razumevanje

Ali lahko v Sloveniji izberete, kakšnega spola bo vaš otrok?
Večina bodočih staršev pravi, da jim je vseeno, kakšnega spola bo njihov otrok. Želijo si samo, da bi bil zdrav in da bi na svet prijokal brez kakršnih koli zapletov. Kaj pa, če bi lahko izbirali, kakšnega spola bo vaš otrok, kakšne barve bodo njegove oči in lasje?

Osveščanje o varni rabi interneta
Tudi letošnji februar bo v številnih državah z vsega sveta postregel z vrsto aktivnosti za osveščanje o varni rabi interneta. Osrednji dogodek bo dan varne rabe interneta, ki vsako leto zaznamuje drugi torek v februarju, letos torej 9. februarja.

Vsi imamo posluh, nekateri bolj, drugi manj razvitega
Vsi ljudje imajo posluh, nekateri bolj, drugi manj razvitega. Morda je vaše malčke melodija že začarala in že prav spretno ponavlja zvoke, melodije. Je vpis v glasbeno šolo dobra izbira?

Vse, česar niste vedeli o avtizmu
Avtizem kot razvojna nevrološka motnja se kaže že v zgodnjem otroštvu, pravega vzroka zanj še ne poznamo. Kakšne obravnave in terapije so deležni slovenski otroci z avtizmom, smo se pogovarjali z dr. Alenko Vojska Kušar.

Pogovarjanje z dojenčkom je zelo pomembno
Ko dojenček posluša vaš glas, dobi dobro osnovo za razumevanje tudi drugih zvokov.

Pozor, nevarne kocke!
Zdravstveni inšpektorat RS je prejel s strani Evropske Komisije, preko sistema RAPEX, obvestilo o neustrezni igrači Kocke živali na farmi.

Poglejte, kakšna je Pika Nogavička danes!
Na današnji dan je pred 70 leti na Švedskem prvič izšla Pika Nogavička izpod peresa Astrid Lindgren. Nastanek pegaste junakinje sicer sega v leto 1941, ko je pisateljičina sedemletna hči Karin zbolela za pljučnico. Vsak dan si je želela slišati kakšno zgodbo, nekega dne pa je materi rekla, naj ji pove zgodbo o Piki Nogavički. Na Švedskem je bilo posnetih več filmov o Piki Nogavički. V vlogi Pike se je preizkusilo več igralk, širši javnosti pa se je gotovo v spomin najbolj vtisnila Inger Nilsson.

Zakaj imajo nekateri slabše ocene pri matematiki?
Kolumbijski strokovnjaki so ugotovili, da obstaja povezava med poznavanjem številk v prvem razredu osnovne šole in osnovnih računskih operacij v kasnejšem obdobju. Spoznali so, da so otroci v višjih razredih imeli slabše ocene pri matematiki od tistih, ki so že v prvem razredu poznali številke.

Kaj pove dojenčkov izraz?
Kako lepo bi bilo, če bi dojenčki znali govoriti in bi staršem zaupali, kaj jih muči in zakaj jokajo. Toda psihoterapevtkinja Vivien Sabel je prepričana, da ta majhna bitja na poseben način komunicirajo z odraslimi, samo znati moramo prebrati njihove izraze na obrazu. Potem jih bomo popolnoma razumeli!

20 stvari, ki jih moški mora vedeti o nosečnosti
Res je, da ste vi noseči, toda partner vam bo stal ob strani vseh devet mesecev. Dobro je, da mu poveste nekaj dejstev o nosečnosti, da se potem ne bo ves čas čudil in da vas bo brez strahu spremljal v porodni sobi.

Je zgodnje učenje tujih jezikov prednost?
Nekateri starši otroke zelo zgodaj vpišejo na tečaj tujega jezika. Jim s tem samo koristijo ali pa je to nepotrebno obremenjevanje?

Kako nad stres ob začetku šolskega leta?
Nekateri otroci gredo prvič v šolo, drugi bodo znanje črpali v višjem razredu, prav pri vseh pa začetek pouka povzroči stres. Ta je lahko pozitiven ali negativen. Kako lahko starši vplivamo na čim lepši začetek šolskega leta?

Nasvet, ki ga je oče dal sinu
Preberite si, kakšen nasvet je dal neki oče svojemu sinu. Zagotovo si ga bo zapomnil za vse življenje.

Razvojne težave otrok rešujemo z naravno metodo
Vabljeni na seminar za uspešno pomoč otrokom s težavami, kot so disleksija, hiperaktivnost, motnja pozornosti, vedenjske in učne težave: 28. – 30. 6. 2015.

Kako naj otrok zaupa sovrstniku?
Se vaš otrok nikakor ne loči od vas na igrišču? Ne želi brez vas v igralnico? Mogoče vam bodo v pomoč spodaj navedeni nasveti.

Spoznajte otroka s čarobnim svetom knjig
Knjige imajo posebno moč, da popeljejo otroka v svet pravljic, ki jim pomagajo pri razvoju. Vedno si vzemite čas za branje z najmlajšimi družinskimi člani, naj vam ne bo žal, saj tako veliko vlagate v njihovo prihodnost.

Kakšna je vloga partnerja pri porodu?
Veliko nosečnic želi imeti v porodni sobi ob sebi partnerja. Kaj vse lahko počne, da olajša porodnici popadke, da da jima bo porod ostal v spominu kot lepa izkušnja? Nina Terčon, dipl. med. sestra in porodna spremljevalka, trdi, da je partnerjeva vloga pri porodu zelo velika in da je nikakor ne smemo enačiti z željami in potrebami porodnice.

Najdragocenejše partnerjevo darilo
Najdragocenejše darilo, ki ga lahko dobi žena od moža, je ogromen paket razumevanja, podpore, brezmejne ljubezni kadar koli in kjer koli. Ne glede na to, kako vaju življenje preizkuša, morata drug drugemu stati ob strani in se podpirati.

Moj otrok noče v šolo! Kaj naj storim?
Vzroki, zakaj otroka zjutraj ne morete spraviti v šolo, so lahko različni. Mogoče ga je strah učitelja, prostora, sošolca, ki mu nagaja, nima prijateljev … Neutolažljivo jokanje lahko podkrepi z glavobolom, bruhanjem, bolečinami v trebuhu. Kako se soočiti s takšno situacijo? Je prav, da povzdignete glas ali da ga poskušate razumeti?

Najbolj smešne izjave otrok
Po elektronski pošti kroži pismo z zelo domiselnimi izjavami otrok. Preberite si jih in spoznajte, kako na stvari gledajo male glavice. Smeh je zagotovljen!

Je vaš otrok res varen v otroškem sedežu?
Dobro je, da se starši vedno bolj zavedajo pomembnosti ustreznega otroškega sedeža.

Mali zabavni podvigi dojenčkov
Med odraščanjem dojenček dosega velike in majhne mejnike v razvoju. Veliki so tisti, ki jih opazi vsa okolicam majhne pa v nestrpnem pričakovanju teh velikih zlahka spregledamo. Zato nikar ne čakajte samo na to, da bo vaš malček začel govoriti ali hoditi. Zabavni so namreč lahko že najmanjši gibi in glasovi.

Prepoznajte, kaj vam želi povedati!
Kako lepo bi bilo, če bi dojenčki znali govoriti in bi staršem zaupali, kaj jih muči in zakaj jokajo. Toda psihoterapevtkinja Vivien Sabel je prepričana, da ta majhna bitja na poseben način komunicirajo z odraslimi, samo znati moramo prebrati njihove izraze na obrazu. Potem jih bomo popolnoma razumeli!

Slovenija: 20.000 pritožb, do danes rešenih 9.000
Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer opozarja na več primerov kršitev pravic, ki zanikajo načela pravne in socialne države. Na novinarski konferenci so varuhinja in njeni sodelavci med drugim izpostavili nerešene pritožbe na področju sociale ter nepravilno ugotavljanje materialnega stanja družin, ki prosijo za javna sredstva.

Kar 62 milijonov žrtev
Agencija EU za temeljne pravice (Fra) je objavila rezultate doslej največje raziskave o nasilju nad ženskami v EU, ki razkriva obseg njihove zlorabe doma, v službi, javnosti in na spletu. Iz poročila je razvidno, da je fizično, spolno in psihično nasilje nad ženskami obsežna zloraba človekovih pravic v vseh državah članicah EU.

KOLUMNA: Male zakonske skrivnosti
Ali kaj skrivate pred partnerjem? Se o čem z njim nikoli ne pogovarjate? Imata tabu teme, ki jih nikoli ne povlečeta iz predala? Strokovnjaki za partnerske odnose trdijo, da morate biti z njim povsem iskreni. Vse karte morate položiti na mizo ...

Katere igrače so koristne za otrokov razvoj?
Igra koristi otrokovemu razvoju, saj z njo odkriva svet okrog sebe, nauči se komunicirati, gibati, spodbuja domišljijo … Pri tem so pomembne tudi igrače, ki pa morajo biti primerne otrokovi starosti.

Prehrana očetov vpliva na zdravje naraščaja
Način prehrane očeta vpliva na zdravje njegovega naraščaja, je pokazala raziskava, ki predlaga, da naj se tako moški kot ženske pred spočetjem trudijo prehranjevati in živeti zdravo. V okviru raziskave so znanstveniki na kanadski univerzi McGill preučili, kakšen vpliv ima prehrana z manj vitamina B9 na mišje samce.

Že od leta 1946 je v Ljubljani tako!
Ljubljančani so v njej nakupovali prvič leta 1946, naše babice in dedki so v središču mesta tako dobili svojo trgovino, v kateri se prepletajo svetovni trendi z domačimi. Z leti je postala prava mestna ikona in novopečeni starši so navdušeni nad njo, ker ni le trgovina, ampak tudi kotiček za druženje. V petem nadstropju odmevajo prijetni pogovori, smeh, veselje, otroške pesmi … V nagajivem decembru pa je še bolj pestro!

To morate starši nujno naučiti otroka!
Otroci si pri starosti treh, štirih, pet let dostikrat izmislijo drobno laž. Toda, ali gre zares za laganje ali so njihove zgodbice plod bujne domišljije? Starši se morate zavedati, da tega ne počnejo zlonamerno, saj pravzaprav sploh ne vedo, kaj je to laž. Naučiti jih le morate, da je iskrenost najbolj dragocena vrlina.