različni

Pri spolnem nasilju gre za veliko več kot le prisiljene spolne odnose
Vsaka ženska ima pravico živeti polno in izpolnjujoče življenje, v katerem uresničuje svoje cilje in uživa podporo najbližjih. A resnica je žal drugačna. Veliko žensk za štirimi stenami trpi za nasiljem, pa naj bo to spolno, čustveno ali fizično. Nasilja je veliko in morali bi se zavedati, da postaja vedno večji problem družbe. Ne smemo si zatiskati oči, saj vsakršno nasilje povzroča dolgotrajne fizične in čustvene posledice.

Morojev refleks pri dojenčku
Že novorojenček ima prirojen strah pred padanjem. To se kaže z objemajočim gibom, imenovanim Morojev refleks. Gre torej za normalen refleks pri otrocih, ki se pojavi še pred rojstvom otroka, izzveni pa okoli šestega, pri nekaterih otrocih pa do osmega meseca. Opazite ga lahko, ko se otrok ustraši ali se zdrzne in z njim zato ni prav nič narobe. Celo tako primeren je, da z njim lahko ocenjujemo otrokove gibe oz. njihovo simetričnost.

Imata 4 deklice, mlajše od 5 let, in uspešen družinski posel
Svojo ljubezensko zgodbo sta Špela Pibernik in Klemen Habat začela pisati pred štirinajstimi leti, ko sta se po naključju spoznala na Mengeški godbi. Vse od takrat naprej sta nerazdružljiva, vse počneta skupaj in v tem najbolj uživata. Po srednji šoli sta se oba vpisala na različni fakulteti, ko pa sta si pred šestimi leti obetala vsak svojo izmenjavo v tujino, Špela na Poljsko, Klemen pa v Južno Korejo, pa sta se njuni življenji nenadoma zasukali. Špela je namreč zanosila.

To so najbolj priljubljeni animirani filmi na OTO
Je za vami dolg in naporen dan v službi? Si želite le objeti svojega otroka in skupaj z njim pogledati lahkoten film, primeren za vso družino? Na OTO vas čaka pester nabor sinhroniziranih animiranih filmov, ki so kot nalašč za preživljanje temačnih jesenskih večerov. Za vas smo izbrali tiste najbolj priljubljene in jih na kratko opisali v članku spodaj.

Kateri probiotik je najboljši?
Ali si že kdaj slišala: Probiotiki so koristni. A jemlješ probiotike? A malemu daješ kakšen probiotik? Vse to so izjave, ki jih ljudje pogosto preberejo na internetu in družbenih omrežjih, pogosto pa jih slišijo tudi od ljudi, s katerimi si izmenjujejo mnenja. Najpogosteje so tarče takih izjav mlade mamice, ki želijo svojemu dojenčku, malčku ali odraščajočemu raziskovalcu sveta samo najboljše. Sicer so mamice pogosta tarča tudi za nasvete glede drugih tem, a boste o tem raje prebrali v kakšni drugi literaturi. V tem zapisu se bomo osredotočili na to, kako naj mamica za svojega otroka (ali pa tudi zase) izbere najprimernejši probiotik.

Nermin Bajramović: Dobrega učitelja žene strast do predmeta, ki ga uči
Hudomušen, zagnan, pravičen in predan: To so besede, s katerimi bi lahko opisali osnovnošolskega učitelja Nermina Bajramovića, ki poučuje matematiko. Za svoje delo, trud in predanost učencem je prejel nagrado za izjemne dosežke na področju osnovnega šolstva. Kaj je tisto, kar ga pri delu motivira, kaj mu nagrada pomeni in katere karakteristike po njegovem odlikujejo dobrega učitelja, nam je zaupal v spodnjem pogovoru. Vabljeni k branju.

'Z vsakim splavom sem izgubila del sebe ..'
Vsak sedmi par v Sloveniji se spopada z neplodnostjo. "Srčno sem si želela postati mama, a z vsakim splavom sem izgubila del sebe. Imela sem občutek krivde, nezmožnosti. Vsi so me spraševali, kdaj bova imela otroka, pritisk okolice je bil grozljiv," se spominja danes mamica šestletnega fantka.

Tako boste otroke navadili na zdrave prehranjevalne navade
S prvo hrano damo dojenčku osnovo za celo življenje. V prvih mesecih življenja je zanj najbolj primerna in zdrava oblika hrane materino mleko, nadaljujemo z zdravimi mlečnimi, nato zelenjavnimi in potem zelenjavnomesnimi kašicami, ki so prva stopnja prehoda otroka na čvrsto hrano. Od tega, kako bomo otroku predstavili hrano v ranem otroštvu, so odvisni temelji njegovih zdravih prehranjevalnih navad, na katerih bo gradil tudi v svojem odraslem življenju.

Nogavice so res (nerešljiv) fenomen
Zgodbe o nogavicah se kar same pišejo. Denimo: moral je biti hecen šaljivec človek, ki se je spomnil takih z napisi ponedeljek, torek, sreda ... Kajti itak je na enem stopalcu četrtek in na drugem nedelja, čeprav je v resnici torek. Ker ... otrok (niti jaz) torkovega para tako ali tako ne bo našel nikoli več.

Moški se redko odločajo za vazektomijo
V Sloveniji se ženske veliko pogosteje odločajo za sterilizacijo kot moški, čeprav je poseg vazektomije enostaven, hiter, izjemno nizko tvegan in (teoretično) tudi povraten.

Trije iz istega gnezda, pa tako različni
Matevž v pekarni izbere pico, Matic hrenovko v testu, Mija čokoladni rogljiček. In tako kot imajo različen okus, se ponašajo z edinstvenimi osebnostmi.

Andrej Perko: Otroci postajajo mali narciski
Ni skrivnost, da so današnji starši izjemno obremenjeni, saj ne skrbijo samo za otroke in njihove potrebe, ampak imajo še ogromno drugega dela, pa najsi bo to v službi ali doma. Vsekakor so v stresu, ko iščejo ravnovesje med številnimi opravki in prostim časom, ki ga imajo na voljo s svojimi otroki. Mogoče zato niti ni presenetljivo, da niso vedno kos vsem težavam in izzivom, s katerimi se danes lahko srečujejo pri vzgoji. Andrej Perko, psiholog: "Zaradi svoje negotovosti in izgubljenosti iščejo starši rešitve pri strokovnjakih in v raznih vzgojnih priročnikih, ki pa v realnem svetu prav nič ne pomagajo."

Otroški skiro – vse, kar morate vedeti!
Skiroji postajajo vse bolj priljubljeno prevozno sredstvo in tudi otroci jih naravnost obožujejo tako za igro kot tudi za prevoz od ene do druge točke. Pri iskanju pravega otroškega skiroja je treba upoštevati kar nekaj dejavnikov, ki jih nikakor ne smete spregledati.

Ko misel na šolo povzroča strah in tesnobo
V večini primerov je vrnitev v šolske klopi povezana s pozitivnimi pričakovanji, ustaljeno rutino, ponovnimi srečanji s prijatelji in sošolci, včasih pa tudi s prekomernim stresom, tesnobo in strahom. Pri tem pomembnem prehodu v jesen ne smemo pozabiti na tiste otroke, ki se začetka septembra prav nič ne veselijo. Zakaj je temu tako, preverite v spodnjih vrsticah.

5 enostavnih navad, ki lajšajo šolska jutra
Se tudi vam zdi, sa vsako jutro skupaj z otroki težko vstajate, hitite po stanovanju, iščete oblačila, torbe in torbice ter na koncu komaj lovite zadnje minute, preden se pravočasno odpravite od doma? Takšna jutra so lahko precej stresna in vplivajo na potek celotnega dne. Za vas smo posledično pripravili nekaj nasvetov, s katerimi bodo vaša jutra bolj sproščena, pozitivno naravnana in bodo predstavljala tako za vas kot za otroka, pozitiven začetek dne. Pa poglejmo.

#samopoškodovanje na družbenih omrežjih
Družbena omrežja preplavlja nov trend samopoškodovanja, kaže pa se predvsem v deljenju fotografij z ranami, ki si jih najstniki zadajo sami. Gre za nazorne fotografije ožganin, ureznin in opeklin pri čemer uporabljajo tudi ključnike, kot so denimo "samopoškodovanje", "sovražim se" in "rezanje". Podatki so skrb vzbujajoči, saj je bilo v letu 2018 na družbenem omrežju Instagram identificiranih več kot 1,2 milijona najstniških objav na to temo.

"Otroku s tišino sporočamo 'tebe zame ni'"
Nagnjenost k samomoru lahko spodbudimože zgodaj v otroštvu, opozarja psihiater Željko Čurić. Poudarja, da je najhujša ignoranca. "Tiha maša", h kateri se v Sloveniji žal mnogi (pre)večkrat zatekajo.

"Mamica sama s tremi otroki počiva, očka pa je super junak?"
Ne vem, če gre za vsesplošno prepričanje, da je nekaj za mamice normalno, medtem ko se očki, ki zmorejo tako normalnost, opisujejo v superlativih. Vsaj v našem primeru je imela okolica dvojna merila – za mamice je počivanje ob skrbi za tri otroke nekaj popolnoma običajnega, medtem ko so očki, ki se spopadejo s tovrstno zahtevno nalogo, v očeh drugih super junaki z nadnaravnimi močmi.

Kako v otroško sobo vključiti stenske tapete?
Prav gotovo ima večina od nas spomine na stanovanja naših prababic, ki so jih krasile tapete z drobnimi rožicami. Že od nekdaj so ljudje radi dodali stenam nekaj več in jih okrasili s tekstilnimi tapetami v različnih vzorcih ali teksturah v različnih stilih.

Gaja Kos: 'Bralca, ki še ne ve, da to je, je treba v svet knjig pretkano zapeljati'
Da so knjige prava pravcata zakladnica, s pomočjo katere odkrivamo različne zgodbe, vedrimo svoj vsakdan, nabiramo znanje, razvijamo in krepimo svoj besedni zaklad ter odstiramo meje domišljije, je jasno. Ampak kako jih predstaviti malčkom, kako jih približati otrokom, ki ne želijo brati in po katerih knjigah posegati? O vsem tem smo se pogovarjali z Gajo Kos, izjemno poznavalko otroških slikanic ter knjig za otroke in mladostnike, ki že vrsto let deluje kot samozaposlena v kulturi. Doktorirala je na Oddelku za primerjalno književnost in literarno teorijo. Pri knjižni založbi ureja izvirno slovensko leposlovje za otroke in mladino, literarne kritike pa objavlja tudi v različnih strokovnih revijah. Pri LUD Literatura soureja zbirko prevodne kratke proze Stopinje, občasno pa tudi kaj svojega napiše in kaj tujega prevede. Pogovor z njo si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Naj si z družino ustvarim dom v hiši svojih staršev?
Ustvarjanje družinskega življenja v hiši staršev (partnerjevih ali lastnih) je tema, ki vzbuja veliko nasprotujočih si mnenj, saj je sobivanje več generacij lahko problematično. Hudomušen rek pravi, da moramo biti od doma toliko oddaljeni, da tašča ne more priti v copatih na obisk in mnogi bi se s tem zelo strinjali. So pa tudi takšni, ki brez vsakršnih težav sobivajo s starši in si drugačnega življenja sploh ne morejo predstavljati. Ob ustvarjanju družine se tako marsikateri mlad par znajde v dilemi, kaj storiti? Oditi na svoje ali ostati doma?

Slavne mame o najtežjih trenutkih materinstva
Tudi slavne mame se vsakodnevno soočajo z izzivi materinstva. Nekatere izmed njih so tudi iskreno spregovorile o tem.

To so risanke, ki vas bodo kratkočasile v zadnjem mesecu počitnic
Vstopamo v zadnji mesec brezskrbne zabave in počitnic, na VOYO pa vse zabave željne čakajo številne zabavne, poučne in atraktivne risanke, ki bodo počitnice še popestrile. V spodnjih vrsticah si lahko preberete kratke opise priljubljenih risank, ki vas že čakajo na VOYO.

Zato specialist ORL svetuje, da z luknjanjem ušes ne hitite
Gre pri luknjanju ušes zgolj za nečimrnost? Mu povzročamo preveč ali morda premalo pozornosti? Ali niso naši otroci že sami po sebi za nas tako ali tako najlepši? Kdaj je primeren čas za prebadanje ušesa?

Otroci težko pridejo do obravnav pri logopedu
Veliko otrok nima možnosti (rednih) logopedskih obravnav, saj logopedov primanjkuje. Predvsem otroci s težkimi motnjami težko pridejo do obravnav, ki so dovolj pogoste. Za otroke in njihove starše je to zelo pomembno, da lahko napredujejo, usvajajo nove veščine, dosežejo pomembne mejnike.

Kako moški prebolevajo izgubo otroka?
Izguba nerojenega otroka spada med ene težjih življenjskih (pre)izkušenj za oba starša. Čeprav tovrstne težke teme pogosteje postavljajo v ospredje žensko, morajo izgubo otroka izžalovati tudi moški – le da to običajno počnejo na drugačen način. Globoka žalost je pri njih pogosto skrita za navidezno neomajnostjo in trdnostjo in mnoge ženske začnejo z očitki v stilu: Te je izguba sploh prizadela? Nisi videti žalosten! Kako si lahko tako miren po vsem tem?! A to, kar moški čuti, je pogosto daleč od tega, kako to kaže navzven.

Pogrejte si svoje čute z mikrovalovno pečico
Kovinska škatla mikrovalovne pečice je lahko veliko več kot sredstvo za nabiranje prahu ali odlaganje nepotrebnih stvari. Preverite zmogljivosti in široko uporabnost mikrovalovne pečice!

Razlogi za umetno sprožitev poroda in morebitni neželeni učinki
Zakaj se vedno več Američank odloča za umetno sprožen porod in zakaj vedno več Slovenk to zavrača? Kakšni so razlogi za umetno sprožitev poroda in kakšni morebitni neželeni učinki? Preverite v tokratnem prispevku.

V vrtce v zadnjih letih prihaja vse več otrok iz tujine
V slovenskih vrtcih in šolah se zaradi različnih dejavnikov izobražuje vedno več otrok iz tujine. To pa pomeni priložnost za naše otroke, da okrepijo pomembne vrednote, kot so sprejemanje, empatija, sodelovanje in spoštovanje. Na kakšen način se pogovarjati z otroki o drugačnosti ter jih naučiti sprejemanja, pa si lahko preberete v pogovoru z Nino Mav Hrovat, otroško in mladinsko pisateljico ter ravnateljico.

Zadušljiva tišina v partnerskem odnosu
Če bi različne pare vprašali, kaj si predstavljajo pod besedo tišina v odnosu, bi bili njihovi odgovori različni. Za nekatere je to del konfliktnega obdobja, ko se partnerja med seboj ne pogovarjata, drugi to obdobje imenujejo 'kaznovanje s tišino', ko se eden od partnerjev zapre vase in manipulira z ignoriranjem drugega. Nekateri pa si pod tem pojmom predstavljajo enostavno premalo učinkovite komunikacije in delitve potreb, želja, hrepenenj. Ker uspešen in zdrav partnerski odnos zahteva odprto komunikacijo, je v nadaljevanju predstavljen poglobljen pogled na tišino, ki lahko na razmerje deluje zelo razdiralno.