proti

Spet naglavne uši v šolah
V šolah še vedno lahko zasledite obvestila, da so pri otrocih prisotne naglavne uši in da jim morajo starši pregledovati glave. Prav tako je še vedno razširjeno zmotno prepričanje, da so uši posledica neumivanja las.

Bolezen je težko prepoznati
Z Dermatovenerološke klinike UKC Ljubljana so sporočili, da zaznavajo številne primere garij, nalezljive kožne bolezni, ki jo povzroča pršica. Bolezen je težko prepoznati, bolniki so kužni, preden se razvije izpuščaj, običajno že dva do šest tednov pred srbenjem in izpuščajem.

Še vedno ogromno spolnih zlorab otrok
Interpol in organizacija za boj proti spolnim zlorabam otrok Ecpat sta preučila več kot milijon spletnih fotografij in videoposnetkov, ki prikazujejo spolne zlorabe otrok. Pri tem sta ugotovila, da je med zlorabljenimi otroki skoraj tretjina dečkov, ti pa doživljajo tudi najhujše zlorabe, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

DAN ŽENA: Odločene, da ne bodo več molčale
Letošnji mednarodni dan žensk, 8. marec, sovpada z odločenostjo žensk po svetu, da ne bodo več molčale o spolnem nadlegovanju. Letos je priložnost, da se to spremeni v akcijo, so pozvali v ZN. Spolna enakost in opolnomočenje žensk je še nedosežen cilj in največji izziv na področju človekovih pravic, opozarja generalni sekretar ZN Antonio Guterres.

Polovica vseh rakov je posledica načina življenja
Začenja se teden boja proti raku, ki bo postregel z različnimi dogodki. Že danes bo v prostorih Onkološkega inštituta Ljubljana novinarska konferenca, na kateri bodo sodelovali predstavniki inštituta in Zveze slovenskih društev za boj proti raku ter drugi strokovnjaki s tega področja. Letno v Sloveniji za rakom zboli več kot 12.000 ljudi.

Če greste te dni z otrokom ven, morate TO upoštevati!
Temperature so padle pod nič stopinj Celzija in vprašanje, ki se poraja mnogim staršem je, ali naj gredo z otrokom sploh ven, koliko časa naj bodo na prostem, kako naj ga oblečejo.

Osebe z epilepsijo niso bolniki
Letošnji mednarodni dan epilepsije bo potekal pod geslom Epilepsija niso le napadi. Ljudje z epilepsijo se srečujejo tudi s čustvenimi, umskimi in socialnimi posledicami te bolezni, zato je te treba preprečevati s širjenjem vedenja ter tako z odpravljanjem strahov, je poudaril predsednik društva Liga proti epilepsiji Slovenije Matevž Kržan.

Otroci z astmo morajo nositi šal
Tudi pozimi morajo biti otroci na svežem zraku, toda strokovnjaki trdijo, da lahko mrzel zrak povzroči napad astme. In prav to lahko prepreči šal!

Vnos ošpic v pediatrično kliniko se je srečno končal
Nobena oseba, ki je bila v stiku z moškim, ki je v začetku januarja z ošpicami prišel na pediatrično kliniko UKC Ljubljana, ni zbolela za ošpicami, je povedala strokovna direktorica pediatrične klinike Anamarija Meglič. Epidemiološka služba Nacionalnega inštituta za javno zdravje je sicer obravnavala 460 ljudi, ki so bili v stiku z obolelim.

To je najpogostejših 10 znakov nosečnosti!
Ste v dvomih, ali ste noseči? Preverite, ali imate spodaj naštete znake in se naročite za pregled pri izbranem ginekologu.

Najmehkejše odeje za novorojenčke
Proti koncu nosečnosti začne ženska pripravljati dom za novorojenčka. Ne samo da opremi otroško sobico, izbere tudi vse potrebne pripomočke, oblačila, opremo, igrače ... za novega družinskega člana. Tokrat smo se mi odpravili v nakup odejice, ki je obvezna v vseh letnih časih. Izbrali smo najkakovostnejšo, mehko na dotik, primerno za dojenčkovo občutljivo kožo. Nismo pa se mogli odločiti, ali je najlepša svetlo modra ali bordo.

Okužba s HPV ne povzroča le raka na materničnem vratu
Število novoodkritih rakov na materničnem vratu se je od začetka delovanja državnega programa Zora prepolovilo. Medtem ko je leta 2003 za to vrsto raka zbolelo več kot 200 žensk, jih danes okoli 120. Z rednimi ginekološkimi pregledi in cepljenjem proti HPV pa bi se lahko to število še bistveno znižalo, pravi epidemiologinja Urška Ivanuš.

Za rakom vsako leto v Sloveniji zboli okoli 120 žensk
Danes se začenja teden boja proti raku na materničnem vratu. Ta vrsta raka sicer sodi med redkejše oblike, saj jo lahko skoraj v celoti preprečimo z rednimi pregledi pri ginekologu in cepljenjem proti virusu HPV. Obolevnost za rakom na materničnem vratu se je v Sloveniji zmanjšala predvsem po vzpostavitvi presejalnega programa Zora.

Resnice in neresnice o telesu po porodu
Po porodu telo potrebuje kar nekaj časa, da si opomore. O tem krožijo različne resnice in neresnice, zato jih bomo tokrat ovrgli ali potrdili.

Dveletnica je imela izpad besa. Kar je sledilo, je postalo viralen hit
Potem ko je imela dveletnica izpad besa v restavraciji, je Clint Edwards napisal pismo vsem neznancem, ki so strmeli vanj. Obenem se je tudi spomnil, da je bil včasih tudi on takšen. To se je zgodilo lani, toda objava se še vedno širi po družbenih omrežjih.

Vsi starši ne bodo dobili otroškega dodatka! Preberite, zakaj je tako!
Predlog novele zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, ki ga je vlada proti koncu lanskega leta vložila v zakonodajni postopek, je nepopustljiv do staršev, katerih otroci ne obiskujejo osnovne šole iz neupravičenih razlogov. Po predlogu ne bodo namreč dobili otroškega dodatka.

Vse, česar niste vedeli o dojenčku v prvih mesecih
Dobrodošli v svet starševstva. V naročje ste dobili najdragocenejši zaklad, za katerega boste morali poskrbeti. Kaj lahko pričakuje prve tri mesece? Kako se bo razvijal novorojenček?

Ali so ošpice za nosečnico nevarne?
Te dni se veliko govori o ošpicah in prebudil se je strah med nosečnicami. Ali so ošpice, ki se prenašajo z okuženimi izločki ust in nosu, nevarne tudi za nosečnice?

Ošpice v Sloveniji: kdo je zaščiten, komu se svetuje še en odmerek in kako do njega
V Sloveniji so bile ošpice dolga leta najpogostejša nalezljiva bolezen. Od leta 1968, ko smo pri nas uvedli obvezno cepljenje proti ošpicam, je število bolezni začelo upadati. Zadnja epidemija ošpic je bila pri nas v letih 1994/95, se pa še vedno pojavljajo posamezni primeri. Preverite, kaj storiti, če ste bili rojeni pred letom 1960 in kaj v primeru, če ste dobili le en odmerek cepiva.

Drugič postala mama
Marissa Heckel je imela težek prvi porod, zato se je odločila, da s pomočjo moža rodi doma. Tokrat je želela roditi po naravni poti.

Devetošolec zbolel za oslovskim kašljem. Šola že obvestila starše ostalih otrok
Čeprav se v Sloveniji proti oslovskemu kašlju cepimo že od leta 1959, pa se še vedno dogaja, da imamo posamezne primere vsako leto. Tudi episemije niso redkost. Imunost po cepljenju oziroma preboleli bolezni namreč ni dolgotrajna.

VIDEO: Ošpice je na ljubljansko pediatrijo vnesel starš, ki je otroka pripeljal na redni pregled
4. januarja je starš na ljubljansko pediatrijo pripeljal otroka na redni pregled. Kasneje se je izkazalo, da je zbolel za ošpicami in je bil tistega dne že kužen. Ker je bil v kontaktu s številnimi bolniki, jih na UKC zdaj iščejo in ustrezno obravnavajo. Našli so jih že okoli 250. "Ni nobene panike, stvari imamo pod kotrolo," zagotavljajo.

Zakaj otroci obožujejo animirani film Kung fu panda?
Leta 2008 je prvič animirani film Kung fu panda napolnil kinodvorane in od takrat je to nepogrešljiv družinski film, ki je seveda dobil tudi nadaljevanji. Če si še niste ogledali prvega dela, imate zdaj edinstveno priložnost. Ne zamudite ga v petek, 5. 1. 2018, ob 19.30 na OTO.

Pred odhodom v države z ošpicami preverite, ali ste zaščiteni
Na NIJZ svetujejo ljudem, ki nameravajo potovati v države, kjer beležijo izbruhe ošpic, naj preverijo, ali so pred ošpicami zaščiteni. Če niso, naj se cepijo. Ošpice so med najbolj nalezljivimi boleznimi, zboli kar devet od desetih ljudi, ki so v stiku z virusom in niso cepljeni. Lahko povzročijo hude zaplete, tudi smrt.

V Srbiji prva smrtna žrtev zaradi ošpic
V Srbiji so zabeležili prvo smrtno žrtev zaradi ošpic. Gre za 20-letnega moškega iz Beograda, ki je zaradi zapletov ob okužbi z ošpicami davi umrl na beograjski kliniki za infekcijske in tropske bolezni, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug

V letu 2017 so se obetale spremembe v šolah ...
Področje šolstva so v letu 2017 zaznamovala predvsem prizadevanja za uresničitev odločbe ustavnega sodišča glede financiranja zasebnih osnovnih šol, ki pa niso bila uspešna. DZ je namreč zavrnil novelo, ki bi po mnenju ministrstva za izobraževanje zadovoljivo uresničila odločbo. Spodletel je tudi poskus spreminjanja ustave na to temo.

Pravočasno testiranje ključno za učinkovitejše zdravljenje
Na prvi decembrski dan obeležujemo svetovni dan boja proti aidsu, ki ga simbolizira rdeča pentlja. Zgodnejše odkrivanje in zdravljenje lahko pomembno vplivata na boljše izide zdravljenja ter omejujeta prenos okužbe naprej. Ključna dejavnika pri zajezitvi svetovne pandemije ostajata varna spolnost in redna uporaba kondomov.

Že leta zaradi tega številni otroci ostajajo jeseni in pozimi zdravi!
Jeseni in pozimi so na pohodu številne bakterije in virusi, ki se jim težko upremo. Da v postelji ne obleži vsa družina, je dobro čim prej poskrbeti za krepitev obrambnega sistema. Priporočljivo je, da ste kljub slabemu vremenu čim več na svežem zraku, se zdravo in uravnoteženo prehranjujete in se izognete stresu.

Kis namesto mehčalca?
Ali je namesto mehčalca bolje uporabiti kis?

Pnevmokokne okužbe
Pnevmokokne okužbe spadajo med najpogostejše bakterijske okužbe. Bakterije lahko povzročijo tudi smrtno nevarne bolezni, kot sta meningitis in sepsa, najpogostejša pnevmokokna okužba pa je vnetje srednjega ušesa.