Bibaleze.si

raven

Prehrana v nosečnosti
10. 10. 2024 02.00

Ali nosečnica lahko uživa kostanj?

Kostanj, priljubljena jesenska poslastica, znana po svojem sladkem okusu, je med tistimi živili, o katerih lahko nekatere nosečnice dvomijo. Torej ali lahko nosečnica uživa kostanj? Odgovor je seveda pritrdilen. Preverite, zakaj je kostanj lahko zdrav dodatek k nosečniški prehrani.

Porodnišnice
09. 10. 2024 04.00

Šempetrska porodnišnica: kjer vsako rojstvo postane del umetniške tradicije

V Porodnišnici Nova Gorica, ki deluje v okviru Splošne bolnišnice dr. Franca Derganca v Šempetru pri Gorici, vlada prijetno vzdušje. Vsaka porodnica se lahko zanese na individualno obravnavo in pričakuje sodobno opremljenost. Njihova prioriteta je zagotoviti najvišjo raven oskrbe z osebno podporo in pozornostjo, kar omogoča prijetno in varno izkušnjo za mamo in otroka.

Partnerski odnosi
09. 10. 2024 01.00

Kako prepoznamo soodvisnost v partnerskem odnosu?

Soodvisnost je koncept, ki se uporablja za opis nefunkcionalnega vzorca vedenja ali dinamike odnosa. Zamisel o dveh partnerjih, ki čutita, da drug brez drugega nista nič in ne obstajata ter svojo identiteto črpata drug od drugega, je pogosta v literaturi, pesmih in filmih. Vendar pa ta prikaz dejansko opisuje soodvisno in nezdravo dinamiko partnerskega odnosa. Za takšen odnos je značilna izrazita prepletenost med partnerjema, nezmožnost samostojnosti in pomanjkanje razmejitev.

Zanositev
05. 10. 2024 05.00

Zaplet, pogostejši pri nosečnicah, ki so mlajše od 20 in starejše od 40 let

Molarna nosečnost, znana tudi kot hidatidiformna mola, je redek zaplet nosečnosti, ki se pojavi, ko pride do nenormalne rasti tkiva v maternici namesto normalne nosečnosti. V večini primerov povzroči izgubo nosečnosti.

Nosečnost
03. 10. 2024 01.15

Je povečana količina plodovnice v nosečnosti lahko nevarna?

Presežek amnijske tekočine med nosečnostjo, znan tudi kot polihidramnij, je lahko zaskrbljujoče stanje za bodoče matere. Medtem ko so blagi primeri pogosto neškodljivi, lahko resnejši primeri predstavljajo tveganje za mater in otroka.

Porod
02. 10. 2024 03.30

Dihanje med porodom: Lahko dobra tehnika lajša bolečino?

Porod je pogosto povezan z intenzivnimi fizičnimi in čustvenimi izkušnjami. Med številnimi strategijami, ki jih ženske uporabljajo za spopadanje z izzivi poroda, se tehnike nadzorovanega dihanja že dolgo zagovarjajo kot način za zmanjšanje bolečine, tesnobe in stresa med porodom. Ali dobra dihalna tehnika res lajša bolečine med porodom ali je le dopolnilno orodje, ki pomaga ohranjati koncentracijo?

Najstniki
26. 09. 2024 05.00

Kako najstnikom omejiti čas pred zasloni?

Današnji najstniki preživijo velik del svojega časa pred zasloni – bodisi s pisanjem sporočil na pametnih telefonih, gledanjem videov na računalnikih ali igranjem igric. Povprečno pred njimi preživijo kar devet ur na dan. Kako to vpliva na njihovo telesno in duševno zdravje?

Nosečnost
26. 09. 2024 02.00

Rizična nosečnost je lahko nevarna za otroka in mater

Med rizične nosečnosti spadajo tiste vrste nosečnosti, ki lahko zaradi različnih dejavnikov povečajo možnost zapletov tako za mater kot za otroka. Bistvenega pomena je, da se dobro informirate o tveganjih in zapletih, ki se lahko zgodijo med visoko tvegano nosečnostjo in da upoštevate preventivne ukrepe.

Dojenje
23. 09. 2024 05.00

Nujna živila, potrebna pri prehrani doječih mater

Dojenje je eno prehransko najzahtevnejših obdobij v življenju ženske. Doječe matere potrebujejo dodatne kalorije in hranila, da zagotovijo, da lahko njihovo telo proizvede ustrezno količino materinega mleka in pri tem ostane zdravo. Uravnotežena prehrana ne podpira samo zdravja matere, temveč zagotavlja tudi potrebna hranila za rast in razvoj otroka. A katera so tista živila, brez katerih v času dojenja ne gre? Preverite.

Zdrava nosečnica
22. 09. 2024 05.00

Delovanje ščitnice v nosečnosti je ključno za razvoj ploda

Neustrezno delovanje ščitnice se največkrat pojavi pri ženskah, starih med 30 in 40 let. Pogoste so torej ravno pri ženskah v rodni dobi, kar pomeni, da se lahko pojavijo pred zanositvijo in med nosečnostjo, sprožilec pa je lahko tudi porod.

Nosečnost
20. 09. 2024 04.15

Kaj je anembrionalna nosečnost?

Anembrionalna nosečnost je vrsta spontanega splava, do katerega pride, ko se oplojeno jajčece ugnezdi v maternico, vendar se ne razvije v zarodek. Čeprav je to lahko čustveno zahtevno za bodoče starše, je razmeroma pogost vzrok zgodnje izgube nosečnosti. To stanje se običajno pojavi v prvem trimesečju in se pogosto odkrije med rutinskim ultrazvokom.

Zdrav otrok
20. 09. 2024 02.30

Tako boste okrepili imunski sistem svojega otroka

Močan imunski sistem je za otroke ključnega pomena, saj jih pomaga zaščititi pred boleznimi in okužbami. Krepitev otrokovega imunskega sistema je eden najučinkovitejših načinov, da zagotovimo, da ostanejo zdravi in srečni. A kako? Za vas imamo nekaj koristnih nasvetov, ki vam lahko pri tem pomagajo.

Po porodu
16. 09. 2024 03.30

Sheehanov sindrom se lahko pojavi po porodu

Sheehanov sindrom je redko, a resno stanje, ki prizadene predvsem ženske po porodu. Povzroča jo velika izguba krvi ali izjemno nizek krvni tlak med porodom ali po njem, kar povzroči uničenje ali disfunkcijo hipofize. Stanje, znano tudi kot poporodna nekroza hipofize, je poimenovano po britanskem patologu Haroldu Leemingu Sheehanu, ki ga je prvi opisal leta 1937.

Nazaj v šolo
10. 09. 2024 05.00

Z redom in disciplino se otroci učijo pomembnih življenjskih veščin

Začetek šolskega leta prinaša za otroke kar nekaj sprememb in izzivov, še posebej, ker to pomeni tudi konec brezskrbnih poletnih dni. Da bo vrnitev v šolske klopi kar najbolj uspešna, pa je pomembno, da se dobro pripravimo tudi na nove obveznosti. O tem smo se pogovarjali s psihosocialno svetovalko, Petro Dežman.

Dojenček
27. 08. 2024 04.15

Na kaj je potrebno biti pozoren pri izbiri mlečne formule?

Dojenje je za dojenčka najboljša izbira.

Zdrava nosečnica
02. 08. 2024 05.00

'Nosečniški možgani': mit ali resnica?

Marsikatera nosečnica in mamica v zgodnjem obdobju materinstva se srečuje s fenomenom 'nosečniških možganov', ki vključuje upad kognitivnih sposobnosti, težave s spominom in koncentracijo ter občutek miselne odsotnosti.

Zanositev
20. 07. 2024 05.00

Kako spočeti deklico?

Za večino staršev, ki nestrpno pričakujejo rojstvo otroka, je najpomembnejše, da je otrok zdrav, ne glede na spol. Vendar nekateri pari, predvsem tisti, ki že imajo otroke, poskušajo vplivati na spol nerojenega otroka. Zanje smo poiskali nekaj mitov, ki govorijo o tem.

Zanositev
19. 07. 2024 05.00

Bo fantek ali punčka?

Čudežni čas nosečnosti je prepleten s številnimi miti – zlasti kar zadeva spol. Večinoma se starši že na začetku sprašujejo, kaj mamica nosi pod srcem, fantka ali punčko. Kateri dejavniki vplivajo na to, kakšni miti krožijo o spolu otroka in ali lahko karkoli, kar storimo v času zanositve, resnično vpliva na spol otroka?

Prehrana
04. 07. 2024 05.00

Zato morajo bodoče mamice jemati folno kislino

Zdravljenje plodnosti je lahko učinkovitejše s pomočjo folne kisline. Odkrijte pet izjemnih prednosti, ki jih prinaša jemanje tega pomembnega prehranskega dodatka v obdobju pred zanositvijo in med nosečnostjo.

Razvoj in odnosi
02. 07. 2024 05.00

Odvisnost od energijskih pijač pri najstnikih

V današnjem času postajajo energijske pijače del pop kulture, kar je še posebej privlačno za mlajšo populacijo. A uživanje tovrstnih pijač prinaša s seboj tudi številna tveganja in škodljive vplive na zdravje, med katerimi je še posebej skrb vzbujajoč razvoj odvisnosti. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije energijske napitke uživa 68 odstotkov najstnikov.

Fit in zdravje
26. 06. 2024 05.00

Kako ob materinstvu najti čas še za telesno vadbo?

Obstaja kar nekaj razlogov, zakaj je dobro, da ohranjamo telesno vzdržljivost po porodu; med drugim lažje opravljamo vsakodnevne dejavnosti, manj smo utrujene in imamo več energije za novega družinskega člana. O tem smo se pogovarjali tudi s Kristino Lesar, profesorico športne vzgoje, inštruktorico poporodne vadbe in mamico dveh prikupnih fantkov.

Vzgoja in vrtec
18. 06. 2024 04.45

Znaki in lastnosti narcističnih otrok

O narcisizmu pri otrocih se dokaj malo govori, saj ga je zaradi intenzivnega razvoja otroka zelo težko opredeliti. Otroci gredo namreč skozi različne razvojne faze, ki na nekaterih mestih spominjajo tudi na narcistične lastnosti. Kljub temu pa je dobro vedeti, da otrok lahko izraža povečano narcistično vedenje. Kaj je zanj značilno, kakšni so sploh možni vzroki za razvoj narcisizma in kako ukrepati, preverite v spodnjem prispevku.

Izleti in počitnice
17. 06. 2024 04.30

Kako poskrbeti za varnost otroka v bližini vode?

Številne malčke – radovedne, aktivne in željne raziskovanja okolice – privlači voda. Sveti se, valovi, škropi in lahko celo povzroči, da stvari lebdijo! Vendar malčki ne razumejo, da je voda lahko nevarna in še niso dovolj stari, da bi storili, kar je potrebno, ko se znajdejo v težavah. Zato je bistvenega pomena, da jih zaščitite pred morebitnimi nevarnostmi v bližini vode. Preverite preventivne ukrepe, ki lahko pri tem pomagajo.

Izleti in počitnice
12. 06. 2024 03.30

Kateri plavalni pripomočki so najboljši za otroke?

Medtem, ko se bliža toplejše vreme in zabavne aktivnosti ob vodah, se boste želeli prepričati, da je poskrbljeno tudi za varnost. Poleg plavalnega tečaja za otroke, je treba poskrbeti tudi za ustrezno, varnostno opremo. A kateri plavalni pripomočki so za otroke najboljši?

Prosti čas
11. 06. 2024 03.15

Zakaj bi morali vsi otroci voziti kolo?

Kolesarjenje z otroki je lahko odličen vir zabave in fantastične vadbe za vso družino. Kolesarjenje namreč prinaša številne prednosti za zdravje in dobro počutje. Toda, ko kolesarite z otroki, je ključnega pomena, da ostanete čim bolj varni.

Nosečnost
03. 06. 2024 03.30

Hiperemeza in druga bolezenska stanja v nosečnosti

Nosečnost lahko poteka brez vsakršnih zapletov, lahko pa se med nosečnostjo pojavijo določena bolezenska stanja, ki ogrožajo tako zdravje nosečnice kot še nerojenega otroka. Za vas smo pripravili sežetek nekaj najpogostejših bolezenskih stanj, ki se lahko pojavijo v tem občutljivem obdobju.

Nosečnost
31. 05. 2024 05.00

Biokemične nosečnosti so zelo pogoste in velikokrat niti niso zaznane

Biokemično nosečnost sicer potrdijo z urinskim ali krvnim nosečnostnim testom, a je hkrati ne vidijo na ultrazvoku. Vseh ne zaznajo, ker se nosečnost razvije in se konča še pred pojavom nosečniških znakov.

Nosečnost
29. 05. 2024 04.15

Kakšne spremembe se zgodijo v prvih treh mesecih nosečnosti?

Ste noseči ali pa to načrtujete? Preberite, kaj lahko pričakujete v prvih mesecih nosečnosti in kateri so prvi simptomi, ki vam bodo razkrili, da pod vašim srcem bije še eno drobceno srce.

Recepti za malčke
27. 05. 2024 05.00

8 vrst sadja, ki veljajo kot najboljša izbira za malico

Izbira zdrave malice za otroke zna biti včasih pravi izziv, a sadje je pri tem izjema. Katero je tisto, ki bi ga bilo najbolje ponuditi otroku za malico in zakaj? Preverite.

Novice
14. 05. 2024 09.32

Paris Hilton uporabila nadomestno mater, ker je želela, da njen trebuh ostane raven

Paris Hilton, bogata dedinja, podjetnica, in mamica dveh otrok, fantka in punčke, ki sta ju rodili dve nadomestni materi, v svoji novi knjigi razkriva, da je dolgo čakala na uresničitev sanj o družini.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1024