Bibaleze.si

razpoloženja

Po porodu
18. 12. 2022 05.00

Razkrivamo: Kaj se dogaja tik po porodu?

Marsikateri ženski se do vstopa v porodno sobo niti sanja ne, kaj jo čaka. In v večini primerov je tako boljše. Vse, kar dotlej ženska posluša, so trditve v slogu 'če so vse zmogle, boš tudi ti' in 'saj ni nič takega, ko boš prijela dojenčka v naročje, boš pozabila na vse' ter podobno. Nobena od prijateljic ali bližnjih pa ne razkrije, kaj točno se z vašim telesom dogaja tik po porodu.

Problematični najstnik
08. 08. 2022 08.14

Zakaj mladi začnejo z uživanjem drog?

Najstniška leta so čas večjih telesnih in duševnih sprememb, na drugi strani pa za marsikoga tudi obdobje raziskovanja, preizkušanja mej, iskanje svoje vloge v svetu. Želja po nečem novem, tudi tveganem, je normalen del razvoja mladega človeka, a pri nekaterih to vključuje tudi preizkušanje cigaret, alkohola in tudi drugih prepovedanih substanc. Kateri so najpogostejši razlogi za eksperimentiranje z drogami in na kaj morajo biti starši pozorni, preverite v nadaljevanju.

Nosečnost
20. 07. 2022 07.48

Enostavna pomoč pri nosečnosti – kalkulator Moje lekarne!

Bistvo družinske spletne lekarne Moja lekarna je že od samega začetka, ki sega desetletje in pol nazaj, zagotoviti celovito farmacevtsko oskrbo ter v ospredje postaviti kakovostno ponudbo farmacevtskih izdelkov in dobro lekarniško prakso.

Nosečnost
10. 07. 2022 04.15

Nihanje razpoloženja in izbruhi jeze v nosečnosti

Vsaka ženska sprejme in doživlja obdobje nosečnosti drugače, predvsem pa na svoj način. Za nekatere je to čas, ko si želijo postoriti še 1001 stvar, za druge je to obdobje priložnost, da se ustavijo in posvetijo sebi, tretje želijo v tem času svoje življenje obrniti na glavo. A včasih se zgodi, da bodoča mamica začne v 'blaženem' stanju na enem ali več področjih močno pretiravati, kar povzroči njenim najbližjim nemalo sivih las. Ste že slišali za izraz pregzilla?

Prehrana
10. 06. 2022 04.15

Otrok in prehranjevanje

Skupni obredi cele družine so pomembni zaradi ustvarjanja reda, ter zaradi navajanja otrok na redne dnevne obroke, predvsem na kakovosten zajtrk.

Nosečnost
20. 05. 2022 07.50

To vse lahko doživimo v času nosečnosti

Začne se s tistim plusom ali dvema črticama, ki se pojavita na testu in takrat običajno še ne vemo točno, kaj nas čaka v ne tako oddaljeni prihodnosti. Ni skrivnost, da se nam s prihodom otroka življenje vsekakor obrne na glavo, a že v času nosečnosti lahko doživimo pravi čustveni vrtiljak.

Problematični najstnik
16. 04. 2022 05.00

Zakaj znajo biti najstniki tako kruti v odnosu do staršev?

Hormonske in biološke spremembe, ki se odvijajo v telesu in možganih najstnika, znatno vplivajo tudi na spremembe in nihanje razpoloženja. S tem ko najstniki postajajo močnejši in večji, pa je pomembno, da jih učimo samoregulacije čustev in obvladovanja izbruhov ali morebitne agresije.

5KA
07. 04. 2022 04.15

Kako pomagati otroku pri težavah v šoli?

Kaj lahko naredimo starši, ko se otrok sooča s težavami v šoli? Za vas smo pripravili nekaj praktičnih nasvetov.

Nosečnost
03. 04. 2022 04.45

Seznam stvari, za katere se v nosečnosti ni potrebno opravičevati

Današnji svet se nagiba k temu, da mora vedno in povsod izraziti mnenje o vsem. Posledično nosečnice zaradi vseh predlogov, nasvetov in mnenj okolice vedno skrbi, če ravnajo prav. Zato smo pripravili seznam reči, za katere se v nosečnosti ni potrebno opravičevati nikomur, niti razlagati, zakaj to počnete.

5KA
31. 03. 2022 04.45

Koliko časa so lahko otroci pred zasloni?

Da je vse več odvisnosti od spleta in televizije, pričajo vsakoletne raziskave različnih strokovnjakov. Tudi starši lahko pri otrocih opažamo porast zanimanja za spletne aplikacije in televizijske vsebine. Že zelo majhni otroci znajo odkleniti telefon, poiskati aplikacije za predvajanje risank in si jih tudi predvajati. Včasih smo precej navdušeni nad njihovim poznavanjem tehnologije, včasih pa je to precej zastrašujoče. Kdaj in kje potegniti črto? Na koga se obrniti, ko ugotovimo, da je naš otrok odvisen od tehnologije? Na kakšen način se zavarovati pred morebitnimi škodljivimi vplivi spleta in televizije?

Zdrav otrok
16. 03. 2022 04.45

Simptomi in znaki depresije pri otrocih

Ob besedi depresija si najbrž težko predstavljamo male ali večje otroke, zato je tovrstna motnja pri njih z lahkoto spregledana ali celo neprepoznana. Še toliko bolj zato, ker otrok še ne zna čisto izraziti, kako se počuti, kaj doživlja v sebi, kaj se dogaja v njegovi okolici … Kot starši moramo biti pozorni na določene znake in ustrezno ukrepati, če se nam zdi, da z našim otrokom ni vse v redu.

Novice
25. 02. 2022 12.30

Novinarka Tjaša Petrič Cvet: Imela sem občutek, da bo fantek, in imela sem prav

Tjaša Petrič Cvet, znana in prodorna novinarka oddaje Svet na Kanalu A, je pred dnevi rodila svojega prvorojenca. V pogovoru nam je zaupala, ali je bila tipična nosečnica ter kakšni so bili njena porodna izkušnja in prvi občutki po prihodu iz porodnišnice. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Po porodu
21. 02. 2022 07.59

Kaj je disforija ob refleksu praznjenja dojke?

Čeprav misel na dojenje pogosto spremljajo asociacije harmonične povezanosti matere in otroka, ki uživata v najbolj intimnih skupnih trenutkih, obstaja tudi druga plat dojenja. Pa s tem ne mislimo težav s pristavljanjem, bolečih bradavic ali kakšne druge tegobe novopečenih mater, ampak gre za še dokaj neznan pojav z imenom D-MER. Gre za disforijo ob refleksu praznjenja dojke.

Nega in zdravje
14. 02. 2022 05.00

Takrat lahko posumite, da je otrok alergičen

"Srednji sin je imel alergijo na jajca, ki je izzvenela pri njegovih dveh letih in pol. Že pred prvim letom starosti sem pri njem opazila suho kožo na ličkih, medtem ko ni imel drugih izpuščajev ali težav. Sprva sem mislila, da je posledica neprijaznega zimskega vremena, zato sem mu na obrazek nanašala mastno kremo za občutljivo dojenčkovo kožo. Stanje se ni izboljšalo, zato sem ga peljala k pediatru. Svetoval je testiranje na alergije in potrdili so jo," se spominja mamica treh otrok.

Za mami
04. 02. 2022 07.30

'Mami, ali veš zakaj si utrujena?'

Zjutraj si skuhaš in naliješ kavo v skodelico, čeprav že vnaprej veš, da ti je ne bo uspelo spiti ... Preberite si ganljivo pripoved o mami.

Nosečnost
07. 01. 2022 12.49

Neobičajni znaki in simptomi nosečnosti

Med nenavadne znake, ki lahko kažejo na nosečnost, sodijo otečene roke, bolečina v sklepih, krvavitve iz nosu, kihanje, smrčanje, sindrom nemirnih nog, občutek kovinskega okusa v ustih in izrazit občutek lakote. Več o tem si preberite v spodnjih vrsticah.

Zdrav otrok
16. 12. 2021 07.54

Kako prepoznati pomanjkanje vitaminov pri otrocih?

Nutricisti, zdravniki in farmacevti vseskozi ponavljajo pomen raznolike prehrane za vso družino, še posebej za malčke. To pa zato, ker samo z raznoliko hrano v telo vnesemo dovolj vitaminov in mineralov, ki so potrebni za pravilno rast in razvoj ter krepitev imunskega sistema. Kateri so znaki pomanjkanja vitaminov in mineralov pri otrocih? Preverite v spodnjih vrsticah.

Razvoj in odnosi
22. 02. 2021 13.28

Nasveti, kako pomagati najstniku pri odraščanju

Mnogi starši si zaskrbljeno zastavljajo vprašanje: »Je vedenje mojega najstnika še normalno?« Težko je namreč razumeti, kako sta ljubka deklica ali mali fantič čez noč postala skorajda odrasli osebi, kar je s seboj prineslo tudi številne čustvene in vedenjske spremembe. Pomembno je, da jim v tem, na trenutke težkem in zmedenem obdobju, starši znamo stati ob strani in pomagamo uspešno prebroditi tudi tista malce bolj problematična obdobja.

Resnične zgodbe
22. 01. 2021 12.52

Hčeri, ki je ne bom nikoli imela

Včasih so želje eno, realnost drugo. Prav gotovo se vsak izmed nas kdaj vpraša, kako bi bilo, če bi ... imeli boljšo službo, hišo namesto stanovanja, varnost, finančno stabilnost, več otrok, kot jih imamo. Vsem so dovoljene sanje in včasih se uresničijo, včasih pač ne. In tudi to je v redu. O tem govori spodnji zapis mame dveh otrok.

Razvoj in odnosi
08. 10. 2020 07.47

Najstniki ne marajo nasvetov okolice, na tega pa bi morali biti pozorni

Kljub temu da pubertetniki ne marajo pridig in nasvetov, bi morali nasvet o zadostni količini vitamina D v krvi jemati resno. Preverite, zakaj.

Očkov kotiček
22. 07. 2020 07.17

To se skriva za videzom jeklenega moškega

Ker moški ponavadi dajejo vtis, da so trdni kakor skala, v resnici pa jih ravno tako prevevajo različna čustva in skrbi ob dejstvu, da bodo postali očetje, smo za vas zapisali nekaj sprememb, ki jih doživljajo v tem obdobju. Morda jih boste potem lažje razumele.

Dojenček
10. 07. 2020 09.09

Kaj letni čas, v katerem je otrok rojen, razkriva o njem?

Včasih so strokovnjaki trdili, da datum rojstva ne vpliva na značaj osebe, toda zdaj je drugače. Številne raziskave, ki so jih izvajali v zadnjih letih, potrjujejo, da ima letni čas vpliv na osebnost.

Prehrana v nosečnosti
16. 06. 2020 07.30

Nosečnice, zaužijete dovolj magnezija?

Magnezij je pomemben za zdravje odraslih in otrok. Otrokom pomaga blažiti motnjo pomanjkanja pozornosti in hiperaktivnost, pomemben pa je tudi za nosečnice ...

Vzgoja in vrtec
19. 05. 2020 09.00

Besede, ki nimajo smisla: ''Pomiri se.'' ali ''Nehaj kričati in jokati.''

Ko otroka preplavijo težka občutja, se jih najbolj ustraši on sam. Odrasli smo tisti, ki se jih ne bi smeli.

Za mami
28. 04. 2020 08.30

Maša Črešnik: Nosečnosti sem se sprva zelo bala. Bila je velika sprememba ...

Maša Črešnik je influencerka, blogerka in mamica nekaj mesecev stare deklice, ki sta ji s partnerjem Janom izbrala prekrasno ime Olivija. Z mlado mamico, ki z družino živi v Mariboru, smo poklepetali o tem, kako je potekala njena nosečnost, kako s partnerjem po 10 letih skupaj v zvezi ohranjata ljubezen in kako družinica preživlja dni v karanteni. "Za zdaj bomo doma hvaležni že, ko se odprejo naše občinske meje, saj ima Slovenija ogromno skritih biserov, tako da bomo letos dali prednost domačemu teritoriju. Prvo daljše družinsko potovanje, pa bo najverjetneje kakšna Italija ali gradovi v Nemčiji," nam je zaupala Maša, ki je sicer velika ljubiteljica potovanj.

Dojenček
22. 01. 2020 09.40

Masaža dojenčka sprošča, blaži bolečino in uspava

Masaža ne sprošča le odraslih, temveč tudi novorojenčke. Poskrbi, da začutijo toplino in bližino ljubljene osebe, hkrati pa jim lahko z masažnimi prijemi ublažite marsikatero bolečino. Čudežno moč masaže nam je razkrila Nina Terčon, dipl. med. sestra, študentka apl. kineziologije in maserka.

Nosečnost
20. 01. 2020 10.25

Vas je strah poroda? Niste edine!

V poplavi informacij se nosečnica pripravlja na najlepši dan, ko bo v svoje naročje stisnila otročka. Kako lahko doseže, da bo njena porodna izkušnja nabita s pozitivnimi čustvi in bo premagala strah? Ob finalnem dogodku pa mogoče potrebuje le partnerjev objem …

Spanje in dojenje
22. 01. 2020 09.03

Kako dojiti otroka s priraščenim jezičkom ali priraščeno ustnico?

V zadnjem času, ko se matere vse bolj odločajo za dojenje, je opaziti porast otrok s priraščenim jezičkom ali ustnico. Dojenje otroka, ki ima kratko podjezično ali ustnično vez, je namreč lahko za mamo zelo boleče, pri otroku pa lahko pride do slabšega napredka s težo in slabega razpoloženja ter prebavnih težav, zato matere poiščejo pomoč in ugotovijo, da je vzrok za težave ravno priraščen jeziček, lahko pa tudi priraščena ustnica.

Prosti čas
11. 12. 2019 08.39

Kdaj je primerno otroka postaviti na smuči?

Nekateri starši ste že lahko peljali svoje otroke na sneg. Veselje in smeh ob izdelovanju snežaka sta se zagotovo razlegala daleč naokrog. Kakšna kepa, ki je pristala za vratom, pa tudi ni zmotila prešernega razpoloženja. Nekateri najbolj zagnani zagotovo niste odlašali in ste se že odpravili na bele strmine. Nekaj slovenskih smučišč je že zagnalo svoje naprave in povabilo smučarje v zimski objem. Na kaj vse moramo biti pozorni pri izbiri smučarske opreme in kdaj je primerno otroka postaviti na smuči, smo se pogovarjali z Jernejem Skokom, trenerjem pro alpskega smučanja.

Vzgoja in vrtec
12. 11. 2019 07.04

Zakaj se otroci vedno težje zaigrajo?

Živimo v svetu, ki ga preplavlja morje pametnih naprav, ki naj bi lajšale naša življenja. In vsekakor do neke mere tudi jih. Vendar, ali se resnično zavedamo vseh pasti, v katere nas lahko te naprave lahko pahnejo. O tem, kdaj otroku ponuditi medijsko vsebino na tablici ali telefonu, o motnjah razvoja otrok zaradi prehitrega uvajanja v elektronski svet in še marsičem, smo se pogovarjali z gospo Loreno Pahović, svetovalko v Centru pomoči pri prekomerni rabi interneta – Logout.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 986