razmere

Novo mesto: Ukinjamo specialistično pediatrično ambulanto
V Novem mestu so zaradi povečanega porasta respiratornih okužb primorani ukiniti Specialistično pediatrično ambulanto. V ta namen so zapisali izjavo za javnost, v kateri pojasnjujejo trenutne razmere v Splošni bolnišnici Novo mesto.

Slovenski kotički, idealni za družinske izlete
Sončni dnevi, kar vabijo k poletnim doživetjem, ne samo nas, ampak tudi naše najmlajše. Zakaj jim ne bi privoščili malo razvajanja in sladkih trenutkov? Zdaj je idealen čas, ki ga lahko izkoristimo za čudovite izlete, hkrati pa poskrbimo še za malo osvežitve in to na vsakem koraku. Privoščite si vse in še več s tistimi, ki jih imate najraje, od starejših do najmlajših družinskih članov in se povežite v svežih spominih na to poletje.

Prednosti kraniosakralne terapije za dojenčke
Ste že slišali za številne pozitivne učinke kraniosakralne terapije na dojenčke in otroke? Kakšne so prednosti terapije, v katerih primerih je priporočljiva in kakšni so odzivi staršev, si lahko preberete v spodnjem intervjuju s kraniosakralno terapevtko, Sabino Miklavčič.

"Romske otroke bi se moralo obravnavati kot otroke, brez predsodkov in etiketiranja"
Precej se je v zadnjih desetletjih spremenilo za romske otroke. Precej na bolje, a žal – roko na srce – še vedno premalo. Stvari se premikajo, vendar počasi, prepočasi ... V letu 2021 je večina romskih otrok na slabšem. Živijo v revščini, v slabih razmerah, pogosto doma nimajo elektrike in pitne vode. V šolo vstopajo s slabim znanjem slovenščine, imajo slabši učni uspeh, po zaključenem šolanju težko vstopijo na trg dela. Pogosto so zaznamovani, stigmatizirani, diskriminirani. A stvari se spreminjajo, da se bodo premaknile v zadostni meri, pa se moramo zelo potruditi vsi.

Glasbena šola za dojenčke po finski metodi
V najzgodnejšem življenjskem obdobju pridobimo prvo, najpomembnejše znanje in izkušnje o življenju. Vzpostavitev glasbe v zgodnjem otroštvu poleg razvoja glasbenih veščin in pridobivanja znanja vpliva tudi na oblikovanje celostne osebnosti posameznika. Glasbena vzgoja je vseživljenjski proces, nanjo pa vplivajo otrokove prve izkušnje. Glasbeno izobraževanje za dojenčke in malčke na Finskem je sestavni del ponudbe večine glasbenoizobraževalnih programov že več kot 50 let.

Oče z manipulacijo materi odvzel skrbništvo nad 11-letno hčerjo
Ločitev staršev je vedno boleč postopek, ne glede na razmere, stanje ali leta, pri katerih se to zgodi. Čeprav se nekateri starši trudijo, da okoliščine ne bi vplivale na njihove otroke, se drugim zdi popolnoma samoumevno, da so otroci 'med dvema ognjema' in sredstvo za nadaljnje prepiranje dveh odraslih oseb.

Zid, ki ločuje države in tudi družine
Julija 2019 je kalifornijski profesor Ronald Rael na svojem Instagramovem profilu objavil posnetek guganja skozi zid, ki ločuje Mehiko in ZDA. Objava igranja, veselja in sreče je postala viralna, saj je vsaj simbolično predstavljala moč povezovanja skozi zid, ki je bil v prvi vrsti zgrajen z namenom ločevati in deliti. Otroci in starši na obeh straneh, v Mehiki in v ZDA, so se gugali približno 20 minut, nato so gugalnice umaknili. Zdaj so tri rožnate gugalnice prejele priznanje.

To je ljubljenec slovenskih družin
Živeti polno življenje, uživati, potovati in se preprosto imeti lepo so sanje vsake družine, zato ni presenetljivo, da si želimo udobja in luksuza, tudi ko smo z družino v avtomobilu.

Hčeri, ki je ne bom nikoli imela
Včasih so želje eno, realnost drugo. Prav gotovo se vsak izmed nas kdaj vpraša, kako bi bilo, če bi ... imeli boljšo službo, hišo namesto stanovanja, varnost, finančno stabilnost, več otrok, kot jih imamo. Vsem so dovoljene sanje in včasih se uresničijo, včasih pač ne. In tudi to je v redu. O tem govori spodnji zapis mame dveh otrok.

18-letna dijakinja: 'Bojim se predvsem mature'
Dijaki so že od marca prikrajšani za druženje, težko pričakovana praznovanja polnoletnosti, maturantski ples, izlet in tudi pouk na šoli. Kako se soočajo s trenutno situacijo, kaj jih skrbi in kje vidijo največ pomanjkljivosti, je za nas razkrila 18-letna dijakinja, ki letos zaključuje zadnji letnik splošne gimnazije.

Svarila pred koronageneracijo ali zakaj je športna vzgoja tako pomembna kot matematika
"Otroci so zelo iskreni. Tako so recimo v prvem valu epidemije učenci svoji razredničarki povedali, da včasih sploh niso odprli učne priprave za šport, kaj šele da bi opravili zadane naloge. Toliko dela so imeli z drugimi predmeti, da šport ni prišel na vrsto. Omenjeno je bilo zame šokantno," je opisala učiteljica športne vzgoje in mamica dveh. Da, res. Splet okoliščin, ko so otroci ostali brez fizičnega pouka športne vzgoje in brez treningov, njihovo gibanje v domačem okolju pa je bilo precej omejeno, je pustil velike posledice.

5 nasvetov, kako se organizirati doma z otroki
V teh časih nas spremljajo negotovost, strah in mnogo vprašanj, ali bomo zmogli narediti vse, kar je del naših obveznosti in predvsem, kako.

Da, tudi v Sloveniji so otroci lačni
"Težko se je soočiti s tem, vendar tudi v Sloveniji živijo otroci, ki so lačni. Letos smo na letovanjih in taborih, ki jih brezplačno omogočamo otrokom iz družin v stiski iz vse Slovenije, zaznali več lakote kot v preteklih letih. Kot opozarjamo že od pomladi: revščina se širi in poglablja tudi zaradi posledic, ki jih je pustila pandemija. Bojimo se, kaj bo prinesla jesen, saj se na nas zagotovo še niso obrnile vse družine, ki so se zaradi izgube dela in prihodkov znašle v revščini," opozarja Anita Ogulin.

Še en krut obraz covid-19: prekinjeno in nedostopno šolanje
Zaradi izbruha novega koronavirusa se bo prenehalo izobraževati na milijone otrok. Še več bo lačnih, zlorabljenih, prisiljenih v otroško delo in v poroke, rekrutiranih v oborožene skupine. In tudi v Sloveniji so otroci, ki doma nimajo varnosti niti toplega objema.

Tako boste postavili temelje zdrave prehrane
Otrok potrebuje kakovostno prehrano, s katero bo krepak in kos vsem izzivom, ki so pred njim. Nemalokrat pa imamo težave, da nahranimo njegov želodček z vsemi hranili, ki jih njegovo telo nujno potrebuje za zdrav razvoj.

Spoznala sta se prek aplikacije, čez leto dni sta imela dvojčka
Iskanje pravega partnerja je lahko naporno in pogosto s seboj prinaša tudi velika razočaranja, zato se danes 34-letna Tamsin Cook iz Anglije, potem ko je pri tridesetih končala dolgoletno zvezo, s tem ni ukvarjala. Po nekaj letih samskega življenja si je na mobilni telefon namestila aplikacijo za spoznavanje in se nepričakovano ujela s simpatičnim fantom.

Znana Slovenka o nosečnosti in porodu med koronakrizo
Ko se je ves svet v začetku marca popolnoma ustavil, so si številni končno vzeli čas zase in si odpočili, druge pa je stiskala skrb, kako naprej. Med slednjimi so bile zagotovo tudi številne nosečnice, ki pogosto vse do zadnjega niso vedele, v kakšnem okolju bodo rodile, kdo bo takrat z njimi, še pogostejši pa je bil strah, ali bo vse v redu. Mi smo klepetali s Karmen Meze, polovico zmagovalnega in simpatičnega dua La Popsi, ki je s svojimi sladolednimi palčkami osvojila naziv hit produkt v 3. sezoni oddaje Štartaj Slovenija.

'Bom pa urejena, brez dlačic in v novih bikinkah namakala stopala v domačem bazenčku.'
Res sem optimistka – prejšnji teden sem vsem v družini, tudi sebi!, kupila nove kopalke. Danes grem na pedikuro in manikiro, prihodnji teden si nameravam odstraniti odvečne dlačice po telesu.

Osem napačnih prepričanj o otrokovem zdravju
Starši se lahko zelo hitro ujemejo v past napačnih prepričanj o otrokovem zdravju.

Ali je nadomestno materinstvo v Sloveniji dovoljeno?
Vse pogosteje beremo, da se tuje zvezdnice in njihovi partnerji poslužujejo nadomestnega materinstva. Pri mnogih je to rešitev, ker same ne morejo imeti otrok. Ali je pri nas nadomestno materinstvo dovoljeno?

Vse o porodu v času covida-19
Ker želimo vsem, ki ste v veselem pričakovanju, zagotoviti, da boste na porod odšle mirne in pripravljene, smo v slovenskih porodnišnicah in na NIJZ poiskali odgovore na vaša najpogostejša vprašanja.

Porod v porodnišnici Jesenice v času covida-19
Odgovore na vaša najpogostejša vprašanja o vsem, kar morate vedeti o porodu v času covida-19, smo poiskali v porodnišnici Jesenice.

Porod v porodnišnici Kranj v času covida-19
Odgovore na vaša najpogostejša vprašanja o vsem, kar morate vedeti o porodu v času covida-19, smo poiskali v porodnišnici v Kranju.

Slovenka iskreno o tem, kako je roditi v času koronavirusa
V uredništvo smo prejeli porodno zgodbo Slovenke, ki je rodila v času koronavirusa, ko njen partner ni smel več prisostvovati porodu. "Ganjenost, ko mož prevzame otročka. Doma si dovolim izjokati vso bolečino in stisko preteklih dni. Hvaležna, da sem zmogla zdržati vse in hvaležna, da smo končno vsi skupaj," je v pismu zapisala bralka, ki je rodila zdravega dečka.

Kako lažje kot družina preživeti samoizolacijo?
Čeprav vsi radi preživimo čas s svojimi družinami, gre v primeru samoizolacije za vsiljeno obliko stalne povezanosti, kjer se izgubi občutek individualnosti. Na srečo se takšnemu scenariju lahko izognemo in ga obrnemo v svojo korist.

Takoj po rojstvu operiran v Pragi
Nosečnost še ni bila načrtovana. Nasprotno: ginekolog, ki se je sicer tik za tem upokojil, mi je eno leto pred zanositvijo rekel, da se brez obravnave v ambulanti za zdravljenje neplodnosti otrok sploh ne more zgoditi. Njegove besede so mi švigale po mislih, ko sem že drugi pozitivni test držala v rokah, sesedena na tleh kopalnice. Partner je vmes od sreče poskakoval po stanovanju.

V tej slovenski občini dobite 500 evrov ob rojstvu otroka
V eni od slovenskih občin dobite 500 evrov enkratne denarne pomoči ob rojstvu otroka! Našli pa smo tudi občino, ki plačilo vrtca čisto pri vsakem otroku zniža še za 30 odstotkov.

Če ste doma v občini Dolenjske Toplice, lahko pričakujete takšno pomoč
Boste kmalu rodili, pa ne veste, kako uveljavljati pravico do enkratne denarne pomoči ob rojstvu otroka? Predlagamo vam, da izpolnite vlogo in si tako zagotovite 150 evrov, če bivate v občini Dolenjske Toplice.

Da, dogaja se v Sloveniji. In to doživljajo starši in otroci
Na kupu je deset otrok. Igrajo se na šolskem igrišču. Na videz brezskrbno. Ampak vsaj eden od njih zjutraj ni dobil zajtrka. Mamica ni imela denarja, da bi kupila hrano. Doma nimajo hrane. Čeprav mamica skriva stisko pred njim, jo vidi. Jo pozna, čuti, občuti. In sanja. O polnem hladilniku. Verjetno še bolj srčno o brezskrbni, nasmejani mamici. Navzven ni videti nič narobe. Žalosti, stiske in solz ne pokaže. Skriva jih. Da, dogaja se v Sloveniji. Vsak dan.

'Vračam se v službo, a še vedno dojim. Kako naprej?'
V uredništvo Bibaleze.si smo dobili pismo, v katerem nam je mamica postavila vprašanje: ''Ta teden se vračam v službo. Otrok je star 11 mesecev. Kako naj se organiziram z dojenjem? Zdaj sva se dojila brez reda, urnika. Tudi gosto hrano je. Ali mislite, da bo dovolj zjutraj in zvečer? Ali naj ga dojim popoldne in ponoči? Bo to prevečkrat? Naj si med službo izčrpam mleko? Imam ga dovolj. Hvala za nasvet!'' Posredovali smo ga svetovalki za dojenje Aleksandri Brlan.