odnosi
15. 01. 2024 04.30

Kdaj smo zares pripravljeni na otroka?

Vsak si prej ali slej začne postavljati vprašanja, ali sem pripravljen na otroka, kako bo to spremenilo moje življenje, kaj me čaka ... In dobro je vedeti, da je odgovor na zadnje vprašanje – marsikaj.

Nega in zdravje
07. 01. 2024 05.00

Vitamin K – res povzroča levkemijo, zlatenico, poškodbe možganov?

Večina staršev morda sploh ne ve, da so ga dobili tudi njihovi novorojenčki. Dodajo ga namreč rutinsko, in sicer kmalu po rojstvu v porodni sobi. Na družbenih omrežjih najdemo razprave, da naj bi vitamin K povzročal raka, levkemijo, zlatenico, poškodbe možganov. Pa jih res?

Vzgoja in vrtec
04. 01. 2024 05.00

5 strategij, ki spodbujajo razvoj umetniških sposobnosti pri otrocih

Umetnost spodbudno vpliva na čustveno izražanje otroka. Pomaga mu razumeti sebe, svoj notranji svet, odkrivanje čustev in čustvovanja. Lažje prepozna, kaj mu je všeč in kaj ne. Kako pa spodbuditi umetniške sposobnosti pri otroku? Za vas imamo nekaj nasvetov, ki vam lahko pri tem pomagajo.

Nosečnost
01. 01. 2024 05.00

Ples med nosečnostjo zmanjšuje tveganje za poporodno depresijo

Če med nosečnostjo poslušate glasbo in ob tem plešete, ima to lahko veliko koristi tako za vas kot vašega nerojenega otroka. Med drugim naj bi se zmanjšala tudi raven tveganja za razvoj poporodne depresije. Več pa v spodnjih vrsticah.

Vzgoja in vrtec
27. 12. 2023 05.00

Kako učiti otroke skromnosti ob razsipniškem decembru?

V tem decembrskem času, ko se z vseh vitrin in reklamnih oglasov bohotijo bleščeča darila in naši otroci z iskricami v očeh opazujejo igrače, ki kar kličejo po nakupu, se marsikateri starš sprašuje, kako sploh postaviti mejo. Kako otroka naučiti, da ne more imeti vsega in da dobri možje ne nosijo na tone daril. Dejstvo je, da z učenjem skromnosti in zmernosti otroku privzgojimo pomembno vrednoto, ki mu bo v življenju še kako koristila.

Prosti čas
26. 12. 2023 05.00

Kdaj otroka prvič postaviti na smuči?

Otroci bi morali tudi v zimskem času določen del dneva preživeti zunaj na zraku. Tako si namreč krepijo imunski sistem in telo, igra na prostem spodbuja njihovo domišljijo in razvoj logičnega mišljenja. Preverite, kako jih je treba obleči!

Prehrana
25. 12. 2023 05.00

Ideja za kosilo, ki ga bodo otroci z veseljem pojedli

Primerna prehrana je ključna za optimalno rast in razvoj otroka. A vsak starš ve, kako težko je zadovoljiti okus malih brbončic. Zato smo tokrat za vas pripravili idejo za kosilo, ki ga otroci zelo radi jedo v vrtcih in šolah. Priprava vam ne bo vzela veliko časa, vanjo lahko vključite tudi otroke.

Družina in odnosi
23. 12. 2023 05.00

Pod jezo otroka se mnogokrat skriva želja po ljubezni

Konflikti, upiranje, pretepanje z vrstniki in težave v odnosih, vse to so lahko izzivi, s katerimi se srečujejo starši, ki so pogosto nemočni, saj ne vedo, kako pomagati svojemu otroku pri soočenju z neprijetnimi čustvi, kot je na primer jeza. Petra Strmšek, vzgojiteljica za zgodnjo obravnavo: "Nekje sem prebrala, da otroci, ki najbolj potrebujejo ljubezen, zanjo prosijo na najbolj neljubeč način. Jih zmoremo videti? Naš pogled bo veliko bolj jasen, ko bomo tudi odrasli zmogli uzreti otroka v sebi, ga začutiti in sočutno objeti."

Zdrav otrok
19. 12. 2023 05.00

Tako lahko prepoznate znake nevarne sepse pri otrocih

Sepsa je življenje ogrožajoče stanje, ki lahko prizadene tudi otroke, med katerimi so najbolj ogroženi novorojenčki, mlajši, kronično bolni otroci in otroci z oslabljenim imunskim sistemom. Kako lahko starši prepoznajo znake, ob katerih je nujna čimprejšnja zdravniška pomoč, je pojasnila specializantka pediatrije Petra Prunk Križanec, dr. med., s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja v UKC Ljubljana.

Prehrana v nosečnosti
19. 12. 2023 05.00

Zato bi nosečnice morale uživati več stročnic

V obdobju nosečnosti (pa tudi sicer!) uživajte hrano, ki vam daje energijo. Če boste jedli hrano, ki ima prazne kalorije, se boste počutile utrujeno, brezvoljno, pa tudi precej hitro boste spet lačne. S hrano, ki daje energijo, pa vaše telo dobi hranilne vrednosti, ki so pomembne za zdravo delovanje. Med živili, ki bodo pomagale pri tem pa so zagotovo stročnice.

Prosti čas
16. 12. 2023 05.00

Pozimi zunaj lahkoz otroki počnete vse to

Dodobra smo že zajadrali v hladnejše obdobje leta, zato je pametno razmisliti, kaj boste z družino počeli v prostih dneh. Ker je zima kot nalašč za aktivnosti na prostem, vam predlagamo, da si organizirate čim več aktivnega preživljanja časa na prostem. Zimski športi in igre na snegu imajo na otrokovo psihofizično zdravje izjemno pozitiven vpliv. Ne le da si s tem krepijo imunski sistem, krepijo telesno kondicijo in gibalne sposobnosti, otroci na ta način krepijo tudi medsebojne vezi in dvigajo samopodobo.

Po porodu
15. 12. 2023 05.00

Neprecenljiva vloga patronažnih medicinskih sester v prvih dneh življenja

Patronažne medicinske sestre imajo ključno vlogo v prvih dneh materinstva. Pomagajo, vodijo in svetujejo v najlepšem in hkrati zahtevnem obdobju. So neprecenljive takrat, ko mamica, dojenček in celotna družina vstopajo na novo pot skupnega življenja. V dom prinašajo znanje, podporo in toplino ter so priče ustvarjanja prvih vezi med materjo in otročkom.

Vzgoja in vrtec
11. 12. 2023 05.00

Čudovit način, da otroku razkrijete resnico o dobrih treh možeh

Verjeti v dobre može, pomeni verjeti v dobroto, povezanost, čarobnost in ljubezen. Če vam to uspe pri otroku ohranjati čim dlje, je samo pozitivno, ne vztrajajte pa pri tem za vsako ceno.

Razvoj in odnosi
10. 12. 2023 05.00

Kako naj se starši z otroki pogovarjajo o spolnem nasilju?

Otroška in najstniška leta so čas odraščanja, rasti, odkrivanja in iskanja. Lahko so zelo lepa, lahko pa tudi boleča. Če jih zaznamuje spolna zloraba, pusti globoke rane in dolgotrajne posledice. Spolno nasilje, ki ima več obrazov in se izraža v različnih oblikah, žal pogosto ostane prikrito in brez primernega odziva okolice. Na vprašanja o občutljivi in zahtevni tematiki, ki predstavlja enega izmed najbolj perečih družbenih izzivov, je odgovarjala svetovalka na Društvu za nenasilno komunikacijo, mag. Tjaša Hrovat.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1071